Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 1-тоқсан 2-бөлім: "Мектеп –өмірі. Әдепті бала - арлы бала»
|
|
Мектеп: школа-лицей «Нүрорда» |
|||
|
Күні: |
|
Мұғалімнің аты-жөні: Калиакперова Ақгүл Еркінқызы |
|||
|
Сынып: 5 __ |
|
Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағандар: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
|
«Мектеп өмірі» тақырыбында эссе жазу |
|||
|
Оқу бағдарламасына сілтеме |
Ж2. Эссе жазу |
||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Эссе құрылымын сақтай отырып, адамды, табиғатты, белгілі бір оқиғаны сипаттап жазу. |
||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Жоғары деңгей дағдылары |
||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||
|
Дискриптор |
- мәтінде үйірмелерді сипаттауда сын есімдерді дұрыс қолданады; - берілген тірек сөздерді қолданады; - мәтін құрылымын (кіріспе, негізгі, қорытынды) сақтайды. |
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: «Менің ойымша ...», «Себебі, мен оны былай түсіндіремін ...», «Оны мен мына фактілермен дәлелдей аламын ...», |
||||
|
Сабақта жүзеге асырылатын құндылықтар |
Ынтымақтастық, өзіне және өзгелерге құрмет құндылықтарын дамыту сабақ барысында іс-жүзінде асырылады. |
||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Жазылым барысында әдебиет теориясымен байланыстырылады. |
||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Оқушыларға берілетін тапсырмалар үшін презентация қолданылады. |
||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Алдыңғы сабақта мектеп өмірі туралы жалпы түсінік алған, бұл сабақта жазылым дағдысы арқылы білімдерін жетілдіре алады. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
|||
|
Сабақтың басы 6 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жаңа сабақтың мақсаты мен бағалау критерийін таныстырамын, үй тапсырмасын пысықтаймын. Қызығушылықты ояту. Мақал –мәтелдерді жалғастыр. 1. Мектеп – кеме, ... (білім-теңіз) 2. Оқусыз білім жоқ, ... (білімсіз күнің жоқ) 3. Оқу – инемен ... (құдық қазғандай) |
презентация |
|||
|
Сабақтың ортасы 10 минут 20 мин
|
II. Эссенің жазылу талаптарын түсіндіру Эссе жазуда абзац құрылымын ескеру. Абзац жазудың негізгі шарттары. Мәтіндер негізінен бірнеше абзацтан тұрады. Бір абзацта бір ой толықтай ашып жазылады. Әр абзац тақырыптық сөйлемнен ,қолдаушы сөйлемнен және қорытынды сөйлемнен тұрады. Тақырыптық сөйлем – абзацтың негізгі идеясын көрсетеді. Қолдаушы сөйлемдер – тақырыптық сөйлемдегі ойды ашатын сөйлемдер. Қорытынды сөйлем – абзацтағы ойды қорытындылайтын сөйлем. Сонымен қатар, ойды толықтыру үшін деректер мен мысалдарды да қосуға болады. Ең бастысы абзац жаңа азат жолдан басталып жазылады. Эссенің жазылу жоспары: - Кіріспе (эссенің 30 % көлемі) - Негізгі бөлім (эссенің 60 % көлемі); - Қорытынды (эссенің 10 % көлемі);
III. Жазылым «Мектептегі үйірмелердің пайдасы» тақырыбында мектебіңіздегі үйірмелер туралы сипаттап жазыңыз. Сын есімдерді қолданыңыз. (60-70 сөз) Төменде ұсынылған тірек сөздерді қолданыңыз: қазақша күрес, қолөнер, драма, бос уақыт, көрме, қабілетті ұштау. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Дискриптор: - мәтінде үйірмелерді сипаттауда сын есімдерді дұрыс қолданады; - берілген тірек сөздерді қолданады; - мәтін құрылымын (кіріспе, негізгі, қорытынды) сақтайды.
|
|
||||||||||
|
Сабақтың соңы 4 минут |
Кері байланыс.
Үйге тапсырма: «Мектеп өмірі» туралы ой толғау |
|
||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен байланыс |
||||||||||
|
|
|
|
||||||||||
|
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||
|
|
||||||||||||
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1:; 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? 1: 2: |
||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Әдепті бала - әдемі бала
Әдепті бала - әдемі бала
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 1-тоқсан 2-бөлім: "Мектеп –өмірі. Әдепті бала - арлы бала»
|
|
Мектеп: школа-лицей «Нүрорда» |
|||
|
Күні: |
|
Мұғалімнің аты-жөні: Калиакперова Ақгүл Еркінқызы |
|||
|
Сынып: 5 __ |
|
Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағандар: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
|
«Мектеп өмірі» тақырыбында эссе жазу |
|||
|
Оқу бағдарламасына сілтеме |
Ж2. Эссе жазу |
||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Эссе құрылымын сақтай отырып, адамды, табиғатты, белгілі бір оқиғаны сипаттап жазу. |
||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Жоғары деңгей дағдылары |
||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||
|
Дискриптор |
- мәтінде үйірмелерді сипаттауда сын есімдерді дұрыс қолданады; - берілген тірек сөздерді қолданады; - мәтін құрылымын (кіріспе, негізгі, қорытынды) сақтайды. |
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: «Менің ойымша ...», «Себебі, мен оны былай түсіндіремін ...», «Оны мен мына фактілермен дәлелдей аламын ...», |
||||
|
Сабақта жүзеге асырылатын құндылықтар |
Ынтымақтастық, өзіне және өзгелерге құрмет құндылықтарын дамыту сабақ барысында іс-жүзінде асырылады. |
||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Жазылым барысында әдебиет теориясымен байланыстырылады. |
||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Оқушыларға берілетін тапсырмалар үшін презентация қолданылады. |
||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Алдыңғы сабақта мектеп өмірі туралы жалпы түсінік алған, бұл сабақта жазылым дағдысы арқылы білімдерін жетілдіре алады. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
|||
|
Сабақтың басы 6 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жаңа сабақтың мақсаты мен бағалау критерийін таныстырамын, үй тапсырмасын пысықтаймын. Қызығушылықты ояту. Мақал –мәтелдерді жалғастыр. 1. Мектеп – кеме, ... (білім-теңіз) 2. Оқусыз білім жоқ, ... (білімсіз күнің жоқ) 3. Оқу – инемен ... (құдық қазғандай) |
презентация |
|||
|
Сабақтың ортасы 10 минут 20 мин
|
II. Эссенің жазылу талаптарын түсіндіру Эссе жазуда абзац құрылымын ескеру. Абзац жазудың негізгі шарттары. Мәтіндер негізінен бірнеше абзацтан тұрады. Бір абзацта бір ой толықтай ашып жазылады. Әр абзац тақырыптық сөйлемнен ,қолдаушы сөйлемнен және қорытынды сөйлемнен тұрады. Тақырыптық сөйлем – абзацтың негізгі идеясын көрсетеді. Қолдаушы сөйлемдер – тақырыптық сөйлемдегі ойды ашатын сөйлемдер. Қорытынды сөйлем – абзацтағы ойды қорытындылайтын сөйлем. Сонымен қатар, ойды толықтыру үшін деректер мен мысалдарды да қосуға болады. Ең бастысы абзац жаңа азат жолдан басталып жазылады. Эссенің жазылу жоспары: - Кіріспе (эссенің 30 % көлемі) - Негізгі бөлім (эссенің 60 % көлемі); - Қорытынды (эссенің 10 % көлемі);
III. Жазылым «Мектептегі үйірмелердің пайдасы» тақырыбында мектебіңіздегі үйірмелер туралы сипаттап жазыңыз. Сын есімдерді қолданыңыз. (60-70 сөз) Төменде ұсынылған тірек сөздерді қолданыңыз: қазақша күрес, қолөнер, драма, бос уақыт, көрме, қабілетті ұштау. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Дискриптор: - мәтінде үйірмелерді сипаттауда сын есімдерді дұрыс қолданады; - берілген тірек сөздерді қолданады; - мәтін құрылымын (кіріспе, негізгі, қорытынды) сақтайды.
|
|
||||||||||
|
Сабақтың соңы 4 минут |
Кері байланыс.
Үйге тапсырма: «Мектеп өмірі» туралы ой толғау |
|
||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен байланыс |
||||||||||
|
|
|
|
||||||||||
|
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||
|
|
||||||||||||
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1:; 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? 1: 2: |
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














