Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспарлау бөлімі: Тұқымқуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары |
Мектеп: Қараөзен мектеп-лицейі |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Сагидуллина А.Б |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысты: |
Қатыспады: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Адамда хромосома санының ауытқуына байланысты болатын хромосомалық аурулар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілген оқу мақсаттары |
10.2.4.6 хромосома санының ауытқуымен байланысты адамның хромосомдық ауруларын (аутасомдық және жыныстық сипаттау)
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Хромососмалық аурулардың пайда болуын сипаттайды Көптеген оқушылар: Хромосомалық аурулардың түрлерін ажырата алады. Кейбір оқушылар: Адамның кейбір тұқымқуалау ауруларының кариотип көріністерін аңықтайды.
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Мәндерді енгізу |
Сыныптағы өзара құрмет ахуалын қалыптастыру мыналарды қамтиды:
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
9 сынып биология |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығулар түрлері: |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 12 минут
Сабақтың ортасы |
Сәлемдесу.Оқушыларды түгендеу.Топқа бөлу.Сыныпта 13 оқушы басында шыққан 4 еуі-I топ әрі қарай жалғасып 3 топқа бөлінеді.
Сабаққа кіріспе Суретті қарап, бүгінгі сабағымызды ашып алайық
Кітаптағы мәтінмен мұқият танысып тапсырмаларымызды орындаймыз. II Проблемалық оқыту арқылы жаңа білімді қалыптастыру (F) Жеке жұмыс https://learningapps.org/display?v=pmjx0hto521 сайты арқыл ы тапсырма орындайды
Дескриптор: - аурулардың хромосома жиынтықтарын аңықтайды; - оларды кариотиптерімен сәйкестендіреді. Бағалау: Мұғалім мадақтауы Топтық жұмыс Суретті пайдаланып оқушылар түсіндіреді Iтоп
II топ
III топ
Дескриптор:
Бағалау: «Екі жұлдыз бір тілек» топтар бір бірін бағалайды Бұл тапсырмалар оқушыларға сабақтың тақырыбын ашады, оқушылар аурулардың түрін зерттейді. Ұсынылған үлгі суреттер бойынша УЗИ не себепті түседі, неше аптасында Даун синдромын анықтайды, кариограммаға талдау жасайды, Шершевский –Тернер ауруын талдайды. Оқушылар тапсырманы орындап бұл нәтиже негізгі құзыреттілікті аңықтайды.
|
https://www.classtools.net/random-name-picker/
|
||||||||||||||||||||||||||
|
8 мин
|
III Бекіту Оқушылар жеке жұмыс орындайды. Келесі хромосомалық аурулар геномдық мутацияның нәтижесі ретінде, хромосомалар санының өзгеруі байланысты туындайтын аурулар тізімін аутосомалық және жыныс хромосомалары түріне жіктеңіз: Даун ауруында, Шерешевский-Тернер синдромы, Патау синдромында, Клайнфельтер синдромы, Эдварс синдромында.
2.Жоғарыда жіктелген хромосомалық аурулардың түрі, пайда болу себептері мен белгілерін сипаттаңыз.
Дескриптор Білім алушы
Бағалау: Жұбы арқылы орындаған тапсырмаларын алып тексереді Бірін-бірі бағалайды.
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Рефлексия Кері байланыс https://padlet.com/ сайтына телефондары арқылы кіріп өз пікірлерін жазады Үй тапсырмасы: Хромосомалық ауруларға презентация жасау. 6-7 бет |
|
||||||||||||||||||||||||||
Әріптестерімен Қмж-ны талқыладық. Жалпы тақырып, мақсат жақсы алынған. Ішінде саралау тапсырмалары, жаратылыстану сауаттылығы, Акт, тұжырымдар бар деді. Түзетулер болды сабақ соны рефлексияға мен- қызықты болды, қиын болды, пайдалы болды деп алғам, ол жеңілдеу жақсы бірдене алсан деп, Падлет тақтасын алдым оқушылар смартфонның көмегімен бүгінгі сабаққа рефлексия жазады. Сонымен қатар миға шабуыл деп алғанмын сабақ басындағы суретті, ой толғаныс деп өзгерітсен деп пікірлерін айтты
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Адам хромосома санының ауытқуына байланысты болатын хромосомалық аурулар
Адам хромосома санының ауытқуына байланысты болатын хромосомалық аурулар
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспарлау бөлімі: Тұқымқуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары |
Мектеп: Қараөзен мектеп-лицейі |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Сагидуллина А.Б |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысты: |
Қатыспады: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Адамда хромосома санының ауытқуына байланысты болатын хромосомалық аурулар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілген оқу мақсаттары |
10.2.4.6 хромосома санының ауытқуымен байланысты адамның хромосомдық ауруларын (аутасомдық және жыныстық сипаттау)
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Хромососмалық аурулардың пайда болуын сипаттайды Көптеген оқушылар: Хромосомалық аурулардың түрлерін ажырата алады. Кейбір оқушылар: Адамның кейбір тұқымқуалау ауруларының кариотип көріністерін аңықтайды.
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Мәндерді енгізу |
Сыныптағы өзара құрмет ахуалын қалыптастыру мыналарды қамтиды:
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
9 сынып биология |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығулар түрлері: |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 12 минут
Сабақтың ортасы |
Сәлемдесу.Оқушыларды түгендеу.Топқа бөлу.Сыныпта 13 оқушы басында шыққан 4 еуі-I топ әрі қарай жалғасып 3 топқа бөлінеді.
Сабаққа кіріспе Суретті қарап, бүгінгі сабағымызды ашып алайық
Кітаптағы мәтінмен мұқият танысып тапсырмаларымызды орындаймыз. II Проблемалық оқыту арқылы жаңа білімді қалыптастыру (F) Жеке жұмыс https://learningapps.org/display?v=pmjx0hto521 сайты арқыл ы тапсырма орындайды
Дескриптор: - аурулардың хромосома жиынтықтарын аңықтайды; - оларды кариотиптерімен сәйкестендіреді. Бағалау: Мұғалім мадақтауы Топтық жұмыс Суретті пайдаланып оқушылар түсіндіреді Iтоп
II топ
III топ
Дескриптор:
Бағалау: «Екі жұлдыз бір тілек» топтар бір бірін бағалайды Бұл тапсырмалар оқушыларға сабақтың тақырыбын ашады, оқушылар аурулардың түрін зерттейді. Ұсынылған үлгі суреттер бойынша УЗИ не себепті түседі, неше аптасында Даун синдромын анықтайды, кариограммаға талдау жасайды, Шершевский –Тернер ауруын талдайды. Оқушылар тапсырманы орындап бұл нәтиже негізгі құзыреттілікті аңықтайды.
|
https://www.classtools.net/random-name-picker/
|
||||||||||||||||||||||||||
|
8 мин
|
III Бекіту Оқушылар жеке жұмыс орындайды. Келесі хромосомалық аурулар геномдық мутацияның нәтижесі ретінде, хромосомалар санының өзгеруі байланысты туындайтын аурулар тізімін аутосомалық және жыныс хромосомалары түріне жіктеңіз: Даун ауруында, Шерешевский-Тернер синдромы, Патау синдромында, Клайнфельтер синдромы, Эдварс синдромында.
2.Жоғарыда жіктелген хромосомалық аурулардың түрі, пайда болу себептері мен белгілерін сипаттаңыз.
Дескриптор Білім алушы
Бағалау: Жұбы арқылы орындаған тапсырмаларын алып тексереді Бірін-бірі бағалайды.
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Рефлексия Кері байланыс https://padlet.com/ сайтына телефондары арқылы кіріп өз пікірлерін жазады Үй тапсырмасы: Хромосомалық ауруларға презентация жасау. 6-7 бет |
|
||||||||||||||||||||||||||
Әріптестерімен Қмж-ны талқыладық. Жалпы тақырып, мақсат жақсы алынған. Ішінде саралау тапсырмалары, жаратылыстану сауаттылығы, Акт, тұжырымдар бар деді. Түзетулер болды сабақ соны рефлексияға мен- қызықты болды, қиын болды, пайдалы болды деп алғам, ол жеңілдеу жақсы бірдене алсан деп, Падлет тақтасын алдым оқушылар смартфонның көмегімен бүгінгі сабаққа рефлексия жазады. Сонымен қатар миға шабуыл деп алғанмын сабақ басындағы суретті, ой толғаныс деп өзгерітсен деп пікірлерін айтты
шағым қалдыра аласыз


















