|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 5.1А М .Тоқжігітов атындағы жалпы орта мектебі мемлекеттік мекемесі Мұғалімнің аты -жөні: Кариева Б К Күні: қатысқандар: қатыспағандар: Сынып: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Адамдардың шаруашылық өміріндегі өзгерістері және еңбек құралдарының жетілдірілуі |
||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.4.1.1 - ежелгі адамдардың кәсібін сипаттау |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Ежелгі адамдардың тұрмыс- тіршілігін, кәсібін біледі. Оқушылардың басым бөлігі: алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігін,кәсібін, еңбек құралдары мен қару түрлерін анықтайды. Кейбір оқушылар: Мезолит пен неолит дәуірлеріндегі ежелгі адамдардың еңбек құралдары мен қару түрлерінің даму ерекшеліктерін талдайды. |
||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Ежелгі адамдардың тұрмыс тіршілігін кәсібін сипаттайды. |
||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Терминологиямен жұмыс: терімшілік, аңшылық, мезолит, микролит, тесе Диалогқа арналған сұрақтар: Ежелгі адамдардың кәсібі қалай аталады ? Ежелгі адамдар қандай аңдарды аулады? Ежелгі адамдардың қандай еңбек құралдарын жасады? |
||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу: |
Еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық, өмір бойы білім алу |
||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс: |
География, сурет, технология |
||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім: |
Қазақстан территориясындағы тас дәуірінің тұрақтарына сипаттама бере алады |
||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы: 1кезең 5 минут |
1.Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесу, «Мен саған тілеймін...» әдісі арқылы балалар бір- біріне тілек айтады. Балалардың көңіл - күйін анықтай отырып, ынтымақтастық атмосферасын түзу, сабаққа дайындығын анықтау. Үй тапсырмасын бекіту. 1.Тас дәуірін зерттеген археологтарды ата? (Х.Алпысбаев, А.Медоев, Ж.Таймағамбетов, В.Зайберт, В.Волошин, А.Астафьев т.б.) 2. Х.Алпысбаев 1950-1960жылдары Қаратау маңында қандай тұрақтарды ашты? (Бөріқазған, Тәңірқазған) 3. А.Г.Медоев қай жерлерді зерттеді? (Маңғыстау аймағындағы Шақпақата) 4. Ең көне тас құралдар қайдан табылды? (Шығыс Африкадағы Олдувай шатқалынан) Сынып оқушыларын топқа біріктіру. Еңбек құралдардың суреті бейнеленген қиылған қағаздарды тарату арқылы 4 топқа біріктіру.
|
Жіп лақтыру 1,2,3,4 сандары жазылған парақшалар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы: 26 мин |
Жаңа сабақ Интерактивті тақтадан ежелгі адамдардың шаруашылық өмірі және еңбек құралдары туралы бейнебаян көрсетемін. 1.тапсырма 1. Бейне баянды көре отырып мезолит пен неолит дәуіріндегі алғашқы адамдардың алғашқы өмірі және еңбек құралдары туралы сипаттап бер. Ж. Оқушылар өз болжамдарын айтады. Дескриптор:
Әр топқа семантикалық карта беріледі. Оқушылар кестені толтыру
Дескриптор: Ежелгі адамдардың кәсіптерін сипаттайды Еңбек құралдары мен қару түрлерін кәсібіне қарай бөліп жазады Ежелгі аңдардың түрлерін анықтайды Қолға үйретілген аңдарды сипаттайды
Кері байланыс: «Білім» ағашы Енді «Білім» ағашын отырғызайық. (тақтада ағаштың суреті) Ағаш діңі сабақта өтілген тақырып, жасыл-желек - экология, ал ағаштың жемісі сендердің алған білімдерің (оқушылар өздері таңдаған алманы алып, тақтада тұрған ағашқа жапсырады.) Жасыл алма: Маған сабақ ұнады.Тақырыпты меңгердім. Сары алма: Тақырыпты түсіндім, бірақ жаттығулар кезінде қиналдым. Қызыл алма: Сабақ маған түсініксіз
|
Интерактивті тақта бейнебаян
Қазақстан тарихы. Жалпы білім беретін мектептің 5-сыныбына арналған оқулық. Авторлары: Б.Е.Көмекеов, Т.С.Жұмағанбетов, К.С.Игілікова Алматы «Атамұра» 2017.
Қазақстан тарихы мұғалімге арналған нұсқаулық , НЗМ 2017 жыл
Қазақстан тарихы. Мұғалімге арналған нұсқаулық , НЗМ 2017
5-сыныпқа анралған электронды оқулықтағы видеоматериалдар.
Суреттер
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 6 мин |
Қорытындылау: «Кім жылдам» әдісі арқылы сабақты қорытындылау. Кеспе сұрақтарды ала отырып жауап береді. 1.Ежелгі адамдардың өмірі қандай болды? 2.Ежелгі адамдар қандай кәсіппен айналысты? 3. Ежелгі адамдар қандай аңдарды аулады? 4.Ежелгі адамдардың қандай еңбек құралдары болды? |
Кеспе сұрақтары
|
|||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма: 3 мин |
Ежелгі адамдар өміріне шолу жасай отырып, мәдени жетістіктері туралы әңгіме құрастыр |
|
|||||||||||||||||
|
Саралау –сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз. |
Бағалау- Сіз оқушылардың материялды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. |
|||||||||||||||||
|
Саралау әдістері арқылы нәтижелі білім беруге ықпал етемін. Сабақ барысында диалог орната отырып, оқушылардың ЖАДА аймағы арқылы білімді игеруіне жағдай жасаймын. Суретке қарап әңгіме құрастыру арқылы ойлау, сөйлеу дағдысын қалыптастырамын. Қабылдау ерекшелігі төмен оқушылардың топтық жұмыс барысында ежелгі адамдардың еңбек құралдарын өрмекші тор әдісімен сұрақ қою арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыруға үлес қосамын.Тапсырмаларды қарапайым сұрақтардан күрделендіре отырып оқушылардың сыни ойлау, шығармашылық қабілеттерінің дамуына үлес қосамын. |
Бағалау әдістері: Қалыптастырушы баға.
Кері байланыс
«Білім» ағашы Енді « Білім» ағашын отырғызайық. (тақтада ағаштың суреті) Ағаш діңі сабақта өтілген тақырып, жасыл-желек - экология, ал ағаштың жемісі сендердің алған білімдерің (оқушылар өздері таңдаған алманы алып, тақтада тұрған ағашқа жапсырады.) Жасыл алма: Маған сабақ ұнады.Тақырыпты меңгердім. Сары алма: Тақырыпты түсіндім, бірақ жаттығулар кезінде қиналдым. Қызыл алма: Сабақ маған түсінікті
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау ережесін таныстырылады.
|
|||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау: Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе: (Оқумен оқытуға қатысты) Сабақтың бұданда жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді. (оқу мен оқытуға қатысты) 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушыларжетістіктері, қйыншылықтары туралы нені анықтадым,келесі сабақтарда неге баса назар аудару қажет. |
|||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Адамдардың шаруашылық өміріндегі өзгерістері және еңбек құралдарының жетілдірілуі
Адамдардың шаруашылық өміріндегі өзгерістері және еңбек құралдарының жетілдірілуі
|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 5.1А М .Тоқжігітов атындағы жалпы орта мектебі мемлекеттік мекемесі Мұғалімнің аты -жөні: Кариева Б К Күні: қатысқандар: қатыспағандар: Сынып: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Адамдардың шаруашылық өміріндегі өзгерістері және еңбек құралдарының жетілдірілуі |
||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.4.1.1 - ежелгі адамдардың кәсібін сипаттау |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Ежелгі адамдардың тұрмыс- тіршілігін, кәсібін біледі. Оқушылардың басым бөлігі: алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігін,кәсібін, еңбек құралдары мен қару түрлерін анықтайды. Кейбір оқушылар: Мезолит пен неолит дәуірлеріндегі ежелгі адамдардың еңбек құралдары мен қару түрлерінің даму ерекшеліктерін талдайды. |
||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Ежелгі адамдардың тұрмыс тіршілігін кәсібін сипаттайды. |
||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Терминологиямен жұмыс: терімшілік, аңшылық, мезолит, микролит, тесе Диалогқа арналған сұрақтар: Ежелгі адамдардың кәсібі қалай аталады ? Ежелгі адамдар қандай аңдарды аулады? Ежелгі адамдардың қандай еңбек құралдарын жасады? |
||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу: |
Еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық, өмір бойы білім алу |
||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс: |
География, сурет, технология |
||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім: |
Қазақстан территориясындағы тас дәуірінің тұрақтарына сипаттама бере алады |
||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы: 1кезең 5 минут |
1.Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесу, «Мен саған тілеймін...» әдісі арқылы балалар бір- біріне тілек айтады. Балалардың көңіл - күйін анықтай отырып, ынтымақтастық атмосферасын түзу, сабаққа дайындығын анықтау. Үй тапсырмасын бекіту. 1.Тас дәуірін зерттеген археологтарды ата? (Х.Алпысбаев, А.Медоев, Ж.Таймағамбетов, В.Зайберт, В.Волошин, А.Астафьев т.б.) 2. Х.Алпысбаев 1950-1960жылдары Қаратау маңында қандай тұрақтарды ашты? (Бөріқазған, Тәңірқазған) 3. А.Г.Медоев қай жерлерді зерттеді? (Маңғыстау аймағындағы Шақпақата) 4. Ең көне тас құралдар қайдан табылды? (Шығыс Африкадағы Олдувай шатқалынан) Сынып оқушыларын топқа біріктіру. Еңбек құралдардың суреті бейнеленген қиылған қағаздарды тарату арқылы 4 топқа біріктіру.
|
Жіп лақтыру 1,2,3,4 сандары жазылған парақшалар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы: 26 мин |
Жаңа сабақ Интерактивті тақтадан ежелгі адамдардың шаруашылық өмірі және еңбек құралдары туралы бейнебаян көрсетемін. 1.тапсырма 1. Бейне баянды көре отырып мезолит пен неолит дәуіріндегі алғашқы адамдардың алғашқы өмірі және еңбек құралдары туралы сипаттап бер. Ж. Оқушылар өз болжамдарын айтады. Дескриптор:
Әр топқа семантикалық карта беріледі. Оқушылар кестені толтыру
Дескриптор: Ежелгі адамдардың кәсіптерін сипаттайды Еңбек құралдары мен қару түрлерін кәсібіне қарай бөліп жазады Ежелгі аңдардың түрлерін анықтайды Қолға үйретілген аңдарды сипаттайды
Кері байланыс: «Білім» ағашы Енді «Білім» ағашын отырғызайық. (тақтада ағаштың суреті) Ағаш діңі сабақта өтілген тақырып, жасыл-желек - экология, ал ағаштың жемісі сендердің алған білімдерің (оқушылар өздері таңдаған алманы алып, тақтада тұрған ағашқа жапсырады.) Жасыл алма: Маған сабақ ұнады.Тақырыпты меңгердім. Сары алма: Тақырыпты түсіндім, бірақ жаттығулар кезінде қиналдым. Қызыл алма: Сабақ маған түсініксіз
|
Интерактивті тақта бейнебаян
Қазақстан тарихы. Жалпы білім беретін мектептің 5-сыныбына арналған оқулық. Авторлары: Б.Е.Көмекеов, Т.С.Жұмағанбетов, К.С.Игілікова Алматы «Атамұра» 2017.
Қазақстан тарихы мұғалімге арналған нұсқаулық , НЗМ 2017 жыл
Қазақстан тарихы. Мұғалімге арналған нұсқаулық , НЗМ 2017
5-сыныпқа анралған электронды оқулықтағы видеоматериалдар.
Суреттер
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 6 мин |
Қорытындылау: «Кім жылдам» әдісі арқылы сабақты қорытындылау. Кеспе сұрақтарды ала отырып жауап береді. 1.Ежелгі адамдардың өмірі қандай болды? 2.Ежелгі адамдар қандай кәсіппен айналысты? 3. Ежелгі адамдар қандай аңдарды аулады? 4.Ежелгі адамдардың қандай еңбек құралдары болды? |
Кеспе сұрақтары
|
|||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма: 3 мин |
Ежелгі адамдар өміріне шолу жасай отырып, мәдени жетістіктері туралы әңгіме құрастыр |
|
|||||||||||||||||
|
Саралау –сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз. |
Бағалау- Сіз оқушылардың материялды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. |
|||||||||||||||||
|
Саралау әдістері арқылы нәтижелі білім беруге ықпал етемін. Сабақ барысында диалог орната отырып, оқушылардың ЖАДА аймағы арқылы білімді игеруіне жағдай жасаймын. Суретке қарап әңгіме құрастыру арқылы ойлау, сөйлеу дағдысын қалыптастырамын. Қабылдау ерекшелігі төмен оқушылардың топтық жұмыс барысында ежелгі адамдардың еңбек құралдарын өрмекші тор әдісімен сұрақ қою арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыруға үлес қосамын.Тапсырмаларды қарапайым сұрақтардан күрделендіре отырып оқушылардың сыни ойлау, шығармашылық қабілеттерінің дамуына үлес қосамын. |
Бағалау әдістері: Қалыптастырушы баға.
Кері байланыс
«Білім» ағашы Енді « Білім» ағашын отырғызайық. (тақтада ағаштың суреті) Ағаш діңі сабақта өтілген тақырып, жасыл-желек - экология, ал ағаштың жемісі сендердің алған білімдерің (оқушылар өздері таңдаған алманы алып, тақтада тұрған ағашқа жапсырады.) Жасыл алма: Маған сабақ ұнады.Тақырыпты меңгердім. Сары алма: Тақырыпты түсіндім, бірақ жаттығулар кезінде қиналдым. Қызыл алма: Сабақ маған түсінікті
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау ережесін таныстырылады.
|
|||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау: Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе: (Оқумен оқытуға қатысты) Сабақтың бұданда жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді. (оқу мен оқытуға қатысты) 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушыларжетістіктері, қйыншылықтары туралы нені анықтадым,келесі сабақтарда неге баса назар аудару қажет. |
|||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз




















