|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы Күні: Сынып: 7 |
Мектеп: Алакөл ауданы Достық ОМ Мұғалімнің аты-жөні: Омарова Гульмира А. Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Адамның тыныс алу мүшелері құрылысының ерекшеліктерін тану |
|
Осы сабаққа қол жеткізетін оқу мақсаттары ( оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.4.5. Адамның тыныс алу мүшелері құрылысының ерекшеліктерін танып білу |
|
Сабақтың мақсаты |
Адамның тыныс алу мүшелерінің құрылысы мен қызметінің ерекшеліктерін білу |
|
Бағалау критерийі |
1. Адамның тыныс алу мүшелерінің ерекшелігін айта біледі 2. Адамның тыныс алу мүшелерінің құрылысының ерекшеліктерін ажырытады, көрсетеді |
|
Тілдік мақсаттар |
Тыныс алу жүйесінде рецепторлар иісті анықтайды.Тыныс алу жүйесінің бір бөлімі бронхылар өкпеге тармақталады.Тыныс алу жүйесіндегі бронхылардың ең ұсақтары ауа көпіршіктері-альвеолаларымен аяқталады |
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы |
|
Пәнаралық байланыс |
Химия- ауа құрамы , тотығу; Математика-пропорция, мөлшер; Физика- энергия, сыйымдылық, өкпе көлемі, диффузия |
|
Алдыңғы білім |
Жануарлардың тыныс алу мүшелері туралы түсінігі бар. |
|
САБАҚ ЖОСПАРЫ |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері, уақыты |
Сабақтаға жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру 2 мин |
Мұғалім оқушылармен амандасып (адамгершілікті,мәдениеттілік, сыйластық қалыптастыру) сабаққа қатысушы оқушыларды түгендеуі (тиянақтылықты қалыптастыру). « Тамаша табиғат» әдісі бойынша ынтымақтастық орта қалыптастыру. Ауаның құрамындағы газдар бойынша топқа бөлінеді. Уәж айтылады (белсенділікті , таңбалық ұғым қалыптастыру) I топ: Оттек II топ: Азот III топ : Көмірқышқыл газ Тақырыпқа (Тыныс алу жүйесі) сай «бейнебаян» арқылы оқушының зейіні қалыптастырады. |
Интерактивті тақта Стикер O N CO₂ |
||||||||||||||||||||||
|
БАСЫ 4 мин |
Тапсырма: Берілген тізбектелген әріптердің ішінен тақырыпқа қатысты сөздер табу арқылы оқушылардың алдыңғы білімін , жылдамдық, зейінін қалыптастырамын. Мюнстерберг әдістемесі (жекелей жұмыс) Аасарннгенауадыуалтынысалуельжелбезекдоминантолдифрпнепенауауақапшықтрынетолгонбіркторсылдақелкіліколенголзаңипонлоопарапмитнекв Б/К: 4-3 сөз- 2 ұпай 2-1 сөз- 1 ұпай |
«Блум таксономиясы» Мюнстерберг әдістемесі
|
||||||||||||||||||||||
|
|
Тапсырма: Тыныс алу жүйесі туралы «Ойлан, Бірік, Бөліс» Оқушылар ойлана отырып тақырып бойынша барынша көп идеялар жазады (Ойлан). Одан кейін олар өз идеяларын сыныптастарымен біріктіреді (Бірік) және соңында мұғалім бүкіл сыныптың идеяларын талқылауды бастайды ( Бөліс). Қ/Б: 5-6 идея- 3 балл 3-4 идея- 2 балл 1-2 идея - 1 балл |
«Ойлан, Бірік, Бөліс» |
||||||||||||||||||||||
|
|
8 мин |
Тапсырма: Ситуация шеше білу «Аквариум» әдісі бірнеше оқушы шеңбер ішінде тыныс алу жүйесі құрылысының ерекшеліктері туралы ситуацияны жасырады /разыгрывают/, ал қалғандары оларды бақылап тұрып әрекеттеріне талдау жасайды. Дескриптор: 1. Ситуация жасырғанына - 1 балл 2. Ситуацияны шешкеніне - 1 балл 3. Ситуация жасырып және басқа оқушының жасырған ситуациясын шешеді- 2 балл |
«Аквариум» әдісі
|
|||||||||||||||||||||
|
|
ОРТАСЫ 8 мин |
Практикалық жұмыс: 1.Өкпенің ТС және ТК (тыныс алу көлемі) өлшеу 2. Келесі сұрақтарға жауап беріңіз: - ӨТС (өкпенің тіршілік сыйымдылығы) мен өкпенің ТК (тыныс алу көлемі) нәтижелері бойынша нені білуге болады? - Әйел адамдардың тыныс алу көлемінің ер адамдардың ТК қандай айырмашылық бар ма? - Адамның ӨТС ненің көрсеткіші болып саналады? |
Зерттеу Xplorer GLX
|
|||||||||||||||||||||
|
|
Сергіту сәті 3 мин |
Жануарлардың дыбысын (даусын ) шығару |
АКТ |
|||||||||||||||||||||
|
10 мин |
Тапсырма:Адамның тыныс алу жүйесіне талдау жасау. Оқушылар тыныс алу жүйелеріне анализ жасап өз шешімін нақты көрсетіп, шығармашы-лықпен жұмыс жасауын дамыту. 1) Сәйкестендіру кестесі I топқа
2) Графикалық диктант II топқа
1.Тыныс алу тірі ағзаларға тән қасиет.2. Ауа танау тесіктері арқылы кеңірдекке барады.3. Әр өкпенің сыртын дәнекер ұлпасынан түзілген қабықша өкпеқап қаптайды. 4 Дыбыс сіңірлерінің арасындағы кеңістікті өкпеқап дейді.5.Өңеш кеңірдектің жалғасы. 6.Өкпе кеуде қуысының қабырғасына жанаса орналасқан серпінді, кеуекті мүше.
3) Ретке келтір (сурет б-ша) III топқа 2 – тапсырма: Тынысалу мүшелерінің дұрыс орналасу реттілігін тауып, астын сызып муляжға орналастыр: а) Мұрын қуысы → көмекей → жұтқыншақ → кеңірдек → бронхылар → өкпе. ә) Ауыз қуысы → жұтқыншақ → көмекей → бронхылар → кеңірдек → өкпе. б) Мұрын қуысы → жұтқыншақ → көмекей → бронхылар → кеңірдек → өкпе. в) Мұрын қуысы → жұтқыншақ → көмекей →кеңірдек → бронхылар → өкпе. г) Мұрын қуысы → жұтқыншақ → кеңірдек → көмекей → бронхылар → өкпе. Жауабы: в) Мұрын қуысы → жұтқыншақ → көмекей →кеңірдек → бронхылар → өкпе.
Дескриптор:1. Тыныс алу жүйесін құрылысын сәйкестендірді; 2.Графикалық диктанттағы тыныс алу жүйесінің дұрыс , бұрыс нұсқаларын тапты; 3.Сурет бойынша тыныс алу жүйесінің құрылысын дұрыс орналастырды
|
Сәйкестендіру кестесі
Графикалық диктант.
1 2 3 4 5 6
Модельдеу әдісі
|
||||||||||||||||||||||
|
СОҢЫ
Бағалау
(Мен ойлаймын , яғни мен өмір сүріп жатырмын )
4 мин |
«ПОПС» формуласы • Бірінші сөйлем «Менің ойымша, ... » (тыныс алуға көмейдің маңызы зор) • Екінші сөйлем «Себебі, мен оны былай түсіндіремін … » (өйткені ол тамақты көмейге өткізбей, өңешке бағыттайды) • Үшінші сөйлем «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын … » (егер адам сөйлеп отырып тамақ ішсе , тамақ тыныс жолына түсіп кетеді) • Соңғы сөйлем «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім ... » ( тамақ ішкенде сөйлеуге, күлуге болмайды)
|
«ПОПС» формуласы |
||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс
4 мин |
3:2:1 RIQ Оқушының аты- жөні___________
Сабақтан есімде қалған 3 факты 1_____ 2______ 3________
Сабақтан үйренген 2 қызықты нәрсе 1______________ 2 ____________
Сабақ бойынша 1 сұрақ 1_______________________________
|
3:2:1 RIQ
|
||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия
2 мин |
Графитти қабырғасына
БББ толтыру
|
Графитти қабырғасына
|
||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Адамның тыныс алу мүшелері құрылысының ерекшеліктерін тану
Адамның тыныс алу мүшелері құрылысының ерекшеліктерін тану
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы Күні: Сынып: 7 |
Мектеп: Алакөл ауданы Достық ОМ Мұғалімнің аты-жөні: Омарова Гульмира А. Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Адамның тыныс алу мүшелері құрылысының ерекшеліктерін тану |
|
Осы сабаққа қол жеткізетін оқу мақсаттары ( оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.4.5. Адамның тыныс алу мүшелері құрылысының ерекшеліктерін танып білу |
|
Сабақтың мақсаты |
Адамның тыныс алу мүшелерінің құрылысы мен қызметінің ерекшеліктерін білу |
|
Бағалау критерийі |
1. Адамның тыныс алу мүшелерінің ерекшелігін айта біледі 2. Адамның тыныс алу мүшелерінің құрылысының ерекшеліктерін ажырытады, көрсетеді |
|
Тілдік мақсаттар |
Тыныс алу жүйесінде рецепторлар иісті анықтайды.Тыныс алу жүйесінің бір бөлімі бронхылар өкпеге тармақталады.Тыныс алу жүйесіндегі бронхылардың ең ұсақтары ауа көпіршіктері-альвеолаларымен аяқталады |
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы |
|
Пәнаралық байланыс |
Химия- ауа құрамы , тотығу; Математика-пропорция, мөлшер; Физика- энергия, сыйымдылық, өкпе көлемі, диффузия |
|
Алдыңғы білім |
Жануарлардың тыныс алу мүшелері туралы түсінігі бар. |
|
САБАҚ ЖОСПАРЫ |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері, уақыты |
Сабақтаға жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру 2 мин |
Мұғалім оқушылармен амандасып (адамгершілікті,мәдениеттілік, сыйластық қалыптастыру) сабаққа қатысушы оқушыларды түгендеуі (тиянақтылықты қалыптастыру). « Тамаша табиғат» әдісі бойынша ынтымақтастық орта қалыптастыру. Ауаның құрамындағы газдар бойынша топқа бөлінеді. Уәж айтылады (белсенділікті , таңбалық ұғым қалыптастыру) I топ: Оттек II топ: Азот III топ : Көмірқышқыл газ Тақырыпқа (Тыныс алу жүйесі) сай «бейнебаян» арқылы оқушының зейіні қалыптастырады. |
Интерактивті тақта Стикер O N CO₂ |
||||||||||||||||||||||
|
БАСЫ 4 мин |
Тапсырма: Берілген тізбектелген әріптердің ішінен тақырыпқа қатысты сөздер табу арқылы оқушылардың алдыңғы білімін , жылдамдық, зейінін қалыптастырамын. Мюнстерберг әдістемесі (жекелей жұмыс) Аасарннгенауадыуалтынысалуельжелбезекдоминантолдифрпнепенауауақапшықтрынетолгонбіркторсылдақелкіліколенголзаңипонлоопарапмитнекв Б/К: 4-3 сөз- 2 ұпай 2-1 сөз- 1 ұпай |
«Блум таксономиясы» Мюнстерберг әдістемесі
|
||||||||||||||||||||||
|
|
Тапсырма: Тыныс алу жүйесі туралы «Ойлан, Бірік, Бөліс» Оқушылар ойлана отырып тақырып бойынша барынша көп идеялар жазады (Ойлан). Одан кейін олар өз идеяларын сыныптастарымен біріктіреді (Бірік) және соңында мұғалім бүкіл сыныптың идеяларын талқылауды бастайды ( Бөліс). Қ/Б: 5-6 идея- 3 балл 3-4 идея- 2 балл 1-2 идея - 1 балл |
«Ойлан, Бірік, Бөліс» |
||||||||||||||||||||||
|
|
8 мин |
Тапсырма: Ситуация шеше білу «Аквариум» әдісі бірнеше оқушы шеңбер ішінде тыныс алу жүйесі құрылысының ерекшеліктері туралы ситуацияны жасырады /разыгрывают/, ал қалғандары оларды бақылап тұрып әрекеттеріне талдау жасайды. Дескриптор: 1. Ситуация жасырғанына - 1 балл 2. Ситуацияны шешкеніне - 1 балл 3. Ситуация жасырып және басқа оқушының жасырған ситуациясын шешеді- 2 балл |
«Аквариум» әдісі
|
|||||||||||||||||||||
|
|
ОРТАСЫ 8 мин |
Практикалық жұмыс: 1.Өкпенің ТС және ТК (тыныс алу көлемі) өлшеу 2. Келесі сұрақтарға жауап беріңіз: - ӨТС (өкпенің тіршілік сыйымдылығы) мен өкпенің ТК (тыныс алу көлемі) нәтижелері бойынша нені білуге болады? - Әйел адамдардың тыныс алу көлемінің ер адамдардың ТК қандай айырмашылық бар ма? - Адамның ӨТС ненің көрсеткіші болып саналады? |
Зерттеу Xplorer GLX
|
|||||||||||||||||||||
|
|
Сергіту сәті 3 мин |
Жануарлардың дыбысын (даусын ) шығару |
АКТ |
|||||||||||||||||||||
|
10 мин |
Тапсырма:Адамның тыныс алу жүйесіне талдау жасау. Оқушылар тыныс алу жүйелеріне анализ жасап өз шешімін нақты көрсетіп, шығармашы-лықпен жұмыс жасауын дамыту. 1) Сәйкестендіру кестесі I топқа
2) Графикалық диктант II топқа
1.Тыныс алу тірі ағзаларға тән қасиет.2. Ауа танау тесіктері арқылы кеңірдекке барады.3. Әр өкпенің сыртын дәнекер ұлпасынан түзілген қабықша өкпеқап қаптайды. 4 Дыбыс сіңірлерінің арасындағы кеңістікті өкпеқап дейді.5.Өңеш кеңірдектің жалғасы. 6.Өкпе кеуде қуысының қабырғасына жанаса орналасқан серпінді, кеуекті мүше.
3) Ретке келтір (сурет б-ша) III топқа 2 – тапсырма: Тынысалу мүшелерінің дұрыс орналасу реттілігін тауып, астын сызып муляжға орналастыр: а) Мұрын қуысы → көмекей → жұтқыншақ → кеңірдек → бронхылар → өкпе. ә) Ауыз қуысы → жұтқыншақ → көмекей → бронхылар → кеңірдек → өкпе. б) Мұрын қуысы → жұтқыншақ → көмекей → бронхылар → кеңірдек → өкпе. в) Мұрын қуысы → жұтқыншақ → көмекей →кеңірдек → бронхылар → өкпе. г) Мұрын қуысы → жұтқыншақ → кеңірдек → көмекей → бронхылар → өкпе. Жауабы: в) Мұрын қуысы → жұтқыншақ → көмекей →кеңірдек → бронхылар → өкпе.
Дескриптор:1. Тыныс алу жүйесін құрылысын сәйкестендірді; 2.Графикалық диктанттағы тыныс алу жүйесінің дұрыс , бұрыс нұсқаларын тапты; 3.Сурет бойынша тыныс алу жүйесінің құрылысын дұрыс орналастырды
|
Сәйкестендіру кестесі
Графикалық диктант.
1 2 3 4 5 6
Модельдеу әдісі
|
||||||||||||||||||||||
|
СОҢЫ
Бағалау
(Мен ойлаймын , яғни мен өмір сүріп жатырмын )
4 мин |
«ПОПС» формуласы • Бірінші сөйлем «Менің ойымша, ... » (тыныс алуға көмейдің маңызы зор) • Екінші сөйлем «Себебі, мен оны былай түсіндіремін … » (өйткені ол тамақты көмейге өткізбей, өңешке бағыттайды) • Үшінші сөйлем «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын … » (егер адам сөйлеп отырып тамақ ішсе , тамақ тыныс жолына түсіп кетеді) • Соңғы сөйлем «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім ... » ( тамақ ішкенде сөйлеуге, күлуге болмайды)
|
«ПОПС» формуласы |
||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс
4 мин |
3:2:1 RIQ Оқушының аты- жөні___________
Сабақтан есімде қалған 3 факты 1_____ 2______ 3________
Сабақтан үйренген 2 қызықты нәрсе 1______________ 2 ____________
Сабақ бойынша 1 сұрақ 1_______________________________
|
3:2:1 RIQ
|
||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия
2 мин |
Графитти қабырғасына
БББ толтыру
|
Графитти қабырғасына
|
||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















