|
Пән: Дүниетану Күні: 24.09.2020 Сынып: 3-сынып |
Мектеп: «І.Жансүгіров атындағы орта мектеп»КММ Мұғалімніңің аты-жөні: Муқанова Аружан Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||
|
Сабақ тақырыбы |
Адамдар не үшін еңбек етеді? |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
3.1.1.3 өз отбасының құндылықтарын анықтау 3.3.5.2 тұлғаның, отбасының, қоғам мен мемлекеттің дамуындағы еңбектің рөлін түсіндіру |
||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: өз отбасының құндылықтарын анықтайды. Көптеген оқушылар: тұлғаның, отбасының, қоғам мен мемлекеттің дамуындағы еңбектің рөлін түсіндіреді. Кейбір оқушылар: еңбек арқылы өз қажеттіліктерін орындауды үйренеді. |
||
|
Бағалау критерийлері |
|
||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология: Еңбек |
||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
||
|
Пәнаралық байланыстар |
Еңбекқорлық туралы көркем еңбек және әдебиеттік оқу пәнінен алған білімдерін қолданады. |
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу; |
||
|
Ресурстар |
Топқа бөлуге арналған парақшалар, интерактивті тақта, жұмыс дәптері, қалам мен түрлі түсті қарындаш, стикер, видеоматериалдар., постер, кері байланыс парағы т.б |
||
|
Бастапқы білім |
Оқушылардың адам өміріндегі еңбектің маңызы туралы білімдері бар. |
||
|
Сабақтың барысы |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
Амандасу. Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Гүлмен тілек» (сергіту және топқа біріктіру) Оқушылар арнайы дайындалып келген гүлді алақандарына салып тұрып, бір-біріне тілек тілейді және гүлдің астына жазылған сөздер бойынша топқа біріктіріледі. 1-топ «Сары гүлдер» 2-топ «Көк гүлдер» 3-топ «Қызыл гүлдер» Жұмыс ережесін келісу
Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда) «Барлық оқушылармен жұмыс»
ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау. Тақырыпты ашу Оқушыларға видеокөрсетілім ұсынылады. Көрсетілім алдында бірқатар сұрақтар қойылады: - Экраннан көріп отырғандарыңды еңбек деп атауға бола ма? - Еңбек деген не? - Еңбектің қандай түрлері болады? - Адамдар не үшін еңбектенеді? Сабақ мақсатын анықтау Оқушылармен бірге сабақ мақсаттары анықталады: - адамның дамуына еңбек қалай әсер ететінін түсіну; - тұлғаның, отбасының, қоғам мен мемлекеттің дамуындағы еңбектің рөлін түсіндіру. |
Оқушыларды топтарға бөлуге арналған гүлдің суреттері Барлық оқушыларға арналған сұрақтар |
|
|
Сабақтың ортасы Сергіту сәті 2мин |
Талқылау және ой білдіру (ұжымда) Оқушылар сұрақтар төңірегінде ой бөлісіп, талқылайды.
Топтық жұмыс. Әр топқа сюжетті сурет ұсынылады. Оқушылар «Адамға не қажет, неге мұқтаж?», «Еңбекпен қандай қажеттіліктерді қанағаттандыруға болады?» деген сұрақтарға жауап бере отырып, суретті сипаттайды. 1-топ «Сары гүлдер» «Адамға не қажет, неге мұқтаж?», 2-топ «Көк гүлдер» «Еңбекпен қандай қажеттіліктерді қанағаттандыруға болады?» 3-топ «Қызыл гүлдер» «Жалғыз адам жасаған жұмыс пен ұжымжа атқарған еңбектің қайсысы тиімді?» ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау.
Дәлелде (жеке) Оқушылар дәлелдеуге арналған тұжырымдарды таңдап алады: - Адамның дамуы үшін еңбектің қажет екендігін дәлелде; - Отбасы үшін еңбектің маңыздылығын дәлелде; - Қоғам мен мемлекет еңбексіз дами алмайтындығын дәлелде. 3 минут уақыт ішінде ең аз дегенде 3 дәлелдеме жазулары қажет. ҚБ: мұғалімнің бағалауы Сергіту сәті. Мен қазақпын.
Ой еңбегін зияткерлік еңбек деп те атайды. Ой еңбегі адамнан зеректік пен зерделікті, ақылдылық пен парасаттылық қабілетін қажет етеді. Дене күшін қолдануды қажет ететін еңбекті дене немесе қол еңбегі деп атайды. Ол адамнан қажырлылықты талап етеді. «Сәйкестендір» (топта) Оқушыларға сюжетті суреттер/жазылған сөздер ұсынылады, «ой еңбегі» және «дене еңбегі» деген екі жәшікке оларды бөліп салулары керек. Оқушылар топта талқылап, өз таңдауларының дұрыс екендіктерін дәлелдейді . Тапсырманы мұғалімнің презентациясындағы дұрыс нұсқасымен сәйкестендіріп тексереді. Бағалау критерийлері:
ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау. |
Әр топқа сюжетті сурет Дәлелдер парағы Стикерлер Жазбасы бар 2 жәшік, сюжетті суреттер |
|
|
Сабақтың соңы |
Қорытынды сұрақтар - Еңбек деген не? - Еңбектің қандай түрлері болады? - Дене еңбегі деген не? - Ой еңбегі деген не? Рефлексия Сабағымыз аяқталды, менің айтарым:
Болашақта.........................ескеремін |
Таратпа парақтар |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Адамдар не үшін еңбек етеді?
Адамдар не үшін еңбек етеді?
|
Пән: Дүниетану Күні: 24.09.2020 Сынып: 3-сынып |
Мектеп: «І.Жансүгіров атындағы орта мектеп»КММ Мұғалімніңің аты-жөні: Муқанова Аружан Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||
|
Сабақ тақырыбы |
Адамдар не үшін еңбек етеді? |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
3.1.1.3 өз отбасының құндылықтарын анықтау 3.3.5.2 тұлғаның, отбасының, қоғам мен мемлекеттің дамуындағы еңбектің рөлін түсіндіру |
||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: өз отбасының құндылықтарын анықтайды. Көптеген оқушылар: тұлғаның, отбасының, қоғам мен мемлекеттің дамуындағы еңбектің рөлін түсіндіреді. Кейбір оқушылар: еңбек арқылы өз қажеттіліктерін орындауды үйренеді. |
||
|
Бағалау критерийлері |
|
||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология: Еңбек |
||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
||
|
Пәнаралық байланыстар |
Еңбекқорлық туралы көркем еңбек және әдебиеттік оқу пәнінен алған білімдерін қолданады. |
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу; |
||
|
Ресурстар |
Топқа бөлуге арналған парақшалар, интерактивті тақта, жұмыс дәптері, қалам мен түрлі түсті қарындаш, стикер, видеоматериалдар., постер, кері байланыс парағы т.б |
||
|
Бастапқы білім |
Оқушылардың адам өміріндегі еңбектің маңызы туралы білімдері бар. |
||
|
Сабақтың барысы |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
Амандасу. Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Гүлмен тілек» (сергіту және топқа біріктіру) Оқушылар арнайы дайындалып келген гүлді алақандарына салып тұрып, бір-біріне тілек тілейді және гүлдің астына жазылған сөздер бойынша топқа біріктіріледі. 1-топ «Сары гүлдер» 2-топ «Көк гүлдер» 3-топ «Қызыл гүлдер» Жұмыс ережесін келісу
Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда) «Барлық оқушылармен жұмыс»
ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау. Тақырыпты ашу Оқушыларға видеокөрсетілім ұсынылады. Көрсетілім алдында бірқатар сұрақтар қойылады: - Экраннан көріп отырғандарыңды еңбек деп атауға бола ма? - Еңбек деген не? - Еңбектің қандай түрлері болады? - Адамдар не үшін еңбектенеді? Сабақ мақсатын анықтау Оқушылармен бірге сабақ мақсаттары анықталады: - адамның дамуына еңбек қалай әсер ететінін түсіну; - тұлғаның, отбасының, қоғам мен мемлекеттің дамуындағы еңбектің рөлін түсіндіру. |
Оқушыларды топтарға бөлуге арналған гүлдің суреттері Барлық оқушыларға арналған сұрақтар |
|
|
Сабақтың ортасы Сергіту сәті 2мин |
Талқылау және ой білдіру (ұжымда) Оқушылар сұрақтар төңірегінде ой бөлісіп, талқылайды.
Топтық жұмыс. Әр топқа сюжетті сурет ұсынылады. Оқушылар «Адамға не қажет, неге мұқтаж?», «Еңбекпен қандай қажеттіліктерді қанағаттандыруға болады?» деген сұрақтарға жауап бере отырып, суретті сипаттайды. 1-топ «Сары гүлдер» «Адамға не қажет, неге мұқтаж?», 2-топ «Көк гүлдер» «Еңбекпен қандай қажеттіліктерді қанағаттандыруға болады?» 3-топ «Қызыл гүлдер» «Жалғыз адам жасаған жұмыс пен ұжымжа атқарған еңбектің қайсысы тиімді?» ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау.
Дәлелде (жеке) Оқушылар дәлелдеуге арналған тұжырымдарды таңдап алады: - Адамның дамуы үшін еңбектің қажет екендігін дәлелде; - Отбасы үшін еңбектің маңыздылығын дәлелде; - Қоғам мен мемлекет еңбексіз дами алмайтындығын дәлелде. 3 минут уақыт ішінде ең аз дегенде 3 дәлелдеме жазулары қажет. ҚБ: мұғалімнің бағалауы Сергіту сәті. Мен қазақпын.
Ой еңбегін зияткерлік еңбек деп те атайды. Ой еңбегі адамнан зеректік пен зерделікті, ақылдылық пен парасаттылық қабілетін қажет етеді. Дене күшін қолдануды қажет ететін еңбекті дене немесе қол еңбегі деп атайды. Ол адамнан қажырлылықты талап етеді. «Сәйкестендір» (топта) Оқушыларға сюжетті суреттер/жазылған сөздер ұсынылады, «ой еңбегі» және «дене еңбегі» деген екі жәшікке оларды бөліп салулары керек. Оқушылар топта талқылап, өз таңдауларының дұрыс екендіктерін дәлелдейді . Тапсырманы мұғалімнің презентациясындағы дұрыс нұсқасымен сәйкестендіріп тексереді. Бағалау критерийлері:
ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау. |
Әр топқа сюжетті сурет Дәлелдер парағы Стикерлер Жазбасы бар 2 жәшік, сюжетті суреттер |
|
|
Сабақтың соңы |
Қорытынды сұрақтар - Еңбек деген не? - Еңбектің қандай түрлері болады? - Дене еңбегі деген не? - Ой еңбегі деген не? Рефлексия Сабағымыз аяқталды, менің айтарым:
Болашақта.........................ескеремін |
Таратпа парақтар |
|
шағым қалдыра аласыз

















