|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
|||||
|
Бөлім: |
Қоршаған орта |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мұхамедәлі Шұғыла |
|||||
|
Күні: |
24.09.2025 |
|||||
|
Сынып: |
2 сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№29сабақ. Адам өмірінде табиғат жағдайының алатын орны. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.2.3.1. Ірі табиғи нысандардың (тау, жазық, көлдер мен өзендер) шаруашылық маңызын анықтау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ірі табиғи нысандардың түрлерін ажыратады,шаруашылықтағы маңызын анықтайды. |
|||||
|
|
|
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут Рефлекция |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту Суреттер арқылы топқа бөлу 1-топ Таулар 2-топ Жазықтар 3-топ Өзендер 4-топ Көлдер Өткенді пысықтау Үй тапсырмасын тексеру Ауа –райына қатысты қандай халықтық жорамалдар бар? Дереккөздерден іздестір Тақырыпты ашу
«Ірі табиғи нысандар дегеніміз не?» бейнеролик тамашалау. Ой қозғау» әдісі Сен тұратын жерде таулар,өзендер,көлдер бар ма? Олар қалай аталады? 1-тапсырма Ұжымдық жұмыс «Анықта» әдісі Балалар, алдарыңда Қазақстанның физикалық картасы берілген (92-бетте). Одан таулар мен жазықтарды, өзендер мен көлдерді көресіңдер. Картада таулар қоңыр, жазықтар жасыл және ашық сары түске боялған. Таулар Қазақстан аумағының қай бөлігінде орналасқан? Олар қалай аталады? Картадан (92-беттегі) жазықтар мен ірі көлдерді табыңдар. 2-тапсырма Суреттегі табиғи нысандардың атауларын жаз.
Адамдар бұл нысандарды қандай мақсатта қолданады? Тірек сөздердің көмегімен әңгімеле.
Тірек сөздер: демалыс орындары, егін шаруашылығы, ауыз су, мал шаруашылығы, егістікті суару, бау-бақша. Сергіту сәті “Көңілді күн” 3-тапсырма Жұптық жұмыс «Саған сұрақ» әдісі Мәтінді түсініп оқып,Егіншілікпен және малшаруашылыгымен айналысу үшін кандай табиғат жағдайы колайлы болатынын айтыңдар.
С Табиғаттан біз не аламыз? 4– тапсырма Топтық жұмыс Топқа бөлініп, төмендегі тапсырмаларды орындаңдар. Әр топ өз жерінің табиғат жағдайының қолайлы (+) және қолайсыз (–) жағын анықтауы қажет. 1-топКарта мен мәтінді пайдаланып, өзің тұратын жердің жер бедерін және өзен, көлдерін тауып анықтаңдар. 2-топСурет пен мәтінді пайдаланып, өзің тұратын жердің климатының ерекшелігін түсіндіріңдер. 3-топСурет пен мәтінді пайдаланып, өзің тұратын жердің өсімдіктер дүниесін анықтаңдар. 4-топСурет пен мәтінді пайдаланып, өзің тұратын жердің жабайы жануарлары мен үй жануарларын анықтаңдар. Үй тапсырмасы:Табиғаттан алатын өнімдер адамды қалай қоректендіреді, емдейді және киіндіреді?» деген тақырыпта 5–7 сөйлемнен тұратын мәтін құра. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі Оқушылар сабақта ұнаған екі нәрсені және жақсартқысы келетін бір ұсынысын айтады. Аяқталмаған сөйлем» әдісі Оқушыларға сабақ соңында мынадай басы жазылған сөйлемдерді аяқтау тапсырылады:
|
Суреттерді таңдап алады ,бірдей суретті алғандар бірге топ құрады. Сұрақтарға жауап береді Деректерімен бөліседі Бейнеролик көреді 1. таулардың орналасқан жерін анықтайды 2.картадан жазықтарды табады 3.картадан ірі көлдерді табады 1.Суреттегі табиғи нысандарды атауын жазады (тау, жазық, өзен). 2.Жазық жерлердің шаруашылыққа пайдасын айтады (егін шаруашылығы, мал шаруашылығы). 3.Таулы жерлердің шаруашылық маңызын түсіндіреді (мал жайылымы, демалыс орындары). 4.Өзеннің шаруашылыққа тигізетін пайдасын атайды (ауыз су, егістікті суару, бау-бақша). Тірек сөздерді қолданып әңгіме құрайды. Сергіту сәтін жасайды.
Мәтінді түсініп оқиды.1. егіншілікпен айналысу үшін қолайлы табиғатты айтады 2.малшаруашылығымен айналысу үшін қолайлы табиғатты айтады 3.табиғаттан алатын заттарды атайды Әр топ өз тапсырмасы бойынша жауап береді Кері байланыс жасайды |
От шашу әдісі Мақтап отыру! Керемет! Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Комментарий» арқылы Дескриптор: -таулардың орналасқан жерін анықтайды(1б) -картадан жазықтарды табады(1б) - картадан ірі көлдерді табады(1б)
Жұлдызшалар арқылы бағалау
Дескриптор Білім алушы: -табиғи нысандардың атауын жазады; -жазық жерлердің шаруашылық маңызын әңгімелейді; -таулы жерлердің шаруашылық маңызын әңгімелейді; -өзендердің шаруашылық маңызын әңгімелейді. Жұлдызша! Дескриптор: -егіншілікпен айналысу үшін қолайлы табиғатты айтады(1б) -малшаруашылығымен айналысу үшін қолайлы табиғатты айтады(1б) -табиғаттан алатын заттарды атайды(1б) -пікірін тұжырымдайды-(1) Сәттілік тілеймін! Мықты топсыңдар! Жарайсың! Тамаша жұмыс жасадың! Мақтау,алғыс айту
Бүгінгі сабақ үшін көп рақмет! |
Суреттер https\\youtu. de\WUmGVUmDV4 оқулық оқулық оқулық суреттер Суреттер Көңілді күн сергіту сәті Оқулық |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Адам өмірінде табиғат жағдайының алатын орны.
Адам өмірінде табиғат жағдайының алатын орны.
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
|||||
|
Бөлім: |
Қоршаған орта |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мұхамедәлі Шұғыла |
|||||
|
Күні: |
24.09.2025 |
|||||
|
Сынып: |
2 сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№29сабақ. Адам өмірінде табиғат жағдайының алатын орны. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.2.3.1. Ірі табиғи нысандардың (тау, жазық, көлдер мен өзендер) шаруашылық маңызын анықтау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ірі табиғи нысандардың түрлерін ажыратады,шаруашылықтағы маңызын анықтайды. |
|||||
|
|
|
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут Рефлекция |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту Суреттер арқылы топқа бөлу 1-топ Таулар 2-топ Жазықтар 3-топ Өзендер 4-топ Көлдер Өткенді пысықтау Үй тапсырмасын тексеру Ауа –райына қатысты қандай халықтық жорамалдар бар? Дереккөздерден іздестір Тақырыпты ашу
«Ірі табиғи нысандар дегеніміз не?» бейнеролик тамашалау. Ой қозғау» әдісі Сен тұратын жерде таулар,өзендер,көлдер бар ма? Олар қалай аталады? 1-тапсырма Ұжымдық жұмыс «Анықта» әдісі Балалар, алдарыңда Қазақстанның физикалық картасы берілген (92-бетте). Одан таулар мен жазықтарды, өзендер мен көлдерді көресіңдер. Картада таулар қоңыр, жазықтар жасыл және ашық сары түске боялған. Таулар Қазақстан аумағының қай бөлігінде орналасқан? Олар қалай аталады? Картадан (92-беттегі) жазықтар мен ірі көлдерді табыңдар. 2-тапсырма Суреттегі табиғи нысандардың атауларын жаз.
Адамдар бұл нысандарды қандай мақсатта қолданады? Тірек сөздердің көмегімен әңгімеле.
Тірек сөздер: демалыс орындары, егін шаруашылығы, ауыз су, мал шаруашылығы, егістікті суару, бау-бақша. Сергіту сәті “Көңілді күн” 3-тапсырма Жұптық жұмыс «Саған сұрақ» әдісі Мәтінді түсініп оқып,Егіншілікпен және малшаруашылыгымен айналысу үшін кандай табиғат жағдайы колайлы болатынын айтыңдар.
С Табиғаттан біз не аламыз? 4– тапсырма Топтық жұмыс Топқа бөлініп, төмендегі тапсырмаларды орындаңдар. Әр топ өз жерінің табиғат жағдайының қолайлы (+) және қолайсыз (–) жағын анықтауы қажет. 1-топКарта мен мәтінді пайдаланып, өзің тұратын жердің жер бедерін және өзен, көлдерін тауып анықтаңдар. 2-топСурет пен мәтінді пайдаланып, өзің тұратын жердің климатының ерекшелігін түсіндіріңдер. 3-топСурет пен мәтінді пайдаланып, өзің тұратын жердің өсімдіктер дүниесін анықтаңдар. 4-топСурет пен мәтінді пайдаланып, өзің тұратын жердің жабайы жануарлары мен үй жануарларын анықтаңдар. Үй тапсырмасы:Табиғаттан алатын өнімдер адамды қалай қоректендіреді, емдейді және киіндіреді?» деген тақырыпта 5–7 сөйлемнен тұратын мәтін құра. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі Оқушылар сабақта ұнаған екі нәрсені және жақсартқысы келетін бір ұсынысын айтады. Аяқталмаған сөйлем» әдісі Оқушыларға сабақ соңында мынадай басы жазылған сөйлемдерді аяқтау тапсырылады:
|
Суреттерді таңдап алады ,бірдей суретті алғандар бірге топ құрады. Сұрақтарға жауап береді Деректерімен бөліседі Бейнеролик көреді 1. таулардың орналасқан жерін анықтайды 2.картадан жазықтарды табады 3.картадан ірі көлдерді табады 1.Суреттегі табиғи нысандарды атауын жазады (тау, жазық, өзен). 2.Жазық жерлердің шаруашылыққа пайдасын айтады (егін шаруашылығы, мал шаруашылығы). 3.Таулы жерлердің шаруашылық маңызын түсіндіреді (мал жайылымы, демалыс орындары). 4.Өзеннің шаруашылыққа тигізетін пайдасын атайды (ауыз су, егістікті суару, бау-бақша). Тірек сөздерді қолданып әңгіме құрайды. Сергіту сәтін жасайды.
Мәтінді түсініп оқиды.1. егіншілікпен айналысу үшін қолайлы табиғатты айтады 2.малшаруашылығымен айналысу үшін қолайлы табиғатты айтады 3.табиғаттан алатын заттарды атайды Әр топ өз тапсырмасы бойынша жауап береді Кері байланыс жасайды |
От шашу әдісі Мақтап отыру! Керемет! Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Комментарий» арқылы Дескриптор: -таулардың орналасқан жерін анықтайды(1б) -картадан жазықтарды табады(1б) - картадан ірі көлдерді табады(1б)
Жұлдызшалар арқылы бағалау
Дескриптор Білім алушы: -табиғи нысандардың атауын жазады; -жазық жерлердің шаруашылық маңызын әңгімелейді; -таулы жерлердің шаруашылық маңызын әңгімелейді; -өзендердің шаруашылық маңызын әңгімелейді. Жұлдызша! Дескриптор: -егіншілікпен айналысу үшін қолайлы табиғатты айтады(1б) -малшаруашылығымен айналысу үшін қолайлы табиғатты айтады(1б) -табиғаттан алатын заттарды атайды(1б) -пікірін тұжырымдайды-(1) Сәттілік тілеймін! Мықты топсыңдар! Жарайсың! Тамаша жұмыс жасадың! Мақтау,алғыс айту
Бүгінгі сабақ үшін көп рақмет! |
Суреттер https\\youtu. de\WUmGVUmDV4 оқулық оқулық оқулық суреттер Суреттер Көңілді күн сергіту сәті Оқулық |
||
шағым қалдыра аласыз
















