|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|
Пәні: |
Биология |
|
|
Бөлім: |
10.2В Тыныс алу |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Аденозинүшфосфаттың синтезі: глюкозаның анаэробты және аэробты ыдырау кезеңдері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.1.4.2 - анаэробты және аэробты тыныс алу барысындағы аденозинүшфосфаттың синтезін салыстыру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Жоғары деңгей (талдау) |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы /10 мин/ |
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Менен бір мотивациялық сөз» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне жақсы тілектер айтады;
Алдыңғы білім Оқушыларға «» 1-тапсырма . Кестені толтыру. 1-топ
2-топ
3-топ
ЕБҚ оқушысына ұсынылады
|
Оқушылар ұстазымен амандасады, көңіл-күйлерін сұрау арқылы психологиялық ахуал жасайды; Сынып , колесода көрсетілген сандар бойынша үш топқа бөлініп отырады.
Оқушылар топта бірлесіп алдыңғы білімді еске түсіреді, Кестені толтырып, түсініктеме береді
|
Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік! Дескриптор: - Аэробты тыныс алудың анықтамасын айтады-1балл -Химиялық реакция теңдеуін жазады-1балл -анаэробты тыныс алуды түсіндіреді-1балл Тыныс алу кезеңдерін кестеге түсіреді-2балл - Бағалау: Каспий бонустар |
Суреттер, ҚБ тапсырмалары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы/25мин
ЕББҚБ –ға арналған (сөйлеу қабілеті нашар) Функционалдық сауаттылығын арттыратын тапсырмалар |
Оқушыларға бейнекөрсетілім
көрсетіледі Топтық жұмыстар ұйымдастырады.
1-топ 1.АТФ молекуласының моделін құрастырыңыз. 2.Құрастырылған молекуланың құрылымдарының маңызын түсіндіріңіз.
2-топ 1.АТФ қарапайым нуклеотидтерге қарағанда несімен ерекшеленеді? 2. АТФ молекуласында энергияға бай байланыстар бар. Осы байланыстар қалай аталады? АТф молекуласында бір немесе бірнеше байланыстар бұзылғанда қандай энергия мөлшері босатылады? 3-топ Анаэробты тыныс алу барысындағы аденозинүшфосфаттың синтезін кесте сызып салыстырады.
4. Төмендегі тыныс алудың аяқталмаған теңдеуі берілген. (а) Теңдеуді аяқтаңыз. C______ + ___O___ ____CO___ + ___H2O + 2830 _____ (б) Жоғарыдағы теңдеу тыныс алудың қай түріне тән екендігін жазыңыз. (в) Тыныс алудың екінші түріне тән реакцияның ауызша теңдеуін жазыңыз.
5.ГЛИКОЛИЗ ҚАНДАЙ Гликолиз –глюкозаның пирожүзім қышқылының (пируват) екі молекуласына (аяробты гликолиз)немесе сүт қышқылының (лактат)екі молекуласына (анаэробты глюколиз) бөлінетін реакциялар тізбегі 1 2-тапсырма Гликолиз туралы ақиқат не жалған екенін анықта?
6.«Кластер әдісі» идеялар мен ақпараттар арасындағы байланыстарды жұптаса отырып жинақтайды.
|
-Мағынаны білу үшін анаграмма тапсырмасын орындайды кілтті сөздерді табады, ой бөліседі, өз білгендерін ұжымда талқылап айтады;
-Бейнекөрсетілімді мұқият көреді. Мұғалімнің түсіндірмесін тыңдайды. Қажетті термин сөздердің анықтамасын дәптерге жазып алады.
"QR-код" әдісі арқылы жасырын тапсырмаларды топпен орындайды. Бағалау критерий: -Жасырын тапсырмаларды QR-кодтап алады. -Сұрақтарға жауап береді
Анаэробты және аэробты тыныс алуды салыстырады;
Мәтінмен танысып, берілген тапсырмаларды орындайды, суретті ұтымды қолданады Ақиқат, жалған екендігін анықтайды
Оқушылар жұптаса отырып берілген тапсырманы орындайды. Кезеңдерге сәйкес химиялық айналуларды жазады Формуласын көрсетеді |
Зейін қойып қарағандары үшін, «Жарайсыңдар!» , Бәрекелді!қошемет сөзі.
ҚБ қолдау сөз «Жарайсыңдар!» ,
Дескриптор: 1-тапсырма -АТФ молекуласын моделдейді -Құрылымын сызып көрсетеді.-2балл 2-тапсырма -АТФ тің ерекшелігін атайды -энергеия мөлшерін есептейді-2балл 3-тапсырма АТФ синтесін түсіндіреді-2балл Бағалау: топтар бірін-бірі бағалайды Дескриптор: тыныс алу реакциясының химиялық теңдеуі арқылы анаэробты және аэробты тыныс алуды салыстырады. \ Дескриптор: -Кестеге тыныс алу кезеңдерінің қайда өтетеінін жазады -Химиялық реакциялар циклін жазады -Энергетикалық нәтижесін жазады |
https://wordwall.net/ru/resource/58079400 https://youtu.be/UPsM6eHePnQ?si=k3pIVnFu0CzztN8i
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Жунусова Г.Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Аденозинүшфосфаттың синтезі глюкозаның анаэробты және аэробты ыдырау кезеңдері
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Аденозинүшфосфаттың синтезі глюкозаның анаэробты және аэробты ыдырау кезеңдеріМатериал туралы қысқаша түсінік
Аденозинүшфосфаттың синтезі глюкозаның анаэробты және аэробты ыдырау кезеңдері
Материалдың қысқаша нұсқасы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ой қозғау» әдісі

-тапсырма
Қалай ойлайсыз қарқынды жүктеме кезінде адамның бұлшықеттерінде сүт
қышқылы жинақталады, бұл ауырсыну сезімін тудырады ма?
___________________________________________________________________________________________________________________________













