әдебиеттік оқу. Ы.Алтынсарин "Бақыт құсы"

Тақырып бойынша 11 материал табылды

әдебиеттік оқу. Ы.Алтынсарин "Бақыт құсы"

Материал туралы қысқаша түсінік
Ы.Алтынсариннің "Бақыт құсы" ертегісі бойынша тапсырмалар берілді. Ы. Алтынсарин мен А. Байтұрсынұлы туралы мәліметтер берілді.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы

«Қостанай облысы әкімдігі білім басқармасының

Арқалық қаласы білім бөлімінің

10 жалпы білім беретін мектебі» КММ

Пәні:

Әдебиеттік оқу

Бөлім:

Уақыт

Педагогтің аты-жөні:

Шакирова Алия Бахитжановна

Сынып: 3 «А»

Қатысушылар саны:13

Қатыспағандар саны:-

Сабақтың тақырыбы:

Үйрен білім жастықта! Бақыт құсы. Ы.Алтынсарин.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.3.2.1.шығарма кейіпкеріне хат/ ертегі(кейіпкер қосу, соңын өзгерту)/ өлең (төрт жолды) / әңгіме (оқығаны, көргені бойынша) жазу.

3.1.5.1.өз ойы мен сезімін көркем бейнелі сөздерді қолдана отырып жеткізу.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: өз ойы мен сезімін көркем бейнелі сөздерді қолдана отырып жеткізе алады.

Көптеген оқушылар: өз ойынан кейіпкерге хат жазып, автордың өзге туындыларын еске түсіреді.

Кейбір оқушылар: кейіпкердің орнынан өзін қойып, қзінің жасауы мүмкін іс-әрекетін әңгімелей алады.

Сабақтың барысы

Сабақ

тың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс

тар

Ұйымдастыру

2 минут

Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне деген сенімділік қалыптастыру мақсатында өлең оқиды:

Біздер жақсы баламыз,

Өсті ақыл-санамыз.

Қонақтармен әуелі

Амандасып аламыз.

-Сәлеметсіздер ме?

Өлеңді дауыстап оқиды

Жарайсыңдар!

Тамаша!


Өткен білімді еске түсіру.

8 мин

-Балалар, сабағымызды Абай атамыздың мына сөзімен бастағым келіп отыр. Бұл біздің саба,ымыздың негізгі ұраны болсын:

Өзің үшін үйренсең,

Жамандықтан жиренсең,

Ашыларсың жылма-жыл.

-Әр берілген тапсырмаға дұрыс жауап берген оқушыға осы ұран сөз жазылған житон беріледі, бүгінгі сабақтағы білімдерің жинаған житон санына байланысты бағаланады.

Өткен тақырыпқа шолу:

а) «Тәттілер үлестіру» әдісі бойынша үй тапсырмасын пысықтау.

-Досалы нешінші сыныпта оқиды?

-Ол неге мектептен көңілсіз қайтты?

-Досалы апасына қандай сұрақ қойды?

-Апасының жауабы қандай болды?

-Жақсы оқу үшін не істеу керек екен?

-Досалының іс-әрекетіңе өзіңнің көзқарасың қандай?

-Өзінің күн тәртібін жасап алғаннан кейін Досалының өмірі өзгереді деп ойлайсың ба?

-Күн тәртібі деген не?

-Күн тәртібі-бұл уақыт бойынша әрекеттерді тиімді және дәйекті түрде бөлу.

-Ендеше, бәріміз Досалыға күн тәртібін жасауға көмектесейік.


























Өзің үшін үйренсең,

Жамандықтан жиренсең,

Ашыларсың жылма-жыл.

Әр дұрыс жауап житона арқылы бағаланады.










Дескриптор: берілген сұрақтарға жауап береді-1 ұ

күн тәртібін құрады-1 ұпай

Житон














Тәттілер-ге жазылған сұрақтар




https//yandex.ru/video/preview/15164098686026305818

Сабақтың ортасы

5 мин

Жаңа тақырыпты ашу.

«Бақыт құсы» видеосын тамашалайды.

-Ал, бақыт құсы деген сөздерді естідіңдер ме? Ол қандай болады? Оның түсі, көлемі қандай?

-Онда қандай қасиеттер бар?

-Бәріміз осы бақыт қандай болады, бәріміз сипаттап көрейікші.

-Бақыт құсы кездессе не сұрар едіңдер?

-Олай болса, бүгінгі сабақта осы сұраққа жауап іздей отырып, Ы.Алтынсариннің «Бақыт құсы» ертегісін оқитын боламыз.

-Балалар, Ы.Алтынсарин кім? Ол кісі жайлы не білеміз?

-Ахмет Байтұрсынов кім?

-Ы.Алтынсарин мен А.Байтұрсынов арасында қандай сабақтастық, ұқсастық бар? Екеуінің мақсаты не еді?

Ыбырай Алтынсарин (1841-1889 ж)-қазақтың аса көрнекті ағартушы –педагогы, жазушы, этнограф, фольклоршы, қоғам қайраткері. Торғай жерінде тұңғыш мектеп ашып, «Қазақ хрестоматиясы» оқулығын жазды.

Ахмет Байтұрсынұлы 5 қыркүйек 1872 жылы, қазіргі Қостанай облысы, Жанкелді ауданы, Ақкөл ауылында дүниеге келген.А. Байтұрсынұлы-қазақтың ақыны, әдебиет зерттеуші, педагог, аудармашы, қоғам қайраткері. «Оқу құралы» еңбегі қазақша жазылған тұңғыш әліппе.

-Биыл Ахмет Байтұрсынұлының туғанына неше жыл?

-Балалар-бастауыш сыныптар онкүндігін А. Байтұрсынұлының 150 жылдығына арнап, «Оқуға шақыру» деп алып отырмыз.

-Бүгінгі сабақта кейіпкерге хат жазып, мәтіннен негізгі ойды білдіретін бөлігін табуды үйренеміз.


Видео тамашалай

ды. Тақырыпты ашады.


Тақырыптқа қатысты сұрақтарға жауап береді.
















Ыбырай Алтынсарин және Ахмет Байтұрсын-ұлы өмірі жайлы баяндайды



https//yandex.ru/video/preview/15164098686026305818



















Ыбырай Алтынсарин және Ахмет Байтұрсын-

ұлы

портреті, слайд


Жаңа білім

10 мин
















Сергіту сәті

2 мин


Бекіту

13 мин







































(Ұ) 1-тапсырма

А) «Тізбек» әдісі: «Бақыт құсы» мәтінін тізбектей, дауыстап оқыңдар.

Ә) Сөздік жұмысы:

Қырсыз-жалқау, икемсіз.

Қырау түсе бастаған кез-қартая бастаған шақ.

Б) Сұрақ-жауап:

-Әмзеге бақыт құсы не үшін қажет болды?

-Әмзе қандай адам деп ойлайсың?

-Ертегіден қандай қорытынды шығаруға болады?

-Ертегіден көкейіңе не түйдің?

-Мәтіндегі негізгі ойды анықтаңдар.

-Кейіпкердің орнында болсаң, қарияның ақылынан кейінгі іс-әрекетің қандай болады?

Сергіту сәті

«Сиқырлы қорапша»



А) Қима материалмен жұмыс

Ә

Сапардан бақыт құсын сатып әкелуін сұрады

кесі мен Әмзенің ертегі желісі бойынша іс-әрекеттерін сәйкестендір.



Әкесінің әрекеті

Сапардан бақыт құсын сатып әкелуді мақұлдады






Сапардан араға айлар , жылдар салып оралды

Әмзенің әрекеті





Өзі бақыт құсын іздеуге шықты






Ә) Топтық жұмыс

1-топ: «Кейіпкерге хат» әдісі

Бақыт құсын қайтару үшін Әмзеге қандай кеңіс берер едіңдер? Кейіпкерге хат жазыңдар.

-Егер сен Әмзеге хат жазар болсаң, хатыңды қалай бастап жазар едің?


2-топ: «Киім ілгіш» әдісі арқылы сыныптастарыңа ертегі мазмұнын анықтауға арналған сұрақтар құрастырып, жауабын ал.


Б) Кестемен жұмыс

Шығарманың түрі

авторы

кейіпкерлер

Негізгі ой







Мәтінді түсініп оқиды.

Сөздікті жазып алады.

Сұрақтарға жауап береді.










Бой сергітеді.



Кейіпкерлердің іс-әрекеттерін сәйкестендіреді




















Кейіпкерге хат жазады.




Ертегі мазмұнын аныөтауға сұрақтар құрастыра-ды.

Кестемен жұмыс жасайды

Дескриптор:

-мәтінді түсініп оқиды-1 ұ

-сөздікті жазып, жаттайды-1 ұ

-автор туралы әңгімелеп, шығармаларын атайды-1 ұ

-сұрақтарға жауап береді-1 ұ












Дескриптор:

-кейіпкердің іс-әрекетін сәйкестендіреді-1ұ





















Дескриптор:


-кейіпкерге кеңес беріп, хат жазады-1ұ

-ойын жүйелі жеткізеді-1ұ

-сұрақтар құрастырады-1ұ

-сұраққа нақты жауап алынады-1ү

-кестені толтырады-1ұ

Оқулық,

дәптер


















Қорапша, айна




Таратпа материалдар


Кейіпкер

лер суреттері






























кесте

Кері байланыс

5 мин

Кері байланысты «Теледидардан интервью» әдісі арқылы береді.

-Бүгінгі сабақ ұнады ма?

-Не білдің?

-Қандай ой түйдің?

Мұғалім оқушы жауабын талдап, оқушының жинаған житонын есептеп, сабақтағы белсенділігін бағалап,қалыптастырушы бағалау қояды.

Оқу тапсырмасы: Ертегіні түсініп оқып, мазмұндауға дайындалу.

Мәтіннен түсінгенін талдап айтады.

Үй тапсырма-сын жазып алады

Кері байланыс жасайды.


Теледи-дар, микрофон













Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
28.11.2025
27
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі