Адасқан әріптер

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Адасқан әріптер

Материал туралы қысқаша түсінік
Қысқа мерзімді сабақ жоспары Үйірменің аты Мұғалімнің аты жөні Күні, тобы ІІ топ: Сабақтың тақырыбы Адасқан әріптер Сабақтың мақсаты 1.Білім туралы мақал- мәтелдің мағынасын ашу, айырмашылығын, мағынасын ажырата білуге үйрету. 2. Мақал – мәтел тіліміздегі сөздің көркі екенін ұғындыру. 3.Білім туралы мақал-мәтелді ардақтап бағалай білуге, сөз қадірін терең ұғынуға тәрбиелеу.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

Үйірменің аты

«Сахна мәдениеті»

Мұғалімнің аты жөні

Өткізілетін күні



Топтары



Сабақтың тақырыбы

«Аққулар ұйықтағанда» поэмасының сценариімен таныстыру.

Сабақтың мақсаты

  1. Поэманың тақырыбы мен құрылысын, иденясын ашу..

  2. Оқушылардың сөйлеу шеберліктерін арттыру, мәнерлеп оқу дағдыларын қалыптастыру.

  3. Туған жерге деген патриоттық сезімдерін, табиғат әсемдігін түсіне білуге, киелі заттарды қастерлеуге тәрбиелеу.

Сабақтың барысы


Сабақ кезеңдері

Мұғалім іс- әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Ресурстар

Басталуы

І.

Ұйымдастыру кезені

1.Сәлемдеседі

2.Оқушыларды түгелдеу

3.Сабаққа дайындығын

тексереді.


Сәлемдеседі.

Сабаққа қажетті құрал саймандарын алады


ІІ

Өткен сабақты еске түсіру

1.Мұқағалидің әкесінің аты?

2. «Аққулар ұйықтағанда» поэмасындағы көлдің аты?

3.Ақынның әжесінің аты кім?

Оқушы өз ойын сұраққа жауап беру арқылы айтады.

Оқулық кітаптар, суреттер, дәптер, қаламсап,сценарий

Ортасы

ІІІ.

Жаңа сабақ

Мұғалім түсіндіру әдісін пайдаланып жаңа сабақты түсіндірді.

Поэманың сценариімен таныстырып өтеді.

Автор:... Аққулар....Аққу мойын, сүмбе қанат,Алаңсыз тарануда күнге қарап. Айдынның еркелері, білмей тұрмын,Етермін тағдырыңды кімге аманат?! Шошымай шолжаң өскен батырлар ың,Ана отырған шыршаға жақындады.Көзі тұнған бейбағың, топ аққуға,Білмей қалды мылтықтың атылғанын. тарс еткен мылтық дауысы естіледі.Ию – қию көл маңы, астан кестен,Жер айналып, тау құлап, аспан көшкен.Жаңғырығып, жар салып, жартастар тұр,«Жетім көлдің» қайғысын бастан кешкен.Тау жаңғыртып , тамаша құстың әні, Қош айтысыпкөлменен, ұшты бәрі.Көл бетінде көлбендеп, жаралы аққу,Ұша алмайды, ұшпақ боп күш қылады....

«Жетім көлдің» басында жылқы жатқан, Дөңге шығып, қарт тұрған жылқы баққан:Қария:«... Апыр – ай, бұл кім болды, таң сәріде,Көргенсіз, көл басында мылтық атқан?!Құстардың зәре құтын шырқырат -қан,Неғылған қаныпезер құлқы қатқан?!Ей ! Кімсің? Тірісің бе? Жаның бар ма? Аққуды неге атасың , арың бар ма?! Тастағың қаруыңды, келгін бері, Келгің бері, кеуденде жаның барда! Ана: Мана күндіз тәуіп шал келіп,кетті, Әлде өтірік, әлде шын демеп кетті. Аққумен баланы аластандар,деді дағы, Жайымен жөнеп кетті. Әй, балам!.. Болмады ғой, болмады ғой... Қасиет кетті көлден, сорлады ғой... Тәуіптің айтқанының бәрі өтірік, Атқа мін, ауылға қайт, олжаны қой!.. Мін атқа, қайт ауылға , тағат қыл да. ... Білмеймін, сор аттың ба, бақ аттың ба?!

Аққуға кезенерде, ырым жасап, Тым құрыса саусағынды қанаттың ба? Ана:Жоқ, әлек боп, арпаласып сор- қайғымен, Жоқ, ата, жасамадым ондайды мен... Жасымнан естігенім бар – тын еді, «Әтеуір аққу атқан оңбайды деп...Қария: Солай, солай...Аманат бір құдайға... Қай – қайдағы түседі құрғыр ойға....Құрғыр ойға.... Автор:Өң бе, түс пе, әйтеуір таласуда, Өлі менен тірінің арасында..Өліп жатқан ұлына қарасын да,Қалсын ана «Жетім көл» жағасында,Өлі менен тірінің арасында.

Шымылдық ашылып, сахынада бала жанында отырған әке көрініп, қастарына еш амалы қалмаған ана келеді. Ана: Күннің күркірегені дыбысталады Жоқ! Мен емес... Мен атпадым...Кеше гөр, кешіре гөр, жаратқаным?!» Қасиет!..О, қасірет! Осындай ма ең?! Сорымның қалындығы шашымдай ма ең!..Қасиет!..Автор: Аққула ұшып бара жатқан ролик Орында екен «Жетім көл» жоғалмапты, Ортаймапты немесе толаймаптыЖағалауын жауыпты жасыл жалбыз, Қасиетті аққулар оралмапты.






Түсінді, танысты



Диалогпен оқиды.

























































Оқулық кітаптар, суреттер, дәптер, қаламсап, сценарий














ІҮ

Жаңа сабақты бекіту

Жаңа сабақты бекіту барысында сұраққа жауап алады,

1. Поэманың І бөлімінен қандай әсер алдыңдар?

2.Поэманың ІІ бөлімінде оқиға мен инто-ның өз-нін байқаңдар. Ананың псих-лық жай-күйін ақын қалай берген?

Ананың қасиетті аққуға оқ атуғаитермелеген не?

Оқушылар сұраққа жауап береді.

Оқулық кітаптар, дәптер, қаламсап,сценраий

Аяғы

Ү

Қорытынды

.Қандай ұсыныс тілектерің бар?

Ұсыныс тілектерін айтады.

Оқулық кітаптар, дәптер, қаламсап, сценраий

ҮІ

Үйге тап.беру

Дайындалып келу

Тыңдады



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
11.11.2025
43
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі