Материалдар / Әдебиеттік оқу 3 сынып

Әдебиеттік оқу 3 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Мұғалімге қосымша көмек
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Қысқа мерзімді сабақ жоспары



Сабақ: Әдебиеттік оқу

Мектеп: №12 І.Қабылов атындағы орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Салманова Роза

Сынып: 3 Г

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың

тақырыбы:

Абай шаңырағы.Кәмен Оразалин

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Мәтін мазмұнын түсіну.

Мәтіндегі негізгі ойды анықтау.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

  • 1.Мәтін мазмұнын бөліктерге бөліп оқиды.,мазмұнын түсінеді.

  • 2. Мәтінді талқылау арқылы негізгі ойын айтады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

  • 1.Мәтін мазмұнын жүйелі өз сөзімен айтады.

  • 2.Мәтіндегі негізгі идеяны анықтайды.

Кейбір оқушылар орындай алады:

  • Мәтін мазмұнын көркем тілде мазмұндайды.

  • 2. Мәтіндегі негізгі ойды өмірмен байланыстырып мысалдар келтіреді

Бағалау критерийлері

  • Мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап бере алады.

  • Әңгіменің мазмұндық тақырыбы мен идеясын ажырата алады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

  • Мәтіннің мазмұнының идеясы мен тақырыбын түсінеді.

  • Әдеби-теориялық ұғымды есте сақтайды.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Уық,кереге,желбау,таңғыш,басқұр,дөдеге,сырмақ,алаша,сүйек төсек

Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

Киіз үйді сипатта

Қазіргі заманға киіз үй керек пе?


Талқылауға арналған сұрақтар:

1.Абайдың үйін әдемі етіп ұстаған кім?

2.Киіз үйді көрген Әуез қарт қандай күйде болды?

3.Күнжанның еңбегіне қандай баға бересің?

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

«Малым-жанымның садақасы, жаным-арымның садақасы» мақалы шығарманың негізгі түйіні дегенге келісесің бе?

Алдыңғы оқу

Еңбекпен тапқан тиын


Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі,музыка


Құндылықтарға баулу

Еңбекқорлыққа, адамгершілікке баулу. Сын тұрғысынан ойлау. Жеке, жұптық, топтық жұмыс барысында өзара сыйластықты, жауапкершілікті сезіну.


Жоспар

Жоспарлан ған уақыт

Жоспарланған жаттығулар түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы


6минут












1 минут











1 мин


4 минут





І. Ұйымдастыру кезеңі.

1. Оқушылармен сәлемдесемін.

2. Оқушылардың сабаққа қатысын қадағалаймын.

3. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызу

«Ақ тілек.Әсем күлкі»

-Көңіл-күйіміз қалай?

-Керемет!

-Сабаққа дайындығымыз қалай?

-Тамаша!

-Ынтамыз ше?

-Ғажап!

4.Өлең шумақтары жазылған карточкалар арқылы топтарға біріктіремін.

ІІ. Үй тапсырмасы.

Сыныптық жұмыс. «Еңбекпен тапқан тиын» мәтіні бойынша алған білімдерін «Зымыран сұрақтар» әдісімен қорытындылаймын.

Кері байланыс:«Бір сөйлеммен тұжырымдаңыз» әдісі



слайд


«Зымыран сұрақтар»

Сабақтың ортасы


28 минут








































Сабақтың соңы

6 минут


Бағалау




2 минут









2 минут

1 минут


4 мин


6 мин





4 мин



1 мин


8 мин




















3 минут










1 мин

1 мин



1 мин


ІІІ. Жаңа тақырып.

Сыныптық жұмыс. «Түрткі сұрақ» әдісі арқылы оқушыларға ой қозғау үшін төмендегідей сұрақтар беріледі.

- Біз қалай топқа бөліндік?

-Мына суреттер мен өлең шумақтарының байланысы неде?

-Бұл кімнің өлеңдері?

Суретші жыл мезгілдерін майлы бояу арқылы жеткізіп тұрса,ал мына өлең шумақтары сөзбен жанды сурет салып тұрғандай.

-Абай кім?Ол туралы не білеміз?

-Қандай шығармаларын білеміз?

-Ол шығармаларында балаларды неге баулиды?

-Сөзбен сурет сала білген-Абай атамыздың шаңырағы туралы білгіміз келе ме?

Олай болса, бүгінгі сабақ тақырыбы-«Абай шаңырағы.»

Сабағымыздың мақсаты-мәтін мазмұнын түсіну,

мәтіндегі негізгі ойды анықтау.

(Сабақ мақсатын қоржынға сақтау)

Автор туралы мәлімет беру.


1-тапсырма. Оқылым/Тыңдалым Топтық жұмыс жұмыс. Сөздік жұмыс жүргізу.Киіз үй жабдықтарымен таныстыру.

Мәтін мазмұнымен бөліктерге бөліп танысу.Топта талқылау. «Елші» әдісі арқылы мәтінді талқылайды.



2-тапсырма. «Киіз үй құрайық» ойыны .Әр топ оқылған шығарма бойынша сұрақтарға жауап береді,дұрыс жауап бойынша киіз үй құрады.


Сергіту сәті: «Желсіз түнде жарық ай» әнін айту


3-тапсырма. Топтық жұмыс.

1-топ.Эссе жазады. «Қазіргі кезде киіз үй керек пе?»

2-топ.Шаңырақ,отбасы туралы мақал-мәтел жазу

3-топ. Т кестесі

Бағалау: «Жеке,жұптық,топтық бағалау»

Кері байланыс: Топтағы  орындау  барысында  топта  ауызбіршілік сақталды  ма?

-Топта ауызбіршілік пен  серіктестік  қарым-қатынас сақталды;

-Топтағы  бірлік, ауызбіршіліктің бұзылғаны байқалды;


Бекіту.

«Қысқа тест» әдісі арқылы білімдерін бекіту.

1.Абайдың үйін осындай әдемі етіп ұстаған кім?

А.Кәкітай

Ә.Күнжан

Б.Кәрім

2.Киіз үйді көрген Әуез қарт қандай күйде болды?

А.Қатты толқыды.

Ә.Көңілі босады.

Б.Үнсіз қалды.

3.Киіз үй жабдықтарын әзірлеген Күнжан қайда көшті?

А.Жидебайға

Ә.Ботақанға

Б.Жайлауға

4.Мәтіндегі Әуез қарт Абайға кім болады?

А.Ағасы

Ә.Жиені

Б.Нағашысы

5.Мәтіндегі негізгі ой?

А.Киіз үй жабдықтарының аттарын жаттау

Ә.Абай атамыздың ұлы тұлға ,өшпес есім екенін білу

Б.Күнжанның еңбегі

Тест жұмысы бойынша өзін-өзі бағалау.

Сабақ мақсатын қоржыннан алу.

Кері байланыс: «Киіз үй»

Оқушылар стикерге атын жазып,киіз үй бөліктеріне жапсырады.

Үйге тапсырма. Мәтінді мазмұндау,әр бөлікке ат қою.


Топтардың «Бағалау парақтары» жиналып алынады, талданады.


Топ басшысында бағалау парағы














Слайд













Таратпалар

























Қосымша ақпарат

Саралау.

Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз?

Бағалау.

Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, денсаулық сақтау.

АКТ-мен байланыс.


Оқушыларға сараланып берілген мақсаттар бойынша тапсырмалар түрлі әдістермен оңтайлы берілді. Сыныптық жұмысқа берілген «Зымыран сұрақтар» әдісі арқылы тез әрі шапшаң жауап беруге, үй тапсырмасын тыңғылықты орындап жүруге дағдыланады.

Жеке жұмыс.«Түрткі сұрақ» әдісі оқушылардың алдыңғы білімін жинақтай келіп, ашық сұрақтарға жауап бере алатын, тілдік дағдылары қалыптасқан, белсенді оқу үдерісінде өзіндік уәжі бар дара тұлғаның өз ойын еркін айтуға қалыптастыра алады.

Топтық, жұптық, жеке жұмыстарды жеңілден күрделіге бағыттауда оқушылардың бірлесе, белсенді жұмыс жасай алу қабілеттері шыңдалады. Бұл жерде

«Қысқа тест» әдісі нақтылықты, зейін қоюды, саралауды, астарлы сөз мағынасын түсінуді талап етеді әрі бүгінгі алған білімдерін тиянақтай алады.



1. Әр оқушының оқу мақсатына жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолданылады.

2. Смайликтер, Топ басшысының «Бағалау парағы», «Бір сөйлеммен тұжырымдаңыз», ,«Смайликтер» арқылы оқушылардың өзін-өзі реттей отырып бағалауы, жұптың, топтың бағалауындаоқушылардың оқу жетістіктері айқын байқалады.



Сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызу, бір-бірінің жақсы мінез-құлық қасиеттерінтани отырып,сыйластық пен достықты қалыптастыру мақсатында «Ақ тілек.Әсем күлкі» өткізіледі. АКТ- мен жұмыс жүргізу кезінде адам өмірінің қауіпсіздігі басшылыққа алынады. Ресурстар оңтайлы және жас ерекшелігіне сай беріледі.

Рефлексия

1.Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?







2.Бүгін оқушылар не үйренді?



3.Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?



4.Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)

Тақырыпты оқушыға меңгертуге арналған тапсырмалар нақты және жүйелі болды. Жұптық, топтық жұмыстар барысында берілген тапсырмалар тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым саралап оқыту тәсіліне сай әрекетінің дағдылары қалыптасты, сұрақтар арқылы талдау жасалды.

5.Уақытты қалай пайдаландым?

Уақыт бөлінісінің тиімділігі сақталды. Топтық,жұптық жұмыстар тиімді жүзеге асырылды.

6.Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?


6. Жоспарлаған сабақ үдерісінде «Тәрбиенің қайнар бұлағы» тарауы бойынша алған білімдерін «Зымыран сұрақтармен» қорытындылағаным оқушылардың толық қайталау жүргізгендігін көрсете алмады. Келесі сабағымда бағыттау сұрақтарын беру арқылы нақты жауап алатын боламын. Топтық жұмыс барысында «Метафоралық модель құру» әдісінде бірнеше оқушының өз идеясын жеткізуде ойын аша алмауы себепті «Класстер» әдісімен ауыстыратын боламын. Кейбір оқушыларым А. Байтұрсынұлының өмір сүрген кезеңінің тарихи сипатын жеңіл түсіндіре алды. Келесіде бұдан күрделі тапсырманы ұсынуды жоспарлап отырмын


Қорытынды бағалау

Қандай екі нәрсе ойдағыдай сәтті шықты. (оқытуды да,оқуды да есепке алыңыз)


«Метафоралық модель құру» әдісі

«Денотаттық баған» әдісі


Қандай екі нәрсені жетілдіру сабақты жақсартар еді? (оқытуды да, оқуды да есепке алыңыз)


1.Мұғалімнің пән бойынша құзырет-білігін дамыту, ресурстарды тиімді қолдану;

2. Оқушылардың алға ілгерілеуін есепке алу;


Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?


1. Оқушылар болжам мен тұжырым жасауды, дұрыс сөйлеу мен қарым-қатынас мәдениетін,бағалауды әрі уақытты сақтай білуді меңгере алдым.









Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі