Бекітемін: Оқу ісінің меңгерушісі: Л.Ғылымбаева
|
4-бөлім: Адам құқығы мен бостандығы Синтаксис 2-сабақ Адам құқығы мен бостандығы- мемлекеттің негізгі тірегі |
Мектеп : “М.Әуезов атындағы орта мектеп” КММ Пәні. Қазақ тілі |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 12.12.2019 жыл |
Мұғалімнің аты-жөні:Сагибаева Айтолкын Жакашевна |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар:18 |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты : |
9.3.4.1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, көтерілген мәселе бойынша екіжақты пікірді немесе жағдаятты талқылау, біреуіне таңдау жасап, өз ойын дәлелдеп жазу (аргументативті эссе); 9.4.4.2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіру |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Мәтіннен негізгі ойды анықтайды, жоспар құрады |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажыратады |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп, эссе жазады |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Білім алушы
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтиже |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Талдау,жинақтау, бағалау |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік міндет |
Оқушылар орындай алады: салалас құрмалас сөйлемдерді табады, ойбөліседі, эссе жазады |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Заң, конституция, құқық, бап, жарлық, мүдде, бостандық, Адам құқығы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға /шығарма жазуға пайдалы тіркестер: Адам құқығы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
Ашықтық және өмір бойы оқу |
Оқушылар тақырып бойынша ақпаратты өз бетінше табады және басқалармен бөліседі. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Ынтымақтастық |
Берілген тапсырмаға қатысты топтағы оқушылармен өзара пікір алмасады, бірлесе жұмыс істейді. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
Адам құқығы мен бостандығы- мемлекеттің негізгі тірегі |
|||||||||||||||||||||||||||
|
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут 6минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Көңіл-күй смайликтері» ойыны оқушылар өзіне ұнаған түстегі смайликтерді таңдайды. Оны апарып үлкен смайликке жапсырады. (мысалы сарыны таңдағандар сарыға, жасыл таңдағандар жасылға, қызыл таңдағандар қызылға) Сары түс- көңіл-күйі жайбырақат «адам» тобы, жасыл түс- өздеріне сенімді «бостандық» тобы, қызыл түс- бойын үрей, қорқыныш билеген жандар «құқық» тобы. Өткенді қайталау: Оқушылар үй жұмыстары бар дәптерлерімен алмасады. Бір-бірінің қатесін тексереді.
Кері байланыс:«Сұрақтар ілмегі» әдісі арқылы бір-біріне ыңғайлас салалас сөйлем туралы сұрақтар қояды
|
Смайликтер Топтардың атауы
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
12 минут
15 минут |
ТЖ: «Ойқазына» әдісі «Адам» тобы: 8-тапсырма Мәтінді оқып, негізгі ойды анықтайды, жоспар құрады. Ыңғайлас салалас құрмалас сөйлемдерді табады. «Бостандық» тобы: 11-тапсырма Мақал-сөздің мәйегі Мақалдарды толықтырып жазады. Оларды пайдаланып қоғамдағы әділеттік жөнінде пікірлерін айтады, Мақалдарды қатыстырып ыңғайлас салалас құрмалас сөйлемдер құрайды «Құқық» тобы: 12-тапсырма Сәйкесін тап! Сөйлемдерді мағыналық байланысына қарай сәйкестендіреді. Жай сөйлемдерді ыңғайлас салалас құрмалас сөйлемдерге айналдырады ҚБ: «Бас бармақ» әдісі Кері байланыс: топтар қолдарындағы дескрипторларды ескеріп бір-біріне кері байланыс жасайды ЖЖ: Даналық ойдан дән ізде! 13-тапсырма эссе жазу (80-100 сөз)
|
Ақ беттер маркерлер |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5минут |
Үйге: 63-бет №9 Бағалау: топ басшыларының бағалауы
Рефлексия: «Жетістік баспалдағы»
Аздап қиналдым т орындай алмадым
|
Бағалау парақшасы Баспалдақ суреті |
||||||||||||||||||||||||||
|
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциация сізықпалетудіқалайжоспарлацсыз? Сізеңқабілеттіоқушылардансабақсұраудықалайжоспарлайсыз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлай сыз? |
|
Қиылысатын оқу мәтіндері Еңбек гигиенасы мен қауіпсіздік техникасын тексеру ІСТ тестілер маңызды сілтемелер |
|||||||||||||||||||||||||
|
Барынша қолдау көрсету: Орташа қолдау: тірек Қолдау көрсету аз |
Қалыптастырушы бағалау: |
|
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Нәтиже Сабақтың оқу міндеттері шынайы болды ма? Бүгін оқушылар нені жаттады? Оқу атмосферасы қандай болды? Менің жоспарлаған дифференцация дұрыс болып шықты ма? Мен регламентті сақтадым ба?Менің жоспарымда қандай өзгерістер болды және олар қандай? |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай тиімді пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз.Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтын одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты )?
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1.2.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Адам құқығы мен бостандығы- мемлекеттің негізгі тірегі»
Бекітемін: Оқу ісінің меңгерушісі: Л.Ғылымбаева
|
4-бөлім: Адам құқығы мен бостандығы Синтаксис 2-сабақ Адам құқығы мен бостандығы- мемлекеттің негізгі тірегі |
Мектеп : “М.Әуезов атындағы орта мектеп” КММ Пәні. Қазақ тілі |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 12.12.2019 жыл |
Мұғалімнің аты-жөні:Сагибаева Айтолкын Жакашевна |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар:18 |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты : |
9.3.4.1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, көтерілген мәселе бойынша екіжақты пікірді немесе жағдаятты талқылау, біреуіне таңдау жасап, өз ойын дәлелдеп жазу (аргументативті эссе); 9.4.4.2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіру |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Мәтіннен негізгі ойды анықтайды, жоспар құрады |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажыратады |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп, эссе жазады |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Білім алушы
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтиже |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Талдау,жинақтау, бағалау |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік міндет |
Оқушылар орындай алады: салалас құрмалас сөйлемдерді табады, ойбөліседі, эссе жазады |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Заң, конституция, құқық, бап, жарлық, мүдде, бостандық, Адам құқығы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға /шығарма жазуға пайдалы тіркестер: Адам құқығы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
Ашықтық және өмір бойы оқу |
Оқушылар тақырып бойынша ақпаратты өз бетінше табады және басқалармен бөліседі. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Ынтымақтастық |
Берілген тапсырмаға қатысты топтағы оқушылармен өзара пікір алмасады, бірлесе жұмыс істейді. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
Адам құқығы мен бостандығы- мемлекеттің негізгі тірегі |
|||||||||||||||||||||||||||
|
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут 6минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Көңіл-күй смайликтері» ойыны оқушылар өзіне ұнаған түстегі смайликтерді таңдайды. Оны апарып үлкен смайликке жапсырады. (мысалы сарыны таңдағандар сарыға, жасыл таңдағандар жасылға, қызыл таңдағандар қызылға) Сары түс- көңіл-күйі жайбырақат «адам» тобы, жасыл түс- өздеріне сенімді «бостандық» тобы, қызыл түс- бойын үрей, қорқыныш билеген жандар «құқық» тобы. Өткенді қайталау: Оқушылар үй жұмыстары бар дәптерлерімен алмасады. Бір-бірінің қатесін тексереді.
Кері байланыс:«Сұрақтар ілмегі» әдісі арқылы бір-біріне ыңғайлас салалас сөйлем туралы сұрақтар қояды
|
Смайликтер Топтардың атауы
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
12 минут
15 минут |
ТЖ: «Ойқазына» әдісі «Адам» тобы: 8-тапсырма Мәтінді оқып, негізгі ойды анықтайды, жоспар құрады. Ыңғайлас салалас құрмалас сөйлемдерді табады. «Бостандық» тобы: 11-тапсырма Мақал-сөздің мәйегі Мақалдарды толықтырып жазады. Оларды пайдаланып қоғамдағы әділеттік жөнінде пікірлерін айтады, Мақалдарды қатыстырып ыңғайлас салалас құрмалас сөйлемдер құрайды «Құқық» тобы: 12-тапсырма Сәйкесін тап! Сөйлемдерді мағыналық байланысына қарай сәйкестендіреді. Жай сөйлемдерді ыңғайлас салалас құрмалас сөйлемдерге айналдырады ҚБ: «Бас бармақ» әдісі Кері байланыс: топтар қолдарындағы дескрипторларды ескеріп бір-біріне кері байланыс жасайды ЖЖ: Даналық ойдан дән ізде! 13-тапсырма эссе жазу (80-100 сөз)
|
Ақ беттер маркерлер |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5минут |
Үйге: 63-бет №9 Бағалау: топ басшыларының бағалауы
Рефлексия: «Жетістік баспалдағы»
Аздап қиналдым т орындай алмадым
|
Бағалау парақшасы Баспалдақ суреті |
||||||||||||||||||||||||||
|
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциация сізықпалетудіқалайжоспарлацсыз? Сізеңқабілеттіоқушылардансабақсұраудықалайжоспарлайсыз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлай сыз? |
|
Қиылысатын оқу мәтіндері Еңбек гигиенасы мен қауіпсіздік техникасын тексеру ІСТ тестілер маңызды сілтемелер |
|||||||||||||||||||||||||
|
Барынша қолдау көрсету: Орташа қолдау: тірек Қолдау көрсету аз |
Қалыптастырушы бағалау: |
|
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Нәтиже Сабақтың оқу міндеттері шынайы болды ма? Бүгін оқушылар нені жаттады? Оқу атмосферасы қандай болды? Менің жоспарлаған дифференцация дұрыс болып шықты ма? Мен регламентті сақтадым ба?Менің жоспарымда қандай өзгерістер болды және олар қандай? |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай тиімді пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз.Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтын одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты )?
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1.2.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
апсырманы












