Тақырып бойынша 11 материал табылды

Әдебиеттік оқу 2 сынып Байлық пен Ақыл ертегісі

Материал туралы қысқаша түсінік
Күнделікті сабағымда бастауыш сыныпта оқытудың жаңартылған оқу бағдарламасының құрылымымен, ондағы материалдардың жеңілден қиынға қарай күрделенуімен, мазмұнымен, мақсаттарымен таныстыру. Дайындаған сабақтарым жаңартылған оқу бағдарламасына сай күнделікті сабақ жоспарын жасауға пайдасы бар деп ойлаймын. Оқу бағдарламасындағы кейбір оқу мақсаттары білім алушылардың ауқымды мәселелер туралы түсінік қалыптастыруын және зерделеуін қажет етеді. Әр түрлі берілетін тапсырмалар оқушылардың таныс емес мәселелерді қамтуын және оларды жаңалықтар ашуға, өз тұжырымдарын жасауға ынталандыруы керек.
Материалдың қысқаша нұсқасы



Сабақ: Әдебиеттік оқу

Мектеп: А.Меңдалыұлы атындағы орта мектеп

Күні:

Мұғалімнің есімі: Д. Кенжахметова


Сынып: 2

Қатысқандар саны: 18

Қатыспағандар саны: 0

Бөлім

2 «Оқылым»

Бөлімше

2.1 Оқу түрлерін қолдану

2.3 Шығарманың тақырыбы мен ондағы негізгі ойды анықтау

Сабаққа негізделген оқу мақсаты

2.2.1.1 мәтінді дауыстап дұрыс әрі түсініп оқу /рөлге бөліп/ мәнерлеп оқу.

2.2.3.1 мұғалімнің көмегімен шығарманың тақырыбы және негізгі ойды анықтау

Ортақ тақырыбы

Дені саудың – жаны сау

Сабақтың тақырыбы

Денсаулығым – байлығым

Мәтін: Байлық пен ақыл (Ертегі)

Сабақ мақсаттары


Барлық оқушылар: мәтінді дауыстап дұрыс әрі түсініп оқиды, рөлге бөліп оқиды, мәнерлеп оқиды.

Оқушылардың басым бөлігі:

Тақырыпты болжайды, шығарманың тақырыбы мен негізгі ойды анықтайды. Мақал – мәтелдердің мағынасын түсіндіре алады.

Кейбір оқушылар: Көркем сөйлей алады, қосымша нақыл сөздер, мақал – мәтелдер қосып айта алады.

Бағалау

критерийлері (жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже)

Дауыстап, анық, рөлге бөліп оқи алады;

Шығарманың мазмұнын түсінеді және қарапайым сұрақтарға жауап бере алады;

Өмірмен байланыстыра отырып, дәлелдемелер келтіре алады.

Тілдік мақсаттары

Тілдік дағдылар:

Оқылым – дауыстап, анық, рөлге бөліп оқиды.

Айтылым – шығарманы тақырыбына сай ондағы негізгі ойды анықтап айтады.

Тыңдалым – электронды оқу құралы арқылы тыңдайды.

Жазылым – өз ойын жазады.

Терминология:

Еңбек-труд-work

Қайрат-сила-force

Жігер-воля-power

Сөз тіркестері: асыл киім, асыл тасты жүзік, әшекейленген белдік




Пәнаралық байланыс

Дүниетану, еңбекке баулу

Құндылықтарды дарыту

Әлемде табысты әлеуметтенуге ықпал ететін еңбек және шығармашылық

АКТ қолдану дағдылары

Ресурстар

Интербелсенді тақта, электронды оқу құралы

Алдыңғы оқу/ Бастапқы білі

Дене мүшем сау болсын



















-

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар


Сыныпты қалпына келтіру




Үй жұмысын сұрау


Ресурстар

Басталуы

5 минут





Қызығушылықты ояту;

Шаттық шеңбері «Тауып көр»

Денсаулыққа, байлыққа байланысты әрбір оқушы бір сөзден айтады. Сол оқушыларға аты жазылған қима қағаздарды тарата отырып, үш топқа саралап бөлемін.

1-топ Еңбек

2-топ Қайрат

3-топ Жігер


Еңбек-труд-work


Қайрат-сила-force



Жігер-воля-power


Сабақтың ортасы

30 минут

1-тапсырма. о/м. 2.2.1.1.Ұжымдық. Айтылым, тыңдалым.

«Ой қозғау» әдісі.

- Қандай ертегілерді білеміз?

- Ертегілер неше топқа бөлінеді?

-Біз бүгін қандай ертегі түрімен танысамыз?

Скругленный прямоугольник 14


Прямая со стрелкой 11 Прямая со стрелкой 12 Прямая со стрелкой 13

Скругленный прямоугольник 8 Скругленный прямоугольник 9 Скругленный прямоугольник 10





Электронды оқу құралынан «Байлық пен ақыл» ертегісіндегі автор сөзін тыңдату.

Шығарманың тақырыбы мен бастапқы бөлігіне сүйене отырып, ертегінің дамуын болжау

-Ертегі қалай жалғасын табады?

-Қалай ойлайсыздар?


Мәтінді оқу. Көз жүгірте, шолу жасай отырып оқу

Сұрақ-жауап.

-Ертегі қалай аяқталады?

-Ертегі не туралы?

-Ертегінің қай түріне жатады?

Топтық жұмыс: Оқылым, тыңдалым, айтылым (тілдік дағды)

1-топ

2-топ

3-топ

Рөлге

бөліп оқиды.

Сұрақтар дайындайды.(мәтінде айтылатын бұйымдардың кімге тиісті екенін және негізгі ойды анықтайды)

Нақыл сөздерді және мақал-мәтелдерді,

сөз тіркестерін қолданып жауап береді

Дескриптор:

Білім алушылар рөлге бөліп оқи алады.

Оқылған мәтін бойынша сұрақ қоя біледі.

Сәйкестендіру арқылы қажетті бұйымды табады.

Сұраққа сай нақты жауап бере алады.

Көркем сөздерді қолдана алады.

ҚБ. Смайликтер тарату


Сергіту сәті: «Ертегілер»


2-тапсырма. Оқылым Айтылым

Жұптық жұмыс. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі

1-білім алушы: Оқылым

Оқулықтан кенже ұлдың жауабын тауып оқиды.

(Менде асыл тасты жүзік те, сәнді киім де қымбат тастармен әшекейленген белдік те жоқ. Тек еңбексүйгіш екі қолым, қайрат-жігерге толы жүрегім бар.)

2-білім алушы: Айтылым

Ертегідегі кенже ұлдың байлығын айтады.

-Балалар, кенже ұлдың жауабынан нені ұқтыңыздар?

-Сіздерге кімнің жауабы ұнады?

-Сонымен, ақылы мен байлығы сай мұрагер болу үшін қандай қасиеттер керек екен?

(Топтың атының қойылуы кенже ұлдың жауабына байланысты берілген)

Еңбек

Қайрат

Жігер



Дескриптор:

Мәтінді дауыстап дұрыс әрі түсініп оқи алады.

Мұғалімнің көмегімен шығарманың тақырыбы және негізгі ойды анықтайды.

Сұрақтардың толық жауабын таба алады.

ҚБ: «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»


3-тапсырма. Жеке жұмыс. Жазылым. «Ой толғау» әдісі.

Ерінбей еңбек етіп, қайрат – жігерге толы жүрегіңмен көп ақша жинадың делік. Ол ақшаны қайда жұмсар едің?

Дескриптор:

Білім алушы өзінің арман, мақсаттарын жаза алады.

ҚБ: қол шапалақтау, «Түстер» әдісі

Жасыл - жоғары

Қызыл - орташа

Сары - төмен












интербелсенді тақта





Электронды оқу құралы













Сызба, интербелсенді тақта







































интербелсенді тақта

Мәтінге байланысты суреттер, ұлттық киімдер, бұйымдар









Аяқталуы

5 минут

Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы»

Бүгін мен …. білдім

Маған …. қызық болды

Маған …. қиын болды

Бағалау: Ауызша (топқа рухани жаңғыру суретін тарату)

Үйге: Мұрагер сөзіне дерек жинап келу. Жеті атасын білу.



с тикерлер


Қосымша ақпарат

Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз?

Қосымша көмек қажет ететін оқушыларға жеке жұмыстар беріледі.

Қабілеті жоғары оқушыларға жан-жақты білім негіздерін көрсете

Алатындай қосымша тапсырмалар беріліп отырады.


Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Мен әрбір тапсырмадан соң қалыптастырушы бағалау арқылы

білім алушының материалды қалай меңгергенін білемін.

Сондықтанда деңгейлік тапсырмалар беруді жоспарлаймын.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?



Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?


Мен орындаған саралау

шаралары тиімді болды ма?

Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Сабаққа негізделген оқу мақсаты сабақ мақсаттарына сай, шынайы

болды. Оқыту әдістері оқыту мақсаттарына қол жеткізуге ықпалын

тигізді.

Бүгін білім алушылар күнделікті сабаққа негізделген оқу мақсатын

меңгерді

Әртүрлі тапсырмалар арқылы білім алушылардың сабаққа

қызығушылығы оянды.

Мен орындаған саралау шаралары «Ой қозғау» әдісі, «Ойлан,

жұптас, бөліс» әдісі тиімді болды.

Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім.

Саралау әдісі

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1. Саралап оқыту

2. Рөлге бөліп оқыту

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1. Саралаудың әр түрлі тәсілдерін қолдану

2. Ойын түрлері

Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек?

1.

2.



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
10.11.2018
3833
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12