Бөлім:
|
Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік
заңдылықтары
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Турмагамбетова Мейрамгул Изтаевна
|
Күні:
|
|
Сыныбы: 9 «В»
|
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Адам қан топтарының
тұқымқуалау заңдылықтары. Резус-фактор
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
|
9.2.4.4 адамның қан
тобының тұқымқуалауын және қан топтарын анықтау механизмін
түсіндіру
|
Сабақтың мақсаты:
|
-
адамның қан тобының
тұқымқуалау механизмін
сипаттау
-
қан топтарын анықтау механизмі
бойынша генетикалық есептер
шығару
-
Резус-фактор, резус –конфликт
бойынша есептер шығару
|
Құндылықтарға
баулу:
|
Жеке тұлғаның пікірін ескеру және әрбір ойдың
құндылығын құрметтеу. Қан топтарын білудің өмірдегі маңызына мән
беру.
|
Сабақ кезеңі
|
Педагогтің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту
|
І.Ұйымдастыру кезеңі:
1.Оқушылармен амандасу, түгендеу.
Баланың қан тобы ата-анасының
қан тобынан өзгеше болуы мүмкін бе?
«Padlet»
тақтасы арқылы сұраққа жауап жаза отырып, жаңа тақырыпты анықтайды.
Мақсаты айқындалады
|
«Padlet» тақтасы арқылы сұраққа жауап жазып,
жаңа тақырыпты анықтайды. Мақсатын айқындайды
|
«Жарайсың!» деген мадақтау
сөзімен ынталандыру
|
https://padlet.com/meiramgul666/ztjjo4ojudgp8ffm
|
Сабақтың ортасы
Мағынаны ашу.
|
Оқулықпен жұмыс. Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға
тапсырма береді, бақылайды.
Бейне жазбамен танысады. Тақырып бойынша
ақпараттандырылады
|
Жеке жұмыс.Мәтінді оқып танысып шығады. Тірек
сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады.
|
Қолдауды қажет ететін оқушыларға жетелеуші,
бағыттаушы, түрткі сұрақтар қойып, қолдау көрсетіледі
|
Презентация
Оқулық, жұмыс дәптерлері, АКТ
|
Топпен жұмыс
Жеке
жұмыс
|
Қолдану дағдысы бойынша тапсырмаларды орындайды.
Сабақты сұрау әдісі таблица түрінде
жүзеге асырылады
І
|
ІІ
|
№1
тапсырма
|
Резус
фактор
|
№1 есеп
|
№2 есеп
|
№3 есеп
|
Қорытын-ды
сұрақ
|
АВО
|
2-тапсырма
|
Аппликация арқылы қан
тобының тұқым қуалау заңдылықтарын
анықтайды.
Қан тобына байланысты
генетикалық есептерді шығарады
|
Тапсырма
1
Аппликация арқылы қан
тобының тұқым қуалау заңдылықтарын анықтау.
Тапсырма
№2
1.Өзіңнің қан тобыңды білу
не үшін маңызды?
2. Кластас оқушының қан
тобына есеп шығару
Есеп №1
1)Анасы гетерозиготалы ІІ
қан тобы және әкесі гомозиготалы ІІІ қан тобынан болғанда
балаларының қан топтары қандай болмақ?
2) Р – І х ІІІ
гетерозиготалы
3) Р –
ІV х
ІІ гомозиготалы
Есеп №2.
1) Бір үйдің балаларының
қан тобы төрт түрлі болғанда ата-анасының генотипі
қандай?
2) Ата-анасы І қан тобынан
болғанда қандай?
Есеп №3.
1) Айжанның қан тобының
резус-факторы Rh-
. Ал ата-анасының
Rh+
болуы мүмкін
бе?
2) Р -
Rh+
х
Rh- гетерозиготалы
3) Р -
Rh-
х
Rh-
|
Дескриптор Аппликация арқылы қан тобының тұқым
қуалау заңдылықтарын анықтайды.
Дескриптор
Қан тобын білу маңызын
сипаттайды;
Қан тобына байланысты
генетикалық есепті шығарады.
Дескриптор:
Генотиптерін
анықтайды;
Тұқым қуалау заңдылығын
есептейді;
Резус-фактор бойынша тұқым
қуалау заңдылығын есептейді
|
Презентация
Аппликация
|
Жұптық жұмыс
|
Талдау тапсырмалары.
Нұсқау, бағыт-бағдар, қолдау
көрсетіледі.
|
1) Қан тобы І адам неге
әмбебап донор болып табылу себебін анықтаңдар. Неге олардың қаны
басқа топтарда агглютинация жасамайды, ал І қан тобымен қалған
барлық топ арасында агглютинация жүреді?
2) Резусы әртүрлі
ата-аналар жынысы арасында резус-конфликттің даму болашағы
қандай?
3) Ауруханада бірінші және екінші
топ қандары сақталған. Ауруханаға көп қан
жоғалтқан, зардап шеккен адамды әкелді, зерттеме жасауға уақыт жоқ.
Қандай шара қолдануға болады?
|
Дескриптор
Агглютинация үдерісін
сипаттайды;
Қан құю ережесін
біледі;
Резус –конфликттің даму
болашағын анықтайды;
|
|
Жеке жұмыс
|
платформасы арқылы тапсырма
сұралады
«Қан тобын біз не үшін
білуіміз керек?»:
|
(Оқушылардан күтілетін
жауаптар:
- ауруханалар мен
соғыста қан құю мүмкіндігі болмағандықтан қаза табар
еді;
- қан топтары жайлы
білім көпшілікке мәлім медициналық-тергеу саласында маңызды
:
а) қылмыс орнындағы
және заттардағы қан дақтарынан қан топтарын
анықтау
ә) әкелікті,аналықты
анықтау
б) жүктілік кезіндегі
Rh – тың маңыздылығын анықтау (резус
конфликт)
|
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа
қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.
|
https://quizizz.com/pro/join?gc=529512&source=liveDashboard
|
Сабақтың соңы
Ой толғаныс.
Рефлексия
|
Кері байланыс:
Терминдер арқылы: Донор, реципиент,
агглютинация
-
Егер сабақты өте жақсы
түсінсеңіз және тақырып пайдалы деп
есептесеңіз
-
Егер тақырыпты жақсы
түсінсеңіз
-
Егер тақырыпты толық
түсінбеген болсаңыз және қажет емес деп
есептесеңіз
|
Өте жақсы түсінсе «Донор» термині жазылған
қағазға, жақсы түсінсе «реципиент» термині жазылған параққа,
түсінбеген болса «Агглютинация» термині жазылған параққа қол
қояды.
|
|
Терминдер жазылған парақтар
|