Адам өміріне климаттың әсері қандай?

Тақырып бойынша 13 материал табылды

Адам өміріне климаттың әсері қандай?

Материал туралы қысқаша түсінік
Адам өміріне климаттың әсері туралы түсінік алады
Материалдың қысқаша нұсқасы



Білім беру ұйымының атауы

Достық ЖОББМ

Пәні:

Дүниетану

Бөлім:

Табиғат құбылыстары

Педагогтің аты-жөні:

Бисенова А Т

Күні:

13-14.01.26ж

Сынып:

4 «А Б В Г»


Сабақтың тақырыбы:

17 Адам өміріне климаттың әсері қандай?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.2.2.1 адамзат дамуына климаттың әсерін талдау

4.2.3.1 өз өңіріндегі және Қазақстан аймақтарындағы адамдардың табиғи жағдайларға (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары) байланысты шаруашылық іс-әрекетін талдау

Сабақтың мақсаты:

  • адамзат дамуына климаттың әсерін талдайды;

  • өз өңіріндегі және Қазақстан аймақтарындағы адамдардың табиғи жағдайларға (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары) байланысты шаруашылық іс-әрекетін талдайды.

Құндылық:

Апта дәйексөзі:

Заң және тәртіп

«Талап бар жерде тәртіп бар»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

Уақыты


Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы







Өткенді пысықтау






























Сабақ

тың ортасы










































































Сергіту сәті


















Сабақты қорыту





Психологиялық ахуал

ЖИ «Көгершінді ұшыру»

-Балалар, бір-біріміздің көңіл күйімізді көтеру үшін көгершінді ұшыру арқылы бір-бірімізге жақсы тілек айтайық.

Өткенді пысықтау

1. Болат Аюханов кім? Мәдениеттің дамуына қандай үлес қосқан?

2.Әбілхан Қастеев кім? Ол КСРО-ның Суретшілер одағына қашан қабылданды?

3. Отбасыңда қандай мерекелер аталып өтіледі?

4. 22-наурыз күні қандай мереке аталып өтіледі? Қалай тойланады

5.Мұражай дегеніміз не?

6.Абай мұражайы қай қалада орналасқан?

Жаңа тақырыпты ашу


Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау. “Ой қозғау” әдісі

Климат деген не? Жер бетінде климаттың қандай түрлері болатынын картаға қарап айтып бер. Қазақстан қандай клиаматтық белдеулерде орналасқан?

-Климат – ауа райының белгілі бір аумаққа тән көпжылдық режимі.

-Жер бетінде климаттық полярлық, қоңыржай және экваторлық тропиктік түрлері бар.

-Қазақстан қоңыржай климаттық белдеуде орналасқан.


Мағынаны ашу.Оқулықпен жұмыс

Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқу.

Тірек сөздермен танысып, дәптерге жазу.

Ойланайық

Күн сәулесі Жер бетінің қай бөлігін көбірек қыздырады? Оның климатқа әсері бар ма?


-Күн сәулесі Жер бетіндегі экваторға жақын орналасқан аймақтарды көбірек қыздырады. Экватор маңында күн сәулесітік түсіп, сол себепті энергияның көп мөлшері осы жерлерге шоғырланады.

-Бұл құбылыс климатқа үлкен әсер етеді. Экваторлық аймақтар жылы ылғалды климатпен сипатталады. Ал экватордан алшақтаған сайын, климаттық жағдайлар өзгереді: полюстерге жақындаған сайын температура суытып, аязды жағдайлар пайда болады.

Жұптық жұмыс

Суреттерге қараңдар. Климат адамның сыртқы келбетіне қалай әсер етеді?






  1. Тері түсі: Күннің ултракүлгін сәулелері терінің түсін өзгертеді. Күн сәулесі көп түсетінжерлерде адамдардың терісі қара болады.

  2. Шаш: Ылғалды климатта шаштар бұйра немесе толқынды болып келеді, ал құрғақ климатта шаштар тегіс әрі құрғақ болады.

Климат адамның сыртқы келбетіне ғана емес, кәсібі мен өмір салтына да әсер етеді.

ЕБҚ

Қазақстан қандай климаттық белдеуде орналасқанын тап.

А) полярлық

Б) қоңыржай

В) экваторлық.тропиктік


Суретпен жұмыс

Суреттерге қара. Мұз басу дәуірі адам өміріне қандай өзгерістер әкелді?

Өзіндік жұмыс

Адамның климат жылығаннан кейінгі ойлап тапқан құралдарын ата.

Есіңе түсір

Климаттың өзгеруіне байланысты біздің бабаларымыздың қандай шаруашылық түрімен айналысқанын есіңе түсір.

Суретке қара. Адамдардың өмір салтына, тұрмысына бұл кәсіптің қалай әсер еткені туралы әңгімеле.

Жеке жұмыс

Сенің ойыңша, алдағы жаз айындағы ауа райының болжамы кімдер үшін аса маңызды? Себебін түсіндір.


ЖИ «Көңілді би»

1-топ

«Кейінгі онжылдықта климат пен ауа райы қаншалықты өзгерді?» деген тақырыпта топтасып әңгімеле. Интернет желісін қолдан.

2-топ

Клматтың адам өміріне тигізетін әсері туралы 3 дәлелмен постер құрастыру.

3-топ

Климаттың өзгеруі неге әкелуі мүмкін? Себеп-салдарын талдап, ұсыныс айтыңдар.




ҚБ. Дұрыс жауап нұсқасын белгіле.

«Сұрақ менен, жауап сізден»

Сұрақтарға жауап бер.


Үй тапсырмасы

68-71 беттер түсініп оқу.


Рефлексия

ЖИ «Алтын сақа»

Көңіл-күйлері көтеріліп, бір-біріне жақсы тілектер айтады.




Белсенділік танытады.














Сабақтың тақырыбын табады.





Сабақтың мақсаты мен тақырыбымен танысады.









Картамен жұмыс жасайды, сұрақтарға жауап береді.





Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысады.



Ойланып, сұрақтарға жауап береді.




Жұптаса отырып сурет бойынша климаттың адамның сыртқы келбетіне әсерін айтады.




Белсенділік танытады.







Суретпен жұмыс жасайды.

Мұз басу дәуірі адам өміріне қандай өзгерістер әкелгендігін айтып жеткізеді.


Адамның климат жылығаннан кейінгі ойлап тапқан құралдарын атайды.





Климаттың өзгеруіне байланысты біздің бабаларымыздың қандай шаруашылық түрімен айналысқанын есіңе түсіріп айтады.

Адамдардың өмір салтына, тұрмысына бұл кәсіптің қалай әсер еткені туралы әңгімелейді.



Сұраққа жауап береді, себебін түсіндіреді.




Бойларын сергітіп, билейді.












Топпен жұмыс жасайды.

Түсінеді, топта талқылайды.


Өзбетімен жұмыс жасайды.






Сұрақтарға жауап береді.


Үй тапсырмасын алады.





Рефлексия жасайды.



Мадақтау

ҚБ: Жарайсың!






ҚБ: Жарайсыңдар!






ҚБ: Жарайсың!













Дескриптор:

Сұраққа жауап береді-1б

Климаттың түрлерін айтады-1б

ҚБ: Жарайсың!




Дескриптор:

Тірек сөздермен танысады-1б

ҚБ: Жарайсың!



Дескриптор:

Сұрақтарға жүйелі жауап береді -1б



Дескриптор:

климаттың адамның сыртқы келбетіне әсерін айтады -1б

ҚБ: Жарайсың!







ҚБ: Жарайсың!





Дескриптор:

Мұз басу дәуірі адам өміріне қандай өзгерістер әкелгендігін айтып жеткізеді -1б

Кереметсіңдер!






Дескриптор:

Адамның климат жылығаннан кейінгі ойлап тапқан құралдарын атайды-1б






Дескриптор:

Климаттың өзгеруіне байланысты біздің бабаларымыздың қандай шаруашылық түрімен айналысқанын есіңе түсіріп айтады -1б

Сурет бойынша әңгімелейді-1б












Дескриптор:

Сұраққа жауап береді, себебін түсіндіреді-1б




Жарайсыңдар!




ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау




Кереметсіңдер!






Кереметсіңдер!






Кереметсіңдер!

Слайд









Слайд



лайд






Слайд













Микрафон

Слайд







Оқулық










Слайд

Сызба










Слайд

Сурет





Микрафон





Парақша




Слайд,

сурет






Слайд












Слайд

Сурет

















Оқулық микрафон





ЖИ

Слайд








Плакат

Маркер

Интернет














Таратпа қағаз







Слайд

ЖИ






ЖИ СЛАЙД

Алтын сақа



Shape1



















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
13.01.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі