Адамдардың шаруашылық өміріндегі өзгерістер және еңбек құралдарының жетілдірілуі

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Адамдардың шаруашылық өміріндегі өзгерістер және еңбек құралдарының жетілдірілуі

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақстан тарихы пәні мұғалімдер үшін
Материалдың қысқаша нұсқасы



Ұзақ мерзімді жоспар тарауы:

5.1А Қазақстандағы ежелгі адамдардың өмірі Мектеп:Тоқжігітов ЖОМ

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Кариева Б.К

Сынып: 5 Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:


Адамдардың шаруашылық өміріндегі өзгерістер және

еңбек құралдарының жетілдірілуі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:


5.4.2.1 - еңбек құралдары мен қару түрлерін сипаттау

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар Қазақстандағы алғашқы адамдардың айналысқан кәсібін, еңбек құралдары мен қару түрлерін біледі

Оқушылардың басым бөлігі:Табиғатта болған өзгерістердің ежелгі адамдардың кәсібіне,жаңа еңбек құралдары мен қару түрлерінің пайда болуына әсерін түсінеді

Кейбір оқушылар: Ежелгі адамдардың еңбек құралдары мен қару түрлерінің даму ерекшеліктерін анықтай отырып қолдануын анықтайды

Бағалау критерийі

1.Мезолит пен неолит дәуірлерінде пайда болған еңбек құралдары мен қару түрлерін сипаттайды

Тілдік мақсаттар:

Пәндік лексика және терминология: мезолит, микролит, садақ,жебе,неолит, қыш құқмыра,неолиттік төңкеріс

Термин сөздерді дәптерге жазу арқылы жазылым дағдысы қалыптасады.

Диалог/жазылымға арналған сөз тіркестері:

Ежелгі адамдардың кәсібі ........... аталды

Ежелгі адамдар қандай еңбек құралдарын......... жасады

Неолиттің басқаша атауы.........

Құндылықтарға баулу

Еңбекке және шығармашылыққа,ынтымақтастыққа,өмір бойы білім алуға баулу

Пән аралық байланыс:

География, сурет, технология

алдыңғы білім:

Қазақстан территориясындағы тас дәуірінің тұрақтары жайлы біледі

Сабақ барысы:


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут

1.Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесу.

«Аялы алақан» әдісі арқылы балалар бір- біріне тілек айтады. Балалардың көңіл - күйін анықтай отырып, ынтымақтастық атмосферасын түзу, сабаққа дайындығын анықтау.

Сынып оқушыларын топқа біріктіру. Еңбек құралдарды бейнеленген қиылған қағаздарды тарату арқылы 4 топқа біріктіру.

1. «Егіншілер» тобы

2. «Аңшылар» тобы

3. «Тоқымашылар» тобы

4. «Құмыра жасаушылар» тобы

Үй тапсырмасын бекіту.

Ж. «Жауапқа сұрақ» әдісі .Тақтаға үй тапсырмасының негізі болатын бірнеше жауапты іліп қою.

Тапсырма.Берілген жауапқа бірнеше сұрақтар қою :

Жауаптар:Х.Алпысбаев,А.Медоев,Бөріқазған,

Тәңірқазған,Нуклеустер,Олдувай шатқалы,

Палеонтологиялық әдіс,Соққылау техникасы

К.Б. Оқушыларға қойған сұрақтарына қарай смайликтер беру







Еңбек құралдары бейнеленген қима қағаздар

















Смайликтер

Сабақтың ортасы:

25 мин













































































































Сабақтың соңы

5 мин




Саралау –сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз.

Жаңа сабақ

М: «Ой қозғау» әдісі. Оқушыларға мезолит және неолит дәуірлерінде адамдардың шаруашылық өміріндегі өзгерістер және еңбек құралдарының жетілдірілуі туралы бейнематериалдан үзінді көрсетіп,тапсырмалар беру.

Тапсырмалар:.

1.Бейнероликте айтылған дәуірлерді анықта

2.Шаруашылықтың жаңа түрлерін сипатта

3.Аталған еңбек құралдары және қарудың жаңа

түрлерін жаз

Ж.Оқушылар бейнематериалдан өз болжамдарын айтады,сипаттайды,жазады

Дескриптор

Мезолит және неолит дәурлерін анықтайды

Мұздіқ ерігеннен кейін пайда болған жаңа шаруашылықтардың түрлерін сипаттайды

Еңбек құралдары мен қару түрлерін жазады.

К.Б. «Бағдаршам»тәсілі арқылы кері байланыс

Т.тапсырма. Мәтінмен жұмыс «Тізбектеп айту» әдісі

1.Мәтінді толып оқып шық.Топта бірге талқыла.

1 топ. Мұз басу дәуіріндегі адамдардың өмірі.( 3-4 сөйлем құрастыру)

Дескриптор

Мұз басу дәуіріндегі адамдардың өмірі туралы 3-4 сөйлем құрастыру арқылы сипаттайды

ІІ топ. Мезолит дәуіріндегі өзгерістер.Кесте толтыру

Дәуір атауы

Еңбек құралдары

Шаруашылығы

Мезолит



Неолит



Дескриптор

Мезолит дәуірінде орын алған адамдар өміріндегі басты өзгерістерді кесте толтыру арқылы анықтайды

ІІІ топ. Неолиттік төңкеріс (постер арқылы қорғау)

Дескриптор

Алғашқы адамдардың шаруашылығындағы өзгерістердің маңыздылығын постер қорғау арқылы түсіндіреді

ІҮ топ «Қыш құмыралар заманы» Тарихи диктант.

1.Қазақстан аумағында неолитке жататын........тұрақтар анықталды

2.Алғашқы адамдар жемістерді тасымалдау үшін.........

........ тоқыды

3. «Қыш құмыралар заманында».................кең тарады

Дескриптор

1.Қазақстан аумағында неолитке жататын тұрақтар саның анықтайды

2.Алғашқы адамдардың қажетті еңбек құралын анықтайды.

3.«Қыш құмыралар заманында» қандай ыдыстар жасалғаның анықтайдыі.

К.Б.

«Екі жұлдыз, бір тілек»тәсілі көмегімен топтар бірін -бірі кері байланыс береді.

 ЖShape1

мезолит

Shape2

неолит

. «Венн диаграммасы» . Мезолит және неолит,шаруашылығы, еңбек құралдары мен қару түрлерін салыстыр.




Дескриптор:

1Мезолит дәуірінің шаруашылық түрлерін жазады

2.Мезолит дәуіріндегі еңбек құралдары мен қару түрлерін жазады

3.Неолит дәуірінің шаруашылық түрлерін жазады

4. Неолит дәуіріндегі еңбек құралдары мен қару түрлерін дәуірлерге сәйкестендіреді

5. Айырмашылықтарын жүйелеп жазады

К.Б.Өзара бағалау.

Жеке жұмыс.Тапсырмаларды орындайды.

1 тапсырма.Cөйлемді аяқта.

1.Микролиттер бұл-....................

2.Оларды.....................................

3.Адамдар ойлап тапты.................

4.Өзеннен өту үшін................

Дескриптор

1.Микролиттер дегеніміз не,не үшін пайдаланғаның біледі

2.Аң және балық аулау үшін ойлап табылған қару түрлерін анықтайды

2 тапсырма. Сөйлем құрастыр.

1.үйренді өндеп,салуды жер адамдар егін

2.адамдар үшін себеттер тасымалдау тоқыды жемістерді

шыбықтан

Дескриптор

-мезолитте жасаған еңбек құралдары мен қару түрлерін анықтайды

- неолитте жасаған еңбек құралдары мен қару түрлерін анықтайды

-мал шаруашылығының аңшылықтан ерекшелігін сипаттайды

Бағалау- Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?




«Ертедегі тұрақтар»

бейнематериал


















Қазақстан тарихы. Жалпы білім беретін мектептің 5-сыныбына арналған оқулық. Авторлары:

Б.Е.Көмеков,

Т.С.Жұмағанбетов,

К.С.Игілікова

Алматы «Атамұра» 2017.


Shape3





кесте











Қазақстан тарихы. Жалпы білім беретін мектептің 5-сыныбына арналған оқулық. Авторлары:

Б.Е.Көмекеов,

Т.С.Жұмағанбетов,

К.С.Игілікова

Алматы «Атамұра» 2017.













Венн диаграммасы










Қазақстан тарихы. Жалпы білім беретін мектептің 5-сыныбына арналған оқулық.


























Саралау әдістері арқылы нәтижелі білім беруге ықпал етемін.Оқушылардың жас ерекшеліктерін,

таным қабілеттерімен қабылдау ерекшеліктерін ескере отырып тақырыпты ашу мақсатында түрлі тапсырмалар беремін.Топтық, жұптық,жеке жұмыс жүргіземін.Сабақ барысында диалог орната отырып, оқушылардың ЖАДА аймағы арқылы білімді игеруіне жағдай жасаймын.

«Ой қозғау»әдісін қолдану арқылы оқушылардың өзіндік ойын еркін жеткізуді дамытамын.Оқушылар бірлескен топтарда,жұпта жұмыс жасай отырып,тыңдалым, жазылым,оқылым, айтылым дағдыларын үйренеді,бірін бірі қолдауға қалыптасады


Бағалау критерийлеріне сәйкес жасалған дескрипторлар арқылы бағалау

Оқушыларды топтық,жұптық,жеке жұмыс жүргізу барысында қадағалау.Тапсырмаларды орындау барысында үнемі мадақтап отыру. «Екі жұлдыз бір тілек», «Мадақ .Сын.Мадақ»,түрлі геометриялық фигуралар арқылы топты,бірін бірі бағалайды.

Кері байланыста «Ауа райы» әдісі пайдаланамын













.

Оқушыларға жағымды орта әзірлеу,сыныпта ынтымақтастық атмосфера қалыптастыру, техникалы қауіпсіздік ережелерінің орындалуын бақылауда ұстау



Жалпы бағалау:

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе: (Оқумен оқытуға қатысты)

Сабақтың бұданда жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді. (оқу мен оқытуға қатысты)

1.

2.

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет.





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
08.11.2018
2183
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі