|
Білім беру ұйымының атауы |
«Қ.Сәтбаев атындағы №48 жалпы орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Биология |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Тұқымқуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Каныбекова Гулсим Усеновна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
01.03.2023 ж |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Адам генетикасы және оның зерттеу әдістері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.4.9- адам генетикасын зерттеудің негізгі әдістерін сипаттау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну,қолдану және жоғары деңгей дағдылары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақың басы 2 минут 7 минут 2 минут |
1.Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.. 2. Сынып тазалығына көңіл аудару. Оқушыларды топтарға бөлу Бөлімнің атауымен, сабақтың тақырыбы, оқу мақсаттарымен таныстыру «Сұрақты таңда» әдісі (wordwall бағдарламамен өткенді қайталау арқылы сұрақтарға жауап береді.) Тұқымқуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары бөлімінің негізгі анықтамаларды сұрау: 1. Генетика 2. Ген 3. Генотип 4. Фенотип 5. Гомозиготалы 6. Гетерозиготалы Ой қозғау сұрақтары: Суреттер көрсетіп, оқушылардың пікірлерін тыңдау. «Топтық жұмыс»Құнанбай ұрпағының шежіресін құрастыру |
Оқушылар сәлемдеседі. Оқушылар топтарға бөлінеді. Сұрақтарға жауап береді Пікірлерін айтады. Құнанбай ұрпағының шежіресін құрастырады. |
ҚБ ҚБ ҚБ |
Слайд №1 Интерактивті тақта wordwall бағдарлама ноутбук Слайд №2 Суреттер Ескендір, Біржан Хасанғаливтер Димаш Құдайберген ата-анасымен Роза Рымбаева ұлдарымен Слайд №3 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
Адам генетикасын зерттеуде гибридологиялық әдісті қолдануға бола ма? Неліктен? Жаңа сабақ Есте сақта! Адам генетикасы –адамның тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік қасиетін зерттейтін генетика ғылымының бір саласы антропогенетика деп атайды. Адамның биологиялық пісіп жетілуі,мінез-құлық қасиеттері тұқым қуалайтын гендердің бақылауында болады. Видеосабақ: Көбею Видеосабақ бойынша пікір алмасу Адам генетикасын зерттеудің әдістері:
Ататегіндегі басқа қандас туыстар туралы деректерді жинақтауға негізделген.Бұл әдіс тек генетикалық ауруларды диогностикалау үшін қолданылады.Ол екі кезеңнен тұрады:
Шежіре құру кезінде анықталған белгілер жүйесі қолданылады.Ұрпақтары бір жолға жазылады, рим цифрларымен белгіленеді.Бір жұптың барлық ұрпағы туу ретімен көрсетіледі де, араб цифрларымен нөмірленеді. Шежіре құрылған соң генетик дәрігер талдау жасайды.
Микроскоп арқылы хромосоманы бояу және зерттеу.
Цитогенетикалықәдіс хромосоманың өлшемі, құрылысы, мөлшері мен пішінінің өзгеруіне байланысты анықтауға болады.
Егіздік әдіс-фенотиптің қалыптасуына, нақты белгінің немесе аурудыың дамуына генетикалық және орта факторларының үлесін анықтауға мүмкіндік береді. Бұл әдісте біржұмыртқалы мен әртүрлі жұмыртқалы егіздерді салыстырады. Әр түрлі егіздер тобында олардың ұқсастық дережесін конкорданттылық, айырмашылық дәрежесін дискорданттылық зерттейді.
4.Иммуногенетикалық әдіс- заманауи әдістердің бірі.Ол қан тобы мен резус фактордың тұқымқуалаушылығын зерттейді. Резус конфликт туындаған жағдайда ұрықтың өлімінің алдын алады.
5.Биологиялық әдіс. Биологиялық талдау негізінде зат алмасуда ауытқуларды, генетикалық өзгерістерді анықтайды. Бұл әдіс биохимиялық үдерістерде патологиялық өзгерістерде ферменттер қызметі бұзылған ауруларға қолданылады. Бұл әдістің артықшылығы қандай нәруыз фермент зақымдалғанын анықтауға мүмкіндік береді.
6. Популяциялық статистикалық әдіс. Заманауи генетикадағы маңызды әдістердің бірі. Популяциядағы қандай да бір аллельді тасымалдап жеткізушінің мөлшерін және әр алуан генотиптердің пайыздық арақатынасын айқындауды зерттейді. |
Оқушылар өз ойларын айтады. Видеосабақ бойынша пікір алмасады. |
ҚБ ҚБ |
Слайд №4 Интерактивті тақта Видео «Көбею» Слайд №5 Слайд №6,7,8,9,10 Слайд №11,12,13,14 Слайд №15,16,17 Слайд №18,19 Слайд №20,21 Слайд №22,23 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 минут |
Топтық жұмыс.Тапсырма Адам генетикасын зерттеу әдістері туралы ақпараттарды құрастыру (модельдеу) Критерийлер: - Әдіс атауы мен анықтамасының болуы - Әдістің медицина мен адам өміріндегі қолданылуы -Әдіс артықшылығы мен кемшілігі -Зерттеу әдісі бойынша туындайтын кем дегенде екі ауру түрін сипаттау |
Жаңа тақырыпты толық түсінуге арналған тапсырма
|
ҚБ |
Плакат Слайд №5 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы (Бекіту) 4 минут |
«Сен білесің бе?» әдісі
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Каныбекова Гулсим УсеновнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Адам генетикасы және оның зерттеу әдістері
Тақырып бойынша 25 материал табылды
Адам генетикасы және оның зерттеу әдістеріМатериал туралы қысқаша түсінік
Адам генетикасын туралы біледі.
Адамның тұқым қуалау белгілерін зерттеу әдістерімен танысады.
Адамның генетикалық ауруларының алдын алу шараларын сипаттайды.
Материалдың қысқаша нұсқасы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

















