САБАҚТЫҢ
ТАҚЫРЫБЫ
|
Бердібек Соқпақбаев «Шал мен
бала»
|
Сынып:3
«а»
Мерзімі: 17.01.2017 ж
|
МАҚСАТЫ
|
Мәтіннің мазмұнын жүйелі түрде әңгімелеуді
үйренеді.
Мәтіннің идеясынан өзіндік ой қорытуды
үйренеді,сөйлеу дағдысы жетіледі.
Білімін жүйелі пайдаланып
үйренеді.
|
КҮТІЛЕТІН
НӘТИЖЕ
|
Оқушылар шығармашылық қабілеттері дамиды, өз
көзқарастарын еркін білдіреді, оқу үрдісінде жаңа оқыту әдістерін
меңгереді, қазіргі жаңа талаптарға сай білімі
қалыптасады.
|
ӘДІС-ТӘСІЛДЕР
|
Топтық жұмыс, сұрақ, тест, блум
таксономиясы,сәйкестендіру
|
ҚОЛДАНЫЛАТЫН МОДУЛЬДЕР
|
сыни тұрғыдан ойлау, оқыту үшін бағалау мен оқуды
бағалау, білім алудағы көшбасшылық.
|
РЕСУРСТАР
|
Стикерлер, суреттер,тест парақшалары, ақ қағаздар
, оқулық
|
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық
дайындық (1-2 мин)
Күн
жарығын алақанға саламын,
Жүрегіме басып ұстай қаламын.
Ізгі әрі нәзік, жарық,
мейірімді,
Болып кетер сонда дереу
жан-жағым.
-Міне, жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды
бастаймыз.
Оқушылармен амандасу,түгендеу
Сабаққа деген ынталарын байқау,
бағыттау.
Үй
тапсырмасын сұрау. (7 мин) Ғали Орманов «Ана» (өлеңді жатқа
айту)
Жаңа сабақтың тақырыбы: Б.Соқпақбаев «Шал мен
бала»
|
кезең
|
уақыт
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс -әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар жабдықтар,сыныптағы
жағдай
|
БІЛУ
|
8-10 мин
|
Сыныпты 3 топқа бөлемін
Сабақтың мақсаты
Түсіндіріледі
Б.Соқпақбаев кім?
-
Қандай әңгімелерін білеміз? Сұрақтарын қоя отырып жаңа сабақ
мазмұнын түсіндіремін.
-
Балалар, анамызды барлығымыз қадірлеп, құрметтейміз бе?
- Анамыз бізге үнемі жақсы, тәртіпті, бұзық болмауға, үлкенді
сыйлауға, кішіге ізет көрсетуге әрдайым қарапайым, әділ болуға
тәрбиелейді солай емес пе?
- Ал, сендер аналарыңның айтқанын екі етпей орындап жүрсіңдер
ме?
- Өте жақсы, сендер қандай жақсы оқушылар едіңдер. Өздеріңдей оқу
озаты, кішіпейіл, үлгілі баламен танысқыларың келеме?
- Олай болса, біздің келесі тақырыбымыз сол баланың атаға көрсеткен
қайырымдылығы жайында болмақ. Сонымен қатар бұл мәтінді жазған
Бердібек Соқпақбаев екен. Ол – балалар жазушысы. Ол туралы не
білесіңдер?
(балалар білгендерін айтып береді.)
- Балалар, білгенімізді ортаға салайық әр бір жауаптарыңыз үшін
ұпайларың көбейеді.
- Дұрыс айтасыңдар. Сендердің айтқандарыңды менде толықтыра
кетейін.
Бердібек Соқпақбаев – 1924 жылы, 15 қазанда Алматы облысы Нарынқол
ауданында туған. Әзіл оспақ өлеңдерде шығарған. Анасынан ерте
айырылып, өмір тауқыметін ерте тартқан. 1950 жылы «Бұлақ» атты жыр
жинағы жарық көрді. Ол жиырмадан астам роман, повест, әңгіме жазды.
Оның «Менің атым – Қожа» повесіндегі Қожаның мінез - құлығы өзіне
ұқсайтындығын автордың өзі айтқан болатын. Оның «Жекпе - жек»,
«Аяжан». «Балалық шаққа саяхат», «Чемпион» т. б. шығармалары
кеңінен таныс.
|
Еске түсіреді, сұрақтарға жауап
береді
|
Формативтік бағалау
болады.
|
Тыңдайды,ойланады.
|
ТҮСІНУ
|
7
мин
|
Түсініп оқуға
көмектеседі,
Жаңа сөздерді
түсіндіреді,
Жаздырады
Мәтінмен жұмыс
«Топтас,ойлан,пікірлес»,
Қиын сөздерге тоқталып түсіндіру. (топпен
жұмыс)
1.Бүкірлеу – еңкейген
адам.
2. Қоба сақал – қалың
сақалды.
3. Имек бас – қариялар ұстайтын аса
таяқ.
4. Ілгері лықсып – алдына қарай
жүру.
5. Қауқарсыз – әлсіз,
күш-қуатсыз.
6. Біреулерді сүзе барып – біреулерді соға
құлайтын еді.
|
-Мәтінді тізбектей оқиды.Мәтін-дегі түсінуі қиын
сөздерді қарындашпен белгілей отырады.Балалар белгілеген сөздерге
топ оқушылар түсініктеме береді.
|
Формативтік бағалау
болады.
|
Мәтінмен жұмыс жасайды, тілдері
дамиды
|
ҚОЛДАНУ
|
5
мин
|
Қадағалайды,
ынтымақтастырады,
Үш
топқа шығармадағы оқиғаларды ретімен орналастыруға тапсырмалар
беріледі:
«Орнын тап»
ойыны. Атаның әңгімесі
– 3 Трамвайдан
түскенде – 1 Атаның немересі
– 4 Атаның балаға
риза болуы – 6 Бейтаныс
баланың көмегі – 2 Ата мен
немересінің әңгімесі – 5
(Сәйкестендіру)
|
Балалар топпен жұмыс жасайды,парақшаларда
берілген мәтіндегі оқиғалардың ретін дұрыс орналастырып шығу
керек.
|
Мұғалімнің ынталандыру бағасы формативтік бағалау
болады.
|
Тақырып бойынша дұрыс сөйлеуге
үйренеді,
Тіл
байлығы дамиды
|
|
1
мин
|
СЕРГІТУ СӘТІ
|
Қол
ұстасып бәріміз
Жылылықты сезейік
Күндей болып әрқашан
Күлімсіреп жүрейік !
|
|
|
ТАЛДАУ
|
2-3
мин
|
Дұрыс талдауға
бағыттайды
«Ұрлық істеу –
ол жақсы адамның кәсібі
емес» «Жақсылыққа
жақсылық – әр кісінің ісі. «Жамандыққа
жақсылық – ер кісінің ісі»
|
Мәтінде берілген ақыл,нақыл сөздерді табады,мәнін
түсіндіреді,сипаттайды.
|
Мұғалімнің ынталандыру бағасы формативтік бағалау
болады.
|
Жасырын жәйттерді ашады; ойдың өрбуінен қателер
мен олқылықтарды айқындайды;
|
ЖИНАҚТАУ
|
7 мин
|
Өзің мәтін бойынша қандай сурет салар
едің?
Мәтінде бірнеше оқиға баяндалуы мүмкін.Мәтіндегі
оқиғалар бір-бірімен байланыста болады.
Тест тапсырмаларымен
жұмыс
Тест сұрақтары.
1.Шал құлай жаздағанда, оны кім ұстап
үлгірді?
а) тақырбас кішкене бала
ә) кекілді үлкен бала
б)бойшаң бала
2.Қарт кісі балаға не жайында
әңгімеледі?
а)жердегі шалшық су
жайлы
ә) бауынан шиенің
ұрланғаны
б) өзінің немересінің
тәртібі
3.Бала қартты үйіне әкеле жатқанда алдарынан кім
шықты?
а) шалдың немересі
ә)шалдың көршісі
б) шалдың баласы
4.Тақырбас баланың аты
кім?
а) Мәулен
ә) Марлен
б)Марат
5. «Шал мен бала» әңгімесінің авторы
кім?
а)Ы.Алтынсарин
ә)Б.Соқпақбаев
б)Сухомлинский
|
Пікірлеседі
ақын бізге қандай ой айтқысы
келді?
сұрағына жауап іздейді
|
Мұғалімнің ынталандыру бағасы формативтік бағалау
болады. .
|
Шығармашылық тұрғыдан (сөйлем, сөз тіркесі, сұрақ
қою) тәжірибе жасаудың өзіндік жоспарын ұсынады; Қандай да болмасын
проблеманы шешу үшін өз білімдерін шығармашылықпен
қолданады.
|
БАҒАЛАУ
|
3 мин
|
Бағалайды, қорытынды
жасайды
Үйге тапсырма: Б.Соқпақбаевтың «Шал мен бала» мәтінін түсініп
оқу мазмұнын айту
Қорытынды.
«Көңіл күй таразысы»
Сабақтан алған әсерін стикерлерге
жазып,жапсырады.
|
Топ
басшылары өз топтарындағы оқушылардың жинаған ұпайларын есептеп
бағалайды.
|
Мұғалімнің ынталандыру бағасы формативтік бағалау
болады.
|
|