Әдептілік. Сын-қимыл үстеуі. "Мектеп" баспасы. 6-сынып. Сабақ жоспары. ҚМЖ

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Әдептілік. Сын-қимыл үстеуі. "Мектеп" баспасы. 6-сынып. Сабақ жоспары. ҚМЖ

Материал туралы қысқаша түсінік
6.1.2.1 -әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (жаңалық, құттықтау) көтерілген мәселені талдау. 6.4.4.3 - үстеудің мағыналық түрлерін ажырату, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдану
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Қазақ тілі Т1

Күні:

Сынып: 6

Педагогтің аты-жөні:

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Әдептілік.

Сын-қимыл үстеуі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

6.1.2.1 -әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (жаңалық, құттықтау) көтерілген мәселені талдау.

6.4.4.3 - үстеудің мағыналық түрлерін ажырату, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдану

Сабақ мақсаттары

-әлеуметтік-мәдени тақырыпқа байланысты диалог, көтерілген мәселені талдайды.

- үстеудің мағыналық түрлерін ажыратады

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Психологиялық ахуал «Акроним» ойыны:

Оқушыларды түгелдейді

Мұғаліммен амандасады, оқу құралдарын дайындайды.

«Есім акронимі» әдісі арқылы әр оқушы өз есімінің бастапқы әрпінен басталатын сын есім қойып айтады.



Мұғалімнің кері байланысы

Оқу құралдары


Ойқозғау

1-тапсырма

Суретке қарап пікір алысайық.


Суреттер арқылы мәтін тақырыбын болжайды.

Суреттерге қатысты әр оқушы өз пікірін бір сөйлеммен түйіндеп айтып шығады.

Ынталандыру стикерлері беріледі

Дескриптор:

Мәтін тақырыбын болжайды


Жаңа сабақ












2-тапсырма

Белсенді тыңдалым

2а-тапсырма Жұптық жұмыс












2ә-тапсырма.

Жеке


Үнтаспадан 21-аудиомәтінді тыңдау

Мәтін тақырыбы «Тәрбиенің сегіз қағидасы»


Мәтіндегі ақпараттарға сүйеніп, сызбаны толтырыңдар. (Мәтін ақпаратынан түйген ойды толтырып жазу)

Shape6 Shape2 Shape4 Shape5 Shape1 Shape3

Әдептілік дегеніміз









Shape7




Өздері берген анықтамаларды өмірлік жағдаяттармен байланыстырып түсіндіреді.

(Кластерге жазып шыққан әлептілік туралы анықтамларға қатысты өз ойларын айтып, өмірлік жағдаяттарда көрініс табуын суреттеу)


Дескриптор:

Мәтіндегі ақпаратқа, көтерілген мәселеге байланысты ой өрбітеді;

-мәселені талдайды;

-өмірмен байланыстырады







Интерактивті тақта

https://youtu.be/P5tr7DM9-m0?si=ZnHN7xuTMSOkyxoe



Сергіту сәті

«Бөтелкедегі су»

Жартылай су құйылған құтыдағы су қалай қарай қозғалса, оқушылар солай қарай қозғалады.



Сабақтың ортасы

Грамматикалық материал




Сын-қимыл (бейне) үстеуі

Анықтамасы

Сын-қимыл үстеуі қимылдың, іс-әрекеттің өту амалын, сынын, тәсілін білдіреді

Сұрақтары

Қалай? Қалайша? Кімше?

Мыалы

Емін-еркін, әзер, ақырын, шапшаң, қолма-қол, лезде


Дескриптор:

-сын-қимыл бейне үстеуі туралы біледі

-мысал келтіре алады



Сабақты бекіту

3-тапсырма.

Топтық жұмыс





4-тапсырма

«Кім жылдам?»

Берілген үстеулерге сұрақ қойып, тиісті бағанға жазыңдар.

Құсша, қолма-қол, көлденең, бірден, зорға, қаннен-қаперсіз, ақырын, шалқасынан, орысша, жылдам, бұлбұлша, жаңаша, шикілей, бұлақтайын, жата-жастана.

Shape10 Shape9 Shape8

Күрделі үстеу

Туынды үстеу

Негізгі үстеу




Үстеулерді мағынасына қарай топтастырыңдар.

Жол-жөнекей, әуелден, былтыр, ілгеріде, жуырда, тысқары, күндіз, мұнда, төмен, сонда, үнемі, тез, ежелден, қолма-қол, баяу, әрең-әрең, етпетінен.

Бұл жаттығуды ойын түрінде сыныппен ойнайды. Оқушыларға мысалдар таратылып беріледі. Мезгіл, мекен, сын-қимыл үстеуі сөздерін 3 оқушы ұстап тұрады. Ал мысалдарды қолына ұстаған оқушылар керекті үстеудің жанына барып топтасады. Болған соң барлығы дұрыс –бұрыстығын тексереді.


Дескриптор:


-мезгіл, мекен, сын-қимыл үстеулерін бір-бірінен ажыратады;

-тұлғаларын ажыратады









Кері байланыс

3 минут

Рефлексия

С абақ бойынша оқушылар өз ойларын айтып, құрастыру бөліктерін ретімен орналастырады. Мысалы, ақпарат түсінікті болды деген бөлікті орналастыру үшін оқушы грамматиканы, жалпы сабақты түсінуі керек. Егер түсінбеген болса, бұл бөлік бос қалады. Мұғалім әр баланың құрастыруынан қай тұстан әлісіздеу болғанын анықтайды.




Үй тапсырмасы

5-тапсырма. Суретуе қарап, шамамен қазіргі өлшем бірліктерге айналдырыңдар. Тағы қандай халықтық өлшем, мөлшер атауларын білесіңдер?
















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
02.03.2024
555
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі