Бекітемін :
Мектеп директоры.............................
Қысқа мерзімді жоспар Әдебиеттік оқу 14-сабақk
-
Бөлім:
Сәулет өнері
Мұғалімнің аты-жөні
Жанбабаева Ж.Ж.
Күні:
05.12.2022 ж
Сынып: 3
Қатысушылар саны: 20
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы
Сәулетті біздің Алматы. Мұзайдын.
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
3.2.3.1 шығарманың тақырыбын анықтау және негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін, сөйлемді табу
Сабақтың мақсаты
Барлық оқушылар: негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін, сөйлемді таба алады.
Көптеген оқушылар: берілген тақырыпта әңгімелеп, өз ойымен бөлісе алады.
Кейбір оқушылар: берілген тақырыпқа сай өлеңдер айта алады.
Сабақтың барысы
-
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Ұйымдастыру,
өзін –
өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
8 мин
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру .
Оқушыларды орындықтарының артына жапсырылған сурет бойынша 4 топқа біріктіреміз.
1-топ: «Медеу»
2-топ: «Алатау»
3-топ: «Саябақ»Өткен тақырыпқа шолу: /Суреттер артындағы сұрақтарға жауап алу/
- Қай жылы Астана атанды? 1997 ж
-Астананың бұрынғы атауы қандай? Ақмола ,
-Бәйтеректің биікткгі қанша метр? 97 м
-Қай өзеннің жағалауында орналасқан? Есіл
-
.Оқу тапсырмасы жайлы сұрақтарға жауап береді.
Тақырыпты ашады.
«Ауызша мадақтау» әдісі:
Жарайсың!
Тамаша!
Жақсы!
Жаңа білім
15 мин
2 мин
Бекіту
15 мин
(Ұ) 1- тапсырма А) Видеомонтаж тамашалау. «Болжау» стратегиясы бойынша видеомонтаж туралы ой бөліседі, тақырыпқа болжам жасайды, суреттермен толықтырады.
-Видеомонтаж туралы ой бөлісіңдер.
-Тағы қандай суреттермен толықтырар едің?
- Олай болса, бүгінгі сабағымызда Алматы қаласы туралы оқып білетін боламыз.
Ә) «Сәулетті біздің Алматы» өлеңдерді тыңда. Өлең ырғақтарына зер салып, өзің де мәнерлеп оқуға жаттық.
- Негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін табыңдар.
Б) Сөздік жұмыс: Сәулетті Алматы, сымбатты қала,қымбатты қала
В) Автор туралы түсінік.
Түсініп оқы, өлеңдердің авторы- А.Асылбеков туралы әңгімеле.
Саралаудың «Тапсырма» тәсілі жүзеге асады.
Кейбір оқушыға:
-Алматы жайлы білетін өлеңдерді есіңе түсір.
Сергіту сәтінде қазақ күйіне билейді.
(Ж) 2-тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асырылады.
А) Кестемен жұмыс. Топтық жұмыс.
Өлең жолдары
Түсінгеніңді қара
сөзбен жаз
Қоршаған таулары,
Жайқалған баулары.
Бұлбұлдар шырқаған,
Субұрқақ бұрқаған.
Алматыны таулар қоршап тұр. Бау-бақшалары жайқалып өсіп, онда бұлбұлдары сайрайды. Субұрқақтар бұрқырайды.
Алматы керемет қала ғой.
Алатау айрықша дара ғой.
Көрікті жерлері жетеді,
Бірінен бірі өтеді.
.
Алматы керемет әсем қала.Алатау ерекшеленіп тұр.Алматыда бірінен-бірі өткен көрікті жерлер өте көп.
Көңіліңді көтеріп, демеуге,
Тура жол тартады Медеуге.
Онда бар мұзайдын-сырғанақ.
Құмарың қанбайды мың қарап
Тура жол Медеуге апарады.Онда көңілді демалып,қайтуға болады.Мұзайдынға қанша сырғанасаң да құмарың қанбайды.
Ә) Жоба жұмысы. Топтық жұмыс
Тақырыбы: «Болашақтың қаласы».
Ұраны: Біз әлі баламыз,
Өскенде қараңыз:
Сәнді үйлер саламыз,
Ертегі қаламыз,
Кеңейіп көлемі,
Көркейе береді.
Жоспары:
1. Қаланың сызбасын жасауға дайындық.
2. Сызба ұсыну.
3. Сөзбен көркемдеу.
4. Жобаны қорғау.
«Бес қадам» әдісі. ТЖ
Ортаға табан іздері тасталады. Әр топқа тапсырма ұсынылады. Әр топтан шыққан бір оқушыға тақырып бойынша сұраққа жауапты айта жүріп, табан іздерін баса отырып, бес қадам жасайды. Оқушы жылдам жауап беруі керек.
1- топ: Алматыны сипаттайтын 5 сын есім
2- топ: Алматының 5 көрікті жерін ата
3-топ: Алматыға 5 тілек
Суреттер топтамасы туралы ой бөліседі.
- Өлеңді тыңдайды, оқиды.
- Автор туралы әңгімелейді.
Билеп сергиді.
- Жұпта тапсырманы талқылап, өз пікірлерін білдіреді.
Дескриптор:
Видеомонтаж туралы ой бөліседі-2балл.
- Өлеңді тыңдайды, оқиды-1балл.
-Автор туралы әңгімелейді-1 балл.
Дескриптор:
- Кестені толтырады-3 балл.
«Болашақтың қаласы». Тақырыбында жоба жұмысын жопарлайды-2 балл.
Оқулық

Кері байланыс
5 мин
Кері байланысты
Мұғалім оқушыларға төмендегідей сұрақтар қояды. Мұғалім оқушылар жауабын талдап, өз қалыптастырушы бағасын қояды.
- Сіз өзіңіз үшін жаңа не білдіңіз?
- Сіз үшін не жеңіл болды?
- Сізге қай жерде көмек қажет болды?
- Сіздің қандай да бір сұрағыңыз бар ма?
Оқу тапсырмасы: Өлеңдердің қалаған біреуін жаттау.
Сабаққа кері байланыс жасайды.
ҚБ қойылады.
-
Оқу ісінің меңгерушісі: .............................. 05.12.2022 ж
|
Өлең жолдары |
Түсінгеніңді қара сөзбен жаз |
|
Қоршаған таулары, Жайқалған баулары. Бұлбұлдар шырқаған, Субұрқақ бұрқаған. |
|
|
Өлең жолдары |
Түсінгеніңді қара сөзбен жаз |
|
Алматы керемет қала ғой. Алатау айрықша дара ғой. Көрікті жерлері жетеді, Бірінен бірі өтеді. |
|
|
Өлең жолдары |
Түсінгеніңді қара сөзбен жаз |
|
Көңіліңді көтеріп, демеуге, Тура жол тартады Медеуге. Онда бар мұзайдын-сырғанақ. Құмарың қанбайды мың қара |
|
Оқушының өзін-өзі бағалау парағы (Әр жұлдызша 1 балл болып есептелінеді)
Оқушының аты-жөні :...................................................
Видеомонтаж туралы ой бөлісемін
![]()
Өлеңді тыңдаймын, мәнерлеп оқимын
Автор туралы әңгімелеймін
Кестені толтырамын
Жоба жұмысына қатысамын
«Бес қадам» тапсырмасын орындаймын
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Әдебиеттік оқу . 3 сынып . Сәулетті біздің Алматы. Мұзайдын.
Бекітемін :
Мектеп директоры.............................
Қысқа мерзімді жоспар Әдебиеттік оқу 14-сабақk
-
Бөлім:
Сәулет өнері
Мұғалімнің аты-жөні
Жанбабаева Ж.Ж.
Күні:
05.12.2022 ж
Сынып: 3
Қатысушылар саны: 20
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы
Сәулетті біздің Алматы. Мұзайдын.
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
3.2.3.1 шығарманың тақырыбын анықтау және негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін, сөйлемді табу
Сабақтың мақсаты
Барлық оқушылар: негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін, сөйлемді таба алады.
Көптеген оқушылар: берілген тақырыпта әңгімелеп, өз ойымен бөлісе алады.
Кейбір оқушылар: берілген тақырыпқа сай өлеңдер айта алады.
Сабақтың барысы
-
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Ұйымдастыру,
өзін –
өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
8 мин
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру .
Оқушыларды орындықтарының артына жапсырылған сурет бойынша 4 топқа біріктіреміз.
1-топ: «Медеу»
2-топ: «Алатау»
3-топ: «Саябақ»Өткен тақырыпқа шолу: /Суреттер артындағы сұрақтарға жауап алу/
- Қай жылы Астана атанды? 1997 ж
-Астананың бұрынғы атауы қандай? Ақмола ,
-Бәйтеректің биікткгі қанша метр? 97 м
-Қай өзеннің жағалауында орналасқан? Есіл
-
.Оқу тапсырмасы жайлы сұрақтарға жауап береді.
Тақырыпты ашады.
«Ауызша мадақтау» әдісі:
Жарайсың!
Тамаша!
Жақсы!
Жаңа білім
15 мин
2 мин
Бекіту
15 мин
(Ұ) 1- тапсырма А) Видеомонтаж тамашалау. «Болжау» стратегиясы бойынша видеомонтаж туралы ой бөліседі, тақырыпқа болжам жасайды, суреттермен толықтырады.
-Видеомонтаж туралы ой бөлісіңдер.
-Тағы қандай суреттермен толықтырар едің?
- Олай болса, бүгінгі сабағымызда Алматы қаласы туралы оқып білетін боламыз.
Ә) «Сәулетті біздің Алматы» өлеңдерді тыңда. Өлең ырғақтарына зер салып, өзің де мәнерлеп оқуға жаттық.
- Негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін табыңдар.
Б) Сөздік жұмыс: Сәулетті Алматы, сымбатты қала,қымбатты қала
В) Автор туралы түсінік.
Түсініп оқы, өлеңдердің авторы- А.Асылбеков туралы әңгімеле.
Саралаудың «Тапсырма» тәсілі жүзеге асады.
Кейбір оқушыға:
-Алматы жайлы білетін өлеңдерді есіңе түсір.
Сергіту сәтінде қазақ күйіне билейді.
(Ж) 2-тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асырылады.
А) Кестемен жұмыс. Топтық жұмыс.
Өлең жолдары
Түсінгеніңді қара
сөзбен жаз
Қоршаған таулары,
Жайқалған баулары.
Бұлбұлдар шырқаған,
Субұрқақ бұрқаған.
Алматыны таулар қоршап тұр. Бау-бақшалары жайқалып өсіп, онда бұлбұлдары сайрайды. Субұрқақтар бұрқырайды.
Алматы керемет қала ғой.
Алатау айрықша дара ғой.
Көрікті жерлері жетеді,
Бірінен бірі өтеді.
.
Алматы керемет әсем қала.Алатау ерекшеленіп тұр.Алматыда бірінен-бірі өткен көрікті жерлер өте көп.
Көңіліңді көтеріп, демеуге,
Тура жол тартады Медеуге.
Онда бар мұзайдын-сырғанақ.
Құмарың қанбайды мың қарап
Тура жол Медеуге апарады.Онда көңілді демалып,қайтуға болады.Мұзайдынға қанша сырғанасаң да құмарың қанбайды.
Ә) Жоба жұмысы. Топтық жұмыс
Тақырыбы: «Болашақтың қаласы».
Ұраны: Біз әлі баламыз,
Өскенде қараңыз:
Сәнді үйлер саламыз,
Ертегі қаламыз,
Кеңейіп көлемі,
Көркейе береді.
Жоспары:
1. Қаланың сызбасын жасауға дайындық.
2. Сызба ұсыну.
3. Сөзбен көркемдеу.
4. Жобаны қорғау.
«Бес қадам» әдісі. ТЖ
Ортаға табан іздері тасталады. Әр топқа тапсырма ұсынылады. Әр топтан шыққан бір оқушыға тақырып бойынша сұраққа жауапты айта жүріп, табан іздерін баса отырып, бес қадам жасайды. Оқушы жылдам жауап беруі керек.
1- топ: Алматыны сипаттайтын 5 сын есім
2- топ: Алматының 5 көрікті жерін ата
3-топ: Алматыға 5 тілек
Суреттер топтамасы туралы ой бөліседі.
- Өлеңді тыңдайды, оқиды.
- Автор туралы әңгімелейді.
Билеп сергиді.
- Жұпта тапсырманы талқылап, өз пікірлерін білдіреді.
Дескриптор:
Видеомонтаж туралы ой бөліседі-2балл.
- Өлеңді тыңдайды, оқиды-1балл.
-Автор туралы әңгімелейді-1 балл.
Дескриптор:
- Кестені толтырады-3 балл.
«Болашақтың қаласы». Тақырыбында жоба жұмысын жопарлайды-2 балл.
Оқулық

Кері байланыс
5 мин
Кері байланысты
Мұғалім оқушыларға төмендегідей сұрақтар қояды. Мұғалім оқушылар жауабын талдап, өз қалыптастырушы бағасын қояды.
- Сіз өзіңіз үшін жаңа не білдіңіз?
- Сіз үшін не жеңіл болды?
- Сізге қай жерде көмек қажет болды?
- Сіздің қандай да бір сұрағыңыз бар ма?
Оқу тапсырмасы: Өлеңдердің қалаған біреуін жаттау.
Сабаққа кері байланыс жасайды.
ҚБ қойылады.
-
Оқу ісінің меңгерушісі: .............................. 05.12.2022 ж
|
Өлең жолдары |
Түсінгеніңді қара сөзбен жаз |
|
Қоршаған таулары, Жайқалған баулары. Бұлбұлдар шырқаған, Субұрқақ бұрқаған. |
|
|
Өлең жолдары |
Түсінгеніңді қара сөзбен жаз |
|
Алматы керемет қала ғой. Алатау айрықша дара ғой. Көрікті жерлері жетеді, Бірінен бірі өтеді. |
|
|
Өлең жолдары |
Түсінгеніңді қара сөзбен жаз |
|
Көңіліңді көтеріп, демеуге, Тура жол тартады Медеуге. Онда бар мұзайдын-сырғанақ. Құмарың қанбайды мың қара |
|
Оқушының өзін-өзі бағалау парағы (Әр жұлдызша 1 балл болып есептелінеді)
Оқушының аты-жөні :...................................................
Видеомонтаж туралы ой бөлісемін
![]()
Өлеңді тыңдаймын, мәнерлеп оқимын
Автор туралы әңгімелеймін
Кестені толтырамын
Жоба жұмысына қатысамын
«Бес қадам» тапсырмасын орындаймын
шағым қалдыра аласыз


