Бекітемін:
мектеп директорының оқу ісі
жөніндегі орынбасары__________ Г.Мамытова
Қазақ тілі
Бөлім: |
6-бөлім: Қазіргі қоғам: әлеуметтік теңсіздік. Тілдік жүйе және стиль |
|||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Ахатаева Айнамкөз Серікқызы |
|||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
09.02.2026ж. |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Адамзаттың бәрін сүй... |
|||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.2.4.1. әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми іс-қағаздар, публицистикалық, ауызекі сөйлеу, көркем әдебиет стилі) мәтіндердің тақырыбын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау; 10.3.4.1. қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми ісқағаздар, публицистикалық, ауызекі сөйлеу, көркем әдебиет стилі) мәтіндердің тақырыбын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдай алады. Клишелер мен лексикалық құрылымды қолданып, эссе жазады (дискуссивті эссе) |
|||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Жасампаздық және жаңашылдық |
|||||||||||||||||||||||||||||
Апта дәйексөзі |
Жасампаздық – ұлттың дамуына жол ашады |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басталуы
7 минут
Сабақтың ортасы 33 минут
Сабақтың соңы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі
1-топ: “Фариза” тобы 2-топ: “Ғашықпын” тобы 3-топ: “Поэзия” тобы
Жасампаздық және жаңашылдық айы
Аптаның дәйексөзі: Жасампаздық – ұлттың дамуына жол ашады.
Психологиялық ахуал туғызу М. Мақатаевтың өлеңдерін оқу арқылы сынып ішінде жағымды ахуал туғызу
Үй тапсырмасы 84-бет, 3-тапсырма. Мәтінде көтерілген мәселе бойынша эссе жазыңдар.
Үй тапсырмасын бекіту “Пазл” әдісі арқылы сұрақтар қойылады.
Жаңа сабақ ЖИ арқылы Абай Құнанбаевтың «Адамзаттың бәрін сүй» өлеңін оқу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашады. Оқылым тапсырмасы. 85-бет, 2-тапсырма. «Түлектердің тартуы» мәтінін оқыңдар. Тақырыпқа қатысты сөз таңдау ерекшелігіне талдау жасаңдар.
Тақтамен жұмыс 1-топ. Морфологиялық талдау Аталған балалар үйінің ұжымы түлектерімізді аса жоғары ілтипатпен қарсы алды. Түлектер балалар үйінің тәрбиеленушілеріне түрлі сыйлықтар апарып, ізгі ниеттерін білдіріп, мерекемен құттықтады. 2-топ. Синтаксистік талдау Шара балаларға да, мектеп түлектеріне де жарқын көңіл, қызықты сәт сыйлады. «Жетім көрсең, жебей жүр» деген тәрбиені бойларына сіңірген оқушыларға балалар үйінің ұжымы үлкен алғыстарын білдірді. 3-топ. Фонетикалық талдау Адамзаттың, түлектер
Топтық жұмыс Қамқорлық, зұлымдық, сүю
Жеке жұмыс 1-топ. Абай Құнанбайұлы. Қара сөздерінен (ықшамдалып алынған) Адам баласы адам баласынан ақыл, ғылым, ар, мінез деген нәрселермен озады. Одан басқа нәрсемен оздым ғой деу – бос әурешілік. Өлең – ермек үшін емес, жүректен шыққан шындықты айту үшін туады. Ақын өз заманының сөзін сөйлеп, халықтың мұңын жеткізе алғанда ғана биікке көтеріледі. Сөздің салмағын сезіну – әр қалам иесінің парызы. 2-топ. Мұқағали Мақатаев поэзиясындағы азаматтық үн
Мұқағали Мақатаев поэзиясында әлеуметтік мәселелер мен адам тағдыры терең көрініс табады. Ақын шығармаларында қоғамдағы теңсіздік, адам жанының күйзелісі және рухани ізденіс көркем тілмен беріледі. Зерттеушілер Мұқағали өлеңдерінің басты ерекшелігі ретінде азаматтық позиция мен шынайы лиризмнің ұштасуын атап көрсетеді. Бұл оның поэзиясын қазіргі оқырманға да жақын етеді. 3-топ. Қоғамдағы әлеуметтік теңсіздік – ортақ мәселе
Қазіргі қоғамда әлеуметтік теңсіздік айқын сезіледі. Бір топ адамдардың мүмкіндігі мол болса, енді біреулер білімге, сапалы медицинаға немесе лайықты еңбек жағдайына қол жеткізе алмай отыр. Бұл жағдай әсіресе жастардың болашағына әсер етеді. Әлеуметтік теңсіздік – тек экономикалық мәселе емес, ол адам қадірінің төмендеуіне әкелетін күрделі құбылыс. Қоғам бұл мәселеге бейжай қарамай, әділеттілікке ұмтылуы тиіс.
Жаңа сабақты бекіту «Plickers» платформасы арқылы оқу сауаттылығы бойынша тест орындау Жиһанкез өзінің қыпшағын еш уақыт тастаған емес. Қыпшағының қос ішегі алыста қалған туған жердің шерменді үнін қозғап, өткен күндерді, албырт жас шағын, от басында тұрып ән салған қыпшақтың жас сұлуларының әсем әндерін, айлы түндердегі жер солқылдатқан сарбаздар биін еске салатын. Сондайда ол музыка жайлы кітабын бітірсе, туған жерін есіне түсірер осынау сұлу сезімді мұңлы саздардан айырылып қалатындай боп қорқатын. Туған жерін еске алғанда оның көңілін ылғи жабырқау мұң басатын. Әсіресе соңғы жылдарда мүлде торлап алды. Туған жеріне бір қиялмен шарлап келмей көңілі орнына түспейді. Әрине, жер ортасынан асқан шақта ғұмырының жартысын білім қуып жат өлкеде тентіреумен өткізген жанның көкірегінде болар табиғи сағыныш еді бұл. 1. Мәтіндегі ойға сәйкес келетін мақал-мәтелді табыңыз. A)Көшерін жел, қонарын сай біледі. B)Мың асауға бір тосу. C)Ерді ел теңгерер. D)Жамандық қөрмей жақсы болмас. E)Туған жердей жер болмас. 2. Мәтіннің 1-ші бөлімінде не туралы айтылған. A)қыздар туралы B)кітап туралы C)аспап туралы D)ән туралы E)би туралы Бұрын бір тышқан болыпты. Ол өте ақкөңіл, достарымен тату екен. Бірақ жаңа келген мысық оған тыныштық бермепті. Бір күні оның ұйықтап жатқанын көрген мысық байқамаған болып жалпақ табанымен жаншып өтті. Шошыған тышқан орнынан қарғып тұрып мысыққа: – Мен ешқашан басқаларға жамандық жасаған емеспін. Сен неге маған өшігіп жүрсің? – дейді. Мысық тәкаппарлана: – Саған тышқан бол деген кім? Тышқан екенсің, жеуге тиіспіз! – дейді. Оның түпкі ниетін байқаған тышқан содан былай сақтанып, бұрыш- бұрышта тығылып жүретін болыпты. Бір тәуірі мысық өте ұйқышыл екен. Басы жастыққа тиді болды, қорылдай кетіп, қанша оятса да оянбайды екен. Мұны білген ақылды тышқан ебін тауып, ұйықтап жатқан дұшпанының мойнына қоңырау байлап қойыпты. Сөйтіп, жүрген сайын сылдырайтын қоңыраудың арқасында алаңсыз ұйықтап, еркін жүретін болыпты. 3. Мәтін мазмұнына сай тақырыпты таңдаңыз. A)Тату-тәтті өмір B)Мысық пен тышқан C)Ұйқышыл мысық D)Жаңа дос E)Қулығын асырған тышқан 4. Тышқанның алаңсыз өмір сүруіне негіз болған жағдай A)Ептілігі B)Шыдамдылығы C)Тапқырлығы D)Батылдығы E)Шапшаңдығы 5. Тышқанның дұшпанын анықтаңыз A)Батыл B)Айлакер C)Өркөкірек D)Жалқау E)Мақтаншақ 6. Мәтін мазмұнына сай мақалды табыңыз. A)Жалғыз қаздың үні шықпас B)Ежелгі дұшпан ел болмас C)Досы көпті жау алмайды D)Екі қошқардың басы бір қазанда піспес E)Диірменде туған тышқан тарсылдан қорықпас
Оқушыларды бағалау
Рефлексия
Үйге тапсырма 86-бет, 5-тапсырма. Жоғарыда берілген мәтін негізінде «Ел үмітін ақтаған...» тақырыбында аргументативті эссе жазыңдар. |
Мұғаліммен амандасады. Әріптерді таңдау арқылы 3 топқа бөлінеді.
Әр топтан бір-бір оқушы М. Мақатаевтың өлеңін оқиды.
Үйге берілген тапсырманы оқиды.
Сұрақтарға жауап беру арқылы пазлды құрастырады.
Оқулықтағы мәтінді оқып, талдау жасайды.
Тақтамен жұмыс жасап, берілген талдауларды талдайды.
Берілген суреттер бойынша эссе құрастырып, сұрақтарға жауап береді.
Мәтінді оқып, стиль түрлерін анықтап, кестені толтырады.
«Plickers» платформасы арқылы тест сұрақтарына жауап береді.
Бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жазады.
Үй тапсырмасын белгілеп алады. |
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады. Жарайсың! Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Дескриптор: Білім алушы - Үй тапсырмасын оқиды. 1б.
Дескриптор: Білім алушы - Берілген сұрақтарға жауап береді. - Пазлды құрастырады. Жаңа сабақтың тақырыбын ашады. 2б.
Дескриптор: Білім алушы - Берілген мәтінді оқиды; - Мәтінге талдау жасайды. 1б.
Дескриптор: Білім алушы - Тақтамен жұмыс жасайды; - Топқа берілген талдауды талдайды. 2б.
Дескриптор: Білім алушы - Топтық жұмыс жасайды; - Суреттер бойынша эссе құрастырады; - Эссе бойынша сұрақтарға жауап береді; - Ұнаған сөйлемді анықтайды. 2б.
Дескриптор: Білім алушы - Мәтінді оқиды; - Стиль түрін анықтайды; - Кестені толтырады. 1б.
Дескриптор: Білім алушы - Берілген мәтінді оқиды; Тестке жауап береді. 1б.
|
Оқулық Қазақ тілі 10-сынып «Атамұра» баспасы 2019 ж.
Әріптер
Интерак -тивті тақта
Абай Құнанбайұлының суреті
Интерактивті тақта
Суреттер, А3 қағазы
Парақшалар
Интерактивті тақта
Парақшалар
|
||||||||||||||||||||||||||
Бекітемін:
мектеп директорының оқу ісі
жөніндегі орынбасары__________ Г. Мамытова
Қазақ тілі
Бөлім: |
6-бөлім: Қазіргі қоғам: әлеуметтік теңсіздік. Тілдік жүйе және стиль |
|||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Ахатаева Айнамкөз Серікқызы |
|||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
09.02.2026ж. |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Адамзаттың бәрін сүй... |
|||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.2.4.1. әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми іс-қағаздар, публицистикалық, ауызекі сөйлеу, көркем әдебиет стилі) мәтіндердің тақырыбын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау; 10.3.4.1. қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми ісқағаздар, публицистикалық, ауызекі сөйлеу, көркем әдебиет стилі) мәтіндердің тақырыбын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдай алады. Клишелер мен лексикалық құрылымды қолданып, эссе жазады (дискуссивті эссе) |
|||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Жасампаздық және жаңашылдық |
|||||||||||||||||||||||||||||
Апта дәйексөзі |
Жасампаздық – ұлттың дамуына жол ашады |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басталуы
7 минут
Сабақтың ортасы 33 минут
Сабақтың соңы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі
1-топ: “Фариза” тобы 2-топ: “Ғашықпын” тобы 3-топ: “Поэзия” тобы
Жасампаздық және жаңашылдық айы
Аптаның дәйексөзі: Жасампаздық – ұлттың дамуына жол ашады.
Психологиялық ахуал туғызу М. Мақатаевтың өлеңдерін оқу арқылы сынып ішінде жағымды ахуал туғызу
Үй тапсырмасы 84-бет, 3-тапсырма. Мәтінде көтерілген мәселе бойынша эссе жазыңдар. Үй тапсырмасын бекіту “Пазл” әдісі арқылы сұрақтар қойылады.
Жаңа сабақ ЖИ арқылы Абай Құнанбаевтың «Адамзаттың бәрін сүй» өлеңін оқу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашады. Оқылым тапсырмасы. 85-бет, 2-тапсырма. «Түлектердің тартуы» мәтінін оқыңдар. Тақырыпқа қатысты сөз таңдау ерекшелігіне талдау жасаңдар.
Тақтамен жұмыс 1-топ. Морфологиялық талдау 2-топ. Синтаксистік талдау 3-топ. Фонетикалық талдау
Топтық жұмыс Суреттер бойынша эссе жазады.
Жеке жұмыс Мәтін беріледі. Мәтінді оқып кестені толтырады.
Жаңа сабақты бекіту «Plickers» платформасы арқылы оқу сауаттылығы бойынша тест орындау
Оқушыларды бағалау
Рефлексия
Үйге тапсырма 86-бет, 5-тапсырма. Жоғарыда берілген мәтін негізінде «Ел үмітін ақтаған...» тақырыбында аргументативті эссе жазыңдар. |
Мұғаліммен амандасады. Әріптерді таңдау арқылы 3 топқа бөлінеді.
Әр топтан бір-бір оқушы М. Мақатаевтың өлеңін оқиды.
Үйге берілген тапсырманы оқиды.
Сұрақтарға жауап беру арқылы пазлды құрастырады.
Оқулықтағы мәтінді оқып, талдау жасайды.
Тақтамен жұмыс жасап, берілген талдауларды талдайды.
Берілген суреттер бойынша эссе құрастырып, сұрақтарға жауап береді.
Мәтінді оқып, стиль түрлерін анықтап, кестені толтырады.
«Plickers» платформасы арқылы тест сұрақтарына жауап береді.
Бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жазады.
Үй тапсырмасын белгілеп алады. |
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады. Жарайсың! Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Дескриптор: Білім алушы - Үй тапсырмасын оқиды. 1б.
Дескриптор: Білім алушы - Берілген сұрақтарға жауап береді. - Пазлды құрастырады. Жаңа сабақтың тақырыбын ашады. 2б
Дескриптор: Білім алушы - Берілген мәтінді оқиды; - Мәтінге талдау жасайды. 1б.
Дескриптор: Білім алушы - Тақтамен жұмыс жасайды; - Топқа берілген талдауды талдайды. 2б.
Дескриптор: Білім алушы - Топтық жұмыс жасайды; - Суреттер бойынша эссе құрастырады; - Эссе бойынша сұрақтарға жауап береді. 2б.
Дескриптор: Білім алушы - Мәтінді оқиды; - Стиль түрін анықтайды; - Кестені толтырады. 1б.
Дескриптор: Білім алушы - Берілген мәтінді оқиды; Тестке жауап береді. 1б.
|
Оқулық Қазақ тілі 10-сынып «Атамұра» баспасы 2019 ж.
Әріптер
Интерак -тивті тақта
Абай Құнанбайұлының суреті
Интерактивті тақта
Суреттер, А3 қағазы
Парақшалар
Интерактивті тақта
Парақшалар
|
||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Адамзаттың бәрін сүй...
Бекітемін:
мектеп директорының оқу ісі
жөніндегі орынбасары__________ Г.Мамытова
Қазақ тілі
Бөлім: |
6-бөлім: Қазіргі қоғам: әлеуметтік теңсіздік. Тілдік жүйе және стиль |
|||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Ахатаева Айнамкөз Серікқызы |
|||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
09.02.2026ж. |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Адамзаттың бәрін сүй... |
|||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.2.4.1. әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми іс-қағаздар, публицистикалық, ауызекі сөйлеу, көркем әдебиет стилі) мәтіндердің тақырыбын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау; 10.3.4.1. қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми ісқағаздар, публицистикалық, ауызекі сөйлеу, көркем әдебиет стилі) мәтіндердің тақырыбын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдай алады. Клишелер мен лексикалық құрылымды қолданып, эссе жазады (дискуссивті эссе) |
|||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Жасампаздық және жаңашылдық |
|||||||||||||||||||||||||||||
Апта дәйексөзі |
Жасампаздық – ұлттың дамуына жол ашады |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басталуы
7 минут
Сабақтың ортасы 33 минут
Сабақтың соңы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі
1-топ: “Фариза” тобы 2-топ: “Ғашықпын” тобы 3-топ: “Поэзия” тобы
Жасампаздық және жаңашылдық айы
Аптаның дәйексөзі: Жасампаздық – ұлттың дамуына жол ашады.
Психологиялық ахуал туғызу М. Мақатаевтың өлеңдерін оқу арқылы сынып ішінде жағымды ахуал туғызу
Үй тапсырмасы 84-бет, 3-тапсырма. Мәтінде көтерілген мәселе бойынша эссе жазыңдар.
Үй тапсырмасын бекіту “Пазл” әдісі арқылы сұрақтар қойылады.
Жаңа сабақ ЖИ арқылы Абай Құнанбаевтың «Адамзаттың бәрін сүй» өлеңін оқу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашады. Оқылым тапсырмасы. 85-бет, 2-тапсырма. «Түлектердің тартуы» мәтінін оқыңдар. Тақырыпқа қатысты сөз таңдау ерекшелігіне талдау жасаңдар.
Тақтамен жұмыс 1-топ. Морфологиялық талдау Аталған балалар үйінің ұжымы түлектерімізді аса жоғары ілтипатпен қарсы алды. Түлектер балалар үйінің тәрбиеленушілеріне түрлі сыйлықтар апарып, ізгі ниеттерін білдіріп, мерекемен құттықтады. 2-топ. Синтаксистік талдау Шара балаларға да, мектеп түлектеріне де жарқын көңіл, қызықты сәт сыйлады. «Жетім көрсең, жебей жүр» деген тәрбиені бойларына сіңірген оқушыларға балалар үйінің ұжымы үлкен алғыстарын білдірді. 3-топ. Фонетикалық талдау Адамзаттың, түлектер
Топтық жұмыс Қамқорлық, зұлымдық, сүю
Жеке жұмыс 1-топ. Абай Құнанбайұлы. Қара сөздерінен (ықшамдалып алынған) Адам баласы адам баласынан ақыл, ғылым, ар, мінез деген нәрселермен озады. Одан басқа нәрсемен оздым ғой деу – бос әурешілік. Өлең – ермек үшін емес, жүректен шыққан шындықты айту үшін туады. Ақын өз заманының сөзін сөйлеп, халықтың мұңын жеткізе алғанда ғана биікке көтеріледі. Сөздің салмағын сезіну – әр қалам иесінің парызы. 2-топ. Мұқағали Мақатаев поэзиясындағы азаматтық үн
Мұқағали Мақатаев поэзиясында әлеуметтік мәселелер мен адам тағдыры терең көрініс табады. Ақын шығармаларында қоғамдағы теңсіздік, адам жанының күйзелісі және рухани ізденіс көркем тілмен беріледі. Зерттеушілер Мұқағали өлеңдерінің басты ерекшелігі ретінде азаматтық позиция мен шынайы лиризмнің ұштасуын атап көрсетеді. Бұл оның поэзиясын қазіргі оқырманға да жақын етеді. 3-топ. Қоғамдағы әлеуметтік теңсіздік – ортақ мәселе
Қазіргі қоғамда әлеуметтік теңсіздік айқын сезіледі. Бір топ адамдардың мүмкіндігі мол болса, енді біреулер білімге, сапалы медицинаға немесе лайықты еңбек жағдайына қол жеткізе алмай отыр. Бұл жағдай әсіресе жастардың болашағына әсер етеді. Әлеуметтік теңсіздік – тек экономикалық мәселе емес, ол адам қадірінің төмендеуіне әкелетін күрделі құбылыс. Қоғам бұл мәселеге бейжай қарамай, әділеттілікке ұмтылуы тиіс.
Жаңа сабақты бекіту «Plickers» платформасы арқылы оқу сауаттылығы бойынша тест орындау Жиһанкез өзінің қыпшағын еш уақыт тастаған емес. Қыпшағының қос ішегі алыста қалған туған жердің шерменді үнін қозғап, өткен күндерді, албырт жас шағын, от басында тұрып ән салған қыпшақтың жас сұлуларының әсем әндерін, айлы түндердегі жер солқылдатқан сарбаздар биін еске салатын. Сондайда ол музыка жайлы кітабын бітірсе, туған жерін есіне түсірер осынау сұлу сезімді мұңлы саздардан айырылып қалатындай боп қорқатын. Туған жерін еске алғанда оның көңілін ылғи жабырқау мұң басатын. Әсіресе соңғы жылдарда мүлде торлап алды. Туған жеріне бір қиялмен шарлап келмей көңілі орнына түспейді. Әрине, жер ортасынан асқан шақта ғұмырының жартысын білім қуып жат өлкеде тентіреумен өткізген жанның көкірегінде болар табиғи сағыныш еді бұл. 1. Мәтіндегі ойға сәйкес келетін мақал-мәтелді табыңыз. A)Көшерін жел, қонарын сай біледі. B)Мың асауға бір тосу. C)Ерді ел теңгерер. D)Жамандық қөрмей жақсы болмас. E)Туған жердей жер болмас. 2. Мәтіннің 1-ші бөлімінде не туралы айтылған. A)қыздар туралы B)кітап туралы C)аспап туралы D)ән туралы E)би туралы Бұрын бір тышқан болыпты. Ол өте ақкөңіл, достарымен тату екен. Бірақ жаңа келген мысық оған тыныштық бермепті. Бір күні оның ұйықтап жатқанын көрген мысық байқамаған болып жалпақ табанымен жаншып өтті. Шошыған тышқан орнынан қарғып тұрып мысыққа: – Мен ешқашан басқаларға жамандық жасаған емеспін. Сен неге маған өшігіп жүрсің? – дейді. Мысық тәкаппарлана: – Саған тышқан бол деген кім? Тышқан екенсің, жеуге тиіспіз! – дейді. Оның түпкі ниетін байқаған тышқан содан былай сақтанып, бұрыш- бұрышта тығылып жүретін болыпты. Бір тәуірі мысық өте ұйқышыл екен. Басы жастыққа тиді болды, қорылдай кетіп, қанша оятса да оянбайды екен. Мұны білген ақылды тышқан ебін тауып, ұйықтап жатқан дұшпанының мойнына қоңырау байлап қойыпты. Сөйтіп, жүрген сайын сылдырайтын қоңыраудың арқасында алаңсыз ұйықтап, еркін жүретін болыпты. 3. Мәтін мазмұнына сай тақырыпты таңдаңыз. A)Тату-тәтті өмір B)Мысық пен тышқан C)Ұйқышыл мысық D)Жаңа дос E)Қулығын асырған тышқан 4. Тышқанның алаңсыз өмір сүруіне негіз болған жағдай A)Ептілігі B)Шыдамдылығы C)Тапқырлығы D)Батылдығы E)Шапшаңдығы 5. Тышқанның дұшпанын анықтаңыз A)Батыл B)Айлакер C)Өркөкірек D)Жалқау E)Мақтаншақ 6. Мәтін мазмұнына сай мақалды табыңыз. A)Жалғыз қаздың үні шықпас B)Ежелгі дұшпан ел болмас C)Досы көпті жау алмайды D)Екі қошқардың басы бір қазанда піспес E)Диірменде туған тышқан тарсылдан қорықпас
Оқушыларды бағалау
Рефлексия
Үйге тапсырма 86-бет, 5-тапсырма. Жоғарыда берілген мәтін негізінде «Ел үмітін ақтаған...» тақырыбында аргументативті эссе жазыңдар. |
Мұғаліммен амандасады. Әріптерді таңдау арқылы 3 топқа бөлінеді.
Әр топтан бір-бір оқушы М. Мақатаевтың өлеңін оқиды.
Үйге берілген тапсырманы оқиды.
Сұрақтарға жауап беру арқылы пазлды құрастырады.
Оқулықтағы мәтінді оқып, талдау жасайды.
Тақтамен жұмыс жасап, берілген талдауларды талдайды.
Берілген суреттер бойынша эссе құрастырып, сұрақтарға жауап береді.
Мәтінді оқып, стиль түрлерін анықтап, кестені толтырады.
«Plickers» платформасы арқылы тест сұрақтарына жауап береді.
Бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жазады.
Үй тапсырмасын белгілеп алады. |
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады. Жарайсың! Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Дескриптор: Білім алушы - Үй тапсырмасын оқиды. 1б.
Дескриптор: Білім алушы - Берілген сұрақтарға жауап береді. - Пазлды құрастырады. Жаңа сабақтың тақырыбын ашады. 2б.
Дескриптор: Білім алушы - Берілген мәтінді оқиды; - Мәтінге талдау жасайды. 1б.
Дескриптор: Білім алушы - Тақтамен жұмыс жасайды; - Топқа берілген талдауды талдайды. 2б.
Дескриптор: Білім алушы - Топтық жұмыс жасайды; - Суреттер бойынша эссе құрастырады; - Эссе бойынша сұрақтарға жауап береді; - Ұнаған сөйлемді анықтайды. 2б.
Дескриптор: Білім алушы - Мәтінді оқиды; - Стиль түрін анықтайды; - Кестені толтырады. 1б.
Дескриптор: Білім алушы - Берілген мәтінді оқиды; Тестке жауап береді. 1б.
|
Оқулық Қазақ тілі 10-сынып «Атамұра» баспасы 2019 ж.
Әріптер
Интерак -тивті тақта
Абай Құнанбайұлының суреті
Интерактивті тақта
Суреттер, А3 қағазы
Парақшалар
Интерактивті тақта
Парақшалар
|
||||||||||||||||||||||||||
Бекітемін:
мектеп директорының оқу ісі
жөніндегі орынбасары__________ Г. Мамытова
Қазақ тілі
Бөлім: |
6-бөлім: Қазіргі қоғам: әлеуметтік теңсіздік. Тілдік жүйе және стиль |
|||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Ахатаева Айнамкөз Серікқызы |
|||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
09.02.2026ж. |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Адамзаттың бәрін сүй... |
|||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.2.4.1. әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми іс-қағаздар, публицистикалық, ауызекі сөйлеу, көркем әдебиет стилі) мәтіндердің тақырыбын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау; 10.3.4.1. қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми ісқағаздар, публицистикалық, ауызекі сөйлеу, көркем әдебиет стилі) мәтіндердің тақырыбын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдай алады. Клишелер мен лексикалық құрылымды қолданып, эссе жазады (дискуссивті эссе) |
|||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Жасампаздық және жаңашылдық |
|||||||||||||||||||||||||||||
Апта дәйексөзі |
Жасампаздық – ұлттың дамуына жол ашады |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басталуы
7 минут
Сабақтың ортасы 33 минут
Сабақтың соңы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі
1-топ: “Фариза” тобы 2-топ: “Ғашықпын” тобы 3-топ: “Поэзия” тобы
Жасампаздық және жаңашылдық айы
Аптаның дәйексөзі: Жасампаздық – ұлттың дамуына жол ашады.
Психологиялық ахуал туғызу М. Мақатаевтың өлеңдерін оқу арқылы сынып ішінде жағымды ахуал туғызу
Үй тапсырмасы 84-бет, 3-тапсырма. Мәтінде көтерілген мәселе бойынша эссе жазыңдар. Үй тапсырмасын бекіту “Пазл” әдісі арқылы сұрақтар қойылады.
Жаңа сабақ ЖИ арқылы Абай Құнанбаевтың «Адамзаттың бәрін сүй» өлеңін оқу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашады. Оқылым тапсырмасы. 85-бет, 2-тапсырма. «Түлектердің тартуы» мәтінін оқыңдар. Тақырыпқа қатысты сөз таңдау ерекшелігіне талдау жасаңдар.
Тақтамен жұмыс 1-топ. Морфологиялық талдау 2-топ. Синтаксистік талдау 3-топ. Фонетикалық талдау
Топтық жұмыс Суреттер бойынша эссе жазады.
Жеке жұмыс Мәтін беріледі. Мәтінді оқып кестені толтырады.
Жаңа сабақты бекіту «Plickers» платформасы арқылы оқу сауаттылығы бойынша тест орындау
Оқушыларды бағалау
Рефлексия
Үйге тапсырма 86-бет, 5-тапсырма. Жоғарыда берілген мәтін негізінде «Ел үмітін ақтаған...» тақырыбында аргументативті эссе жазыңдар. |
Мұғаліммен амандасады. Әріптерді таңдау арқылы 3 топқа бөлінеді.
Әр топтан бір-бір оқушы М. Мақатаевтың өлеңін оқиды.
Үйге берілген тапсырманы оқиды.
Сұрақтарға жауап беру арқылы пазлды құрастырады.
Оқулықтағы мәтінді оқып, талдау жасайды.
Тақтамен жұмыс жасап, берілген талдауларды талдайды.
Берілген суреттер бойынша эссе құрастырып, сұрақтарға жауап береді.
Мәтінді оқып, стиль түрлерін анықтап, кестені толтырады.
«Plickers» платформасы арқылы тест сұрақтарына жауап береді.
Бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жазады.
Үй тапсырмасын белгілеп алады. |
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады. Жарайсың! Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Дескриптор: Білім алушы - Үй тапсырмасын оқиды. 1б.
Дескриптор: Білім алушы - Берілген сұрақтарға жауап береді. - Пазлды құрастырады. Жаңа сабақтың тақырыбын ашады. 2б
Дескриптор: Білім алушы - Берілген мәтінді оқиды; - Мәтінге талдау жасайды. 1б.
Дескриптор: Білім алушы - Тақтамен жұмыс жасайды; - Топқа берілген талдауды талдайды. 2б.
Дескриптор: Білім алушы - Топтық жұмыс жасайды; - Суреттер бойынша эссе құрастырады; - Эссе бойынша сұрақтарға жауап береді. 2б.
Дескриптор: Білім алушы - Мәтінді оқиды; - Стиль түрін анықтайды; - Кестені толтырады. 1б.
Дескриптор: Білім алушы - Берілген мәтінді оқиды; Тестке жауап береді. 1б.
|
Оқулық Қазақ тілі 10-сынып «Атамұра» баспасы 2019 ж.
Әріптер
Интерак -тивті тақта
Абай Құнанбайұлының суреті
Интерактивті тақта
Суреттер, А3 қағазы
Парақшалар
Интерактивті тақта
Парақшалар
|
||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


