|
Білім беру ұйымының атауы |
№172 мектеп-гимназия |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
қазақ тілі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Жануарлар әлемі мен өсімдіктер дүниесі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні: |
Н.И.Бөлекбаева |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 5 |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Адам және жыртқыш аң |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.1. Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау.5.4.3.1. Тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжайды. Тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолданады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өткен білімді еске түсіру Өзін өзі тексеру Жаңа білім |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгендеп, зейінін сабаққа аудару Сынып оқушылары түгенделеді. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: Жағымды психологиялық ахуал «Ақ тілек. Әсем күлкі»
Топқа бөлу: аң суреттері арқылы топқа бөлу «Сөздер сөйлейді» әдісі арқылы өткен білімді еске түсіру Үй тапсырмасы 2 ұпай Үй тапсырмасы: 6-тапсырма Омоним, синоним және антонимдерді пайдаланып, өздерің білетін хайуанаттар бағына жарнама жасаңдар Дескриптор: Жалпы 2 ұпай «Мюнстанберог» әдісі арқылы тақырыпты болжау.
Жабайы аңдар қоректену тәсілі бойынша жыртқыш және шөпқоректі аңдар деп бөлінеді. Жыртқыш аңдар басқа жануарлармен қоректенеді. Олар өздерінен әлсіз және ауру аңдарды аулайды. Олардың ізіне түсіп, ұстап алып, етін жейді, сондықтан оларды жыртқыш аңдар деп атайды. Қасқыр, түлкі, аю, жолбарыс, қар барысы және т.б. жырт- қыш аңдар деп аталады. Жыртқыш аңдар күшті және шыдамды болуға міндетті. Барлық жыртқыш аңдардың иіс сезу, көру және есту қабілеттері жақсы дамыған. Бұл оларға басқа жануарларды аңдуға және ұстап алуға көмектеседі. Сабақ тақырыбы мен мақсатын айқындайды. ОҚЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ. Мағынаны тану.»Кім жылдам?» әдісі Мәтінді оқып, тақырып қойыңдар. Себебін түсіндіріңдер. Мәтіндегі негізгі ойды білдіретін сөйлемдерді теріп жазыңдар.
1-топ сұрағы: «Қасқыр да қас қылмайды жолдасына» дегенді қалай түсінесіңдер? 2-топ сұрағы: «Қасқырлармен бейбіт қатар өмір сүруге болады» деп есептейсіңдер ме? 3-топ сұрағы: Қасқырларды ұяты бар тіршілік иелеріне жатқызуға бола ма екен? Дескриптор:
ҚБ Жалпы 4 ұпай ОҚЫЛЫМНАН КЕЙІН. «Жұмыла көтерген жүк жеңіл» әдісі 3-тапсырма. Оқылым мәтінінде қою қаріппен берілген сөздерді мәндес сөздерімен (синонимдерімен) жазыңдар. Үлгі: абайсызда – байқаусызда 1-топ: естен кетпейді, маңына ,өргізеді, шопан,қырып кету; 2-топ: бейбіт қатар, маңайлатпайды ашулы, қасқыр,өзге; 3-топ: жақындатпай,бөтен, оқиға, «ұялған»,дүние; Қосымша сұрақ: ін аузы дегендегі ауыз сөзі қандай мағыналы сөз? Дескриптор:
ҚБ Жалпы 2 ұпай 5-тапсырма. Қасқыр сөзіне қатысты мақал-мәтелдерді жинақтаңдар. Түсіндірме беріңдер. Қасқырға байланысты мақалдар араласқан парақша таратылады.
Дескриптор:
ҚБ Жалпы 2 ұпай |
Оқушылар түгенделіп, сабаққа назары аударылады. Жағымды ахуал қалыптастыру. Оқушылар мәтінді түсініп оқиды; Сұрақтарға жауап береді. Сабақ тақырыбы мен мақсатын айқындайды. Мәтінді оқып, мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді; мәтінге тақырып қояды; Себебін түсіндіреді; Мәтіндегі негізгі ойды білдіретін сөйлемдерді теріп жазады. Оқылым мәтінінде қою қаріппен берілген сөздерді мәндес сөздерімен (синонимдерімен) жазады; Қасқыр сөзіне қатысты мақал-мәтелдерді жинақтайды; Түсіндірме береді. |
Қалыптастырушы бағалау «Бас бармақ» әдісі Қолдау,қолпаштау сөздері
«Өте жақсы!» «Жақсы!» «Орташа!» «Жарайсың!» «Керемет!» «Тамаша!» Қалыптастырушы бағалау «Бас бармақ» әдісі Қолдау,қолпаштау сөздері
«Өте жақсы!» «Жақсы!» «Орташа!» «Жарайсың!» «Керемет!» «Тамаша!» Қалыптастырушы бағалау «Бас бармақ» әдісі Қолдау,қолпаштау сөздері
«Өте жақсы!» «Жақсы!» «Орташа!» «Жарайсың!» «Керемет!» «Тамаша!» |
5-сынып «Қазақ тілі» оқулығы Ақпарат дереккөзі: https://massaget.kz/blogs/11926/ М. Шаханов |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Білім беру ұйымының
атауы №172
мектеп-гимназия Пәні: қазақ тілі Бөлім: Жануарлар әлемі мен
өсімдіктер дүниесі Педагогтың
аты-жөні: Н.И.Бөлекбаева Күні: СЫНЫП: 5 Қатысқандар : Қатыспағандар: Сабақтың
тақырыбы: Адам және жыртқыш
аң Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаттары 5.1.1.1.
Тірек сөздер мен ұсынылған
иллюстрациялар арқылы тақырыпты
болжау.5.4.3.1. Тура және ауыспалы
мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним,
синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай
қолдану
Сабақ
мақсаты Тірек сөздер мен ұсынылған
иллюстрациялар арқылы тақырыпты
болжайды. Тура және ауыспалы мағыналы
сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді
көркемдік ерекшеліктеріне сай
қолданады Жоспар:
Сабақтың кезеңі/
уақыт Педагогтің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурстар Ұйымдастыру Өткен білімді еске
түсіру Өзін өзі
тексеру Жаңа
білім
Ұйымдастыру
кезеңі: Оқушыларды түгендеп, зейінін сабаққа
аудару
Сынып оқушылары
түгенделеді.
Жағымды
психологиялық ахуал қалыптастыру:
Жағымды психологиялық
ахуал
«Ақ тілек. Әсем
күлкі»
Көңіл-күйлеріңіз
қалай?
Керемет!
(қолдарын көтереді)
Сабаққа
дайындықтарыңыз қалай?
Тамаша!
(алақандарын
шапалақтайды)
Ынталарыңыз
қалай?
Ғажап (қолдарын
көтереді)
Ендеше
сабағымызды бастайық!
О, о, о (бас
бармақтарын көтереді)
Топқа бөлу: аң
суреттері арқылы топқа бөлу
«Сөздер сөйлейді»
әдісі арқылы өткен білімді еске
түсіру
Үй
тапсырмасы
2 ұпай
Үй
тапсырмасы: 6-тапсырма
Омоним, синоним және антонимдерді пайдаланып, өздерің
білетін хайуанаттар бағына жарнама
жасаңдар
Дескриптор:
Жалпы 2
ұпай
«Мюнстанберог»
әдісі арқылы тақырыпты
болжау.
Балалар, жыртқыш
деген сөзді қалай
түсінесіңдер?
(оқушылар пікірі
тыңдалады)
Жабайы аңдар
қоректену тәсілі бойынша жыртқыш
және шөпқоректі аңдар
деп бөлінеді. Жыртқыш аңдар
басқа
жануарлармен қоректенеді. Олар өздерінен әлсіз және ауру
аңдарды аулайды.
Олардың ізіне түсіп, ұстап алып,
етін
жейді, сондықтан оларды
жыртқыш аңдар деп атайды.
Қасқыр, түлкі, аю,
жолбарыс, қар барысы және т.б.
жырт-
қыш аңдар деп аталады.
Жыртқыш аңдар күшті және
шыдамды болуға міндетті. Барлық жыртқыш аңдардың
иіс сезу, көру және
есту қабілеттері жақсы
дамыған.
Бұл оларға басқа
жануарларды аңдуға және ұстап алуға
көмектеседі.
Сабақ тақырыбы
мен мақсатын айқындайды.
ОҚЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ. Мағынаны тану.»Кім
жылдам?» әдісі
Мәтінді оқып,
тақырып қойыңдар. Себебін түсіндіріңдер. Мәтіндегі негізгі ойды
білдіретін сөйлемдерді теріп
жазыңдар.
1-топ сұрағы:
«Қасқыр да қас қылмайды жолдасына» дегенді қалай
түсінесіңдер?
2-топ сұрағы:
«Қасқырлармен бейбіт қатар өмір сүруге болады» деп есептейсіңдер
ме?
3-топ сұрағы:
Қасқырларды ұяты бар тіршілік иелеріне жатқызуға бола ма
екен?
Дескриптор:
Мәтінді оқып, мәтін
мазмұны бойынша сұрақтарға жауап
береді;
мәтінге тақырып
қояды;
Себебін
түсіндіреді;
Мәтіндегі негізгі ойды білдіретін
сөйлемдерді теріп жазады.
ҚБ Жалпы 4 ұпай
ОҚЫЛЫМНАН КЕЙІН.
«Жұмыла көтерген жүк жеңіл»
әдісі
3-тапсырма. Оқылым мәтінінде қою қаріппен
берілген сөздерді мәндес сөздерімен (синонимдерімен)
жазыңдар.
Үлгі: абайсызда –
байқаусызда
1-топ: естен
кетпейді, маңына ,өргізеді, шопан,қырып
кету;
2-топ: бейбіт
қатар, маңайлатпайды ашулы,
қасқыр,өзге;
3-топ:
жақындатпай,бөтен, оқиға,
«ұялған»,дүние;
Қосымша сұрақ: ін
аузы дегендегі ауыз сөзі қандай мағыналы
сөз?
Дескриптор:
Оқылым мәтінінде қою қаріппен берілген
сөздерді мәндес сөздерімен (синонимдерімен)
жазады;
ҚБ
Жалпы 2
ұпай
5-тапсырма. Қасқыр сөзіне
қатысты мақал-мәтелдерді жинақтаңдар. Түсіндірме беріңдер. Қасқырға
байланысты мақалдар араласқан парақша
таратылады.
Дескриптор: Қасқыр сөзіне қатысты мақал-мәтелдерді
жинақтайды; Түсіндірме
береді.
ҚБ
Жалпы 2
ұпай
Оқушылар түгенделіп, сабаққа назары
аударылады. Жағымды ахуал
қалыптастыру.
Оқушылар мәтінді түсініп
оқиды;
Сұрақтарға жауап
береді.
Сабақ тақырыбы
мен мақсатын айқындайды.
Мәтінді оқып, мәтін мазмұны бойынша
сұрақтарға жауап
береді;
мәтінге тақырып
қояды;
Себебін
түсіндіреді;
Мәтіндегі негізгі ойды білдіретін сөйлемдерді
теріп жазады. Оқылым мәтінінде қою қаріппен берілген
сөздерді мәндес сөздерімен (синонимдерімен)
жазады; Қасқыр сөзіне қатысты мақал-мәтелдерді
жинақтайды; Түсіндірме
береді. Қалыптастырушы
бағалау
«Бас
бармақ» әдісі
Қолдау,қолпаштау
сөздері
«Өте
жақсы!» «Жақсы!» «Орташа!»
«Жарайсың!» «Керемет!»
«Тамаша!» Қалыптастырушы
бағалау
«Бас
бармақ» әдісі
Қолдау,қолпаштау
сөздері
«Өте
жақсы!» «Жақсы!» «Орташа!»
«Жарайсың!» «Керемет!»
«Тамаша!» Қалыптастырушы
бағалау
«Бас
бармақ» әдісі
Қолдау,қолпаштау
сөздері
«Өте
жақсы!» «Жақсы!» «Орташа!»
«Жарайсың!» «Керемет!»
«Тамаша!»
5-сынып «Қазақ тілі»
оқулығы
Ақпарат
дереккөзі: https://massaget.kz/blogs/11926/
М.
Шаханов | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

















