Материалдар / Әдебиеттік оқу 3 сынып 54 сабақ Күй құдіреті
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Әдебиеттік оқу 3 сынып 54 сабақ Күй құдіреті

Материал туралы қысқаша түсінік
Күй құдіреті 54 сабақ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
19 Наурыз 2024
138
0 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Білім беру ұйымының атауы

87 А.Назарбеков атындағы ЖОББМ

Пәні:

Әдебиеттік оқу

Бөлім:

Өнер

Педагогтің аты-жөні:

Курикбаева Алия Магаметулаевна

Күні:

22.01.2024

Сынып: 3 « И »

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Күй құдіреті

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.1.3.1.шығармадағы кейіпкерлердің мінез-құлқы мен іс-әрекетіне, ондағы оқиғаларға сүйеніп, сюжеттің дамуын болжау

Сабақтың мақсаты:

Шығармадағы кейіпкерлердің мінез-құлқы мен іс-әрекетін болжау.Ондағы оқиғаларға сүйене отырып сюжеттің дамуы туралы шығармадағы көркем ойды жалғастыру

Еңбек пен шығармашылықты дарыту



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері:

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

10 мин

І. Психологиялық дайындық


Бағалау парағымен таныстыру


ІІ. Өткенді бекіту

Алдыңғы меңгерілген білімді тексеру.

4-тапсырма.

Семантикалық картаны толтыр.

Кішіпейіл бол -1

Мейірімді бол - 2

Әділетті бол - 3

Үлкенмен сәлемдесу-4

Тілалғыш бол-5

Қызыл жасыл қаламмен 4.Жаңа сабақ

Балалар біздің тақырып сыныптың ішінде жасырылған.Менің сұрағыма жауап бересіздер ,егер дұрыс болған жағдайда табамыз.

1.Тез жылдам қозғалатын, минутына жүрегі 150 рет согатын қандай жәндік? /Ара/

2.Біздің сыныпта минутына жылдам,тез120 сөз оқитын оқушы кім ?(Батыр Лайла)

Партасының астында жасырылған

КҮЙ

5.Осы сыныпта оқу жылдамдығын алып

отыратын кім? /Мұғалім/

Немен өлшейді?/ минутпен /

Онда столымның астында жасырылан сөз бар.

ҚҰДІРЕТІ

Жарайсыңдар ,балалар керемет.

Бүгінгі сабагымыздың тақырыбы:Күй құдіреті.


Есікті қағып почташы кіреді.

Балалар почтадан хат келіпті оқып көрейікші?


Сабақтың мақсатын таныстырады.

Оқушылар шығармадағы кейіпкерлердің мінез-құлқы мен

іс-әрекетіне, ондағы оқиғаларға сүйеніп, сюжеттің дамуын болжайды

І. Психологиялық дайындық






4тапсырма. Семантикалық картаны толтыр.












4.Жаңа сабақ

Балалар біздің тақырып сыныптың ішінде жасырыл

ған.Менің сұрағыма жауап бересіздер ,егер дұрыс болған жағдайда табамыз.







Бағалау парағымен таныстыру


Оқушылар жауабын толықты

рып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру.



Өзін-өзі бағалау

Дискриптор: Семантикалық картаны толтырады.1 б























Жарай

сыңдар

балалар керемет




















Нысана

Ортасы

25 мин

Жаңа сабақ

1-тапсырма.Жұмбақты шеш.

Қос қазық, екі желі, сегіз ноқта,

Сөйлейді шежірейдей адам соқса.

Тағы бір мінезі бар таңғажайып,

Ешуақыт сөйлемейді адам жоқта. (Домбыра)

Домбыраға сипаттама беріңдер.

Домбыра  ежелде қазақтың тарихын баяндаған музыкалық аспаптардың бірі.

Қазіргі кезде домбыра жеке әнді сүйемелдеуге, күй тартуға, халықтық-фольклорлық музыкада, классикалық шығармаларды орындауға қолданылатын, мүмкіндігі кең музыкалық аспап болып табылады. .

Аңызды түсініп оқиды.


Талдау:

1.Аңызда кім туралы айтылған?

Аңызда Фараби мен жиналған халық туралы айтылған.

2.Фараби күй тартқанда не болады? Фараби күй тартқанда жұрттың бәрі күліп, мәз-мейрам болады. Енді бір күйін тартқанда, әлгілер қамығып, жылай бастайды және бір күй тартқанда, бәрі маужырап, ұйықтап қалады.

3.Хатта не деп жазып қалдырыпты? «Бұл күйлерді тартқан- қыпшақ әл-Фараби» деп хат жазыпты.

Даптермен жұмыс

Сөздік жұмысы: Қыпшақ-рудың аты

Құдіреті-күші, қасиеті

3-тапсырма.

3-тапсырма. "Суретті сөйлет" әдісі. Суретке зер сал. Күйші қандай күй тартып отыр деп ойлайсың? Неліктен?


Суретке зер сал. Күйші қандай күй тартып отыр деп ойлайсың? Неліктен?

Күйші халықтың балалық шақтары, қуанышты күндері туралы көңілді күй тартады. Халықтың көңіл-күйін көтеру.

4-тапсырма.

Фараби тартқан күйдің құдіреті неде деп ойлайсың?

Мәтінге сүйеніп, жауап бер.

Күй –халықтың жаны. Халық қуанса да,қапаланса да домбыраға қол созған, күймен жұбанған. Күйде халқымыздың мұңы мен зары, қуанышы мен қайғысы, аңсаған арманы, іздеген мұраты бейнеленеді.

Күй құдіреті-күлдіреді, жылатады, ұйықтатады.


6-тапсырма. «Кім жылдам?» ойыны. Жұптық жұмыс. Суреттегі домбыраның әрбір дыбысынан басталатын өнерге қатысты сөздерді тап.



Д - дирижер (оркестрді басқарушы)

О - оркестр (музыканттар ұжымы)

М - математика (пәннің атауы)

Б - барабан (ұрмалы аспап)

Ы - Ықылас (күйшінің аты)

Р - ре (дыбыс ырғағы)

А - асатаяқ (музыкалық аспап)


Топпен жұмыс

1 топ

Shape1 Күй құдіреті жазу
күлдіреді

КShape3 Shape2 үй құдіреті жылатады

ұйықтатады


2 топ. «Өткенге көз жіберсек»
Қандай күйлерді білесің?
Адай Кішкентай
Кісен ашқан Алатау
Серпер Сарыарқа
Балбырауын
3 топ Өнер туралы мақал мәтелдер жазу.



7-тапсырма. Қандай күй тыңдағанды ұнатасың? Қазіргі өнер сахнасындағы күйшілерді білесің бе?

Күлдіретін, көңіліңді көтеретін күй тыңдағанды жақсы көремін. Қазіргі өнер сахнасындағы күйшілер-Асылбек Еңсепов, Сәкен Тұрысбеков, Жасарал Еңсепов, Төлеген Момбеков

Жұмбақты оқып, шешуін табады.



Домбыраға сипаттама беріңдер.













Аңызды түсініп оқиды.

Сұрақтарға жауап береді, талдайды.



Сөздік жұмысын жүргізеді.







Сурет бойынша әңгімелейді. Сұрақтарға жауап береді.






Фараби тартқан күйдің құдіреті неде екенін анықтайды. Мәтінге сүйеніп, жауап береді.Әмірші


Суреттегі домбыраның әрбір дыбысынан басталатын өнерге қатысты сөздерді табады.



















Топпен жұмыс

Күй құдіреті жазу

«Өткенге көз жіберсек»

Өнер туралы мақал мәтелдер жазу.





Өзін-өзі бағалау

Дискриптор :Жұмбақты шешеді.

1 б












Дескриптор:

- Аңызды түсініп оқиды;(1б)

-Аңыз бойынша сұрақтарға жауап береді.(1б)


Дескриптор:-Жаңа сөздермен танысады;(1б)




Дескриптор: -Сурет бойынша әңгімелейді; (1б)

-Сұрақтарға жауап береді.(1б)





Дескриптор:

- Фараби тартқан күйдің құдіреті неде екенін анықтайды. (1б)




Дескриптор:

-Суреттегі домбыраның әрбір дыбысынан басталатын өнерге қатысты сөздерді табады;(1б)














Дескриптор:

-Күй құдіреті жазады

1б -«Өткенге көз жіберсек» табады.1 б
-Өнер туралы мақал мәтелдер жазады.1 б




















4





250 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!