|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: І. |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Сабаққа қатысқандар: Сабаққа қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Адам және жыртқыш аң |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
5.1.1.1- тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау; 5.4.3.1 - тура және ауыспалы мғаыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолданады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: анықтаған тірек сөздерді шығармашылық жұмыстарында еркін қолдана алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: шопан, қасқыр, бөлтірік, қозы, ауыл |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға \ шығарма жазуға арналған тіркестер: менің ойымша, мен бұл пікірмен келісемін/ келіспеймін, мен мынадай қорытындыға келдім, келтірген дәлелдерді қолдаймын |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар «Қасқыр да қас қылмайды жолдасына» дегенді қалай түсінесіңдер? Қасқырлармен бейбіт қатар өмір сүруге болады деп есептейсіңдер ме? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Достыққа , адалдыққа, табиғатқа деген махабаттқа баулу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Биология, әдебиет |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Жан-жануарлар туралы ертегілердің тағлымдық мәнін біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы Ортасы |
Ұйымдастыру кезеңі -амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру. Үй тапсырмасын тексеру Қызығушылықты ояту: «Қасқыр да қас қылмайды жолдасына» дегенді қалай түсінесіңдер? Қасқырлармен бейбіт қатар өмір сүруге болады деп есептейсіңдер ме? Қасқырларды ұяты бар тіршілік иесіне жатқызасыңдар ма? «Идеялар аллеясы» стартегиясы бойынша берілген мәтінді түсініп оқып, сұрақтар құрастырады. Энц Энциклопедиялар мен әртүрлі ақпарат көздері, дүниетану оқулығындағы мәлімет терді зерделеп, кестені толтырыңдар.
Топтық жұмыс: 1-топ «Кірпі мен қарға» ертегісін тыңдап, ертегі мазмұнына сәйкес келетін мәтелді табады 2- топ Мәтіндегі берілген сөзлерді мәндес сөздермен (синонимдермен) береді. Өргізеді – ... Маңайлатпайды – ... Көреді – ... Қылығы – ... Ұрлап алған – ... Бақыласа – ... Маңы – ... Бейбіт қатар – ...
3-топ. Қасқыр сөзіне қатысты мақал-мәтелдерді жинақтап, «Қос жазба күнделігі» әдісімен түсіндірме береді.
|
Оқу әдістемелік кешен
«Идеялар аллеясы» стартегиясы
ОӘК материалдары 13.МР3
басбармақ әдісі арқылы бағалау
«Қос жазба күнделігі» әдісі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы
|
Кері байланыс «Раундробин» әдісі арқылы оқушылар тақырып бойынша өз идеялары мен ойларын жазып, оң жағындағы көршіге парағын ысырады. Көршісі алдыңғы жолдасының жазғанымен танысып, сол ойларды әрі қарай жалғастырады. Үйге тапсырма М.Әуезовтің «Көксерек» әңгімесі бойынша түсірілген фильмді тамашалап, «Көксеректің жауыздығының себебі неде? деген тақырыпта ойтолғау жазыңдар. |
«Раундробин» әдісі, стикерлер
б |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша мәлімет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті
оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
«Табиғаттың тағы перзенті» тақырыбында мәлімет жинақтап, өзара ой бөліседі. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қасқырға байланысты тыйым сөздерді табу. (ұлыма) Қасқыр атауына қатысты мағыналас сөздерді табу (көкжал, бөрі, бөлтірік,күшік) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Адам және жыртқыш аң
Адам және жыртқыш аң
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: І. |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Сабаққа қатысқандар: Сабаққа қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Адам және жыртқыш аң |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
5.1.1.1- тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау; 5.4.3.1 - тура және ауыспалы мғаыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолданады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: анықтаған тірек сөздерді шығармашылық жұмыстарында еркін қолдана алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: шопан, қасқыр, бөлтірік, қозы, ауыл |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға \ шығарма жазуға арналған тіркестер: менің ойымша, мен бұл пікірмен келісемін/ келіспеймін, мен мынадай қорытындыға келдім, келтірген дәлелдерді қолдаймын |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар «Қасқыр да қас қылмайды жолдасына» дегенді қалай түсінесіңдер? Қасқырлармен бейбіт қатар өмір сүруге болады деп есептейсіңдер ме? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Достыққа , адалдыққа, табиғатқа деген махабаттқа баулу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Биология, әдебиет |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Жан-жануарлар туралы ертегілердің тағлымдық мәнін біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы Ортасы |
Ұйымдастыру кезеңі -амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру. Үй тапсырмасын тексеру Қызығушылықты ояту: «Қасқыр да қас қылмайды жолдасына» дегенді қалай түсінесіңдер? Қасқырлармен бейбіт қатар өмір сүруге болады деп есептейсіңдер ме? Қасқырларды ұяты бар тіршілік иесіне жатқызасыңдар ма? «Идеялар аллеясы» стартегиясы бойынша берілген мәтінді түсініп оқып, сұрақтар құрастырады. Энц Энциклопедиялар мен әртүрлі ақпарат көздері, дүниетану оқулығындағы мәлімет терді зерделеп, кестені толтырыңдар.
Топтық жұмыс: 1-топ «Кірпі мен қарға» ертегісін тыңдап, ертегі мазмұнына сәйкес келетін мәтелді табады 2- топ Мәтіндегі берілген сөзлерді мәндес сөздермен (синонимдермен) береді. Өргізеді – ... Маңайлатпайды – ... Көреді – ... Қылығы – ... Ұрлап алған – ... Бақыласа – ... Маңы – ... Бейбіт қатар – ...
3-топ. Қасқыр сөзіне қатысты мақал-мәтелдерді жинақтап, «Қос жазба күнделігі» әдісімен түсіндірме береді.
|
Оқу әдістемелік кешен
«Идеялар аллеясы» стартегиясы
ОӘК материалдары 13.МР3
басбармақ әдісі арқылы бағалау
«Қос жазба күнделігі» әдісі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы
|
Кері байланыс «Раундробин» әдісі арқылы оқушылар тақырып бойынша өз идеялары мен ойларын жазып, оң жағындағы көршіге парағын ысырады. Көршісі алдыңғы жолдасының жазғанымен танысып, сол ойларды әрі қарай жалғастырады. Үйге тапсырма М.Әуезовтің «Көксерек» әңгімесі бойынша түсірілген фильмді тамашалап, «Көксеректің жауыздығының себебі неде? деген тақырыпта ойтолғау жазыңдар. |
«Раундробин» әдісі, стикерлер
б |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша мәлімет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті
оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
«Табиғаттың тағы перзенті» тақырыбында мәлімет жинақтап, өзара ой бөліседі. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қасқырға байланысты тыйым сөздерді табу. (ұлыма) Қасқыр атауына қатысты мағыналас сөздерді табу (көкжал, бөрі, бөлтірік,күшік) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














