|
Бөлім: Жануарлар әлемі мен өсімдіктер дүниесі |
МЕКТЕП: «Р.Қошқарбаев атындағы №50 ЖББМ» КММ |
|||||||
|
КҮНІ: 12. 11.2025 |
Мұғалім: Алимбекова Айдана Оналбековна |
|||||||
|
СЫНЫП: 5 « » |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Адам және жыртқыш аң |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.1.1 мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну, анықтау; 5.4.3.1. Тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану. |
|||||||
|
Сабақ мақсаты |
мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау арқылы мәтін мазмұнын ашу, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану. |
|||||||
|
Құндылық- Әділдік және жауапкершілік |
«Тура биде туған жоқ!» |
|||||||
|
Жоспар: |
||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгендеп, зейінін сабаққа аудару. Сынып оқушылары түгенделеді. Сабақ мақсаты хабарланады. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: -Салем достым! (амандасады) -Сен қалайсың? (иықтарынан қағады) -Қайда болдың? (құлақтарынан тартады) -Мен сені сағындым! (қолдарын жүректеріне қояды) -Сен келдің! (қолдарын жаяды) -Жақсы болды!(бас бармақ) Топқа бөлу: «Stopwatch» әдісі бойынша топқа бөлінеді.
Үй жұмысы. «Бес қадам» әдісі арқылы. Сыныптан 5-6 оқушы өз еркімен шығады. Оқушылар едендегі әр табан суреттерін жылдам басу арқылы үй тапсырмасын орындайды.
ОҚЫЛЫМ АЛДЫ. Қызығушылықты ояту.
ЖИ арқылы көрсету. Жыртқыш – дегеніміз не? Жер бетінде бір ғана жыртқыш бар. Оны мен былайша дәлелдер едім. Мысалы, қасқыр мал үшін жыртқыш, мал өсімдік үшін жыртқыш. Ал қасқыр өсімдік үшін жыртқыш емес. Қайта ол өсімдікті малдан құтқарып қалды. Осы сияқты басқа хайуанаттарда да, тек бір-ақ нәрсе үшін жыртқыш болады. Ал, адам ше? Адамның бойынан барлық жыртқыштың қасиеттері табылады. Егер де хайуанаттардың барлығына тіл бітіп, кімнің жыртқыш екенін сұрасаң әрине адамды айтар еді. Өйткені адам бір ғана хайуанат үшін емес, барлығы үшін жыртқыш. Адамның шамасы, китке де, пілге де, арыстанға да келеді. Тіпті адам адамды да жауыздық жасай алады. Осындай жыртқыштық қандай аңның бойынан табылар екен. Біз осыны ойланып көрдік пе? Сондықтан да адам өзінің қажетінше ғана жыртқыш болсын. Сабақ тақырыбы мен мақсатын айқындайды. ОҚЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ . Мағынаны тану. «Тоқта, сен жалғастыр» әдісі. «Аялы алақан» әдісі арқылы тірек сөздерді жазады. Анықталған тірек сөздер арқылы негізігі және қосымша ақпарат анықтайды. Мәтінді оқып, тақырып қойыңдар. Себебін түсіндіріңдер. Мәтіндегі негізгі ойды анықтаңдар.
Оқылым мәтіні бойынша әр топқа сұрақ беріледі. Топтық жұмыс. «Принтер» әдісі арқылы беріледі. Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді. 1. «Қасқыр да қас қылмайды жолдасына» дегенді қалай түсінесіңдер? 2. «Қасқырлармен бейбіт қатар өмір сүруге болады» деп есептейсіңдер ме? 3. Қасқырларды ұяты бар тіршілік иелеріне жатқызуға бола ма екен? Сергіту сәті: Атақты болып жатқан «Мемдер» сергіту сәті ОҚЫЛЫМНАН КЕЙІН. Тақтамен жұмыс. 3-тапсырма. Оқылым мәтінінде қою қаріппен берілген сөздерді мәндес сөздерімен (синонимдерімен) жазыңдар. Үлгі:абайсызда – байқаусызда ҚБ : «Сынып ішінде жүру» әдісі 5-тапсырма. Wordwall программасы ,“Жасырын ұяшық” әдісі Қасқыр сөзіне қатысты мақал-мәтелдерді жинақтаңдар. Түсіндірме беріңдер.
Дескриптор:
ҚБ: «Стикер» Бекіту сұрақтары: Жыртқыш аң дегеніміз? Өмірде адамдар жыртқыш аңдармен бейбіт өмір сүре алады ма? Адамның жыртқыштан айырмашылығы неде? |
Оқушылар түгенделіп, сабаққа назары аударылады. Жағымды ахуал қалыптастыру. Топқа бөлінеді Үй жұмысына жауап береді Сұрақтарға жауап береді. Мәтінді оқып, мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді; мәтінге тақырып қояды; Себебін түсіндіреді; Мәтіндегі негізгі ойды білдіретін сөйлемдерді теріп жазады. Дескриптор:
Дескриптор:
10 балл Бекіту сұрақтарына жауап береді. |
«Смайлик»
Өте жақсы Жақсы Орташа Қалыптастырушы бағалау - төмен жауап; -жақсы жауап; -керемет жауап! ҚБ : «Сынып ішінде жүру» әдісі
|
5-сынып «Қазақ тілі» оқулығы https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=203fe0cf198b
Ақпарат дереккөзі: https://massaget.kz/blogs/11926/ М. Шаханов
https://wordwall.net/ru/resource/ |
||||
|
Рефлексия |
Кері байланыс: «Сыныптағы көңіл-күй» әдісі Үй тапсырмасы: 6-тапсырма |
|
||||||
Тексерілді: 12.11.2025ж
Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру:
-Салем достым! (амандасады)
-Сен қалайсың? (иықтарынан қағады)
-Қайда болдың? (құлақтарынан тартады)
-Мен сені сағындым! (қолдарын жүректеріне қояды)
-Сен келдің! (қолдарын жаяды)
-Жақсы болды!(бас бармақ)
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Адам және жыртқыш аң
Адам және жыртқыш аң
|
Бөлім: Жануарлар әлемі мен өсімдіктер дүниесі |
МЕКТЕП: «Р.Қошқарбаев атындағы №50 ЖББМ» КММ |
|||||||
|
КҮНІ: 12. 11.2025 |
Мұғалім: Алимбекова Айдана Оналбековна |
|||||||
|
СЫНЫП: 5 « » |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Адам және жыртқыш аң |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.1.1 мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну, анықтау; 5.4.3.1. Тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану. |
|||||||
|
Сабақ мақсаты |
мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау арқылы мәтін мазмұнын ашу, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану. |
|||||||
|
Құндылық- Әділдік және жауапкершілік |
«Тура биде туған жоқ!» |
|||||||
|
Жоспар: |
||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгендеп, зейінін сабаққа аудару. Сынып оқушылары түгенделеді. Сабақ мақсаты хабарланады. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: -Салем достым! (амандасады) -Сен қалайсың? (иықтарынан қағады) -Қайда болдың? (құлақтарынан тартады) -Мен сені сағындым! (қолдарын жүректеріне қояды) -Сен келдің! (қолдарын жаяды) -Жақсы болды!(бас бармақ) Топқа бөлу: «Stopwatch» әдісі бойынша топқа бөлінеді.
Үй жұмысы. «Бес қадам» әдісі арқылы. Сыныптан 5-6 оқушы өз еркімен шығады. Оқушылар едендегі әр табан суреттерін жылдам басу арқылы үй тапсырмасын орындайды.
ОҚЫЛЫМ АЛДЫ. Қызығушылықты ояту.
ЖИ арқылы көрсету. Жыртқыш – дегеніміз не? Жер бетінде бір ғана жыртқыш бар. Оны мен былайша дәлелдер едім. Мысалы, қасқыр мал үшін жыртқыш, мал өсімдік үшін жыртқыш. Ал қасқыр өсімдік үшін жыртқыш емес. Қайта ол өсімдікті малдан құтқарып қалды. Осы сияқты басқа хайуанаттарда да, тек бір-ақ нәрсе үшін жыртқыш болады. Ал, адам ше? Адамның бойынан барлық жыртқыштың қасиеттері табылады. Егер де хайуанаттардың барлығына тіл бітіп, кімнің жыртқыш екенін сұрасаң әрине адамды айтар еді. Өйткені адам бір ғана хайуанат үшін емес, барлығы үшін жыртқыш. Адамның шамасы, китке де, пілге де, арыстанға да келеді. Тіпті адам адамды да жауыздық жасай алады. Осындай жыртқыштық қандай аңның бойынан табылар екен. Біз осыны ойланып көрдік пе? Сондықтан да адам өзінің қажетінше ғана жыртқыш болсын. Сабақ тақырыбы мен мақсатын айқындайды. ОҚЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ . Мағынаны тану. «Тоқта, сен жалғастыр» әдісі. «Аялы алақан» әдісі арқылы тірек сөздерді жазады. Анықталған тірек сөздер арқылы негізігі және қосымша ақпарат анықтайды. Мәтінді оқып, тақырып қойыңдар. Себебін түсіндіріңдер. Мәтіндегі негізгі ойды анықтаңдар.
Оқылым мәтіні бойынша әр топқа сұрақ беріледі. Топтық жұмыс. «Принтер» әдісі арқылы беріледі. Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді. 1. «Қасқыр да қас қылмайды жолдасына» дегенді қалай түсінесіңдер? 2. «Қасқырлармен бейбіт қатар өмір сүруге болады» деп есептейсіңдер ме? 3. Қасқырларды ұяты бар тіршілік иелеріне жатқызуға бола ма екен? Сергіту сәті: Атақты болып жатқан «Мемдер» сергіту сәті ОҚЫЛЫМНАН КЕЙІН. Тақтамен жұмыс. 3-тапсырма. Оқылым мәтінінде қою қаріппен берілген сөздерді мәндес сөздерімен (синонимдерімен) жазыңдар. Үлгі:абайсызда – байқаусызда ҚБ : «Сынып ішінде жүру» әдісі 5-тапсырма. Wordwall программасы ,“Жасырын ұяшық” әдісі Қасқыр сөзіне қатысты мақал-мәтелдерді жинақтаңдар. Түсіндірме беріңдер.
Дескриптор:
ҚБ: «Стикер» Бекіту сұрақтары: Жыртқыш аң дегеніміз? Өмірде адамдар жыртқыш аңдармен бейбіт өмір сүре алады ма? Адамның жыртқыштан айырмашылығы неде? |
Оқушылар түгенделіп, сабаққа назары аударылады. Жағымды ахуал қалыптастыру. Топқа бөлінеді Үй жұмысына жауап береді Сұрақтарға жауап береді. Мәтінді оқып, мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді; мәтінге тақырып қояды; Себебін түсіндіреді; Мәтіндегі негізгі ойды білдіретін сөйлемдерді теріп жазады. Дескриптор:
Дескриптор:
10 балл Бекіту сұрақтарына жауап береді. |
«Смайлик»
Өте жақсы Жақсы Орташа Қалыптастырушы бағалау - төмен жауап; -жақсы жауап; -керемет жауап! ҚБ : «Сынып ішінде жүру» әдісі
|
5-сынып «Қазақ тілі» оқулығы https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=203fe0cf198b
Ақпарат дереккөзі: https://massaget.kz/blogs/11926/ М. Шаханов
https://wordwall.net/ru/resource/ |
||||
|
Рефлексия |
Кері байланыс: «Сыныптағы көңіл-күй» әдісі Үй тапсырмасы: 6-тапсырма |
|
||||||
Тексерілді: 12.11.2025ж
Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру:
-Салем достым! (амандасады)
-Сен қалайсың? (иықтарынан қағады)
-Қайда болдың? (құлақтарынан тартады)
-Мен сені сағындым! (қолдарын жүректеріне қояды)
-Сен келдің! (қолдарын жаяды)
-Жақсы болды!(бас бармақ)
шағым қалдыра аласыз
















