Пән: Әдебиеттік оқу
Сабақтың тақырыбы: М. Дулатов «Қош келдің, Наурыз!»
Сабақтың мақсаты: М.Дулатов туралы білімдерін тереңдету. Наурыз-жыл басы екенін ұғындыру.
Сабақтың міндеттері: Наурыз мейрамы туралы пікір алмасу.Мәтіннің мазмұнын ашу.
Оқушыларды топтық жұмыс кезінде ынтымақтастыққа үйрету.
Сабақтың әдіс-тәсілі: топтастыру, сұрақ-жауап, миға шабуыл, ой қозғау, джиксо әдісі.
Сабақтың көрнекілігі: оқулық,сюжетті суреттер, автор портреті,видео,слайд,ватман, маркер,АКТ
Сабақтың типі: дәстүрлі емес
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Табыс критерийлері: М.Дулатов туралы мағлұмат алады.
Болжай отырып,мәтіннің мазмұнымен танысады. Наурыз – ұлттық мейрам екенін түсінеді
Күтілетін нәтиже: Оқушылардың Наурыз мерекесі туралы түсінігі қалыптасады.
|
Кезең |
Сабақ бөлімдері |
Мұғалімнің іс-әрекеттері |
Оқушының іс-әрекеттері |
|
Білу
Түсіну
|
Психологиялық дайындық
Топтастыру
Үй тапсырмасын сұрау. Өткенді пысықтау. Алтын ережені еске түсіру Бағалау критерийлерімен таныстыру.
«Ой шақыру»
Автормен танысу
Жаңа сабақ
Сөздік жұмысы
Дәптермен жұмыс
Сергіту сәті
«Миға шабуыл» |
-Күнге қолдарыңды созыңдар. Күннің жомарт сәулелері барлық өкпе мен мұңды жібітеді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады. Барлығы: Күн жарығын алақанға саламын, Жүрегіме басып ұстай аламын. Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді, Болып кетер сонда дереу жан-жағым. -Міне, жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз Ою өрнектертүсіне қарай топтастыру. Оқу Алтын ережені еске түсіртушыларды оюлар арқылы топқа бөлу. Гүл теру. «Көктем» өлеңінің әр шумағын әр топтан жатқа сұрау арқылы тақтада ілулі тұрған гүлге жазылған сұрақтарды алу. 1.Қабыкен Мұқышевтің «Көктем» өлеңін жаттап келу. 1. – Көктем мезгілінінің ерекшеліктерін айт. 2. – Көктемгі ауыл тіршілігі жөнінде не айтар
едің.
Өте жақсы жарайсыңдар, балалар!
видео « Наурыз » Тақырыбы: «Қош келдің – Наурыз!»
Видео- роликтен өмірбаянын көрсету. Міржақып Дулатов 1885 жылы қазіргі Қостанай облысы, Жангелдин ауданында дүниеге келген.. Алғашқы кітабы — "Оян, қазақ!" деген атпен Петербург қаласындағы жарық көрген өлең жинағы. Өзінің шығармашылық жолын ә дегеннен өлеңнен бастаған Міржақып проза жанрына да қалам сілтейді. 1910 жылы оның осы жанрдағы туындысы "Бақытсыз Жамал" романы Қазан қаласында басылып шықты. Бұл - қазақ әдебиетіндегі таза көркем проза үлгісінде туған тұңғыш роман еді.Одан кейін 1913 жылы Орьнборда "Азамат", ал 1915 жылы "Терме" атты өлеңдер кітаптары басылып шығады.1928 жылы репрессияға ұшырап, «Халық жауы» деген айыппен 1935 жылы айдауда жүріп қайтыс болды. көрсетеді. Наурыз күн мен түннің теңелген күні. Мәтінді оқу. Мәтінді
бөліктерге бөліп оқыту. Байлаулы – байланысты Деуге сыяды – деуге болады Тіршіліктің арқауы – тіршіліктің негізі Шаруа кенеледі – мал тойынады Тақырыпты, сөздік жұмысын дәптерге жазу.
Қара жорға Оқушылар қимылмен көрсетеді. |
Оқушылар шеңберге тұрып, бір-бірлеріне жылы лебіздерін білдіреді. Оқушылар топтасып отырады.
Көктем өлеңін жатқа айтады. Оқушылар алтын ережені еске түсіру үшін ережені оқып алады. Топ басшысы бағалайды бағалайды
Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап беруге тырысады.
Міржақып Дулатовтың әңгімелерін естеріне түсіреді.
?(Ойларын ортаға салу)
сабақтың тақырыбын ашу.
Оқушылар мәтінді өздері оқып шығады. Әр топтан бір оқушы келесі топқа барып түсіндіреді.
Берілген сөздіктерді дәптерлеріне жазады. |
|
Қолдану
|
Мағынаны ашу Топтық жұмыс
|
І топ – Наурыз көже туралы ІІ топ – Қазақтың салт дәстүрі ІІІ топ – Қазақтың ұлттық ойындары
|
Оқушылар топтасып тапсырманы орындайды. Постер қорғайды |
|
Талдау
|
Бекіту |
Гүл күлтешелеріне бүгінгі өтілген тақырыптан сұрақтар жасыру арқылы қорытындылаймын.
1. Наурыз мерекесі тағы қай елдерде тойланады? 2. Қандай ұлттық ойындар ойналады? 3. қандай дәстүрлер орындалады? 4 .дастарқанға қандай тағам бірінші қойылады? 5.Наурыз көже неше түрлі дәмнен жасалады? |
Әр топтың оқушылары өздеріне берілген тапсырмаларды орындайды. |
|
Жинақтау |
Қорытынды
Үйге тапсырма |
«Кубизм» стратегиясы бойынша тақырыптық сұрақ – жауап алынады М. Дулатов туралы қосымша мәліметтер жинау. Наурыз туралы шығарма жазу. |
Білгендерін ортаға салады Міржақып Дулатовқа толық мәлімет жинайды . |
|
Бағалау |
Кері байланыс |
Оқушылар
стикерге жазып, тақтаға
жапсыру. Оқушыны және сынып жұмысын
бағалау.Оқушының осы сабақтан |
|
Өткізілген сабақтың рефлективтік есебі
Мұғалім: А.К.Ишамбаева
Пән: Әдебиеттік оқу
Сабақтың тақырыбы: М. Дулатов «Қош келдің, Наурыз!»
Сабақтың мақсаты: М.Дулатов туралы білімдерін тереңдету. Наурыз-жыл басы екенін ұғындыру.
Күтілетін нәтиже: Оқушылардың Наурыз мерекесі туралы түсінігі қалыптасады
Ұйымдастыру кезеңінде оқушыларды психологиялық тұрғыда сабаққа дайындадым, яғни оқушылармен жылы шыраймен амандасып, оқу құралдарын реттелуін тексердім. Шаттық шеңберіне тұрып бір - біріне жақсы тілектер тіледі. Топқа үш топ болған соң үш түрлі –түсті ою орнек арқылы бөлінді. Әр топ мүшелері топтың көшбасшысын сайлап, топтың атын қойды. Топтың ұранын шығарды. Lesson Study - оқушылардың білімдерін көтеру мақсатында өткізілетіндіктен сабақта АВС деңгейінлегі оқушыларды мұғалімдер тобы бақылады. Үйге берілген тапсырманы тексердім. Үйге «Көктем » өлеңін жатқа айтуға берілді.Сабақтың тұсаукесеріне оқушыларға қызығушылығын арттыру үшін тақырыптың мазмұнына сәйкес Инсерт әдісі бойынша «Не білесің?» миға шабуыл жасай отырып, «Наурыз» деген тақырыпта видео –ролик көрсетіліп, жаңа сабақ тақырыбы ашылды. Әр бала өз ойын айта білді.Мәтіннің авторымен видео рарқылы таныстырып, оқулықпен жұмыс жүргіздім, яғни тақырыпты оқудың әр түрін пайдалана отырып ,сұрақ - жауап арқылы түсініктерін толықтырдым. Оқушылардың жауабын олардың білімдерінің деңгейін тексеру үшін ғана емес,сондай ақ оларға өз ойларын анық білдіруге, дамытуға және кеңейтуге мүмкіндік беру үшін де пайдаланылды.. Әр топқа тақырыпқа сай жеке тапсырмалар бердім.Топ бойынша берілген бөліктерді талданды. Әр топ түсінгендерін ортада айтты. «Наурыз» тақырыбына І топ – наурыз көже, ІІ топ – салт-дәстүр , ІІІ топ – Ұлттық ойындар туралы білетіндерін қағаз бетіне түсіріп постер қорғады. Бой сергіту үшін интербелсенді тақтадан «Қара жорға» биін көру арқылы қимылдар жасады. Сабақты бекіту мақсатында топтық тапсырмалар берілді .Сабақ қорытындылап, оқушылардың осы сабақ бойынша алған білімдерін тексеру, Гүл күлтешелеріне бүгінгі өтілген тақырыптан сұрақтар жасыру арқылы қорытындылаймын. бекіту мақсатында «Кубизм» стратегиясы бойынша тақырыптық сұрақ – жауап алынады. . Әр оқушыны өз дәрежесінде танып білді.Рефлексия. Білемін,білдім,білгім келеді стикерлерге өз ойларын жазу арқылы бекітілді.Бағалау. Бағалау парағы арқылы бағаланды.(Өзін -өзі бағалау,топтың бағалауы,мұғалімнің бағалауы) Әр тапсырмадан кейін бағаланып отырды, формативті бағалау жүріп отырды.Үйге тапсырма М. Дулатов туралы қосымша мәліметтер жинау, наурыз тақырыбына шығарма жазуға берілді. Сабақ өте тартымды өтті, оқушылар сабаққа аса қызығушылықпен қатысты. алынады Lesson Study сабағында АВС оқушыларын бақылау өз дәрежесінде өтті. АВС деңгейіндегі оқушылармен сұхбат жүргізеді, сұхбат барысында С деңгейіндегі оқушылар:- Берілген мәтінмен жұмыс жасай алды;
- Жеңіл сұрақтарға жауап беріп, қатесін тауып, өз бетімен жұмыс жасауға ынталанды.
В деңгейіндегі оқушылар:
- Алған білімдерін қолданып, тірек-сызбалармен жұмыс жасай алды;
- Қосымша материалдармен жұмыс жасап, өз бетімен білім алуы үшін жоспар құра алды.
А деңгейіндегі оқушылар:
- Проблемалық сұрақтарды анықтап, жауап табуда ізденді. Өз білімдерін шығармашылық тапсырмаларды орындауда, логикалық сызбаларды құрастыруда қолдана алды.
Қорыта айтқанда, Lesson Study нәтижесінде біз оқушылардың білімдерін жаңа тәсілдер арқылы кеңейте алдық және оқушыларымыздың оқу үдерісіне толыққанды қатысуына ықпал ете білдік.Сабақ соңында өз мақсаттарымызға жеттік, қалыс қалған оқушылар болған жоқ.Бағдарламаның жеті модулін ықпалдастыра отырып,оқушылардың сұрақтарға толық жауап беруіне,ойларын ашық айтуына дағдыландырдық. Болашақта осындай әдіс- тәсілдерді қолдана отырып оқушыларымыздың білім, білік дағдыларын арттырамыз.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Әдебиеттік оқу .М. Дулатов «Қош келдің, Наурыз!»
Әдебиеттік оқу .М. Дулатов «Қош келдің, Наурыз!»
Пән: Әдебиеттік оқу
Сабақтың тақырыбы: М. Дулатов «Қош келдің, Наурыз!»
Сабақтың мақсаты: М.Дулатов туралы білімдерін тереңдету. Наурыз-жыл басы екенін ұғындыру.
Сабақтың міндеттері: Наурыз мейрамы туралы пікір алмасу.Мәтіннің мазмұнын ашу.
Оқушыларды топтық жұмыс кезінде ынтымақтастыққа үйрету.
Сабақтың әдіс-тәсілі: топтастыру, сұрақ-жауап, миға шабуыл, ой қозғау, джиксо әдісі.
Сабақтың көрнекілігі: оқулық,сюжетті суреттер, автор портреті,видео,слайд,ватман, маркер,АКТ
Сабақтың типі: дәстүрлі емес
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Табыс критерийлері: М.Дулатов туралы мағлұмат алады.
Болжай отырып,мәтіннің мазмұнымен танысады. Наурыз – ұлттық мейрам екенін түсінеді
Күтілетін нәтиже: Оқушылардың Наурыз мерекесі туралы түсінігі қалыптасады.
|
Кезең |
Сабақ бөлімдері |
Мұғалімнің іс-әрекеттері |
Оқушының іс-әрекеттері |
|
Білу
Түсіну
|
Психологиялық дайындық
Топтастыру
Үй тапсырмасын сұрау. Өткенді пысықтау. Алтын ережені еске түсіру Бағалау критерийлерімен таныстыру.
«Ой шақыру»
Автормен танысу
Жаңа сабақ
Сөздік жұмысы
Дәптермен жұмыс
Сергіту сәті
«Миға шабуыл» |
-Күнге қолдарыңды созыңдар. Күннің жомарт сәулелері барлық өкпе мен мұңды жібітеді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады. Барлығы: Күн жарығын алақанға саламын, Жүрегіме басып ұстай аламын. Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді, Болып кетер сонда дереу жан-жағым. -Міне, жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз Ою өрнектертүсіне қарай топтастыру. Оқу Алтын ережені еске түсіртушыларды оюлар арқылы топқа бөлу. Гүл теру. «Көктем» өлеңінің әр шумағын әр топтан жатқа сұрау арқылы тақтада ілулі тұрған гүлге жазылған сұрақтарды алу. 1.Қабыкен Мұқышевтің «Көктем» өлеңін жаттап келу. 1. – Көктем мезгілінінің ерекшеліктерін айт. 2. – Көктемгі ауыл тіршілігі жөнінде не айтар
едің.
Өте жақсы жарайсыңдар, балалар!
видео « Наурыз » Тақырыбы: «Қош келдің – Наурыз!»
Видео- роликтен өмірбаянын көрсету. Міржақып Дулатов 1885 жылы қазіргі Қостанай облысы, Жангелдин ауданында дүниеге келген.. Алғашқы кітабы — "Оян, қазақ!" деген атпен Петербург қаласындағы жарық көрген өлең жинағы. Өзінің шығармашылық жолын ә дегеннен өлеңнен бастаған Міржақып проза жанрына да қалам сілтейді. 1910 жылы оның осы жанрдағы туындысы "Бақытсыз Жамал" романы Қазан қаласында басылып шықты. Бұл - қазақ әдебиетіндегі таза көркем проза үлгісінде туған тұңғыш роман еді.Одан кейін 1913 жылы Орьнборда "Азамат", ал 1915 жылы "Терме" атты өлеңдер кітаптары басылып шығады.1928 жылы репрессияға ұшырап, «Халық жауы» деген айыппен 1935 жылы айдауда жүріп қайтыс болды. көрсетеді. Наурыз күн мен түннің теңелген күні. Мәтінді оқу. Мәтінді
бөліктерге бөліп оқыту. Байлаулы – байланысты Деуге сыяды – деуге болады Тіршіліктің арқауы – тіршіліктің негізі Шаруа кенеледі – мал тойынады Тақырыпты, сөздік жұмысын дәптерге жазу.
Қара жорға Оқушылар қимылмен көрсетеді. |
Оқушылар шеңберге тұрып, бір-бірлеріне жылы лебіздерін білдіреді. Оқушылар топтасып отырады.
Көктем өлеңін жатқа айтады. Оқушылар алтын ережені еске түсіру үшін ережені оқып алады. Топ басшысы бағалайды бағалайды
Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап беруге тырысады.
Міржақып Дулатовтың әңгімелерін естеріне түсіреді.
?(Ойларын ортаға салу)
сабақтың тақырыбын ашу.
Оқушылар мәтінді өздері оқып шығады. Әр топтан бір оқушы келесі топқа барып түсіндіреді.
Берілген сөздіктерді дәптерлеріне жазады. |
|
Қолдану
|
Мағынаны ашу Топтық жұмыс
|
І топ – Наурыз көже туралы ІІ топ – Қазақтың салт дәстүрі ІІІ топ – Қазақтың ұлттық ойындары
|
Оқушылар топтасып тапсырманы орындайды. Постер қорғайды |
|
Талдау
|
Бекіту |
Гүл күлтешелеріне бүгінгі өтілген тақырыптан сұрақтар жасыру арқылы қорытындылаймын.
1. Наурыз мерекесі тағы қай елдерде тойланады? 2. Қандай ұлттық ойындар ойналады? 3. қандай дәстүрлер орындалады? 4 .дастарқанға қандай тағам бірінші қойылады? 5.Наурыз көже неше түрлі дәмнен жасалады? |
Әр топтың оқушылары өздеріне берілген тапсырмаларды орындайды. |
|
Жинақтау |
Қорытынды
Үйге тапсырма |
«Кубизм» стратегиясы бойынша тақырыптық сұрақ – жауап алынады М. Дулатов туралы қосымша мәліметтер жинау. Наурыз туралы шығарма жазу. |
Білгендерін ортаға салады Міржақып Дулатовқа толық мәлімет жинайды . |
|
Бағалау |
Кері байланыс |
Оқушылар
стикерге жазып, тақтаға
жапсыру. Оқушыны және сынып жұмысын
бағалау.Оқушының осы сабақтан |
|
Өткізілген сабақтың рефлективтік есебі
Мұғалім: А.К.Ишамбаева
Пән: Әдебиеттік оқу
Сабақтың тақырыбы: М. Дулатов «Қош келдің, Наурыз!»
Сабақтың мақсаты: М.Дулатов туралы білімдерін тереңдету. Наурыз-жыл басы екенін ұғындыру.
Күтілетін нәтиже: Оқушылардың Наурыз мерекесі туралы түсінігі қалыптасады
Ұйымдастыру кезеңінде оқушыларды психологиялық тұрғыда сабаққа дайындадым, яғни оқушылармен жылы шыраймен амандасып, оқу құралдарын реттелуін тексердім. Шаттық шеңберіне тұрып бір - біріне жақсы тілектер тіледі. Топқа үш топ болған соң үш түрлі –түсті ою орнек арқылы бөлінді. Әр топ мүшелері топтың көшбасшысын сайлап, топтың атын қойды. Топтың ұранын шығарды. Lesson Study - оқушылардың білімдерін көтеру мақсатында өткізілетіндіктен сабақта АВС деңгейінлегі оқушыларды мұғалімдер тобы бақылады. Үйге берілген тапсырманы тексердім. Үйге «Көктем » өлеңін жатқа айтуға берілді.Сабақтың тұсаукесеріне оқушыларға қызығушылығын арттыру үшін тақырыптың мазмұнына сәйкес Инсерт әдісі бойынша «Не білесің?» миға шабуыл жасай отырып, «Наурыз» деген тақырыпта видео –ролик көрсетіліп, жаңа сабақ тақырыбы ашылды. Әр бала өз ойын айта білді.Мәтіннің авторымен видео рарқылы таныстырып, оқулықпен жұмыс жүргіздім, яғни тақырыпты оқудың әр түрін пайдалана отырып ,сұрақ - жауап арқылы түсініктерін толықтырдым. Оқушылардың жауабын олардың білімдерінің деңгейін тексеру үшін ғана емес,сондай ақ оларға өз ойларын анық білдіруге, дамытуға және кеңейтуге мүмкіндік беру үшін де пайдаланылды.. Әр топқа тақырыпқа сай жеке тапсырмалар бердім.Топ бойынша берілген бөліктерді талданды. Әр топ түсінгендерін ортада айтты. «Наурыз» тақырыбына І топ – наурыз көже, ІІ топ – салт-дәстүр , ІІІ топ – Ұлттық ойындар туралы білетіндерін қағаз бетіне түсіріп постер қорғады. Бой сергіту үшін интербелсенді тақтадан «Қара жорға» биін көру арқылы қимылдар жасады. Сабақты бекіту мақсатында топтық тапсырмалар берілді .Сабақ қорытындылап, оқушылардың осы сабақ бойынша алған білімдерін тексеру, Гүл күлтешелеріне бүгінгі өтілген тақырыптан сұрақтар жасыру арқылы қорытындылаймын. бекіту мақсатында «Кубизм» стратегиясы бойынша тақырыптық сұрақ – жауап алынады. . Әр оқушыны өз дәрежесінде танып білді.Рефлексия. Білемін,білдім,білгім келеді стикерлерге өз ойларын жазу арқылы бекітілді.Бағалау. Бағалау парағы арқылы бағаланды.(Өзін -өзі бағалау,топтың бағалауы,мұғалімнің бағалауы) Әр тапсырмадан кейін бағаланып отырды, формативті бағалау жүріп отырды.Үйге тапсырма М. Дулатов туралы қосымша мәліметтер жинау, наурыз тақырыбына шығарма жазуға берілді. Сабақ өте тартымды өтті, оқушылар сабаққа аса қызығушылықпен қатысты. алынады Lesson Study сабағында АВС оқушыларын бақылау өз дәрежесінде өтті. АВС деңгейіндегі оқушылармен сұхбат жүргізеді, сұхбат барысында С деңгейіндегі оқушылар:- Берілген мәтінмен жұмыс жасай алды;
- Жеңіл сұрақтарға жауап беріп, қатесін тауып, өз бетімен жұмыс жасауға ынталанды.
В деңгейіндегі оқушылар:
- Алған білімдерін қолданып, тірек-сызбалармен жұмыс жасай алды;
- Қосымша материалдармен жұмыс жасап, өз бетімен білім алуы үшін жоспар құра алды.
А деңгейіндегі оқушылар:
- Проблемалық сұрақтарды анықтап, жауап табуда ізденді. Өз білімдерін шығармашылық тапсырмаларды орындауда, логикалық сызбаларды құрастыруда қолдана алды.
Қорыта айтқанда, Lesson Study нәтижесінде біз оқушылардың білімдерін жаңа тәсілдер арқылы кеңейте алдық және оқушыларымыздың оқу үдерісіне толыққанды қатысуына ықпал ете білдік.Сабақ соңында өз мақсаттарымызға жеттік, қалыс қалған оқушылар болған жоқ.Бағдарламаның жеті модулін ықпалдастыра отырып,оқушылардың сұрақтарға толық жауап беруіне,ойларын ашық айтуына дағдыландырдық. Болашақта осындай әдіс- тәсілдерді қолдана отырып оқушыларымыздың білім, білік дағдыларын арттырамыз.
шағым қалдыра аласыз

















