Тараз «Парасат» колледжі
(білім беру ұйымының атауы)
Оқу сабағының жоспары №12 Кафедра меңгерушісі ________ Набиева Қ.Н.
|
Сабақ тақырыбы |
Тақырып 1.4.1. Аденозинүшфосфор қышқылының құрылымы мен қызметі. Тақырып 1.4.2. Аденозинүшфосфор қышқылының синтезі: глюкозаның аэробты және анаэробты ыдырау кезеңдері. |
|
Модуль /пән атауы |
Биология |
|
Дайындаған педагог |
Аманкелдиева З.М |
|
Күні, айы, жылы |
21.10.2024-26.10.2024 |
|
1. Жалпы мәліметтер |
|
|
Курс, топ |
І курс; БҚ -1-1(І)-24, АІ-2-1(І)-24, АІ-2-2(І)-24 |
|
Сабақ түрі |
Практикалық сабақ |
|
2. Мақсаты, міндеттері |
Аденозинүшфосфаттың құрылысы мен қызметін оқып үйрету Аденозинүшфосфаттың құрылысы мен қызметін сипаттауды үйрену |
|
3.Оқу-жаттығу процесінде білім алушылар меңгеретін күтілетін нәтижелер және (немесе) кәсіби дағдылар тізбесі |
Біледі: Негізгі энергия көздерінің бірі- аденозинүшфосфарттары екенін біледі. Меңгереді: Аденозинүшфосфаттың құрылысы мен қызметін меңгереді Дағдысын қалыптастырады: - Мақсатқа сәйкес қорытынды жасайды. |
|
4. Қажетті ресурстар |
Суреттер, ғаламтор, оқулық, маркерлер, таратпа материалдар |
5. Сабақтың барысы
|
Кезеңдері |
Уақыты |
Мазмұны |
|
Ұйымдастыру кезеңі |
5 - мин |
Сәлемдесу,білімгерлердің сабаққа қатысуын тексеру. Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Алақан жылуы» әдісі арқылы. Білімгерлер бір-біріне жақсы сөздер арқылы бүгінгі күнге сәттілік тілейді. |
|
Үй жұмысын жан-жақты тексеру |
30 - мин |
Өткен тақырыпты пысықтау мақсатында «Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақтар қойылып, жауаптар алынады. |
|
Жаңа білімді баяндау |
35 - мин |
Аденозинүшфосфор қышқылы немесе Аденозинүшфосфат (қысқаша АТФ немесе АҮФ, ағылш. АТР) - энергетикалық нуклеотид. Бұл - тірі жасушадағы негізгі «энергия заты». Ағзалардағы бүкіл процесстерінде, заттектер алмасуында маңызы зор. АТФ 1929 жылы Гарвардской медицина мектебінің ғылымдарының (Карл Ломан мен Йеллапрагада Суббарао зерттеу жұмыстарының нәтижесінде ашылған. 1941 жылы Фриц Липман АТФ-тың жасушадағы негізгі энергия таратушы ретінде айқындаған. Атауы АТФ-тың систематикалық атауы: 9-β-D-рибофуранозиладенин-5'-үшфосфат немесе 9-β-D-рибофуранозил-6-амино-пурин-5'-үшфосфат. Химиялық жіктеу бойынша АТФ - аденозиннің (аденин және рибозаның туындысы) үшфосфорлық эфиры.
Жалпы сипаттамасы Органикалық молекулалардың тотығу реакцияларында бөлініп шығатын энергия Аденозин үш фосфат қышқылы түрінде митохондрияларға жиналады. Аденозин үш фосфат қышқылы гидролизденіп бір макроэнергиялық байланыс үзілгенде, 8,4 ккал/моль бөлінеді. Глюкозаның бір молекуласы клеткада көміртек оксиді (СО2) мен суға (Н2О) дейін ыдырауынан Аденозин үш фосфат қышқылының 38 молекуласы синтезделеді.
Қызметі және биологиялық рөлі
Аденозин үш фосфат
қышқылы энергиясы организмде органикалық
молекулалар биосинтезіне, бұлшық
еттердің жұмысына, жүйке
импульстерінің берілуіне,
иондардың клетка мембранасы арқылы
тасымалдануына, т.б. жұмсалады. АТФ-тың рөлі мен қасиетін акырына дейін түсіну үшін АТФ молекуласының кұрылысын білу керек. Бұл - жалғыз нуклеотид. Ол РНҚ тізбегіндегі нуклеотидтерге ұқсас, өйткені оның құрамында қант - рибоза болады. Азотты негізі - аденин. Негізгі айырмашылығы мынада: АТФ-та фосфор қышқылының бір қалдығының орнына рибозаға бірінен соң бірі үш қалдық қосылады, сондықтан «үш-фосфат» деп аталған. АТФ негізгі биологиялық энергия жинақтау қызметін атқаруға фосфор қалдықтарының арасындағы химиялық байланыс мүмкіндік жасайды. Ол молекуладан «үзілген» кезде - энергияны жинақтау. энергия бөлінеді. Сонымен бірге бөлінген энергия тірілік үдерістеріне - бұлшықет жиырылуына, зат синтездеу немесе жүйке серпінділігіне пайдаланылады. Егер жасушада энергия (құнарлы заттардың ыдырау үдерісінде) пайда болса, онда АТФ-ты оңай қалпына келтірудің қайтымды үдерісі жүреді. АТФ - ағзалардың бүкіл пайдалы энергиясы іс жүзінде сол арқылы «өтетін» зат. Бүкіл тіршілік үдерістері негізіне жататын химиялық реакциялардың жасушада жүзеге асуына жылу, механикалық, өзге де ешқандай энергия түрі пайдаланылмайды. АТФ-ны «жасушалардың энергетикалық нарқы» деп жиі айтатыны сондықтан болса керек. Заттар ыдырау арқылы энергиясын АТФ синтезіне береді. Осыған қатарласа ағзамен және жарғақша арқылы биосинтездің, өсудің, бұлшықет жиырылуының, жүйке серпілісінің заттар тасымалдауды және өзге де көптеген тіршілік үдерістері жүреді. Осы үдерістердің барлығына тек АТФ-ның ыдырау энергиясы ғана шығындалады. АТФ-ның бір молекуласы тәулігіне 2-ден 3 мың рет ыдырап, қосылыса алады
Аденозинүшфосфор
|
|
Жаңа материалды бекіту |
10 - мин |
Сұрақтарға жауап беріңдер, талдаңдар. 1. АТФ қызметі және биологиялық рөлін анықтау. 2. АТФ дегеніміз не? Толық түсінгенін қадағалау |
|
Сабақ бойынша рефлексия |
5 - мин |
Рефлексия «Бір ауыз сөз» Оқытушы сабақты қорытындылау мақсатында білімгерлердің сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
|
Бағалау |
5 - мин |
Жауап бергендеріне қарай жеке бағалау
|
|
Үй тапсырмасы |
85-90 мин |
Қорытынды жасау, зертханалық жұмыс, сұрақтар мен жаттығуларға жауап жазу
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Аденозинүшфосфор қышқылының құрылымы мен қызметі
Тараз «Парасат» колледжі
(білім беру ұйымының атауы)
Оқу сабағының жоспары №12 Кафедра меңгерушісі ________ Набиева Қ.Н.
|
Сабақ тақырыбы |
Тақырып 1.4.1. Аденозинүшфосфор қышқылының құрылымы мен қызметі. Тақырып 1.4.2. Аденозинүшфосфор қышқылының синтезі: глюкозаның аэробты және анаэробты ыдырау кезеңдері. |
|
Модуль /пән атауы |
Биология |
|
Дайындаған педагог |
Аманкелдиева З.М |
|
Күні, айы, жылы |
21.10.2024-26.10.2024 |
|
1. Жалпы мәліметтер |
|
|
Курс, топ |
І курс; БҚ -1-1(І)-24, АІ-2-1(І)-24, АІ-2-2(І)-24 |
|
Сабақ түрі |
Практикалық сабақ |
|
2. Мақсаты, міндеттері |
Аденозинүшфосфаттың құрылысы мен қызметін оқып үйрету Аденозинүшфосфаттың құрылысы мен қызметін сипаттауды үйрену |
|
3.Оқу-жаттығу процесінде білім алушылар меңгеретін күтілетін нәтижелер және (немесе) кәсіби дағдылар тізбесі |
Біледі: Негізгі энергия көздерінің бірі- аденозинүшфосфарттары екенін біледі. Меңгереді: Аденозинүшфосфаттың құрылысы мен қызметін меңгереді Дағдысын қалыптастырады: - Мақсатқа сәйкес қорытынды жасайды. |
|
4. Қажетті ресурстар |
Суреттер, ғаламтор, оқулық, маркерлер, таратпа материалдар |
5. Сабақтың барысы
|
Кезеңдері |
Уақыты |
Мазмұны |
|
Ұйымдастыру кезеңі |
5 - мин |
Сәлемдесу,білімгерлердің сабаққа қатысуын тексеру. Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Алақан жылуы» әдісі арқылы. Білімгерлер бір-біріне жақсы сөздер арқылы бүгінгі күнге сәттілік тілейді. |
|
Үй жұмысын жан-жақты тексеру |
30 - мин |
Өткен тақырыпты пысықтау мақсатында «Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақтар қойылып, жауаптар алынады. |
|
Жаңа білімді баяндау |
35 - мин |
Аденозинүшфосфор қышқылы немесе Аденозинүшфосфат (қысқаша АТФ немесе АҮФ, ағылш. АТР) - энергетикалық нуклеотид. Бұл - тірі жасушадағы негізгі «энергия заты». Ағзалардағы бүкіл процесстерінде, заттектер алмасуында маңызы зор. АТФ 1929 жылы Гарвардской медицина мектебінің ғылымдарының (Карл Ломан мен Йеллапрагада Суббарао зерттеу жұмыстарының нәтижесінде ашылған. 1941 жылы Фриц Липман АТФ-тың жасушадағы негізгі энергия таратушы ретінде айқындаған. Атауы АТФ-тың систематикалық атауы: 9-β-D-рибофуранозиладенин-5'-үшфосфат немесе 9-β-D-рибофуранозил-6-амино-пурин-5'-үшфосфат. Химиялық жіктеу бойынша АТФ - аденозиннің (аденин және рибозаның туындысы) үшфосфорлық эфиры.
Жалпы сипаттамасы Органикалық молекулалардың тотығу реакцияларында бөлініп шығатын энергия Аденозин үш фосфат қышқылы түрінде митохондрияларға жиналады. Аденозин үш фосфат қышқылы гидролизденіп бір макроэнергиялық байланыс үзілгенде, 8,4 ккал/моль бөлінеді. Глюкозаның бір молекуласы клеткада көміртек оксиді (СО2) мен суға (Н2О) дейін ыдырауынан Аденозин үш фосфат қышқылының 38 молекуласы синтезделеді.
Қызметі және биологиялық рөлі
Аденозин үш фосфат
қышқылы энергиясы организмде органикалық
молекулалар биосинтезіне, бұлшық
еттердің жұмысына, жүйке
импульстерінің берілуіне,
иондардың клетка мембранасы арқылы
тасымалдануына, т.б. жұмсалады. АТФ-тың рөлі мен қасиетін акырына дейін түсіну үшін АТФ молекуласының кұрылысын білу керек. Бұл - жалғыз нуклеотид. Ол РНҚ тізбегіндегі нуклеотидтерге ұқсас, өйткені оның құрамында қант - рибоза болады. Азотты негізі - аденин. Негізгі айырмашылығы мынада: АТФ-та фосфор қышқылының бір қалдығының орнына рибозаға бірінен соң бірі үш қалдық қосылады, сондықтан «үш-фосфат» деп аталған. АТФ негізгі биологиялық энергия жинақтау қызметін атқаруға фосфор қалдықтарының арасындағы химиялық байланыс мүмкіндік жасайды. Ол молекуладан «үзілген» кезде - энергияны жинақтау. энергия бөлінеді. Сонымен бірге бөлінген энергия тірілік үдерістеріне - бұлшықет жиырылуына, зат синтездеу немесе жүйке серпінділігіне пайдаланылады. Егер жасушада энергия (құнарлы заттардың ыдырау үдерісінде) пайда болса, онда АТФ-ты оңай қалпына келтірудің қайтымды үдерісі жүреді. АТФ - ағзалардың бүкіл пайдалы энергиясы іс жүзінде сол арқылы «өтетін» зат. Бүкіл тіршілік үдерістері негізіне жататын химиялық реакциялардың жасушада жүзеге асуына жылу, механикалық, өзге де ешқандай энергия түрі пайдаланылмайды. АТФ-ны «жасушалардың энергетикалық нарқы» деп жиі айтатыны сондықтан болса керек. Заттар ыдырау арқылы энергиясын АТФ синтезіне береді. Осыған қатарласа ағзамен және жарғақша арқылы биосинтездің, өсудің, бұлшықет жиырылуының, жүйке серпілісінің заттар тасымалдауды және өзге де көптеген тіршілік үдерістері жүреді. Осы үдерістердің барлығына тек АТФ-ның ыдырау энергиясы ғана шығындалады. АТФ-ның бір молекуласы тәулігіне 2-ден 3 мың рет ыдырап, қосылыса алады
Аденозинүшфосфор
|
|
Жаңа материалды бекіту |
10 - мин |
Сұрақтарға жауап беріңдер, талдаңдар. 1. АТФ қызметі және биологиялық рөлін анықтау. 2. АТФ дегеніміз не? Толық түсінгенін қадағалау |
|
Сабақ бойынша рефлексия |
5 - мин |
Рефлексия «Бір ауыз сөз» Оқытушы сабақты қорытындылау мақсатында білімгерлердің сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
|
Бағалау |
5 - мин |
Жауап бергендеріне қарай жеке бағалау
|
|
Үй тапсырмасы |
85-90 мин |
Қорытынды жасау, зертханалық жұмыс, сұрақтар мен жаттығуларға жауап жазу
|
шағым қалдыра аласыз




