Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Адамдар арасында өмір сүру өнері.
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Құдабаева Айгул №5 мектеп-лицей
«Бекітемін»
Оқу ісі жөніндегі дирек тордың
орынбасары Н.Ю.Зарипова -сынып № сабақ Мерзімі:
Сабақтың тақырыбы: Адамдар арасында өмір сүру өнері.
.
Сабақтың мақсаты: оқушылардың адам өміріндегі өнердің маңыздылығы туралы түсініктерін кеңейту
Сабақтың міндеттері:
а) адамның жасампаздық мүмкіндіктері мен рухани адамгершілік тұлғасының өзара байланысын ашу;
ә) жасампаздық қабілеттерінің дамуына ықпал ету;
б) өмірді сұлулық, жақсылық қырынан қабылдай білуге тәрбиелеу.
Құндылық: ішкі тыныштық (эмоционалдық деңгей) , сүйіспеншілік (адамгершілік деңгей)
Қасиеттер: білуге құштарлық, еңбекқорлық, қабілеттілік, дарындылық, жасампаздық, табандылық.
Ресурстар: интерактивті тақта, электрондық диск Робертино Лоретти «Абе Мария»,С.Тұрысбеков күй «Көңіл толқыны», слайдтар, А-4 қағаздар, түсті қарандаштар, Әлемнің 7 кереметі слайдтар
Мұғалім: К.Мұңайтбасова Сынып: 8а, 8ә
Іс-әрекет кезеңдері |
Уақыт |
Мұғалімнің іс әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
|
|
1.Ұйымдастыру кезеңі Аутотренинг Тыныштық сәті Ән тыңдау |
1 минут 2 минут |
Аутотренинг арқылы жаңа сабаққа психологиялық дайындық үшін «Саусақтарыңызды түйістіріп1,2,3,4,5 деп санап, қолдарын уқалап : Жазда жақсы дем алдым, енді өзін-өзі тану пәніне кірісемін, мен қуаныштымын дей келе алақандарын уқалап. Ал, енді кірісейік! деп бастаймын «Менің ғаламшарым» Одан соң Робертино Лореттидің әнін тыңдауға шақыру Балалардың музыканы тыңдай білу қабілетін бақылау |
Оқушылар мұғалімнің айтқандарын қайталап қолды уқалау арқылы аутотренинг жасайды. Оқушылар үнсіз тыңдауына не қосылуына да болады Музыканы тыңдап, мазмұнына, ырғағына, Робертиноның даусының кереметтігіне назар аудару |
Бейнебаян |
|
|
2. Үй тапсырмасын тексеру |
5 минут |
|
Авраам Линкольнның жауабын интернеттен қарау не болжау Ойланайық, пікірлесейік айдары бойынша сұрақтарды ескере отырып ойларын жеткізуге тырысу. |
Оқулық Интерактивті тақта |
|
|
3.Дәйексөз Мәнін ашу |
3 минут |
«Өнер-адамның рухани азығы, ол-халықтың бүгіні мен келешегі, арманы мен қиялы, жалпы болмысы» Б.Момышұлы Іштеріңізде «өмірде ғажайып болмайды» деген пікірді қолдайтындарың бар ма? Ал «өмірде бәрі ғажайып» деп ойлайтындарың бар ма? |
Оқушардың жауабын тыңдау. |
Слайд |
|
|
4. Мәтінмен жұмыс «Оқып үйренейік» айдары бойынша І.Есенберлиннің әңгімесінен үзінді оқып, талдау |
10 минут |
|
Әңгемелесу “Ассоциация» жаттығуы |
Слайд |
|
|
5. Шығармашылық жұмыс топтық жұмыс |
7 минут |
Өмір
дегенім не, қалай түсінесің? |
Сұрақ-жауап |
А-4 қағаздары |
|
|
6. Назар аудару Жаңа сабақта Әлемнің 7 кереметі |
20 минут |
Постер қорғау Жағдаяттар: Осы балаларға берер кеңестерің. Ойланайық, пікірлесейік |
Оқушылар постер қорғайды. |
Интерактивті тақта |
|
|
7. Үй тапсырмасы |
1 минут |
Жұмыс дәптерінен тапсырма орындау №1 тапсырма |
Сабақта белсенділік танытқан оқушылардың күнделегіне «Жарайсың!» деп жазып, мотивациялау |
|
|
|
8. Соңғы тыныштық сәті 9. Рефлексия |
1 минут |
Л.Робертиноның «Абе Мария» әнінен үзінді тыңдау Рефлексия арқылы сабақтың ұнағандығын бармақтарын жоғары көтерсе «ұнады», Егер төмен қаратса «ұнамады» деген белгіні білдіреді |
Мұқият тыңдалым болу Мұғалім көрсеткен белгі бойынша оқушылардың көңіл күйін, сабақ нәтижесі байқалады. |
|
|
|
Іс-әрекет кезеңдері |
Уақыт |
Мұғалімнің іс әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
1.Ұйымдастыру кезеңі Аутотренинг Тыныштық сәті |
1 минут 1 минут |
Аутотренинг арқылы жаңа сабаққа психологиялық дайындық үшін «Саусақтарыңызды түйістіріп1,2,3,4,5 деп санап, қолдарын уқалап : Жазда жақсы дем алдым, енді өзін-өзі тану пәніне кірісемін, мен қуаныштымын дей келе алақандарын уқалап. Ал, енді кірісейік! деп бастаймын «Менің ғаламшарым» Одан соң Робертино Лореттидің әнін тыңдауға шақыру Балалардың музыканы тыңдай білу қабілетін бақылау |
Оқушылар мұғалімнің айтқандарын қайталап қолды уқалау арқылы аутотренинг жасайды. Оқушылар үнсіз тыңдауына не қосылуына да болады Музыканы тыңдап, мазмұнына, ырғағына, Робертиноның даусының кереметтігіне назар аудару |
2. Үй тапсырмасын тексеру |
5 минут |
|
Афраам Линкольнның жауабын интернеттен қарау не болжау Ойланайық, пікірлесейік айдары бойынша сұрақтарды ескере отырып ойларын жеткізуге тырысу. |
3.Дәйексөз Мәнін ашу |
|
«Өнер-адаиның рухани азығы, ол-халықтың бүгіні мен келешегі, арманы мен қиялы, жалпы болмысы» Б.Момышұлы Дәйексөздің мәнін ашуға және «Менің қойын дәптерім» деген шығармашылық жұмысты жалғастыруын ескерту |
Менің қойын дәптерім деген шығармашылық жұмыс дәптерлеріне дәйексөздің мағынасын қалай түсінгендіктерін жазады. |
4. Мәтінмен жұмыс «Оқып үйренейік» айдары бойынша І.Есенберлиннің әңгімесінен үзінді оқып, талдау |
|
|
Лореттидің әнін тыңдап, табиғи дарынды даусына таң қалу, балалық шағында ән шырқау арқылы отбасын асырағанына назар аудару. Бүгінгі таңдағы және жас кезін салыстыру |
5. Шығармашылық жұмыс топтық жұмыс |
|
4 топ оқушылары оқылған әңгімені постерге сурет арқылы елестетіп әңгіме мазмұны ашылатындай етіп сурет салады. |
Музыканы тыңдағанда не елестегенін суретке бейнелеп салу |
6. Назар аудару Жаңа сабақта Әлемнің 7 кереметі |
|
Слайдтарда әлемнің 7 кереметін көрсету және тарихын қысқаша меңгерту Бұл материалды меңгертер алдында «Қас қағым сәт» ойыны бойынша слайдта 7 суретті 5 секунд көрсетіп, не көздерімен көріп естерінде қалғанын айту |
Оқушылар слайдтарға мұқият назар аудару арқылы көрген суреттерді айтуға тырысады Әр әлемнің 7 кереметін тарих пәнімен байланыстырады. |
7. Үй тапсырмасы |
|
Жұмыс дәптерінен тапсырма орындау №1 тапсырма
|
|
8. Соңғы тыныштық сәті |
|
Рефлексия арқылы сабақтың ұнағандығын бармақтарын жоғары көтерсе «ұнады», Егер төмен қаратса «ұнамады» деген белгіні білдіреді |
Мұғалім көрсеткен белгі бойынша оқушылардың көңіл күйін, сабақ нәтижесі байқалады. |