|
Бөлім |
Қоршаған орта |
||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 2 «» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Адам өмірінде табиғат жағдайының алатын орны |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.2.3.1. Ірі табиғи нысандардың (тау, жазық, көлдер мен өзендер) шаруашылық маңызын анықтау. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тау,өзен, көл туралы мағлұмат алу Адам өміріне жергілікті жер жағдайының қалай әсер ететінін білу
|
||||
|
Құндылық |
Тұратын үйін, ауласын, қаласын таза ұстау, қоғамдық орынға және қоршаған ортаға ұқыптылықпен қарау |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал орнату. «Қалай сөйлейді?» ойыны Үй тапсырмасын тексеру Ауа –райына қатысты қандай халықтық жорамалдар бар? Дереккөздерден іздестір Ой қозғау» әдісі Сен тұратын жерде таулар,өзендер,көлдер бар ма? Олар қалай аталады? Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау Тау,өзен, көл туралы мағлұмат аласың Адам өміріне жергілікті жер жағдайының қалай әсер ететінін білесің |
Оқушылар сабаққа назар аударады.
Сұрақтарға жауап береді |
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
|
|
|
Сабақ тың ортасы 11 мин |
1-тапсырма Ұжымдық жұмыс «Анықта» әдісі Таулар Қазақстан аумағының қай бөлігінде орналасқан? Картадан жазықтар мен ірі көлдерді тап. ЕББҚ Карта жұмыс жасауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Қандай таулармен таныстың? |
1. таулардың орналасқан жерін анықтайды 2.картадан жазықтарды табады 3.картадан ірі көлдерді табады
Сұраққа жауап береді |
Дескриптор: -таулардың орналасқан жерін анықтайды(1б) -картадан жазықтарды табады(1б) - картадан ірі көлдерді табады(1б) ЕББҚ Дескриптор: -картамен жұмыс жасайды |
Оқулық 89-бет |
|
|
10 мин Сергіту сәті 2 минут |
2- тапсырма Жұптық жұмыс «Саған сұрақ» әдісі Егіншілікпен және малшаруашылығымен айналысу үшін қандай табиғат жағдайы қолайлы болады? Сызбаны қара. Табиғаттан біз не аламыз? ЕББҚ Сұрақтарға жауап беруде қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Ежелгі адамдар немен айналысқан? Арқа, мойын, иықтың бұлшық еттеріне, көзді тынықтыруға арналған жаттығу жасату. |
1. егіншілікпен айналысу үшін қолайлы табиғатты айтады 2.малшаруашылығымен айналысу үшін қолайлы табиғатты айтады 3.табиғаттан алатын заттарды атайды Сұраққа жауап береді Денелерін қозғалтып, әртүрлі жаттығу жасайды |
«Комментарий» арқылы Жұлдызшалар Дескриптор: -егіншілікпен айналысу үшін қолайлы табиғатты айтады(1б) -малшаруашылығымен айналысу үшін қолайлы табиғатты айтады(1б) -табиғаттан алатын заттарды атайды(1б) -пікірін тұжырымдайды-(1) ЕББҚ Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді Жарайсыңдар! Керемет! |
Оқулық 93,94 -беттер |
|
|
10 мин
|
3 – тапсырма Ұжымдық жұмыс «Қорытынды» әдісі Мына сөйлемді қалай түсінуге болады: Табиғаттан алатын өнімдер адамды қоректендіреді,емдейді және киіндіреді ЕББҚ Өнімдерді анықтауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Адам табиғатты не үшін сақтап, қорғауы керек? |
1. табиғат өнімдері адамды қоректендіретінін айтады 2.табиғат өнімдері адамды емдейтінін айтады 3.табиғат өнімдері адамды киіндіретінін айтады
Сұраққа жауап береді |
«Отшашу» арқылы бір-ірін бағалау Дескриптор: -табиғат өнімдері адамды қоректендіретінін айтады(1б) - табиғат өнімдері адамды емдейтінін айтады(1б) - табиғат өнімдері адамды киіндіретінін айтады(1б) ЕББҚ Дескриптор: -өнімдердің пайдасын айтады |
Оқулық 95-бет |
|
|
Сабақтың соңы 7 мин |
Рефлексия «Детальдарын қосу» әдісі Жеке жұмыс істеу кезінде мұғалімге алған білімдерін көрсету үшін әр оқушы сабаққа байланысты бір сөйлем айтып, келесі оқушы сөйлемді көбейтіп жеткізуі қажет. Сөйлемі барынша дұрыс және нақты болуы керек. Үйге тапсырма Карта мен мәтінді пайдаланып, өзің тұратын жердің жер бедерін және өзен ,көлдерін тап |
Оқушылар «Детальдарын қосу» әдісінде бүгінгі өткен сабақ жайлы өз ойларын қысқа және кеңейтілген түрде айтады
|
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Адам өмірінде табиғат жағдайының алатын орны ҚМЖ 2 сынып Дүниетану
Адам өмірінде табиғат жағдайының алатын орны ҚМЖ 2 сынып Дүниетану
|
Бөлім |
Қоршаған орта |
||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 2 «» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Адам өмірінде табиғат жағдайының алатын орны |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.2.3.1. Ірі табиғи нысандардың (тау, жазық, көлдер мен өзендер) шаруашылық маңызын анықтау. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тау,өзен, көл туралы мағлұмат алу Адам өміріне жергілікті жер жағдайының қалай әсер ететінін білу
|
||||
|
Құндылық |
Тұратын үйін, ауласын, қаласын таза ұстау, қоғамдық орынға және қоршаған ортаға ұқыптылықпен қарау |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал орнату. «Қалай сөйлейді?» ойыны Үй тапсырмасын тексеру Ауа –райына қатысты қандай халықтық жорамалдар бар? Дереккөздерден іздестір Ой қозғау» әдісі Сен тұратын жерде таулар,өзендер,көлдер бар ма? Олар қалай аталады? Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау Тау,өзен, көл туралы мағлұмат аласың Адам өміріне жергілікті жер жағдайының қалай әсер ететінін білесің |
Оқушылар сабаққа назар аударады.
Сұрақтарға жауап береді |
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
|
|
|
Сабақ тың ортасы 11 мин |
1-тапсырма Ұжымдық жұмыс «Анықта» әдісі Таулар Қазақстан аумағының қай бөлігінде орналасқан? Картадан жазықтар мен ірі көлдерді тап. ЕББҚ Карта жұмыс жасауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Қандай таулармен таныстың? |
1. таулардың орналасқан жерін анықтайды 2.картадан жазықтарды табады 3.картадан ірі көлдерді табады
Сұраққа жауап береді |
Дескриптор: -таулардың орналасқан жерін анықтайды(1б) -картадан жазықтарды табады(1б) - картадан ірі көлдерді табады(1б) ЕББҚ Дескриптор: -картамен жұмыс жасайды |
Оқулық 89-бет |
|
|
10 мин Сергіту сәті 2 минут |
2- тапсырма Жұптық жұмыс «Саған сұрақ» әдісі Егіншілікпен және малшаруашылығымен айналысу үшін қандай табиғат жағдайы қолайлы болады? Сызбаны қара. Табиғаттан біз не аламыз? ЕББҚ Сұрақтарға жауап беруде қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Ежелгі адамдар немен айналысқан? Арқа, мойын, иықтың бұлшық еттеріне, көзді тынықтыруға арналған жаттығу жасату. |
1. егіншілікпен айналысу үшін қолайлы табиғатты айтады 2.малшаруашылығымен айналысу үшін қолайлы табиғатты айтады 3.табиғаттан алатын заттарды атайды Сұраққа жауап береді Денелерін қозғалтып, әртүрлі жаттығу жасайды |
«Комментарий» арқылы Жұлдызшалар Дескриптор: -егіншілікпен айналысу үшін қолайлы табиғатты айтады(1б) -малшаруашылығымен айналысу үшін қолайлы табиғатты айтады(1б) -табиғаттан алатын заттарды атайды(1б) -пікірін тұжырымдайды-(1) ЕББҚ Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді Жарайсыңдар! Керемет! |
Оқулық 93,94 -беттер |
|
|
10 мин
|
3 – тапсырма Ұжымдық жұмыс «Қорытынды» әдісі Мына сөйлемді қалай түсінуге болады: Табиғаттан алатын өнімдер адамды қоректендіреді,емдейді және киіндіреді ЕББҚ Өнімдерді анықтауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Адам табиғатты не үшін сақтап, қорғауы керек? |
1. табиғат өнімдері адамды қоректендіретінін айтады 2.табиғат өнімдері адамды емдейтінін айтады 3.табиғат өнімдері адамды киіндіретінін айтады
Сұраққа жауап береді |
«Отшашу» арқылы бір-ірін бағалау Дескриптор: -табиғат өнімдері адамды қоректендіретінін айтады(1б) - табиғат өнімдері адамды емдейтінін айтады(1б) - табиғат өнімдері адамды киіндіретінін айтады(1б) ЕББҚ Дескриптор: -өнімдердің пайдасын айтады |
Оқулық 95-бет |
|
|
Сабақтың соңы 7 мин |
Рефлексия «Детальдарын қосу» әдісі Жеке жұмыс істеу кезінде мұғалімге алған білімдерін көрсету үшін әр оқушы сабаққа байланысты бір сөйлем айтып, келесі оқушы сөйлемді көбейтіп жеткізуі қажет. Сөйлемі барынша дұрыс және нақты болуы керек. Үйге тапсырма Карта мен мәтінді пайдаланып, өзің тұратын жердің жер бедерін және өзен ,көлдерін тап |
Оқушылар «Детальдарын қосу» әдісінде бүгінгі өткен сабақ жайлы өз ойларын қысқа және кеңейтілген түрде айтады
|
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
|
|
шағым қалдыра аласыз













