Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Адам.Жер.Ғалам |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сейдаханова А.Е |
|
|
Күн: 25.09.2024 |
Сыныбы : 5 |
Қатысушылар саны: 16 Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Жер шары қалай пайда болды? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.2.2.1 – Жер ғаламшарының пайда болуын түсіндіру |
|
|
Сабақтың мақсаты:
SMART мақсат |
|
|
|
Мақсатқа жету үшін: |
||
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: «Есесіне мен...» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады Үй тапсырмасын сұрау: «Миға шабуыл» әдісі арқылы үй тапсырмасына қатысты сұрақтар қояды. «Санақ таяқшалары » арқылы 3 топқа бірігеді |
Оқушылар шеңберге тұрып «Есесіне мен...» әнді жақсы айтамын, н\е бәлішті жақсы пісіермін деген сияқты өздерінің жақсы қасиеттерін айтып сыныпта жағымды ахуал орнатады. «Санақ таяқшасы» түсі бойынша топтарға бірігеді. |
Мадақтау арқылы бағаланады. «Миға заряд» әдісі арқылы |
Түрлі түсті санақ таяқшалары «Миға заряд» бағалау парақшалары |
||||||||||||||||||||||||
|
5 мин |
Қызығушылықты ояту. «4-сурет, 1-сөз» тәсілі арқылы тақырыпты ашу, мақсатын анықтауды ұйымдастырады.
Талданатын сұрақтар: Біздің ғаламшарымыз қалай аталады? Қанша ғаламшар бар? Жер шары күн жүйесінде нешінші орналасқан? |
Оқушылар экрандағы суретті талдап сабақтың тақырыбын мақсатын анықтайды. Мұғалімнің қойған сұрақтарына жауап бере отырып бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтайды, сабақтың мақсатын анықтайды |
Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Microsoft PowerPoint прензентациясы Сурет |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 мин |
І. Топтық жұмыс. «Ойлан,бөліс, талда» әдісі арқылы 1-топка «Иммануил Кант » 2-топка « Шмидт » 3-топка «Лаплас»
II. Топтық жұмыс «Ілгіштегі сұрақтар» әдісі Оқушыларға оқыған мәтіні бойынша сұрақтар құрастыру тапсырылады. Әр топтан үздік 3 сұрақты жазу тапсырылады.
III. Жеке жұмыс ( Функционалдық сауаттылыққа арналған) Мәтінді оқып астында берілген сұрақтарға жауап береді
Құпиясы неде? Мектепте екі астроном жолығып қалды.Екеуара қатты айтыс басталды. Бірі: Жер Күнді айналып жүреді деді;Бірі: Күн ғаламшарларды бастап жүреді деді.Бірі Коперник болғанда, Птолемей екіншісі.Бұл дауға Мансұр кеп төрелік жасады. Оқушы сұрады: «Жұлдыздар ағынын білмейсің, Сонда сен қалай төрелік айтпақсың?»Мансұр айтты: «Коперник несімен дұрыс екенін. Мен Күнге барып қайтсам ғана дәлелдер ем. Ошақпен қазанды айналып ас пісірген Ақымақ аспазды кім көрген екен?»
Тапсырмалар: Мәтінде ежелгі ғалымдардың кеңістіктегі Жердің орналасуы туралы қандай ұстанымдары берілген? Өзінің сөзін дәлелдеу үшін Мансұр қандай аллегория келтірген?
|
Оқушаларға оқулықты пайдалана отырып әр топ берілген тақырыпшаны оқып танысады, топта талдайды. Бірін бірі бағалайды. Кластер қорғайды
II. топтық жұмыс Оқушылар мәтін бойынша сұрақ құрастырады, топта талдайды, ең үздік 3 сұрақты таңдап, тақтаға іледі, топ мүшелері кезек кезек шығып сұрақтар таңдап( өз тобының сұрағын алуға болмайды) жауап береді.
III. Мәтінді оқып шығып. Төменде берілген сұрақтарға жауап береді |
«Миға заряд » бағалау парақшасы арқылы бағалайды, жауап берген балаға 2 балл
Әр дұрыс жауапқа 2 балл
Әр дұрыс жауапқа 2 балл |
Microsoft PowerPoint прензентациясыА3 парағы Маркер
Декоративті кір қыстырғыштар, түрлі түсті қағаздар.
Оқулық |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақты бекіту 7 мин
|
Сабақты бекіту тапсырмалары. «Wordwall» платформасында сабақты бекітуге арналған сұрақтар қойылады
|
Оқушылар берілген тапсырмаларды нұсқау бойынша орындайды.
|
ҚБ: «Білім заряды» арқылы бағалайды Дұрыс жауап-1
|
Microsoft PowerPoint прензентациясы «Wordwall» платформасы |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Кері байланыс « Миға заряд» әдісі арқылы кері байланыс жасауды ұсынады |
Оқушылар «Миға заряд» әдісі арқылы кері байланыс жасайды. |
«Миға заряд» парақшасы |
Бағалау парақтары |
||||||||||||||||||||||||
|
1мин |
Үй тапсырмасы §7. Жер шары қалай пайда болды? а) Тақырыпты оқып, түйін сөздерді көрсетіп,логикалық тізбек құрау б) Птолемей және Коперник ғалымдары туралы ақпарат жинау в) 45 беттегі «Судағы шеңберлер» сұрақтарына жауап беру
|
|
|
Microsoft PowerPoint прензентациясы |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Адам.Жер.Ғалам
Адам.Жер.Ғалам
Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Адам.Жер.Ғалам |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сейдаханова А.Е |
|
|
Күн: 25.09.2024 |
Сыныбы : 5 |
Қатысушылар саны: 16 Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Жер шары қалай пайда болды? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.2.2.1 – Жер ғаламшарының пайда болуын түсіндіру |
|
|
Сабақтың мақсаты:
SMART мақсат |
|
|
|
Мақсатқа жету үшін: |
||
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: «Есесіне мен...» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады Үй тапсырмасын сұрау: «Миға шабуыл» әдісі арқылы үй тапсырмасына қатысты сұрақтар қояды. «Санақ таяқшалары » арқылы 3 топқа бірігеді |
Оқушылар шеңберге тұрып «Есесіне мен...» әнді жақсы айтамын, н\е бәлішті жақсы пісіермін деген сияқты өздерінің жақсы қасиеттерін айтып сыныпта жағымды ахуал орнатады. «Санақ таяқшасы» түсі бойынша топтарға бірігеді. |
Мадақтау арқылы бағаланады. «Миға заряд» әдісі арқылы |
Түрлі түсті санақ таяқшалары «Миға заряд» бағалау парақшалары |
||||||||||||||||||||||||
|
5 мин |
Қызығушылықты ояту. «4-сурет, 1-сөз» тәсілі арқылы тақырыпты ашу, мақсатын анықтауды ұйымдастырады.
Талданатын сұрақтар: Біздің ғаламшарымыз қалай аталады? Қанша ғаламшар бар? Жер шары күн жүйесінде нешінші орналасқан? |
Оқушылар экрандағы суретті талдап сабақтың тақырыбын мақсатын анықтайды. Мұғалімнің қойған сұрақтарына жауап бере отырып бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтайды, сабақтың мақсатын анықтайды |
Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Microsoft PowerPoint прензентациясы Сурет |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 мин |
І. Топтық жұмыс. «Ойлан,бөліс, талда» әдісі арқылы 1-топка «Иммануил Кант » 2-топка « Шмидт » 3-топка «Лаплас»
II. Топтық жұмыс «Ілгіштегі сұрақтар» әдісі Оқушыларға оқыған мәтіні бойынша сұрақтар құрастыру тапсырылады. Әр топтан үздік 3 сұрақты жазу тапсырылады.
III. Жеке жұмыс ( Функционалдық сауаттылыққа арналған) Мәтінді оқып астында берілген сұрақтарға жауап береді
Құпиясы неде? Мектепте екі астроном жолығып қалды.Екеуара қатты айтыс басталды. Бірі: Жер Күнді айналып жүреді деді;Бірі: Күн ғаламшарларды бастап жүреді деді.Бірі Коперник болғанда, Птолемей екіншісі.Бұл дауға Мансұр кеп төрелік жасады. Оқушы сұрады: «Жұлдыздар ағынын білмейсің, Сонда сен қалай төрелік айтпақсың?»Мансұр айтты: «Коперник несімен дұрыс екенін. Мен Күнге барып қайтсам ғана дәлелдер ем. Ошақпен қазанды айналып ас пісірген Ақымақ аспазды кім көрген екен?»
Тапсырмалар: Мәтінде ежелгі ғалымдардың кеңістіктегі Жердің орналасуы туралы қандай ұстанымдары берілген? Өзінің сөзін дәлелдеу үшін Мансұр қандай аллегория келтірген?
|
Оқушаларға оқулықты пайдалана отырып әр топ берілген тақырыпшаны оқып танысады, топта талдайды. Бірін бірі бағалайды. Кластер қорғайды
II. топтық жұмыс Оқушылар мәтін бойынша сұрақ құрастырады, топта талдайды, ең үздік 3 сұрақты таңдап, тақтаға іледі, топ мүшелері кезек кезек шығып сұрақтар таңдап( өз тобының сұрағын алуға болмайды) жауап береді.
III. Мәтінді оқып шығып. Төменде берілген сұрақтарға жауап береді |
«Миға заряд » бағалау парақшасы арқылы бағалайды, жауап берген балаға 2 балл
Әр дұрыс жауапқа 2 балл
Әр дұрыс жауапқа 2 балл |
Microsoft PowerPoint прензентациясыА3 парағы Маркер
Декоративті кір қыстырғыштар, түрлі түсті қағаздар.
Оқулық |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақты бекіту 7 мин
|
Сабақты бекіту тапсырмалары. «Wordwall» платформасында сабақты бекітуге арналған сұрақтар қойылады
|
Оқушылар берілген тапсырмаларды нұсқау бойынша орындайды.
|
ҚБ: «Білім заряды» арқылы бағалайды Дұрыс жауап-1
|
Microsoft PowerPoint прензентациясы «Wordwall» платформасы |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Кері байланыс « Миға заряд» әдісі арқылы кері байланыс жасауды ұсынады |
Оқушылар «Миға заряд» әдісі арқылы кері байланыс жасайды. |
«Миға заряд» парақшасы |
Бағалау парақтары |
||||||||||||||||||||||||
|
1мин |
Үй тапсырмасы §7. Жер шары қалай пайда болды? а) Тақырыпты оқып, түйін сөздерді көрсетіп,логикалық тізбек құрау б) Птолемей және Коперник ғалымдары туралы ақпарат жинау в) 45 беттегі «Судағы шеңберлер» сұрақтарына жауап беру
|
|
|
Microsoft PowerPoint прензентациясы |
шағым қалдыра аласыз

https://wordwall.net/resource/78487349












