Материалдар / Адам және жыртқыш аң
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Адам және жыртқыш аң

Материал туралы қысқаша түсінік
ашық сабақ
Авторы:
03 Наурыз 2024
59
1 рет жүктелген
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім:Жануарлар әлемі мен өсімдіктер дүниесі

МЕКТЕП: М.Дулатұлы

КҮНІ:15.11.2023

Мұғалім: Кайырбекова А

СЫНЫП: 5

Қатысқандар :

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Адам және жыртқыш аң


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.2.1.1 Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау;

5.4.3.1. Тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану.

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар: мәтіннің мазмұнын түсінеді, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолданады;

Көпшілігі: мәтіннің мазмұнын түсінеді, ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжайды, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолданады;

Кейбір оқушылар: Омоним,синоним,антонимдерді шығармашылық жұмыстарда еркін қолдана алады.

Бағалау критерийі

  • мәтін мазмұнынан негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды;

  • омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолданады.


Алдыңғы білім

Жан-жануарлар туралы ертегілер


Жоспар:

Сабақтыңкезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
























Сабақтың ортасы






















Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгендеп, зейінін сабаққа аудару

Сынып оқушылары түгенделеді.


Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: «Күннің нұрын сыйлау». Жүргізілу шарты: оқушылармен бірге шеңберге тұрып, бірге

«Үлкен шеңбер жасаймыз,

алақанда жаямыз,

күннің нұрын алып,

көршімізге шашамыз!» деп айтамыз.


Оқушыларды 3-топқа бөлеміз

1-топ Табиғат

2-топ Мейірім

3-топ Шапағат


Алдыңғы оқу : «Гугл диск» әдісі. Мақал-мәтелдер арқылы синоним,омоним,антоним,көпмағыналы сөздерді еске түсіреміз.

Синонимді тап

Атақоныс-алтын мекен ( атақоныс, мекен )

Антонимді тап

Жаман сөз жылатады,

Жақсы сөз жұбатады. (Жаман,жақсы)

Ең тәтті де тіл

Ең ащы да тіл (тәтті,ащы)

Жіптің ұзыны,сөздің қысқасы жақсы( ұзын,қысқа)

Омонимді тап

Ат жақсысын мақта,адам жақсысын жақта( мақта)

Алыстағы досыңа ат берсеңде жарасар(ат)

Көпмағыналы сөзді тап

Бітер істің басына

Жақсы келер қасына (бас)

Талабы жоқ жас

Қанаты жоқ құс(канат )


Суреттер арқылы жаңа тақырыпты болжау


Сабақтың тақырыбы Адам және жыртқыш аң

Сабақ тақырыбы мен мақсатын айқындайды.

Видеоролик көрсетіледі


ОҚЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ.Мағынаны тану.

Мәтінді оқып, тақырып қойыңдар. Себебін түсіндіріңдер. Мәтіндегі негізгі ойды анықтаңдар.


1. «Қасқыр да қас қылмайды жолдасына» дегенді қалай түсінесіңдер?

2. «Қасқырлармен бейбіт қатар өмір сүруге болады» деп есептейсіңдер ме?

3. Қасқырларды ұяты бар тіршілік иелеріне жатқызуға бола ма екен?

Дескриптор:

  • Мәтінді оқып, мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді;

  • мәтінге тақырып қояды;

  • Себебін түсіндіреді;

  • мәтіндегі негізгі ойды анықтайды.

ҚБ


«Кірпі мен қарға» ертегісін тыңдап,ертегі мазмұнына сәйкес мәтел айтыңдар.

Дескриптор:

  • Ертегіні мұқият тыңдайды;

  • Мазмұнын түсінеді;

  • Мәтел айтады;



ОҚЫЛЫМНАН КЕЙІН.

3-тапсырма. https://learningapps.org/register. Оқылым мәтінінде қою қаріппен берілген сөздерді мәндес сөздерімен (синонимдерімен) жазыңдар.

Үлгі:абайсызда – байқаусызда

Дескриптор:

Оқылым мәтінінде қою қаріппен берілген сөздерді мәндес сөздерімен жазады;


4-тапсырма . «Гугл» әдісі Энциклопедиялар мен әртүрлі ақпарат көздері арқылы кестені толтырыңдар.


Таулар Жан-жануарлар қорегі ,ортасы


Алтай

Тянь-Шань

Сарыарқа


Дескриптор:

Әртүрлі ақпарат көздері арқылы кестені толтырады


5-тапсырма. Қасқыр сөзіне қатысты мақал-мәтелдерді жинақтаңдар. Түсіндірме беріңдер.



Дескриптор:

  • Қасқыр сөзіне қатысты мақал-мәтелдерді жинақтайды;

  • Түсіндірме береді.

ҚБ

Сабақты қорытындылау «бір ауыз сөз» әдісі

Оқушылар түгенделіп, сабаққа назары аударылады.

Жағымды ахуал қалыптастыру.



Смарт сағат арқылы топқа бөлінеді


гугл диск ссылкасы арқылы сұрақтарға жауап береді




































Видеоролик көреді




Мәтінді оқып, мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді;

мәтінге тақырып қояды;

Себебін түсіндіреді;

Мәтіндегі негізгі ойды білдіретін сөйлемдерді теріп жазады.



Сұрақтарға жауап береді










Ертегіні тыңдайды








Оқылым мәтінінде қою қаріппен берілген сөздерді мәндес сөздерімен (синонимдерімен) жазады;

















Қасқыр сөзіне қатысты мақал-мәтелдерді жинақтайды;

Түсіндірме береді.









Сабақты қорытындылайды









Тамаша







Бәрекелді





  



















Қалыптастырушы бағалау



























Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!