|
Бөлім |
Су – тіршілік көзі |
||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
||||
|
Күні: |
01.04.2025ж |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Н.Дусбаева |
||||
|
Сынып: 3 «Ә» |
Қатысқандар саны: 15 Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Адамдардың алғашқы қоныстары қашан және қалай пайда болды? |
||||
|
Оқу бағдарламасы на сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.3.1 адамдардың табиғи жағдайларға байланысты орналасуын талдау (рельеф, климат, өсімдіктер мен жануарлар әлемі, су нысандары). |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
адамдардың қоныстануына табиғат жағдайларының қалай әсер ететінін оқып-үйренді |
||||
|
Құндылық |
Тұратын үйін, ауласын, қаласын таза ұстау, қоғамдық орынға және қоршаған ортаға ұқыптылықпен қарау |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал орнату. «Қалай сөйлейді?» ойыны «Ой қозғау» әдісі Суреттерге қара. Сенің ойыңша, бұл жерлердің қайсысы адамдардың қоныстануына қолайлы болар еді? Не себепті? Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау |
Оқушылар сабаққа назар аударады.
Сурет бойынша сұрақтарға жауап береді |
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
Оқулық 70 -бет |
|
|
Сабақ тың ортасы 11 мин |
1-тапсырма Жеке жұмыс «Саған сұрақ» әдісі Сұрақтарға жауап жаз. ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Тапсырмадан не үйрендің? |
Кестедегі сұрақтарға жауап жазады
|
Дескриптор: -бірінші сұрақтың жауабын жазады-1б -екінші сұрақтың жауабын жазады-1б -үшінші сұрақтың жауабын жазады-1б ЕББҚ Дескриптор: -тапсырманы орындайды |
Оқулық 70-бет Таратпа қалам |
|
|
10 мин Сергіту сәті 2 минут |
2- тапсырма Жеке жұмыс «Картамен жұмыс» әдісі 1. Өзеннің (теңіз, көлдің) атауына қатысты немесе «су» сөзі бар қалаларды картадан тап (95-бет). 2. Картадан тау, төбе сөздерімен байланысты қалалар мен ауылдарды тауып, қойылу себебін анықтап көр. ББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Сенің ауылыңның немесе қалаңның аталу себебін білесің бе? |
Картамен жұмыс жасайды Сұраққа жауап береді |
«Комментарий» арқылы Жұлдызшалар Дескриптор: -«су» сөзі бар қалаларды картадан табады-1б - тау, төбе сөздерімен байланысты қалаларды табады-1б - тау, төбе сөздерімен байланысты ауылдарды табады-1б -атаулардың қойылу себебін анықтайды-1б ЕББҚ Дескриптор: - тапсырманы орындайды |
Оқулық 95-бет |
|
|
10 мин
|
3 – тапсырма Жұптық жұмыс «Біліміңді қолдан» әдісі Жетісу мен оңтүстік өңірдегі көне қалалар – Түркістан, Шымкент, Тараз, Алматы. Олардың осы өңірде пайда болу себебін түсіндіріп, картадан көрсет. ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Тапсырмадан не білдің? |
Берілген қалалардың осы өңірде пайда болу себебін түсіндіріп, картадан көрсетеді
Сұраққа жауап береді |
«Отшашу» арқылы бір-ірін бағалау Дескриптор: -көне қалалардың пайда болу себебін анықтайды-1б -дәлелдер келтіреді-1б -картадан көрсетеді 1б ЕББҚ Дескриптор: - тапсырманы орындайды |
Оқулық 71-бет |
|
|
Сабақ тың соңы 7 мин |
Рефлексия «Детальдарын қосу» әдісі Жеке жұмыс істеу кезінде мұғалімге алған білімдерін көрсету үшін әр оқушы сабаққа байланысты бір сөйлем айтып, келесі оқушы сөйлемді көбейтіп жеткізуі қажет. Сөйлемі барынша дұрыс және нақты болуы керек.
Үйге тапсырма Интернет желісі мен қосымша әдебиеттерді пайдаланып, анықта: – Сен тұратын қаланың (ауылдың) атауы нені білдіреді? – Өз елді мекеніңнің пайда болу тарихынан не білесің? |
Оқушылар «Детальдарын қосу» әдісінде бүгінгі өткен сабақ жайлы өз ойларын қысқа және кеңейтілген түрде айтады
|
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Адамдардың алғашқы қоныстары қашан және қалай пайда болды ҚМЖ дүниетану 3 сынып
Адамдардың алғашқы қоныстары қашан және қалай пайда болды ҚМЖ дүниетану 3 сынып
|
Бөлім |
Су – тіршілік көзі |
||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
||||
|
Күні: |
01.04.2025ж |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Н.Дусбаева |
||||
|
Сынып: 3 «Ә» |
Қатысқандар саны: 15 Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Адамдардың алғашқы қоныстары қашан және қалай пайда болды? |
||||
|
Оқу бағдарламасы на сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.3.1 адамдардың табиғи жағдайларға байланысты орналасуын талдау (рельеф, климат, өсімдіктер мен жануарлар әлемі, су нысандары). |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
адамдардың қоныстануына табиғат жағдайларының қалай әсер ететінін оқып-үйренді |
||||
|
Құндылық |
Тұратын үйін, ауласын, қаласын таза ұстау, қоғамдық орынға және қоршаған ортаға ұқыптылықпен қарау |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал орнату. «Қалай сөйлейді?» ойыны «Ой қозғау» әдісі Суреттерге қара. Сенің ойыңша, бұл жерлердің қайсысы адамдардың қоныстануына қолайлы болар еді? Не себепті? Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау |
Оқушылар сабаққа назар аударады.
Сурет бойынша сұрақтарға жауап береді |
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
Оқулық 70 -бет |
|
|
Сабақ тың ортасы 11 мин |
1-тапсырма Жеке жұмыс «Саған сұрақ» әдісі Сұрақтарға жауап жаз. ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Тапсырмадан не үйрендің? |
Кестедегі сұрақтарға жауап жазады
|
Дескриптор: -бірінші сұрақтың жауабын жазады-1б -екінші сұрақтың жауабын жазады-1б -үшінші сұрақтың жауабын жазады-1б ЕББҚ Дескриптор: -тапсырманы орындайды |
Оқулық 70-бет Таратпа қалам |
|
|
10 мин Сергіту сәті 2 минут |
2- тапсырма Жеке жұмыс «Картамен жұмыс» әдісі 1. Өзеннің (теңіз, көлдің) атауына қатысты немесе «су» сөзі бар қалаларды картадан тап (95-бет). 2. Картадан тау, төбе сөздерімен байланысты қалалар мен ауылдарды тауып, қойылу себебін анықтап көр. ББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Сенің ауылыңның немесе қалаңның аталу себебін білесің бе? |
Картамен жұмыс жасайды Сұраққа жауап береді |
«Комментарий» арқылы Жұлдызшалар Дескриптор: -«су» сөзі бар қалаларды картадан табады-1б - тау, төбе сөздерімен байланысты қалаларды табады-1б - тау, төбе сөздерімен байланысты ауылдарды табады-1б -атаулардың қойылу себебін анықтайды-1б ЕББҚ Дескриптор: - тапсырманы орындайды |
Оқулық 95-бет |
|
|
10 мин
|
3 – тапсырма Жұптық жұмыс «Біліміңді қолдан» әдісі Жетісу мен оңтүстік өңірдегі көне қалалар – Түркістан, Шымкент, Тараз, Алматы. Олардың осы өңірде пайда болу себебін түсіндіріп, картадан көрсет. ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Тапсырмадан не білдің? |
Берілген қалалардың осы өңірде пайда болу себебін түсіндіріп, картадан көрсетеді
Сұраққа жауап береді |
«Отшашу» арқылы бір-ірін бағалау Дескриптор: -көне қалалардың пайда болу себебін анықтайды-1б -дәлелдер келтіреді-1б -картадан көрсетеді 1б ЕББҚ Дескриптор: - тапсырманы орындайды |
Оқулық 71-бет |
|
|
Сабақ тың соңы 7 мин |
Рефлексия «Детальдарын қосу» әдісі Жеке жұмыс істеу кезінде мұғалімге алған білімдерін көрсету үшін әр оқушы сабаққа байланысты бір сөйлем айтып, келесі оқушы сөйлемді көбейтіп жеткізуі қажет. Сөйлемі барынша дұрыс және нақты болуы керек.
Үйге тапсырма Интернет желісі мен қосымша әдебиеттерді пайдаланып, анықта: – Сен тұратын қаланың (ауылдың) атауы нені білдіреді? – Өз елді мекеніңнің пайда болу тарихынан не білесің? |
Оқушылар «Детальдарын қосу» әдісінде бүгінгі өткен сабақ жайлы өз ойларын қысқа және кеңейтілген түрде айтады
|
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
|
|
шағым қалдыра аласыз













