Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Әл-Фараби атындағы мектеп-гимназиясы» КММ |
|||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
Мамандықтар әлемі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Шардарбекова Куаныш Мухамедиякызы |
|||||
|
Күні: |
11.12.25ж |
|||||
|
Сынып:4Б |
Қатысушылар саны:24 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№41 сабақ. Өнер – таусылмас азық. Өрмекші мен шыбын |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.3.1.1 оқылған шығармадағы оқиға жүйесін анықтап, оны бөліктерге бөлу, әр бөлікке ат қойып, жоспар құру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтін мазмұнын әңгімелеп үйренемін және жоспар құрып жазамын. |
|||||
|
Құндылық: |
Ай құндылығы: Бірлік және ынтымақ айы Апталық дәйек сөз: « Ынтымақ жүрген жерде, ырыс бірге жүреді» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 3 минут Өткенді пысықтау 6 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут
Сабақты қорыту 5 минут
Үй тапсырмасы Бағалау Кері байланыс |
Психологиялық ахуал.
Ай құндылығы: Бірлік және ынтымақ айы Апталық дәйек сөз: « Ынтымақ жүрген жерде, ырыс бірге жүреді» Сабақтың мақсатымен таныстыру. Мәтін мазмұнын әңгімелеп үйренемін және жоспар құрып жазамын. Өткенді пысықтау «Теңізшілер туралы әңгіме» тақырыбын қайталау. Суреттегі мамандық иелерін, заттарды сипаттап жаз.
Тапсырма: «Желкендер» әдісі. Әр топтан оқушы шығып әр желкендегі сұрақтарға жауап береді. Сұрақтар: 1.Теңізші деген кім? 2.Матрос не істейді? 3.Дик Сэнд қандай теңізші? 4. «Дик Сэнд» шығармасының авторы кім? 5. Теңізші болу үшін адамға қандай қасиеттер керек? 6. Юнга деген кім? Жаңа сабақ. Тақырыпты ашу. Жасанды интеллект арқылы.
Құндылық мақсаты: Өзгені тыңдау, түсіну және диалог жүргізе алу Жаңа тақырып Жұптық жұмыс. 1 тапсырма. «Ойлан !» әдісі. Тапсырма: Берілген мақал-мәтелдердің мағынасын түсіндіріңіз. Мақал-мәтелдер: 1.Өнер көпке де жеткізеді, Көкке де жеткізеді. 2.Өнерлі бала – елдің көркі. Үкілi қамыс – көлдің көркі. 3.Өнерлі баланың он саусағы тең.
Автормен танысу Оқушылар жасанды интеллект арқылы автормен танысады.
Несіпбек Айтов – ақын. 1950 жылы Қытайдағы Шығыс Түркістанның Тарбағатай аймағы Шәуешек ауданында дүниеге келген. Балаларға арналған «Қартаймайды Күн неге?», «Бөрі тостаған», «Құлан ойнақ», т.б. кітаптары бар. Мұғалімнің оқуы Сөздікпен жұмыс Ермек – бұл жерде: алданыш, уақыт өткізу Ғұмыр – өмір Қилы – әртүрлі, алуан «Қатармен мәнерлеп оқу» әдісі. Сыныптағы 3 қатар (сол жақ, орта, оң жақ) өлеңді кезекпен оқиды. Түсініп оқы. Өрмекші мен шыбын. (мысал өлең) 1-қатар – 1-бөлім (басы, кіріспе) Мына шумақтарды оқиды: Неше түрлі өрмекті Тоқыпты бір өрмекші. Өрмекшінің өнерін Болты шыбын көрмекші. Әдейі іздеп келіпті, Келіп сәлем беріпті. Таңғалып өрмегі, Тамашалап көріпті. – Құтты болсын өрмегің, Ерек екен еңбегің! 2-қатар – 2-бөлім (өрмекшінің жауабы, ақылы) Мына шумақтарды оқиды: Үйренейін, – деп келдім, Болмаған соң ермегім. Өрмекші айтты: – Шыбыным, «Өрмек» – деп жүр мұны кім? Осы өнердің соңында Келеді өтіп ғұмырым. Тоқып келем ерінбей, Қиындықтан жерінбей. Өрмектің әр өрнегі Төккен маңдай терімдей. 3-қатар – 3-бөлім (шыбынның қателігі, қорытынды) Мына шумақтарды оқиды: Болсаң егер үйренер, Күнде біздің үйге кел! Ерінбесең, алды-нан, Есік ашар қылы өнер. Бастамақ боп бұл істі, Шыбын дереу кірісті. Бірақ көпке шыдамай, Бір қонды да бір ұшты. Шошаңдауын қоймады, «Оңай!» – деп ойлады. Бір тоқып, бір отырып, Өрмекпенен ойнады. Торға шығып, ырғалды, Бәлеге енді шың қалды. Шатасты да маталды, Шықпастай боп шырмалды. С
Мәтінді талдау «Ойлан,анықта!» әдісі Оқушылар сұрақтарға жауап береді. - Мысал өлеңдегі оқиға қалай басталды? -Өрмекші не тоқыпты? - Оқиға әрі қарай қалай дамыды? -Өрмекті кім көргісі келді? -Оған өрмек ұнады ма? -Өрмекшіге шыбынның қай сөзі ұнамады? -Өрмекші не деп жауап берді? -Шыбын не істеді? - Оқиға қалай аяқталды? Жоспар жазу.
«Ойды анықта» айдары бойынша Оқушылар мысал өлеңдегі негізгі ойды білдіретін шумақты тауып, оқиды.
«Көгершін» әдісі. Оқушылар шығып көгершін әдісімен берілген сұрақтарға жауап береді. 1.«Өнер – таусылмас азық» мақалын қалай түсінесің? 2.Адамға өнер не үшін қажет деп ойлайсың? 3.Сен қандай өнер түрлерін білесің? 4.Өнерлі адам қандай қасиеттерге ие болады? 5.Еңбек пен өнердің айырмашылығы қандай? 6.Егер сен өнердің бір түрін таңдай алсаң, қайсын таңдар едің? Неге? Үй тапсырмасы: Мысал мазмұнын қысқаша жазады.
|
Оқушылардың назарын сабаққа аудару
Апта дәйек сөзін айтып өтеді Өткен тақырыпқа байланысты тапсырманы орындайды, сұрақтарға жауап береді Жасанды интеллект арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашады. Мақал-мәтелдерді оқиды. Жұппен бірге мағынасын талдайды. Жұптар ішінен бір оқушы сынып алдында өз түсіндірмесін айтады. Жасанды интеллект арқылы автормен танысады Тыңдайды Сөздікпен жұмыс жасайды, дәптерге жазып алады Өлеңнің өздеріне тиісті бөлігін оқуға дайындалады. Қатар бойынша өлеңді кезекпен мәнерлеп оқиды. Өз бөлігін анық, дұрыс, дауыс ырғағымен оқуға тырысады. Ою арқылы қимылдарды жасайды Сұрақтарға жауап береді. Жоспар құрып жазады. Негізгі ойды тауып оқиды
«Көгершін» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді. |
Мақтап, мадақтап отыру.
Дескриптор: Суреттегі мамандық иелерін, заттарды сипаттап жазады. -1Б Сұрақтарға дұрыс жауап береді-1Б
Жарайсыңдар!
Дескрипторы: Мақалдың мағынасын дұрыс түсіндіреді-1б Өз ойын анық әрі түсінікті айтады-1б ҚБ: Мұғалімнің қолдау сөздері. Жарайсыңдар!
Дескриптор: Өлеңді қатары бойынша дұрыс әрі мәнерлеп оқиды-1Б Мәтіндегі негізгі ойды түсінеді-1б ҚБ: Мұғалімнің қолдау сөздері
Дескрипторы: Сұрақтарға дұрыс жауап береді-1б Жарайсыңдар!
Дескриптор: Жоспар құрып жазады-1б Дескриптор: Негізгі ойды таба алады-1Б Дескриптор Сұрақтарға дұрыс жауап береді-1б Дескриптор: Мысал мазмұнын қысқаша жазады-1б Кері байланыс «Түстер» әдісі |
Суреттер
Теңіздің суреті
Бейнебаян: Автордың суреті Н. Айтов туралы мәліметтер Сурет Дәптер Оқулық Өрмекші мен шыбынның суреттері
Музыка
Кері байланыс парақшала ры |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Өнер-таусылмас азық
Өнер-таусылмас азық
Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Әл-Фараби атындағы мектеп-гимназиясы» КММ |
|||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
Мамандықтар әлемі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Шардарбекова Куаныш Мухамедиякызы |
|||||
|
Күні: |
11.12.25ж |
|||||
|
Сынып:4Б |
Қатысушылар саны:24 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№41 сабақ. Өнер – таусылмас азық. Өрмекші мен шыбын |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.3.1.1 оқылған шығармадағы оқиға жүйесін анықтап, оны бөліктерге бөлу, әр бөлікке ат қойып, жоспар құру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтін мазмұнын әңгімелеп үйренемін және жоспар құрып жазамын. |
|||||
|
Құндылық: |
Ай құндылығы: Бірлік және ынтымақ айы Апталық дәйек сөз: « Ынтымақ жүрген жерде, ырыс бірге жүреді» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 3 минут Өткенді пысықтау 6 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут
Сабақты қорыту 5 минут
Үй тапсырмасы Бағалау Кері байланыс |
Психологиялық ахуал.
Ай құндылығы: Бірлік және ынтымақ айы Апталық дәйек сөз: « Ынтымақ жүрген жерде, ырыс бірге жүреді» Сабақтың мақсатымен таныстыру. Мәтін мазмұнын әңгімелеп үйренемін және жоспар құрып жазамын. Өткенді пысықтау «Теңізшілер туралы әңгіме» тақырыбын қайталау. Суреттегі мамандық иелерін, заттарды сипаттап жаз.
Тапсырма: «Желкендер» әдісі. Әр топтан оқушы шығып әр желкендегі сұрақтарға жауап береді. Сұрақтар: 1.Теңізші деген кім? 2.Матрос не істейді? 3.Дик Сэнд қандай теңізші? 4. «Дик Сэнд» шығармасының авторы кім? 5. Теңізші болу үшін адамға қандай қасиеттер керек? 6. Юнга деген кім? Жаңа сабақ. Тақырыпты ашу. Жасанды интеллект арқылы.
Құндылық мақсаты: Өзгені тыңдау, түсіну және диалог жүргізе алу Жаңа тақырып Жұптық жұмыс. 1 тапсырма. «Ойлан !» әдісі. Тапсырма: Берілген мақал-мәтелдердің мағынасын түсіндіріңіз. Мақал-мәтелдер: 1.Өнер көпке де жеткізеді, Көкке де жеткізеді. 2.Өнерлі бала – елдің көркі. Үкілi қамыс – көлдің көркі. 3.Өнерлі баланың он саусағы тең.
Автормен танысу Оқушылар жасанды интеллект арқылы автормен танысады.
Несіпбек Айтов – ақын. 1950 жылы Қытайдағы Шығыс Түркістанның Тарбағатай аймағы Шәуешек ауданында дүниеге келген. Балаларға арналған «Қартаймайды Күн неге?», «Бөрі тостаған», «Құлан ойнақ», т.б. кітаптары бар. Мұғалімнің оқуы Сөздікпен жұмыс Ермек – бұл жерде: алданыш, уақыт өткізу Ғұмыр – өмір Қилы – әртүрлі, алуан «Қатармен мәнерлеп оқу» әдісі. Сыныптағы 3 қатар (сол жақ, орта, оң жақ) өлеңді кезекпен оқиды. Түсініп оқы. Өрмекші мен шыбын. (мысал өлең) 1-қатар – 1-бөлім (басы, кіріспе) Мына шумақтарды оқиды: Неше түрлі өрмекті Тоқыпты бір өрмекші. Өрмекшінің өнерін Болты шыбын көрмекші. Әдейі іздеп келіпті, Келіп сәлем беріпті. Таңғалып өрмегі, Тамашалап көріпті. – Құтты болсын өрмегің, Ерек екен еңбегің! 2-қатар – 2-бөлім (өрмекшінің жауабы, ақылы) Мына шумақтарды оқиды: Үйренейін, – деп келдім, Болмаған соң ермегім. Өрмекші айтты: – Шыбыным, «Өрмек» – деп жүр мұны кім? Осы өнердің соңында Келеді өтіп ғұмырым. Тоқып келем ерінбей, Қиындықтан жерінбей. Өрмектің әр өрнегі Төккен маңдай терімдей. 3-қатар – 3-бөлім (шыбынның қателігі, қорытынды) Мына шумақтарды оқиды: Болсаң егер үйренер, Күнде біздің үйге кел! Ерінбесең, алды-нан, Есік ашар қылы өнер. Бастамақ боп бұл істі, Шыбын дереу кірісті. Бірақ көпке шыдамай, Бір қонды да бір ұшты. Шошаңдауын қоймады, «Оңай!» – деп ойлады. Бір тоқып, бір отырып, Өрмекпенен ойнады. Торға шығып, ырғалды, Бәлеге енді шың қалды. Шатасты да маталды, Шықпастай боп шырмалды. С
Мәтінді талдау «Ойлан,анықта!» әдісі Оқушылар сұрақтарға жауап береді. - Мысал өлеңдегі оқиға қалай басталды? -Өрмекші не тоқыпты? - Оқиға әрі қарай қалай дамыды? -Өрмекті кім көргісі келді? -Оған өрмек ұнады ма? -Өрмекшіге шыбынның қай сөзі ұнамады? -Өрмекші не деп жауап берді? -Шыбын не істеді? - Оқиға қалай аяқталды? Жоспар жазу.
«Ойды анықта» айдары бойынша Оқушылар мысал өлеңдегі негізгі ойды білдіретін шумақты тауып, оқиды.
«Көгершін» әдісі. Оқушылар шығып көгершін әдісімен берілген сұрақтарға жауап береді. 1.«Өнер – таусылмас азық» мақалын қалай түсінесің? 2.Адамға өнер не үшін қажет деп ойлайсың? 3.Сен қандай өнер түрлерін білесің? 4.Өнерлі адам қандай қасиеттерге ие болады? 5.Еңбек пен өнердің айырмашылығы қандай? 6.Егер сен өнердің бір түрін таңдай алсаң, қайсын таңдар едің? Неге? Үй тапсырмасы: Мысал мазмұнын қысқаша жазады.
|
Оқушылардың назарын сабаққа аудару
Апта дәйек сөзін айтып өтеді Өткен тақырыпқа байланысты тапсырманы орындайды, сұрақтарға жауап береді Жасанды интеллект арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашады. Мақал-мәтелдерді оқиды. Жұппен бірге мағынасын талдайды. Жұптар ішінен бір оқушы сынып алдында өз түсіндірмесін айтады. Жасанды интеллект арқылы автормен танысады Тыңдайды Сөздікпен жұмыс жасайды, дәптерге жазып алады Өлеңнің өздеріне тиісті бөлігін оқуға дайындалады. Қатар бойынша өлеңді кезекпен мәнерлеп оқиды. Өз бөлігін анық, дұрыс, дауыс ырғағымен оқуға тырысады. Ою арқылы қимылдарды жасайды Сұрақтарға жауап береді. Жоспар құрып жазады. Негізгі ойды тауып оқиды
«Көгершін» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді. |
Мақтап, мадақтап отыру.
Дескриптор: Суреттегі мамандық иелерін, заттарды сипаттап жазады. -1Б Сұрақтарға дұрыс жауап береді-1Б
Жарайсыңдар!
Дескрипторы: Мақалдың мағынасын дұрыс түсіндіреді-1б Өз ойын анық әрі түсінікті айтады-1б ҚБ: Мұғалімнің қолдау сөздері. Жарайсыңдар!
Дескриптор: Өлеңді қатары бойынша дұрыс әрі мәнерлеп оқиды-1Б Мәтіндегі негізгі ойды түсінеді-1б ҚБ: Мұғалімнің қолдау сөздері
Дескрипторы: Сұрақтарға дұрыс жауап береді-1б Жарайсыңдар!
Дескриптор: Жоспар құрып жазады-1б Дескриптор: Негізгі ойды таба алады-1Б Дескриптор Сұрақтарға дұрыс жауап береді-1б Дескриптор: Мысал мазмұнын қысқаша жазады-1б Кері байланыс «Түстер» әдісі |
Суреттер
Теңіздің суреті
Бейнебаян: Автордың суреті Н. Айтов туралы мәліметтер Сурет Дәптер Оқулық Өрмекші мен шыбынның суреттері
Музыка
Кері байланыс парақшала ры |
||
шағым қалдыра аласыз




ергіту
сәті






















