Тақырыбы: Әдемі торғай.
Мақсаты: сюжеттік мүсіндеу дағдыларын қалыптастыру.
Міндеттері: құстың бөлшектерін дайындап, бөлшектерді бір-бірімен
біріктіре алуды үйрету; құстар туралы білімдерін дамыту; саусақ
икемділіктерін арттыру; сөйлеу тілдерін дамыту; саусақтың ұсақ бұлшық
еттерінің қозғалысын жетілдіру; балаларды құстарға қамқорлық жасауға,
мейірімділікке, еңбекке баулуға тәрбиелеу.
Күтілетін нәтижелер:
жасайды: бөлшектерді дайындап алып, оны біріктіре отырып құстың
бейнесін мүсіндейді;
түсінеді: құстардың пайдасын, оларды қорғау қажеттігін;
қолданады: ұйымдастырылған оқу қызметінің барысында алынған
дағдыларды.
Қолданылатын көрнекі құралдар: құстардың суреті, үлестірмелі
материал, ермексаз, тақтайша, ермексаз кесуге арналған кескіш, сулық.
Сөздік жұмыс: шырылдайды, гуілдейді, қаңқылдайды,
қарқылдайды, шықылықтайды.
Билингвальді компонент: әдемі–красивый, торғай–воробей, ұя–гнездо.
ҰОҚ-нің барысы
1.Ұйымдастыру кезеңі
Шаттық шеңбері.
Шақырамын сендерді,19
Жолдастарым кел бері.
Толтырайық шаттыққа,
Дөңгеленген шеңберді.
Педагог балаларға тақпақ оқиды:
Торғай, торғай, тоқылдақ,
Жерден тары шоқып ап.
Бөтегесі бұлтиып,
Шық-шық етіп отырмақ.
– Балалар, құстың дене құрылысына сипаттама беріңдерші. – Ол қалай
қоректенеді?
Сөздік жұмыс: шырылдайды, гуілдейді, қаңқылдайды, қарқылдайды,
шықылықтайды.
Билингвальді компонент: әдемі – красивый, торғай – воробей, ұя – гнездо.
Сергіту сәті.
Кәне, қанат жазайық,
Құс боп желмен ұшайық.
Ұшып-ұшып алайық,
Ұямызға қонайық.
Үлестірмелі материалдарға назарларын аударады.
Қыстап қалатын құстар туралы білімдерін еске түсіреді.Торғай туралы
мәлімет беріледі. Оның дене құрылысына талдау жасалады.
– Балалар, біз бүгін торғайды мүсіндесек қайтеді?
– Торғайды мүсіндеп, суреттегі торғай қонып отырған ағаштың бір бұтағына
орналастырамыз.
– Торғайды жасау үшін екі домалақ дайындап аламыз, үлкені – денесі, кішісі
– басы болады. Үлкен домалақты сопақша пішінге келтіріп, екі саусақпен
қысып құйрығын шығарып, құйрығының ұшын жалпақтаймыз. Кішкентай
домалақ бөлшек құстың басы болады, екіншісінің де құйрығын солай
созамыз. Енді екеуін қосамыз. Құстың аяғын жасаймыз. Дайын құсты
ағаштың бір бұтағына орналастырамыз. Балалармен жеке жұмыс жүргізеді
Дидактикалық ойын: «Не қалай дыбыстайды?»
Әртүрлі құстардың суреті көрсетіледі.
3. Рефлексия.
«Жапалақ» ойынын ойнайды. «Күн» дегенде балалар «ұшады», жапалақ
дегенде ұйықтайды, «түн» дегенде құстар ұйықтайды, жапалақ
ұшады.Ұйықтамаған «құсты» ұясына алып кетеді.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Әдемі торғай""
"Әдемі торғай""
Тақырыбы: Әдемі торғай.
Мақсаты: сюжеттік мүсіндеу дағдыларын қалыптастыру.
Міндеттері: құстың бөлшектерін дайындап, бөлшектерді бір-бірімен
біріктіре алуды үйрету; құстар туралы білімдерін дамыту; саусақ
икемділіктерін арттыру; сөйлеу тілдерін дамыту; саусақтың ұсақ бұлшық
еттерінің қозғалысын жетілдіру; балаларды құстарға қамқорлық жасауға,
мейірімділікке, еңбекке баулуға тәрбиелеу.
Күтілетін нәтижелер:
жасайды: бөлшектерді дайындап алып, оны біріктіре отырып құстың
бейнесін мүсіндейді;
түсінеді: құстардың пайдасын, оларды қорғау қажеттігін;
қолданады: ұйымдастырылған оқу қызметінің барысында алынған
дағдыларды.
Қолданылатын көрнекі құралдар: құстардың суреті, үлестірмелі
материал, ермексаз, тақтайша, ермексаз кесуге арналған кескіш, сулық.
Сөздік жұмыс: шырылдайды, гуілдейді, қаңқылдайды,
қарқылдайды, шықылықтайды.
Билингвальді компонент: әдемі–красивый, торғай–воробей, ұя–гнездо.
ҰОҚ-нің барысы
1.Ұйымдастыру кезеңі
Шаттық шеңбері.
Шақырамын сендерді,19
Жолдастарым кел бері.
Толтырайық шаттыққа,
Дөңгеленген шеңберді.
Педагог балаларға тақпақ оқиды:
Торғай, торғай, тоқылдақ,
Жерден тары шоқып ап.
Бөтегесі бұлтиып,
Шық-шық етіп отырмақ.
– Балалар, құстың дене құрылысына сипаттама беріңдерші. – Ол қалай
қоректенеді?
Сөздік жұмыс: шырылдайды, гуілдейді, қаңқылдайды, қарқылдайды,
шықылықтайды.
Билингвальді компонент: әдемі – красивый, торғай – воробей, ұя – гнездо.
Сергіту сәті.
Кәне, қанат жазайық,
Құс боп желмен ұшайық.
Ұшып-ұшып алайық,
Ұямызға қонайық.
Үлестірмелі материалдарға назарларын аударады.
Қыстап қалатын құстар туралы білімдерін еске түсіреді.Торғай туралы
мәлімет беріледі. Оның дене құрылысына талдау жасалады.
– Балалар, біз бүгін торғайды мүсіндесек қайтеді?
– Торғайды мүсіндеп, суреттегі торғай қонып отырған ағаштың бір бұтағына
орналастырамыз.
– Торғайды жасау үшін екі домалақ дайындап аламыз, үлкені – денесі, кішісі
– басы болады. Үлкен домалақты сопақша пішінге келтіріп, екі саусақпен
қысып құйрығын шығарып, құйрығының ұшын жалпақтаймыз. Кішкентай
домалақ бөлшек құстың басы болады, екіншісінің де құйрығын солай
созамыз. Енді екеуін қосамыз. Құстың аяғын жасаймыз. Дайын құсты
ағаштың бір бұтағына орналастырамыз. Балалармен жеке жұмыс жүргізеді
Дидактикалық ойын: «Не қалай дыбыстайды?»
Әртүрлі құстардың суреті көрсетіледі.
3. Рефлексия.
«Жапалақ» ойынын ойнайды. «Күн» дегенде балалар «ұшады», жапалақ
дегенде ұйықтайды, «түн» дегенде құстар ұйықтайды, жапалақ
ұшады.Ұйықтамаған «құсты» ұясына алып кетеді.
шағым қалдыра аласыз













