Қазақстан Республикасының Оқу ағарту министрлігі
«------------------------- орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 4 |
Қатысушылардың саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
4. Қасиетті мекенім |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.3.1 шығарманың тақырыбы және қорытынды бөлімі негізінде сюжеттің дамуын болжау, оның себебін түсіндіру 4.2.1.1 шығарманы дауыстап түсініп, рөлге бөліп, мәнерлеп оқу, теріп оқу, шапшаң оқу 4.3.1.1 оқылған шығармадағы оқиға жүйесін анықтап, оны бөліктерге бөлу, әр бөлікке ат қойып, жоспар құру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтінді түсініп оқиды ,оқиғаның дамуын болжайды.мітңнге жоспар құрады |
|||||
|
құндылық |
АР-ҰЯТ ҚҰНДЫЛЫҒЫ: сөзіне берік, ісіне адал болу — халқына адал қызмет ету |
|||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 1 минут |
I. Ұйымдастыру Сәлемдесу. Психологиялық дайындық «Додекэдр» әдісі оқушылардың көңіл күйлерін көтеру мақсатында додекэдр әдісін лақтыра отырып бір-біріне жылы сөздер айтады. |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. Оқушылар орындарынан тұрып бір-біріне додекэдр әдісін пайдаланып, жазылып тұрған іс-қимылдарды қайталап, жылы сөздер айтады. Мысалы: Маған құшақтау түсті, демек мен жанымдағы көршімді құшақтаймын. |
Жарайсыңдар! |
|
||
|
4 минут |
II. Үй тапсырмасын сұрау. Өлеңді мазмұнына сай мәнерлеп оқы. Өлең мазмұны бойынша, отан ұғымына топтастыру құрып, жаз. 1. Отан өлеңін кім жазған? 2. Т.Молдағалиев кім? 3. Қандай жинақтары бар? 4. Ақынның өлеңдегі негізгі ойы? 5. "Отан қайдан, неден басталады?"
|
Өлеңді мазмұнына сай мәнерлеп оқиды және сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор : 1.Өлеңді жатқа айтады ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Талпын! |
|
||
|
Жаңа сабақ 10 мин 15 минут 10 мин |
Оқушылар оқу мақсаты және бағалау критерийімен танысады III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырма. "Миға шабуыл" әдісі . Сызбаны толықтыр.
"Топтық тергеу" әдісі . Мәтінді түсініп оқы. "Ақдауыл хан" Мәтіндегі оқиғаның аяқталуын болжа. Себебін түсіндір.
2-тапсырма. Оқиғаның басталуына не себеп болды? Оқиғаның басталуына Ақдауыл ханның ауырып қалуы себеп болды. 3-тапсырма . Өз болжамыңды мәтіннің мазмұнымен салыстыр. Ақдауыл хан ауырған соң, емшілер келе бастайды. Бірақ ешкім хан ауруының себебін таба алмайды. Ханды әлемнің ең көрікті жерлеріне аттандырады. Соңында хан өз туған жеріне келіп, дертіне ем табады. ЕБҚ оқушы : 1.Мәтінді тізбектеп оқиды . Карточкамен жұмыс 4-тапсырма. "Ойлан, тап" әдісі. Ханның туған жерін көргендегі сезімдерін әңгімеле. Хан туған жерін көріп, балаша мәз болады. Қуанышы кеудесіне сыймай, тасып төгіле береді. Күймеден атып шығып, айқай салып, бала қойшыны құшақтайды. Ақбұлаққа жетіп, кәусар суын сіміреді.
5-тапсырма. «Айналмалы бекеттер» әдісі . Ертегінің басталуы мен аяқталуын білдіретін сөйлемдерді тауып жаз. Басталуы: Бір күні Ақдауыл хан қатты ауырады. Ешбір асқа тәбеті шаппайды. Ойын-сауыққа зауқы соқпайды. Аяқталуы: Ақдауыл хан ауруынан құлан-таза жазылыпты. 6-тапсырма. «Ойлан, бірік, бөліс!» әдісі Ақдауыл хан - қандай адам? Ақдауыл хан ерлігі жұрттан асқан, қаһарынан жау қаймығатын, елге жаманшылығы жоқ батыр болған. Ел еңбегін бағалап оны хан көтерді.
7-тапсырма. "Не қымбат?" деген пікірдің ең бастысы қайсысы? Адам үшін Отаны әрқашан қымбат. Отанымыз аман болса, бәрі де аман болады. Өмірде Отансыз адам болмайды IV.Сабақты қорытындылау. 1. Мәтіннің негізгі ойына қарап, ертегі тақырыбын қалай өзгертер едің? 2. Оқиғаның басталуына не себеп болды? 3. Ханның туған жерін көргендегі сезімі қандай болды? 4. Ақдауыл хан - қандай адам? Мәтіннен қандай ақпарат алдыңдар? |
сызбаны толықтырады. Мәтінді түсініп оқиды. Мәтіндегі оқиғаның аяқталуын болжайды. Себебін түсіндіреді. Оқиғаның басталуына не себеп болғанын анықтайды. Өз болжамыңды мәтіннің мазмұнымен салыстырады. Сергіту сәтін іс-қимылмен көрсетеді. Сұрақтарға жауап беріп,өз ойларын айтады. Ханның туған жерін көргендегі сезімдерін әңгімелейді. Ертегінің басталуы мен аяқталуын білдіретін сөйлемдерді тауып жазады.
Сұрақтарға жауап береді.
Ақдауылды сипаттап айтады
"Не қымбат?" деген пікірдің ең бастысы қайсысы екені туралы өз ойын айтады.
|
Дескриптор: 1. Сызбаны толықтырады.1б Дескриптор: 1.Мәтінді түсініп оқиды.1б Мәтіндегі оқиғаның аяқталуын болжайды. 1б Дескриптор: 1. Оқиғаның басталуына не себеп болғанын анықтайды.1б 2.Өз болжамын мәтіннің мазмұнымен салыстырады. 1б Дескриптор: 1. Ханның туған жерін көргендегі сезімдерін әңгімелейді. 1б Дескриптор 1 . Ертегінің басталуы мен аяқталуын білдіретін сөйлемдерді тауып жазады. 1б Жарайсың! Дескриптор: 1. Сұрақтарға жауап береді.1б
Дескриптор: 1.Ақдауылды сипаттап айтады
2.."Не қымбат?" деген пікірдің ең бастысы қайсысы екені туралы бағалайды. 1б |
Оқулық Дәптер автор-дың суреті
оқулық
дәптер сурет-тер |
||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
(оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу): -Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Жетістік критерийлеріне жеттік пе? Үй тапсырма . "Ақдауыл хан" мәтінін түсініп оқу. Ертегі мазмұны бойынша жоспар жаз. Жоспар: 1. Ханның ауырып қалуы. 2. Ақдауыл ханның ем іздеуі 3. Ханның туған жерге сапары. 4. Туған жердің қасиеті. Оқушылардың білімін бағалау.
Рефлексия. |
Бүгінгі сабақтағы өзінің әрекеті туралы, жаңа білімді меңгерудегі өзінің жетістіктері мен қиыншылығы туралы ой бөліседі. өзін бағалайды Тақтаға нысананың суреті ілінген, ол екі секторға бөлінеді. Сектордың әрқайсысына параметрлер-қалыптасқан әрекеттің рефлексиясы. Оқушыларға сабақ соңында бүгінгі сабаққа кері байланыс береді. Нысанаға жебені жабыстырады. Белсендіқатысты Қызықты болды Түсінікті болды Жаңаны білдім |
Кері байланыс : Бүгінгі сабақтың оқу мақсатына жеттік пе ? Бүгінгі сабақта не үйрендің ? Қорытынды бағалау . ҚБ : 1-10 б жүйе |
Қорытынды бағалау |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Әдебиет 4 сынып
Әдебиет 4 сынып
Қазақстан Республикасының Оқу ағарту министрлігі
«------------------------- орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 4 |
Қатысушылардың саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
4. Қасиетті мекенім |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.3.1 шығарманың тақырыбы және қорытынды бөлімі негізінде сюжеттің дамуын болжау, оның себебін түсіндіру 4.2.1.1 шығарманы дауыстап түсініп, рөлге бөліп, мәнерлеп оқу, теріп оқу, шапшаң оқу 4.3.1.1 оқылған шығармадағы оқиға жүйесін анықтап, оны бөліктерге бөлу, әр бөлікке ат қойып, жоспар құру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтінді түсініп оқиды ,оқиғаның дамуын болжайды.мітңнге жоспар құрады |
|||||
|
құндылық |
АР-ҰЯТ ҚҰНДЫЛЫҒЫ: сөзіне берік, ісіне адал болу — халқына адал қызмет ету |
|||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 1 минут |
I. Ұйымдастыру Сәлемдесу. Психологиялық дайындық «Додекэдр» әдісі оқушылардың көңіл күйлерін көтеру мақсатында додекэдр әдісін лақтыра отырып бір-біріне жылы сөздер айтады. |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. Оқушылар орындарынан тұрып бір-біріне додекэдр әдісін пайдаланып, жазылып тұрған іс-қимылдарды қайталап, жылы сөздер айтады. Мысалы: Маған құшақтау түсті, демек мен жанымдағы көршімді құшақтаймын. |
Жарайсыңдар! |
|
||
|
4 минут |
II. Үй тапсырмасын сұрау. Өлеңді мазмұнына сай мәнерлеп оқы. Өлең мазмұны бойынша, отан ұғымына топтастыру құрып, жаз. 1. Отан өлеңін кім жазған? 2. Т.Молдағалиев кім? 3. Қандай жинақтары бар? 4. Ақынның өлеңдегі негізгі ойы? 5. "Отан қайдан, неден басталады?"
|
Өлеңді мазмұнына сай мәнерлеп оқиды және сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор : 1.Өлеңді жатқа айтады ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Талпын! |
|
||
|
Жаңа сабақ 10 мин 15 минут 10 мин |
Оқушылар оқу мақсаты және бағалау критерийімен танысады III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырма. "Миға шабуыл" әдісі . Сызбаны толықтыр.
"Топтық тергеу" әдісі . Мәтінді түсініп оқы. "Ақдауыл хан" Мәтіндегі оқиғаның аяқталуын болжа. Себебін түсіндір.
2-тапсырма. Оқиғаның басталуына не себеп болды? Оқиғаның басталуына Ақдауыл ханның ауырып қалуы себеп болды. 3-тапсырма . Өз болжамыңды мәтіннің мазмұнымен салыстыр. Ақдауыл хан ауырған соң, емшілер келе бастайды. Бірақ ешкім хан ауруының себебін таба алмайды. Ханды әлемнің ең көрікті жерлеріне аттандырады. Соңында хан өз туған жеріне келіп, дертіне ем табады. ЕБҚ оқушы : 1.Мәтінді тізбектеп оқиды . Карточкамен жұмыс 4-тапсырма. "Ойлан, тап" әдісі. Ханның туған жерін көргендегі сезімдерін әңгімеле. Хан туған жерін көріп, балаша мәз болады. Қуанышы кеудесіне сыймай, тасып төгіле береді. Күймеден атып шығып, айқай салып, бала қойшыны құшақтайды. Ақбұлаққа жетіп, кәусар суын сіміреді.
5-тапсырма. «Айналмалы бекеттер» әдісі . Ертегінің басталуы мен аяқталуын білдіретін сөйлемдерді тауып жаз. Басталуы: Бір күні Ақдауыл хан қатты ауырады. Ешбір асқа тәбеті шаппайды. Ойын-сауыққа зауқы соқпайды. Аяқталуы: Ақдауыл хан ауруынан құлан-таза жазылыпты. 6-тапсырма. «Ойлан, бірік, бөліс!» әдісі Ақдауыл хан - қандай адам? Ақдауыл хан ерлігі жұрттан асқан, қаһарынан жау қаймығатын, елге жаманшылығы жоқ батыр болған. Ел еңбегін бағалап оны хан көтерді.
7-тапсырма. "Не қымбат?" деген пікірдің ең бастысы қайсысы? Адам үшін Отаны әрқашан қымбат. Отанымыз аман болса, бәрі де аман болады. Өмірде Отансыз адам болмайды IV.Сабақты қорытындылау. 1. Мәтіннің негізгі ойына қарап, ертегі тақырыбын қалай өзгертер едің? 2. Оқиғаның басталуына не себеп болды? 3. Ханның туған жерін көргендегі сезімі қандай болды? 4. Ақдауыл хан - қандай адам? Мәтіннен қандай ақпарат алдыңдар? |
сызбаны толықтырады. Мәтінді түсініп оқиды. Мәтіндегі оқиғаның аяқталуын болжайды. Себебін түсіндіреді. Оқиғаның басталуына не себеп болғанын анықтайды. Өз болжамыңды мәтіннің мазмұнымен салыстырады. Сергіту сәтін іс-қимылмен көрсетеді. Сұрақтарға жауап беріп,өз ойларын айтады. Ханның туған жерін көргендегі сезімдерін әңгімелейді. Ертегінің басталуы мен аяқталуын білдіретін сөйлемдерді тауып жазады.
Сұрақтарға жауап береді.
Ақдауылды сипаттап айтады
"Не қымбат?" деген пікірдің ең бастысы қайсысы екені туралы өз ойын айтады.
|
Дескриптор: 1. Сызбаны толықтырады.1б Дескриптор: 1.Мәтінді түсініп оқиды.1б Мәтіндегі оқиғаның аяқталуын болжайды. 1б Дескриптор: 1. Оқиғаның басталуына не себеп болғанын анықтайды.1б 2.Өз болжамын мәтіннің мазмұнымен салыстырады. 1б Дескриптор: 1. Ханның туған жерін көргендегі сезімдерін әңгімелейді. 1б Дескриптор 1 . Ертегінің басталуы мен аяқталуын білдіретін сөйлемдерді тауып жазады. 1б Жарайсың! Дескриптор: 1. Сұрақтарға жауап береді.1б
Дескриптор: 1.Ақдауылды сипаттап айтады
2.."Не қымбат?" деген пікірдің ең бастысы қайсысы екені туралы бағалайды. 1б |
Оқулық Дәптер автор-дың суреті
оқулық
дәптер сурет-тер |
||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
(оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу): -Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Жетістік критерийлеріне жеттік пе? Үй тапсырма . "Ақдауыл хан" мәтінін түсініп оқу. Ертегі мазмұны бойынша жоспар жаз. Жоспар: 1. Ханның ауырып қалуы. 2. Ақдауыл ханның ем іздеуі 3. Ханның туған жерге сапары. 4. Туған жердің қасиеті. Оқушылардың білімін бағалау.
Рефлексия. |
Бүгінгі сабақтағы өзінің әрекеті туралы, жаңа білімді меңгерудегі өзінің жетістіктері мен қиыншылығы туралы ой бөліседі. өзін бағалайды Тақтаға нысананың суреті ілінген, ол екі секторға бөлінеді. Сектордың әрқайсысына параметрлер-қалыптасқан әрекеттің рефлексиясы. Оқушыларға сабақ соңында бүгінгі сабаққа кері байланыс береді. Нысанаға жебені жабыстырады. Белсендіқатысты Қызықты болды Түсінікті болды Жаңаны білдім |
Кері байланыс : Бүгінгі сабақтың оқу мақсатына жеттік пе ? Бүгінгі сабақта не үйрендің ? Қорытынды бағалау . ҚБ : 1-10 б жүйе |
Қорытынды бағалау |
||
шағым қалдыра аласыз

















