ЖШС «KEMENGER» жалпы білім беретін мектеп
Қысқа мерзімді жоспар
жаратылыстану 10-сабақ
|
Бөлім |
Менің отбасым және достарым |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Джаримбетова К.У |
|||||
|
Күні: |
12.11.2025ж |
|||||
|
Сынып:1 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
№10 Адамның дене мүшелерінің қызметі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1.2.3.1 адам денесінің негізгі мүшелерін және олардың қызметтерімен танысу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Адам денесінің негізгі мүшелерін және олардың қызметтерімен танысады |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуалды жақсарту Оқушылармен дене мүшелері туралы әңгімелесу «АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін Құндылық: отбасының құндылығын түсіну; Ай құндылығы: әділдік және жауапкершілік айы Апталық дәйек сөз:«Тура биде туған жоқ!» Өткенді пысықтау Адамның дене мүшелерін ата
Тақырыпты ашу «Қозғалыс түрлерін қайтала» ойыны Төмендегі қозғалыс түрлерін қандай дене мүшелерінің көмегімен атқардың? • Көкқұтан сияқты бір аяқпен тұру. • Құлынша шапқылау. • Жауынгерше жүру. • Кенгуруше секіру. • Жұлдызқұрт тәрізді ирелеңдеу. Осы қозғалыс түрлерін қандай дене мүшелерінің көмегімен атқардыңдар?
ЕББҚ ететін(ойлау деңгейі төмен ) балаға тапсырма Жануарлардың қозғалысын салады.Қандай дене мүшелері тірек болатынын айтады |
Өз ойларын айтады
Адамның дене мүшелерін атайды
Әртүрлі дене жаттықтыру құралдарымен қозғалыс жасау тапсырмасын ұсынуға болады.
|
Керемет! ҚБ: «Ауызша мадақтау» Ж |
|
||
|
Сабақтың ортасы 10 мин
|
1-тапсырма Ұжымдық жұмыс Тыңдалым; Айтылым ОДД Біліу. Түсіну Оқулықпен жұмыс Оқулықтағы суреттер бойынша қажеттіліктерді сипаттап, суреттердің қайсысы артық екенін анықтауды сұрайды. Проблемалық сұрақ «Не істеуді ұнатамын?» сұрағы бойынша «Сұрақ ілмегі» әдісі Мақсаты: оқушының ойын ашық білдіруіне дағдыландыру. Бұл әдісті жазбаша немесе ауызша өткізуге болады. Сұрақ қою арқылы әр баланың ойын ашық айтуына, өзінің қалауын қысылмай айтуына жағдай тудыру мақсатындажасалады. «Мен де соны ұнатамын...» деген оймен сыныптасының ойын іліп әкетуіне мүмкіндік тудыруға болады. «Қажеттіліктің қалаудан айырмашылығы неде?» деген сұрақты ұсыну. Оқулықпен жұмыс Балаларға түрлі мамандық иелері бейнеленген суреттер ұсынады. –Бұл адамдардың еңбегі неге маңызды? Оқушыларды «Олар адамдардың қажеттілігін қанағаттандырады» деген қорытындыға келуге жетелейді. –Адам – біртұтас дене. Дене мүшелері қозғалу кезінде бір-біріне көмекші болады. Дене мүшелерінің қозғалысын олардың қызметі дейміз. |
Балалар шеңбер жасап тұрады да, не істегенді ұнататындарын айтады. Егер оның айтқаны ойынға қатысушылардың ішіндегі тағы біреуге ұнаса, ол: «Мен де» деп айтады. Сонан соң қалау білдірген бала ойынды жалғастырады.
|
Керемет! ҚБ: «Ауызша мадақтау» Ж |
|
||
|
10 мин |
2-тапсырма Сыныпта кімнің епті, икемді қозғалатынын бақылауды тапсырады. • Оңға иіл. • Солға иіл. • Екі тізеңді бүгіп, алға жүр. • Орныңда тұрып, аяқ ұшымен секір
Дәптермен жұмыс Тапсырмаларды орындауды ұсынады
1. Мамандық иелерін ата. Олар қай дене мүшесінің көмегімен қимылдарды жасайды? Сызықпен қос. 2. Спорттық ойындарда баланың қандай дене мүшелері қозғалады? Сызық арқылы қос. |
Дәптерде берілген тапсырманы өз бетінше орындайды.
|
Дескриптор Дене мүшесінің маңызын айтады ҚБ: «Ауызша мадақтау» Ж |
|
||
|
10 мин |
Топтық жұмыс Оқушыларды үш топқа бөледі. Әр топқа түрлі тапсырмалар беріледі. 1-топ: Адам қаңқасына негізгі дене мүшелерінің атауларын жапсырады. 2-топ: Дене бөліктерін жинастырып, адамды құрайды және дене мүшелерінің атауларын жапсырады. 3-топ: «Қол» мен «аяқ» сөздері беріледі.Сол сөздерге қатысты қимылдарды тауып |
Әр топ өздеріне берілген тапсырманы орындайды. Қорытынды шығарады
|
|
|
||
|
Рефлексия 5 мин |
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: «Біз не білдік» әдісі Не білдім Не түсіндім Нені білуім керек |
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін айтады |
Қ.Б. Жарайсың! |
Біз не білдік?
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Адамның дене мүшелерінің қызметі
Адамның дене мүшелерінің қызметі
ЖШС «KEMENGER» жалпы білім беретін мектеп
Қысқа мерзімді жоспар
жаратылыстану 10-сабақ
|
Бөлім |
Менің отбасым және достарым |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Джаримбетова К.У |
|||||
|
Күні: |
12.11.2025ж |
|||||
|
Сынып:1 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
№10 Адамның дене мүшелерінің қызметі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1.2.3.1 адам денесінің негізгі мүшелерін және олардың қызметтерімен танысу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Адам денесінің негізгі мүшелерін және олардың қызметтерімен танысады |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуалды жақсарту Оқушылармен дене мүшелері туралы әңгімелесу «АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін Құндылық: отбасының құндылығын түсіну; Ай құндылығы: әділдік және жауапкершілік айы Апталық дәйек сөз:«Тура биде туған жоқ!» Өткенді пысықтау Адамның дене мүшелерін ата
Тақырыпты ашу «Қозғалыс түрлерін қайтала» ойыны Төмендегі қозғалыс түрлерін қандай дене мүшелерінің көмегімен атқардың? • Көкқұтан сияқты бір аяқпен тұру. • Құлынша шапқылау. • Жауынгерше жүру. • Кенгуруше секіру. • Жұлдызқұрт тәрізді ирелеңдеу. Осы қозғалыс түрлерін қандай дене мүшелерінің көмегімен атқардыңдар?
ЕББҚ ететін(ойлау деңгейі төмен ) балаға тапсырма Жануарлардың қозғалысын салады.Қандай дене мүшелері тірек болатынын айтады |
Өз ойларын айтады
Адамның дене мүшелерін атайды
Әртүрлі дене жаттықтыру құралдарымен қозғалыс жасау тапсырмасын ұсынуға болады.
|
Керемет! ҚБ: «Ауызша мадақтау» Ж |
|
||
|
Сабақтың ортасы 10 мин
|
1-тапсырма Ұжымдық жұмыс Тыңдалым; Айтылым ОДД Біліу. Түсіну Оқулықпен жұмыс Оқулықтағы суреттер бойынша қажеттіліктерді сипаттап, суреттердің қайсысы артық екенін анықтауды сұрайды. Проблемалық сұрақ «Не істеуді ұнатамын?» сұрағы бойынша «Сұрақ ілмегі» әдісі Мақсаты: оқушының ойын ашық білдіруіне дағдыландыру. Бұл әдісті жазбаша немесе ауызша өткізуге болады. Сұрақ қою арқылы әр баланың ойын ашық айтуына, өзінің қалауын қысылмай айтуына жағдай тудыру мақсатындажасалады. «Мен де соны ұнатамын...» деген оймен сыныптасының ойын іліп әкетуіне мүмкіндік тудыруға болады. «Қажеттіліктің қалаудан айырмашылығы неде?» деген сұрақты ұсыну. Оқулықпен жұмыс Балаларға түрлі мамандық иелері бейнеленген суреттер ұсынады. –Бұл адамдардың еңбегі неге маңызды? Оқушыларды «Олар адамдардың қажеттілігін қанағаттандырады» деген қорытындыға келуге жетелейді. –Адам – біртұтас дене. Дене мүшелері қозғалу кезінде бір-біріне көмекші болады. Дене мүшелерінің қозғалысын олардың қызметі дейміз. |
Балалар шеңбер жасап тұрады да, не істегенді ұнататындарын айтады. Егер оның айтқаны ойынға қатысушылардың ішіндегі тағы біреуге ұнаса, ол: «Мен де» деп айтады. Сонан соң қалау білдірген бала ойынды жалғастырады.
|
Керемет! ҚБ: «Ауызша мадақтау» Ж |
|
||
|
10 мин |
2-тапсырма Сыныпта кімнің епті, икемді қозғалатынын бақылауды тапсырады. • Оңға иіл. • Солға иіл. • Екі тізеңді бүгіп, алға жүр. • Орныңда тұрып, аяқ ұшымен секір
Дәптермен жұмыс Тапсырмаларды орындауды ұсынады
1. Мамандық иелерін ата. Олар қай дене мүшесінің көмегімен қимылдарды жасайды? Сызықпен қос. 2. Спорттық ойындарда баланың қандай дене мүшелері қозғалады? Сызық арқылы қос. |
Дәптерде берілген тапсырманы өз бетінше орындайды.
|
Дескриптор Дене мүшесінің маңызын айтады ҚБ: «Ауызша мадақтау» Ж |
|
||
|
10 мин |
Топтық жұмыс Оқушыларды үш топқа бөледі. Әр топқа түрлі тапсырмалар беріледі. 1-топ: Адам қаңқасына негізгі дене мүшелерінің атауларын жапсырады. 2-топ: Дене бөліктерін жинастырып, адамды құрайды және дене мүшелерінің атауларын жапсырады. 3-топ: «Қол» мен «аяқ» сөздері беріледі.Сол сөздерге қатысты қимылдарды тауып |
Әр топ өздеріне берілген тапсырманы орындайды. Қорытынды шығарады
|
|
|
||
|
Рефлексия 5 мин |
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: «Біз не білдік» әдісі Не білдім Не түсіндім Нені білуім керек |
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін айтады |
Қ.Б. Жарайсың! |
Біз не білдік?
|
||
шағым қалдыра аласыз


















