№40 орта мектеп
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім |
4-бөлім. Адам құқығы мен бостандығы. Синтаксис |
|
|
Педагогтің аты -жөні |
Утегулова Айала Нусипбаевна |
|
|
Күні |
9 желтоқсан |
|
|
Сынып: 9 Қазақ тілі |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.5.1 мәтіндегі айтылған ойға өз көзқарасын білдіреді, сыни тұрғыдан баға беріп айту; 9.2.5.1 мәтінде көтерілген мәселеге оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналған талқылау сұрақтарын құрастыру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтіндегі айтылған ойға өз көзқарасын білдіреді, сыни тұрғыдан баға беріп айтады. Мәтінде көтерілген мәселеге оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналған талқылау сұрақтарын құрастырады. |
|
Сабақтың барысы:
Тексерді ________
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Адам құқығы – мемлекеттің басты қуаты
Адам құқығы – мемлекеттің басты қуаты
№40 орта мектеп
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім |
4-бөлім. Адам құқығы мен бостандығы. Синтаксис |
|
|
Педагогтің аты -жөні |
Утегулова Айала Нусипбаевна |
|
|
Күні |
9 желтоқсан |
|
|
Сынып: 9 Қазақ тілі |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.5.1 мәтіндегі айтылған ойға өз көзқарасын білдіреді, сыни тұрғыдан баға беріп айту; 9.2.5.1 мәтінде көтерілген мәселеге оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналған талқылау сұрақтарын құрастыру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтіндегі айтылған ойға өз көзқарасын білдіреді, сыни тұрғыдан баға беріп айтады. Мәтінде көтерілген мәселеге оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналған талқылау сұрақтарын құрастырады. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы. Ұйымдастыру кезеңі 5 минут |
1)Амандасу, оқушылардың көңіл күйін сұрау; 2)Оқушыларды түгендеу; 3)Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.
|
Мұғаліммен амандасу; Өткен тақырып бойынша өз ойларын айту; |
Оқушылардың көңіл- күйін және сабаққа дайындығын ынталандыру; Сабақта орындалатын тапсырмаларға сәйкес ҚБ мен таныстыру |
Оқулық 58-91 беттер |
||||||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа материал меңгерту 15 минут
|
1)Бірлесіп орындалатын жұмыстарға берілген мәтіндік ақпараттармен танысады. Мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру.
Талқылауға арналған
сұрақтар: 1. Сөйлемнің қандай түрлері бар? 2. Салалас құрмалас сөйлем дегеніміз не? 3. Ыңғайлас салалас дегеніміз не? 4.ҚР жаңа конституциясы қабылданған жыл? (1995 ж. 30 тамыз) |
Барлық оқушылардың жеке мүмкіндіктері мен қабілеттерін ескере отырып, сұраққа жауап береді. |
Бағалау критерийі Айтылған ойға өз көзқарасын білдіріп, сыни баға береді; Мәтінге қатысты талқылау сұрақтарын құрастырады |
Оқулық |
||||||||
|
Жаңа материалды түсінгенін тексеру
20 минут |
1-тапсырма.Мәтінді мұқият тыңдаңыз. Мәтіндегі Әсемнің ойына өз көзқарасыңызды білдіріп, сыни тұрғыдан баға беріңіз. 22 қыркүйек Бүгін Саматпен тағы шекісіп қалдым. Сіздер мені «өзі бір бұзақы бала екен ғой?!» деп ойлап қалмаңыздар. Бәрін бастайтын Саматтың өзі. Жоғарыда айтқандай, сыныптағы балаларға қарадай тиісіп жүреді. Өйтпесе, көңілі көншімейді-ау деймін. Міне, сол «шошқа» үзіліс кезінде (мен солай атаған соң, барлық бала «шошқа» деп кеткен оны) менің қаламымды ұрлап алыпты сөмкемнен (Мен жоқта сөмкемді ақтарғанын Әсем көріп қойыпты. Сол айтқан маған). Ауылда қалған Әлияның сыйға берген қаламы ғой. Басқа қалам болса ештеңе емес, оны сұраса өзім де бере салармын. Ал сыйлықты қалай беріп қоярсың?! Содан оған: – Самат, қаламымды қайтар! Оны ауылдағы Әлия сыйға тартқан, – дедім жаймен ғана (Әлияның атын не үшін атағанымды өзім де түсінбеймін). – Оу, балалар, естідіңдер ғой?! Кенжебектің ауылында қалған «сүйікті» қызы сыйға берген қалам екен. Байғұс қыз алыста жүрсе де қаламды көрген сайын есіне түсіріп, ұмытпасын деген шығар, – деп, сыныпты басына көтерді. Әрі шиқ-шиқ етіп қояды. Даусы, тілі неткен ащы еді, пәтшағардың! Шыдай алмай кеттім. Енді ше, мұндай қорлыққа, мазаққа кім шыдасын?! Өзімді салмақты ұстағаныммен болмады. Сөйтіп, Саматты кеудесінен итеріп кеп қалдым. Ол артқа қарай тәлтіректеп кетті. Басы қабырғаға соғылды, білем, баж ете қалды. Содан соң аз-кем басын ұстап тұрды да, маған төне ұмтылды. Абырой болғанда, қоңырау соғылып, сыныпқа мұғалім кіріп келді. Ал ол қаламымды дереу қайтара қойды. Бірақ оқты көзімен мені бір атты. «Сабақтан шыққан соң төбелестің көкесі басталар» деп іштей қобалжығанмын. Бірақ олай болмады, ол маған қайта соқтықпады. Қаймығып қалды ма, ол жағы белгісіз. Сабақ бітісімен автобус аялдамасына бет алғанмын. Кенет, ту сыртымнан «Кенжебек» деген таныс дауыс естілді. Сыныптасым Әсем екен. Ол салған жерден: – Сен дұрыс істедің! – деді. – Нені? – Шошқа Саматты айтамын да. Оған қарсы келгеніңді айтамын да. Бұған дейін оған ешкім қарсы келмеп еді. Соған құтырған ғой ол. Өткенде менің шашымнан тартқылап қоймап еді. Бәлем, сол керек! Сен дұрыс істедің! |
Білім алушы Айтылған ойға өз көзқарасын білдіріп, сыни баға береді |
Дескриптор: - мәтіндегі ойға өз көзқарасын білдіреді; -2 б - сыни тұрғыдан баға береді.-2 б + 1 балл белсенділік Барлығы-5 б Кері байланыс |
|||||||||
|
|
2-тапсырма. Мәтінді түсініп оқыңыз. Төменде берілген тірек сөздерді қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселеге оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналған талқылау сұрақтарын құрастырыңыз.
|
Мәтінге қатысты талқылау сұрақтарын құрастырады |
Дескриптор: -мәтінді түсініп оқиды; -1 б -берілген тірек сөздерді қолданады; -2 б - оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналған сұрақтар құрастырады.-2 б Барлығы-5бКері байланыс |
ҚБ тапсырмасы
Оқулық |
||||||||
|
Сабақтың соңы. Сабақтың қорытындысы 5 минут
|
«Түйінді ой» әдісі арқылы сабақты қорытындылау. Үйге тапсырма: 90-бет 4-тапсырма Рефлексия. Орындалған тапсырмаға талдау жүргізу, пікір жазу және ұсыныстар беру;
|
Үйге тапсырма алады. Сабақ мақсаты бойынша рефлексия жасайды |
1)Бағалау 2) неше балл жинағанын айту; 3)Оқушының прогресі туралы айту |
Оқулық
Бағалау парақшасы |
Тексерді ________
шағым қалдыра аласыз














