|
САБАҚ: № 1 |
Мектеп: Қарағанды облысы білім басқармасының Балқаш қаласы білім бөлімінің «№5 жалпы білім беретін мектебі» КММ Пәні: қазақ тілі |
|
|
||||||||
|
Күні: 10.01.2025. |
Пән мұғалімі: Адамбаева Б.Т. |
|
|
||||||||
|
|
Қатысқаны: Қатыспағаны: |
|
|
||||||||
|
Бөлім тақырыбы |
Ғаламтор және әлеуметтік желілер |
|
|
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Адам виртуалды кеңістікте |
|
|
||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.1.1 Мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялау; 7.4.4.1 Етістіктің есімше, көсемше, тұйық етістік, шақ, рай түрлерін тілдесім барысында қолдану. |
|
|
||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар
Көптеген оқушылар
Кейбір оқушылар
|
|
|
||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|
|
||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну |
|
|
||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
информатика |
|
|
||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу (4-құндылық) |
|
|
||||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Ғаламтор туралы білетін мәліметтерін ортаға салады. |
|
|
||||||||
|
Жоспар |
|
|
|||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
|||||
|
5 минут
|
Ұйымдастыру бөлімі. Оқушыларды түгендеу, назарын сабаққа аудару. Жағымды психологиялық тапсырма. «Сандардың менің өміріммен байланысы» тренинг. «1» саны шыршамен теңестіріледі. Баяу болса да басқалардан биік, көркем болып өсіп, ұзақ жыл сақталып, кез келгеннің көзіне жоғарыдан, алыстан-ақ ілінеді. «2» саны. Күні-түні демалмайтын екеу: Ай және Күн. Қосылу, толықтыру символы. Жақсы мен жаман, ер мен әйел, күн мен түн, ақ пен қара. Екі санына қазақ халқының көзқарасы міне осындай болып келеді. «3» саны. Жалпы түркі халықтарында, соның ішінде қазақ халқында үш саны қасиетті болып есептелінеді. Үш қуат: ақыл, жүрек, тіл. Қазақ халқынан өзге де ұлттарда үш саны қасиетті болып саналған. Бір мен екінің қосындысы ретінде қандай да бір істің бастамасын да, жалғасын да білдіреді. «4» саны. Қазақта төрт құбыласы сай, яғни «Алтау ала болса, ауыздағы кетеді, төртеу түгел болса, төбедегі келеді» деген мәтел екеуінің мағынасы бір болып келеді. Ертеде бұл сан тұрақтылық пен беріктілік, әділдіктің белгісі болған. «5» саны. Жоғарыда айтылған төрт бастаманың ортасында орналасып, жан-жағын басқарып тұрады. Қазақ халқы тілді, дінді, тарихты, дәстүрді, атамекенді бес анық деп атаған. Абай атамыздың өлеңінде «Талап, еңбек, терең ой, Қанағат, рақым ойлап қой, Бес асыл іс көнсеңіз» деп жақсы қасиетті 5 санымен байланыстырған. ТЫҢДАЛЫМ 1-2-тапсырмаларды орындау (ауызша)
Жетелеуші сұрақтар:
|
Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Оқушылар 1, 2, 3, 4, 5 сандарының қалағанын таңдайды, таңдаған санына байланысты жағымды ахуал қалыптастырады. Оқушылар адам болып қалудың маңыздылықтары туралы айтады |
Қалыптастырушы бағалау
|
|
|
|
|||||
|
Сабақтың ортасы
25 минут
Негізгі ойды анықтау. Мәтін тақырыбы, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау.
Үй тапсырма- сы |
Мәтінді оқып, ақпарат бойынша проблемалық сұрақтар құрастырыңдар 4-тапсырманы орындаңдар Дескриптор:
ҚБ ӘТН. Ережені мысалдар, презентация арқылы түсіндіру
1-топ. 5-тапсырма. Шылауларды тауып, қызметін түсіндіріңдер. 2-топ. 6-тапсырма. Графиктік ақпаратты сипаттап, жинақы мәтін жазыңдар. 3-топ. «Артық болмас білгенің» айдарындағы берілген ақпаратты бүгінгі күнмен байланыстырып, мәтін құрастырыңдар. Дескриптор:
Бекіту тапсырмасы. Тақырыпқа байланысты ой қорытындылайды.
Үйге тапсырма: 142-бет, 7-тапсырма |
Мәтінді оқиды, негізгі ақпаратты кестеге не диаграммаға түсіреді.
Грамматикалық тақырыпты меңгереді.
Грамматикалық тапсырмалар орындайды.
ПОПС формуласы арқылы тақырыпқа байланысты бекіту тапсырмасын орындайды. |
Қалыптастырушы бағалау
Қалыптастырушы бағалау
|
https://kk.wikipedia.org/wiki/ «Интернет_ тарихы»
|
|
|
|||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия 3 минут |
|
|
|
|
|||||||
|
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||
|
|
Саралау –Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
|
|
|
|||||||
|
|
Пәнаралық байланыс. АКТ-мен байланыс . Құндылықтардағы байланыс |
информатика |
|
|
|||||||
|
|
Рефлексия |
Кері байланыс |
|
|
|||||||
|
|
Сабақ /оқу мақсаттар шынайы ма ? Бүгінгі оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды ? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарларыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен ? |
|
|
|
|||||||
|
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да , оқуды да ескеріңіз )? |
|
|||||||||
|
|
1: |
|
|||||||||
|
|
2: |
|
|||||||||
|
|
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да , оқуды да ескеріңіз ) |
|
|||||||||
|
|
1: |
|
|||||||||
|
|
2: |
|
|||||||||
|
|
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ? |
|
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Адам виртуалды кеңістікте" «Арман-ПВ» баспасы, 2024 жыл, жаңа оқулық бойынша ҚМЖ
"Адам виртуалды кеңістікте" «Арман-ПВ» баспасы, 2024 жыл, жаңа оқулық бойынша ҚМЖ
|
САБАҚ: № 1 |
Мектеп: Қарағанды облысы білім басқармасының Балқаш қаласы білім бөлімінің «№5 жалпы білім беретін мектебі» КММ Пәні: қазақ тілі |
|
|
||||||||
|
Күні: 10.01.2025. |
Пән мұғалімі: Адамбаева Б.Т. |
|
|
||||||||
|
|
Қатысқаны: Қатыспағаны: |
|
|
||||||||
|
Бөлім тақырыбы |
Ғаламтор және әлеуметтік желілер |
|
|
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Адам виртуалды кеңістікте |
|
|
||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.1.1 Мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялау; 7.4.4.1 Етістіктің есімше, көсемше, тұйық етістік, шақ, рай түрлерін тілдесім барысында қолдану. |
|
|
||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар
Көптеген оқушылар
Кейбір оқушылар
|
|
|
||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|
|
||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну |
|
|
||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
информатика |
|
|
||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу (4-құндылық) |
|
|
||||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Ғаламтор туралы білетін мәліметтерін ортаға салады. |
|
|
||||||||
|
Жоспар |
|
|
|||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
|||||
|
5 минут
|
Ұйымдастыру бөлімі. Оқушыларды түгендеу, назарын сабаққа аудару. Жағымды психологиялық тапсырма. «Сандардың менің өміріммен байланысы» тренинг. «1» саны шыршамен теңестіріледі. Баяу болса да басқалардан биік, көркем болып өсіп, ұзақ жыл сақталып, кез келгеннің көзіне жоғарыдан, алыстан-ақ ілінеді. «2» саны. Күні-түні демалмайтын екеу: Ай және Күн. Қосылу, толықтыру символы. Жақсы мен жаман, ер мен әйел, күн мен түн, ақ пен қара. Екі санына қазақ халқының көзқарасы міне осындай болып келеді. «3» саны. Жалпы түркі халықтарында, соның ішінде қазақ халқында үш саны қасиетті болып есептелінеді. Үш қуат: ақыл, жүрек, тіл. Қазақ халқынан өзге де ұлттарда үш саны қасиетті болып саналған. Бір мен екінің қосындысы ретінде қандай да бір істің бастамасын да, жалғасын да білдіреді. «4» саны. Қазақта төрт құбыласы сай, яғни «Алтау ала болса, ауыздағы кетеді, төртеу түгел болса, төбедегі келеді» деген мәтел екеуінің мағынасы бір болып келеді. Ертеде бұл сан тұрақтылық пен беріктілік, әділдіктің белгісі болған. «5» саны. Жоғарыда айтылған төрт бастаманың ортасында орналасып, жан-жағын басқарып тұрады. Қазақ халқы тілді, дінді, тарихты, дәстүрді, атамекенді бес анық деп атаған. Абай атамыздың өлеңінде «Талап, еңбек, терең ой, Қанағат, рақым ойлап қой, Бес асыл іс көнсеңіз» деп жақсы қасиетті 5 санымен байланыстырған. ТЫҢДАЛЫМ 1-2-тапсырмаларды орындау (ауызша)
Жетелеуші сұрақтар:
|
Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Оқушылар 1, 2, 3, 4, 5 сандарының қалағанын таңдайды, таңдаған санына байланысты жағымды ахуал қалыптастырады. Оқушылар адам болып қалудың маңыздылықтары туралы айтады |
Қалыптастырушы бағалау
|
|
|
|
|||||
|
Сабақтың ортасы
25 минут
Негізгі ойды анықтау. Мәтін тақырыбы, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау.
Үй тапсырма- сы |
Мәтінді оқып, ақпарат бойынша проблемалық сұрақтар құрастырыңдар 4-тапсырманы орындаңдар Дескриптор:
ҚБ ӘТН. Ережені мысалдар, презентация арқылы түсіндіру
1-топ. 5-тапсырма. Шылауларды тауып, қызметін түсіндіріңдер. 2-топ. 6-тапсырма. Графиктік ақпаратты сипаттап, жинақы мәтін жазыңдар. 3-топ. «Артық болмас білгенің» айдарындағы берілген ақпаратты бүгінгі күнмен байланыстырып, мәтін құрастырыңдар. Дескриптор:
Бекіту тапсырмасы. Тақырыпқа байланысты ой қорытындылайды.
Үйге тапсырма: 142-бет, 7-тапсырма |
Мәтінді оқиды, негізгі ақпаратты кестеге не диаграммаға түсіреді.
Грамматикалық тақырыпты меңгереді.
Грамматикалық тапсырмалар орындайды.
ПОПС формуласы арқылы тақырыпқа байланысты бекіту тапсырмасын орындайды. |
Қалыптастырушы бағалау
Қалыптастырушы бағалау
|
https://kk.wikipedia.org/wiki/ «Интернет_ тарихы»
|
|
|
|||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия 3 минут |
|
|
|
|
|||||||
|
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||
|
|
Саралау –Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
|
|
|
|||||||
|
|
Пәнаралық байланыс. АКТ-мен байланыс . Құндылықтардағы байланыс |
информатика |
|
|
|||||||
|
|
Рефлексия |
Кері байланыс |
|
|
|||||||
|
|
Сабақ /оқу мақсаттар шынайы ма ? Бүгінгі оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды ? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарларыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен ? |
|
|
|
|||||||
|
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да , оқуды да ескеріңіз )? |
|
|||||||||
|
|
1: |
|
|||||||||
|
|
2: |
|
|||||||||
|
|
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да , оқуды да ескеріңіз ) |
|
|||||||||
|
|
1: |
|
|||||||||
|
|
2: |
|
|||||||||
|
|
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ? |
|
|||||||||
шағым қалдыра аласыз
















