Материалдар / Әдебиеттік оқу:Тұсаукесер жыры.2-сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Әдебиеттік оқу:Тұсаукесер жыры.2-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқушылар мұғалімнің көмегімен қарапайым сұрақтар қояды. Әңгіме мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді.
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Білім беру ұйымының атауы

51 гимназия

Пәні:

әдебиеттік оқу

Бөлім:

Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті

Педагогтің аты-жөні:

Байбулова камажай Сагиновна

Күні:

14.02.24

Сынып: 2

д


Тақырыбы

65. «Тұсаукесер» жыры


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

2.2.2.1 мұғалімнің көмегімен қарапайым және нақтылау сұрақтарын қою және оның жауабын шығармадан таба білу

2.1.1.1 шығарманың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру

Сабақтың мақсаты

Оқушылар мұғалімнің көмегімен қарапайым сұрақтар қояды. Әңгіме мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді.


Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар3

Сабақтың басы

2 минут


I.Ұйымдастыру.

Сәлемдесу.

Психологиялық дайындық

Күн жарығын алақанға саламын

Жүрегіме басып ұстай қаламын

Ізгі, әрі нәзік, жарық мейірімді

Болып кетер сонда менің жан-жағым!

1.Мұғаліммен сәлемдеседі.

2.

Жарайсыңдар!


4 минут




4минут





Үй тапсырмасын сұрау.

Мәтіндердің мамұнын айту



Өткенді пысықтау. Сұрақ менен, жауап сенен әдісі.

  1. Өзің білетін салт-дәстүр туралы әңгімеле.

  2. Көңіл сұрау кезінде қандай жақсы тілек айту керек?

  3. Мәтіннен сыпайы сөздерді ата.

  4. Мәтіннің авторы кім?

  5. Қандай салт дәстүрлерді білесің?



Мәтіннің мазмұнын айтады





Сұрақтарға жауап береді,

өз ойларын айтады

ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс!

Дескриптор:

Мәтіннің мазмұнын айтады.1б


Дескриптор:

1.Сұрақтарға жауап береді.1б








Сабақтың ортасы

2минут

Білу.

Түсіну

3минут












4минут
























2минут






2минут









5минут





2минут



3минут




2минут





3минут








Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстырамын.

III. Жаңа тақырып.

Білу және түсіну Оқулықпен жұмыс.

1-тапсырма. «Суретпен жұмыс» әдісі

Сурет бойынша әңгімеле.



2-тапсырма. Алдымен, содан кейін, содан соң деген тіркестерді пайдаланып,

«Тұсаукесер» рәсімі туралы айт.

Тұсаукесер – сәби қаз тұрғаннан кейін тез жүріп кетсін деген тілекпен жасалатын ғұрып, ырым.

Ол үшін арнайы ала жіп дайындалады. Бұл ала жіп аттамасын деген ұғымнан шыққан. Сол жіппен баланың аяғын тұсап, оны жүріс-тұрысы ширақ әйелге қидырады. Сүріншек, жайбасар адамдарға баланың тұсауын кестірмейді. Тұсауы кесілген баланы қолынан ұстап жүгіртеді, шашу шашылады. Баланың ата-анасы тұсау кесушіге кәдесін береді. Тұсау кесу тойының негізгі жабдықтары 1,5 м ала жіп, өткір қайшы немесе пышақ.


Әңгімелеушіге өзіңді қызықтырған сұрақтарды қой.

Баланың тұсауын неге ала жіппен кеседі?

Тағы немен кесуге болады?


Білгенің жөн.

Тұсаукесер рәсімі бала алғаш жүре бастағанда жасалады. Ауылдағы сыйлы адамға баланың тұсауын кестіреді. Осы рәсім кезінде «Тұсаукесер» жыры айтылады.


Автор жайлы мәлімет

3-тапсырма.

«Мәнерлеп оқы» әдісі.

Тұсаукесер



Сергіту сәті

Ана өлеңін айтады.


ЕБҚ

1.Тұсаукесер рәсіміне қатыстың ба?

2.Қандай салт дәстүрді білесің?


4-тапсырма. Атасы немересіне қандай жақсы тілектер айтты?

Сүрінбе, күлімде, түс жолға, ұш,самға, тұлпар бол, сұңқар бол.


5-тапсырма. Атасының батаға лайық сөздерін көшіріп жаз.

Үлгі: сүрінбе, күлімде, түс жолға, ұш,самға, тұлпар бол, сұңқар бол.







Өз ойларын айтады







Өз ойларын айтады










Мәтінді түсініп оқиды




мәтін бойынша сұраққа жауап береді.




Ән айтады



Сұрақтарға жауап береді.



Мәтіндерден оқыған сыпайы сөздерді теріп жазады.



салт-дәстүрлерді атай алады, әңгімелейді.










Ән айтады



Сұрақтарға жауап береді.


Сұраққа жауап береді




сауатты, көркем етіп жазады

ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! Талпын!Дескриптор:

1.мұғалімнің қолдауымен сурет мазмұны бойынша мәтін құрап, өз ойын жеткізеді.1 б









Дескриптор:

1.Тұсаукесер рәсімі туралы айтады.1б

2.мәтін бойынша сұраққа жауап береді. 1б























Автормен танысады







Дескриптор:

1.Өлеңді мәнерлеп оқиды; 1б

2. Өз ойларын айтады.1б





Дескриптор:

Материалды жүктеу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!