|
Бөлім: |
Адам құқығы мен бостандығы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің Т:А. Ә : |
Торгын Каировна Тлеуова |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
30.11.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Адам құқығы мен бостандығы – мемлекеттің негізгі тірегі |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.1.1.1 мәтін мазмұны бойынша дайындалған сұрақтарға болжаммен жауап беру, түпнұсқамен салыстыру; 9.4.4.2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіру |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
«Адам құқығы мен бостандығы – мемлекеттің негізгі тірегі» тақырыбында дайындалған сұрақтарға болжаммен жауап береді, түпнұсқамен салыстырады, ыңғаййлас салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрін ажыратып, түрлендіреді. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Жоғары |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу Психологиялық ахуал. «Додекадр» әдісі Жаңа сабақтың тақырыбын ашу мақсатында ой қозғау сұрақтарына назар аударады. Жұмыс түрі: ұжымдық Тапсырма: Сұрақтарға жауап беру 1) Адам құқығы дегенді қалай түсінесің? 2) Бостандық ұғымы нені білдіреді? 3) Құқық және бостандық сөздерінің арасында қандай байланыс бар? 4) Құқық пен бостандықтың адам өмірінде қандай маңызы бар? 5) «Адам құқығы жалпыға ортақ» деген ойға өз пікіріңді білдір. 6) Адам құқықтарының қандай түрлері бар? 7) Адам құқықтарының қағидалары қандай құжатта қарастырылған? 8) Адам құқықтарын кім белгілейді? 9) «Балам бол, басқа бол, бәріңе – заң біреу» дегенді қалай түсіндіресің? 10) «Заң адамды бағындырады, заңды ақыл бағындырады» дегенді қалай түсінесің? 11) Конституцияның қай бабы түгелдей осы адам құқығы, бостандығы мен мүдделеріне арналған? 12) Қазіргі жасыңда неге құқылымын деп ойлайсың? Ұжымдық жұмыс жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындатады. |
Оқушылар сыныпқа кіріп келе жатып, үстелдегі домбыра суреттерін таңдап алады. Суреттің арғы жағындағы санға байланысты топқа бөлінетін болады. Топқа отырмас бұрын келесі әдіс арқылы сабаққа кіріспе сұрақтарына жауап береді. Сұрақтарға жауап береді. Сыныптастырының жауабын тыңдап, толықтырады. Ықтимал жауап: 1. Адам құқығы деген адамның бостандығын қамтамасыз етеді. 2. Бұл тәуелсіздік және шектеулердің болмауы 3). Бостандық – бұл құқық. 4) Адам құқығы оның мемлекет ішіндегі, сондай-ақ ғаламдық көлемдегі саяси, экономикалық, әлеуметтік, мәдени мәселелерге нақты қатысуын қамтамасыз етуге арналған. 5) Бір мемлекетте тұрғандықтан, бәріне заң біреу 6) Азаматтық, еңбек, қылмыстық, т.б. 7) Конституцияда 8) Президент жанындағы Адам құқықтары жөніндегі комиссия 9) Заң бір мемлекеттің барлық адамына бірдей, ол адамдарды бөлмейді 10) Кез келген адам заң алдында орындауға міндетті, ал заңды ақылға бағындыруу қажет. Себебі ақыл бәрін дұрыс шешімге келтіре алады 11) Конституцияның 30-бабы 12) Осы мемлекетте өмір сүруге, ішіп-жеуге, демалуға, білім алуға, т.б.
Жоғарыдағы сұрақтарға жауап берген соң, абақтың тақырыбы мен мақсатын айқындайды. |
Бағалау: «Домбыра» әдісі, әр оқушыны домбыра шегіндегі 1-ден 10 ұпайға дейін әр тапсырмада өзін бағалап отырады. |
Сұрақтар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мұғалім жаңа тақырыпты түсіндіреді. Салалас құрмалас сөйлемнің түрлері жайлы жалпылама түсінік беріп, ыңғайлас салалас құрмалас сөйлемді жіті түсіндіреді. LearningApps.org платформасында «Сәйкесін тап!» ойыны арқылы сөйлемдердің мағыналық байланысына қарай сәйкесін тауып, жай сөйлемдерді ыңғайлас салалас сөйлем түріне айналдырып жазу тапсырмасы беріледі. «Тақтамен жұмыс» Жұмыс түрі: топтық, жекелей Тапсырма: берілген сөйлемдерді әрі, және, да, де, та, те жалғаулықтарын қолданып, ыңғайлас салалс құрмалас сөйлем құрап жаз. І топ. Әрі, және жалғаулықтарын қолдану ІІ топ. Да, де, та, те жалғаулықтарын қолдану
Мұғалім топтағы оқушылар мен тақтаға шыққан оқушының тапсырманы орындау барысын қадағалайды, тексереді. Саралау: топтау, қолдау ЕБҚ: /Қабылдауы төмен оқушы/ Тақтада жұмыс жасайды Рефлексия: «Ойлан, топтас, талқыла!» әдісі Жұмыс түрі: топтық Тапсырма: «Егер оқушы/мұғалім былапыт сөз айтса, жазалауға бола ма?» тақырыбында пікірталасқа түс. Kahoot платформас «Мақал- сөздің мәйегі» ойынын ойнау арқылы сабақты қорытындыла. |
Мұғалімнің жаңа тақырыпты түсіндіруін тыңдайды, түсінеді. Сөйлемдердің мағыналық байланысына қарай сәйкестендіріп, жай сөйлемдерді ыңғайлас салалас сөйлем түріне айналдырып жазады.
І топ әрі, және жалғаулықтарын қолданып, ыңғайлас салалас құрмалас сөйлем құрап жазады. ІІ топ да, де, та, те жалғаулықтарын қолданып, ыңғайлас салалас құрмалас сөйлем құрап жазады. Екі топ та сөйлемдерді сөйлем мүшесіне талдайды
«Егер оқушы/мұғалім былапыт сөз айтса, жазалауға бола ма?» тақырыбында пікірталасқа түседі, өз ойларын дәлелдермен айтады. Kahoot платформасында «Мақал- сөздің мәйегі» ойынын ойнау арқылы сабақты қорытындылайды. Мақалдарды тапқан жеңімпаз анықталады. |
Бағалау: «Топты бағалау» парағы
«Мадақтау сөз» әдісі. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері Слайд LearningApps.org платформасы https://learningapps.org/create?new=71 ДК экраны |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» Үй жұмысы: 65-бет, 13-тапсырма: тұлғалардың құқық және бостандық туралы айтқан пікірлері мен ыңғайлас салалас құрмалас сөйлемдерді қатыстырып, эссе жаз. Эсседе көркемдегіш құралдарды пайдалан. |
Оқушылар бір біріне кері байланыс береді Үй жұмысын орындайды |
Өзін-өзі бағалау |
|
|||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Адам құқығы мен бостандығы - мемлекеттің негізгі тірегі
Адам құқығы мен бостандығы - мемлекеттің негізгі тірегі
|
Бөлім: |
Адам құқығы мен бостандығы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің Т:А. Ә : |
Торгын Каировна Тлеуова |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
30.11.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Адам құқығы мен бостандығы – мемлекеттің негізгі тірегі |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.1.1.1 мәтін мазмұны бойынша дайындалған сұрақтарға болжаммен жауап беру, түпнұсқамен салыстыру; 9.4.4.2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіру |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
«Адам құқығы мен бостандығы – мемлекеттің негізгі тірегі» тақырыбында дайындалған сұрақтарға болжаммен жауап береді, түпнұсқамен салыстырады, ыңғаййлас салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрін ажыратып, түрлендіреді. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Жоғары |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу Психологиялық ахуал. «Додекадр» әдісі Жаңа сабақтың тақырыбын ашу мақсатында ой қозғау сұрақтарына назар аударады. Жұмыс түрі: ұжымдық Тапсырма: Сұрақтарға жауап беру 1) Адам құқығы дегенді қалай түсінесің? 2) Бостандық ұғымы нені білдіреді? 3) Құқық және бостандық сөздерінің арасында қандай байланыс бар? 4) Құқық пен бостандықтың адам өмірінде қандай маңызы бар? 5) «Адам құқығы жалпыға ортақ» деген ойға өз пікіріңді білдір. 6) Адам құқықтарының қандай түрлері бар? 7) Адам құқықтарының қағидалары қандай құжатта қарастырылған? 8) Адам құқықтарын кім белгілейді? 9) «Балам бол, басқа бол, бәріңе – заң біреу» дегенді қалай түсіндіресің? 10) «Заң адамды бағындырады, заңды ақыл бағындырады» дегенді қалай түсінесің? 11) Конституцияның қай бабы түгелдей осы адам құқығы, бостандығы мен мүдделеріне арналған? 12) Қазіргі жасыңда неге құқылымын деп ойлайсың? Ұжымдық жұмыс жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындатады. |
Оқушылар сыныпқа кіріп келе жатып, үстелдегі домбыра суреттерін таңдап алады. Суреттің арғы жағындағы санға байланысты топқа бөлінетін болады. Топқа отырмас бұрын келесі әдіс арқылы сабаққа кіріспе сұрақтарына жауап береді. Сұрақтарға жауап береді. Сыныптастырының жауабын тыңдап, толықтырады. Ықтимал жауап: 1. Адам құқығы деген адамның бостандығын қамтамасыз етеді. 2. Бұл тәуелсіздік және шектеулердің болмауы 3). Бостандық – бұл құқық. 4) Адам құқығы оның мемлекет ішіндегі, сондай-ақ ғаламдық көлемдегі саяси, экономикалық, әлеуметтік, мәдени мәселелерге нақты қатысуын қамтамасыз етуге арналған. 5) Бір мемлекетте тұрғандықтан, бәріне заң біреу 6) Азаматтық, еңбек, қылмыстық, т.б. 7) Конституцияда 8) Президент жанындағы Адам құқықтары жөніндегі комиссия 9) Заң бір мемлекеттің барлық адамына бірдей, ол адамдарды бөлмейді 10) Кез келген адам заң алдында орындауға міндетті, ал заңды ақылға бағындыруу қажет. Себебі ақыл бәрін дұрыс шешімге келтіре алады 11) Конституцияның 30-бабы 12) Осы мемлекетте өмір сүруге, ішіп-жеуге, демалуға, білім алуға, т.б.
Жоғарыдағы сұрақтарға жауап берген соң, абақтың тақырыбы мен мақсатын айқындайды. |
Бағалау: «Домбыра» әдісі, әр оқушыны домбыра шегіндегі 1-ден 10 ұпайға дейін әр тапсырмада өзін бағалап отырады. |
Сұрақтар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мұғалім жаңа тақырыпты түсіндіреді. Салалас құрмалас сөйлемнің түрлері жайлы жалпылама түсінік беріп, ыңғайлас салалас құрмалас сөйлемді жіті түсіндіреді. LearningApps.org платформасында «Сәйкесін тап!» ойыны арқылы сөйлемдердің мағыналық байланысына қарай сәйкесін тауып, жай сөйлемдерді ыңғайлас салалас сөйлем түріне айналдырып жазу тапсырмасы беріледі. «Тақтамен жұмыс» Жұмыс түрі: топтық, жекелей Тапсырма: берілген сөйлемдерді әрі, және, да, де, та, те жалғаулықтарын қолданып, ыңғайлас салалс құрмалас сөйлем құрап жаз. І топ. Әрі, және жалғаулықтарын қолдану ІІ топ. Да, де, та, те жалғаулықтарын қолдану
Мұғалім топтағы оқушылар мен тақтаға шыққан оқушының тапсырманы орындау барысын қадағалайды, тексереді. Саралау: топтау, қолдау ЕБҚ: /Қабылдауы төмен оқушы/ Тақтада жұмыс жасайды Рефлексия: «Ойлан, топтас, талқыла!» әдісі Жұмыс түрі: топтық Тапсырма: «Егер оқушы/мұғалім былапыт сөз айтса, жазалауға бола ма?» тақырыбында пікірталасқа түс. Kahoot платформас «Мақал- сөздің мәйегі» ойынын ойнау арқылы сабақты қорытындыла. |
Мұғалімнің жаңа тақырыпты түсіндіруін тыңдайды, түсінеді. Сөйлемдердің мағыналық байланысына қарай сәйкестендіріп, жай сөйлемдерді ыңғайлас салалас сөйлем түріне айналдырып жазады.
І топ әрі, және жалғаулықтарын қолданып, ыңғайлас салалас құрмалас сөйлем құрап жазады. ІІ топ да, де, та, те жалғаулықтарын қолданып, ыңғайлас салалас құрмалас сөйлем құрап жазады. Екі топ та сөйлемдерді сөйлем мүшесіне талдайды
«Егер оқушы/мұғалім былапыт сөз айтса, жазалауға бола ма?» тақырыбында пікірталасқа түседі, өз ойларын дәлелдермен айтады. Kahoot платформасында «Мақал- сөздің мәйегі» ойынын ойнау арқылы сабақты қорытындылайды. Мақалдарды тапқан жеңімпаз анықталады. |
Бағалау: «Топты бағалау» парағы
«Мадақтау сөз» әдісі. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері Слайд LearningApps.org платформасы https://learningapps.org/create?new=71 ДК экраны |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» Үй жұмысы: 65-бет, 13-тапсырма: тұлғалардың құқық және бостандық туралы айтқан пікірлері мен ыңғайлас салалас құрмалас сөйлемдерді қатыстырып, эссе жаз. Эсседе көркемдегіш құралдарды пайдалан. |
Оқушылар бір біріне кері байланыс береді Үй жұмысын орындайды |
Өзін-өзі бағалау |
|
|||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















