|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 3-бөлім |
Мектеп:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Марат Қабанбай «Бауыр» әңгімесі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Марат Қабанбайдың «Бауыр» әңгімесіндегі кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Әңгімеден кейіпкердің портретін көрсететін жолдарды табады, іс-әрекетін көрсетеді, кейіпкер образы туралы өзіндік пікірін тұжырымдайды, басты кейіпкерлер – Манап пен Қалидың тәрбиесі мен мінез-құлқындағы ерекшеліктерді салыстыра отырып, көзқарастарын білдіреді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Әңгіме кейіпкері Қалидың бойындағы жағымсыз мінездерден құтылу жолдары туралы тамаша идеялар қоса алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: жол машақаты, тәптіштеп сұрау, лекіп сөйлеген, жанарымен сүртіп отыр, түйе палуан, додаға түссе, баудай түсіп, көзбен көріп, қолмен ұстау, тамыр жаю,еті үйрену, қой аузынан шөп алмас,көлденең көк атты, тілі күрмеуге келмеу,бетінен оты шығу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ізгі қасиеттер арқылы қарым-қатынас жасау мәдениетін қалыптастыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Музыка, бейнелеу өнері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Марат Қабанбайдың «Бауыр» әңгімесінен алған алдыңғы білімдері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин 5 мин |
Жағымды психологиялық ахуал орнату алгоритмі: Ойсергек «Өзіңізге тілегенді басқаларға тілеңіз». Әр оқушы өзіне ішінен тілек тілейді. Содан кейін бір-бірінің қолын алып, сол тілектерді бір-біріне тілейді /баяу әуен ойнап тұрады/. Топқа бөлу:Әр түрлі түстегі артына адам бойында болатын қасиеттер жазылған стикерлер арқылы топқа болу: 1-топ: Адалдық. 2-топ: Еңбексүйгіштік. 3-топ: Қайырымдылық. 4-топ: Тапқырлық. /Әр қасиетке топ мүшелері сиаттама береді.Осы қасиеттердің әрқайсысының бойынан табылуын тілеймін/. Оқу мақсаты: 5.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу Тақырыпқа ену мақсатындағы ширату жаттығуы. «Жаңа білімге копір салу» стратегиясы.
|
үнтаспа Стикер «Мектеп» баспасы дайындаған оқулық /жоба/ |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 мин 7 мин 5 мин 8 мин |
Топ бойынша кейіпкерлер бөлінеді /Манап Төрекелдиев, Қали Төрекелдиев, Виктория Ивановна, Эльжбета Сергеевна/. (Қ.) үшін тапсырма.
(Т) 2-тапсырма. Ауылда ағайындарының қолында өскен Манап пен балалар үйінде тәрбиеленген Қалидың тәрбиесі мен мінез - құлқы туралы көзқарастары. «Қос диаграмма» әдісі. Топтық бағалау: «Екі жұлдыз, бір тілек». (Ө) 3-тапсырма. Әңгіме кейіпкері Қалидың бойындағы жағымсыз мінездерден құтылу жолдары. «Тамаша идеялар» әдісі. «Отшашу» арқылы бағалау.
(Ө) 4-тапсырма. Саралау тапсырмасы. «Мені толғандырған мәселе». «Крест-нөл» әдісі.
Бірін-бірі бағалау: «Сыныптасқа бір мадақ» /Жарайсың, керемет, тамаша, бәрекелді …/. |
Стикер
Қ. Кестесі
«Мектеп» баспасы дайындаған оқулық /жоба/
«Қос диаграмма» графикалық органайзері
«Крест - нөл» кестесі |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясы: «Рефлексия пирамидасы» әдісі.Сөз тіркестері арқылы тұжырымдау. 1.Сіз үйренген 4 нәрсе: … 2. Сіз бұған дейін білген 3 нәрсе: … 3. Сіз көбірек білгіңіз келген 2 нәрсе: … 4. Есте сақтау керек маңызды 1 нәрсе –
|
«Рефлексия пирамидасы» |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпараттар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау тапсырмаларын іріктеуде белгілі бір оқушыдан күтілетін нəтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуді, оқушылардың жеке қажеттілігін ескере отырып, «Крест - нөл» әдісін таңдадым. Бұл әдіс оқушыларды оқуға ынталандыруға, шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау дағдыларын дамытуға септігін тигізе отырып,әрбір оқушының өз мүмкіндігін пайдалануына, мақсатына жетуіне ықпал етеді деп ойлаймын. Уақытты тиімді пайдалана отырып, бұл саралау әдісін сабақтың қорытындылау кезеңінде қолдануға болады. |
Оқу мақсаты мен сабақ мақсаттарына сәйкес, оқушылардың білім жетістіктерін бағалауда оқушы тапсырмасының орындалу нәтижесінің дұрыстығы, қойған мақсатқа жетуін дескриптор арқылы бағалау және кері байланыс орнату мақсатында «Қ.бағалау», оқушылардың топ ішінде жұмыс жасау деңгейін білу мақсатында «Екі жұлдыз, бір тілек», оқушының күтілетін нәтижеге қол жеткізуін,тиімді түрде алға ілгерілеуін мадақтау түрінде «Отшашу», «Сыныптасқа бір мадақ» сияқты өзара бағалау, оқушының сабақта қалайша жұмыс жасап, оқу мазмұнын қандай дәрежеде игергендігін анықтау және кері байланыс орнату мақсатында «Рефлексия пирамидасы» өзін-өзі бағалау түрлерін қолдандым.
|
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
2-тапсырма Шығарманың идеясын анықтаңыз. Анықтаған идеяңызды «ПОПС» формуласы бойынша жазбаша түсіндіріңіз. Бірінші сөйлем: «Менің ойымша, ертегідегі басты идея- .....» Екінші сөйлем: «Себебі, мен оны былай түсіндіремін ….» Үшінші сөйлем: «Оны мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын … » Соңғы сөйлем: «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім
Дескриптор.әр оқушы ертегіден өзіне тиісті кейіпкердің портретіне қатысты сөз тіркестері мен сөйлемдерді анықтайды; - әр оқушы кейіпкердің ең маңызды 3 әрекетін анықтайды; - портрет пен маңызды әрекеттер негізінде кейіпкер образына қатысты өз пікірін 1 сөйлеммен жеткізеді
«Портрет» әдісі – әр адам өзіне бір объект таңдайды,келбетін, мінез-құлқын, әдеттерін суреттеп жазады. Ұйымдастырушыға береді, ол оқиды, басқалар кім екенін анықтайды.
С. Оқушылар ...............................өлеңдеріндегі лирикалық кейіпкер бейнесі, оның тұлғалық ерекшелігі, өз ортасының өкілі ретінде қоғамдық мәселелерді көтеруі деген сұрақтар төңірегінде ізденеді, белгілі бір тұжырым жасайды.
«Пікірталас картасы»
|
ИЯ |
ЖОҚ |
|
дәлелдемелер |
дәлелдемелер |
Оқушылар .......бойындағы жағымды, жағымсыз қасиеттердің тізбесін жасайды. Оның ішінде қай қыры басым екенін шығарма мазмұнына сүйене отырып түсіндіреді.
Көркем бейнеге тән қасиеттерді өзге кейіпкерлерді сөйлету жолымен де
көрсетуге болады.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Әдет-ғұрыптар
Әдет-ғұрыптар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 3-бөлім |
Мектеп:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Марат Қабанбай «Бауыр» әңгімесі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Марат Қабанбайдың «Бауыр» әңгімесіндегі кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Әңгімеден кейіпкердің портретін көрсететін жолдарды табады, іс-әрекетін көрсетеді, кейіпкер образы туралы өзіндік пікірін тұжырымдайды, басты кейіпкерлер – Манап пен Қалидың тәрбиесі мен мінез-құлқындағы ерекшеліктерді салыстыра отырып, көзқарастарын білдіреді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Әңгіме кейіпкері Қалидың бойындағы жағымсыз мінездерден құтылу жолдары туралы тамаша идеялар қоса алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: жол машақаты, тәптіштеп сұрау, лекіп сөйлеген, жанарымен сүртіп отыр, түйе палуан, додаға түссе, баудай түсіп, көзбен көріп, қолмен ұстау, тамыр жаю,еті үйрену, қой аузынан шөп алмас,көлденең көк атты, тілі күрмеуге келмеу,бетінен оты шығу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ізгі қасиеттер арқылы қарым-қатынас жасау мәдениетін қалыптастыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Музыка, бейнелеу өнері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Марат Қабанбайдың «Бауыр» әңгімесінен алған алдыңғы білімдері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин 5 мин |
Жағымды психологиялық ахуал орнату алгоритмі: Ойсергек «Өзіңізге тілегенді басқаларға тілеңіз». Әр оқушы өзіне ішінен тілек тілейді. Содан кейін бір-бірінің қолын алып, сол тілектерді бір-біріне тілейді /баяу әуен ойнап тұрады/. Топқа бөлу:Әр түрлі түстегі артына адам бойында болатын қасиеттер жазылған стикерлер арқылы топқа болу: 1-топ: Адалдық. 2-топ: Еңбексүйгіштік. 3-топ: Қайырымдылық. 4-топ: Тапқырлық. /Әр қасиетке топ мүшелері сиаттама береді.Осы қасиеттердің әрқайсысының бойынан табылуын тілеймін/. Оқу мақсаты: 5.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу Тақырыпқа ену мақсатындағы ширату жаттығуы. «Жаңа білімге копір салу» стратегиясы.
|
үнтаспа Стикер «Мектеп» баспасы дайындаған оқулық /жоба/ |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 мин 7 мин 5 мин 8 мин |
Топ бойынша кейіпкерлер бөлінеді /Манап Төрекелдиев, Қали Төрекелдиев, Виктория Ивановна, Эльжбета Сергеевна/. (Қ.) үшін тапсырма.
(Т) 2-тапсырма. Ауылда ағайындарының қолында өскен Манап пен балалар үйінде тәрбиеленген Қалидың тәрбиесі мен мінез - құлқы туралы көзқарастары. «Қос диаграмма» әдісі. Топтық бағалау: «Екі жұлдыз, бір тілек». (Ө) 3-тапсырма. Әңгіме кейіпкері Қалидың бойындағы жағымсыз мінездерден құтылу жолдары. «Тамаша идеялар» әдісі. «Отшашу» арқылы бағалау.
(Ө) 4-тапсырма. Саралау тапсырмасы. «Мені толғандырған мәселе». «Крест-нөл» әдісі.
Бірін-бірі бағалау: «Сыныптасқа бір мадақ» /Жарайсың, керемет, тамаша, бәрекелді …/. |
Стикер
Қ. Кестесі
«Мектеп» баспасы дайындаған оқулық /жоба/
«Қос диаграмма» графикалық органайзері
«Крест - нөл» кестесі |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясы: «Рефлексия пирамидасы» әдісі.Сөз тіркестері арқылы тұжырымдау. 1.Сіз үйренген 4 нәрсе: … 2. Сіз бұған дейін білген 3 нәрсе: … 3. Сіз көбірек білгіңіз келген 2 нәрсе: … 4. Есте сақтау керек маңызды 1 нәрсе –
|
«Рефлексия пирамидасы» |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпараттар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау тапсырмаларын іріктеуде белгілі бір оқушыдан күтілетін нəтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуді, оқушылардың жеке қажеттілігін ескере отырып, «Крест - нөл» әдісін таңдадым. Бұл әдіс оқушыларды оқуға ынталандыруға, шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау дағдыларын дамытуға септігін тигізе отырып,әрбір оқушының өз мүмкіндігін пайдалануына, мақсатына жетуіне ықпал етеді деп ойлаймын. Уақытты тиімді пайдалана отырып, бұл саралау әдісін сабақтың қорытындылау кезеңінде қолдануға болады. |
Оқу мақсаты мен сабақ мақсаттарына сәйкес, оқушылардың білім жетістіктерін бағалауда оқушы тапсырмасының орындалу нәтижесінің дұрыстығы, қойған мақсатқа жетуін дескриптор арқылы бағалау және кері байланыс орнату мақсатында «Қ.бағалау», оқушылардың топ ішінде жұмыс жасау деңгейін білу мақсатында «Екі жұлдыз, бір тілек», оқушының күтілетін нәтижеге қол жеткізуін,тиімді түрде алға ілгерілеуін мадақтау түрінде «Отшашу», «Сыныптасқа бір мадақ» сияқты өзара бағалау, оқушының сабақта қалайша жұмыс жасап, оқу мазмұнын қандай дәрежеде игергендігін анықтау және кері байланыс орнату мақсатында «Рефлексия пирамидасы» өзін-өзі бағалау түрлерін қолдандым.
|
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
2-тапсырма Шығарманың идеясын анықтаңыз. Анықтаған идеяңызды «ПОПС» формуласы бойынша жазбаша түсіндіріңіз. Бірінші сөйлем: «Менің ойымша, ертегідегі басты идея- .....» Екінші сөйлем: «Себебі, мен оны былай түсіндіремін ….» Үшінші сөйлем: «Оны мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын … » Соңғы сөйлем: «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім
Дескриптор.әр оқушы ертегіден өзіне тиісті кейіпкердің портретіне қатысты сөз тіркестері мен сөйлемдерді анықтайды; - әр оқушы кейіпкердің ең маңызды 3 әрекетін анықтайды; - портрет пен маңызды әрекеттер негізінде кейіпкер образына қатысты өз пікірін 1 сөйлеммен жеткізеді
«Портрет» әдісі – әр адам өзіне бір объект таңдайды,келбетін, мінез-құлқын, әдеттерін суреттеп жазады. Ұйымдастырушыға береді, ол оқиды, басқалар кім екенін анықтайды.
С. Оқушылар ...............................өлеңдеріндегі лирикалық кейіпкер бейнесі, оның тұлғалық ерекшелігі, өз ортасының өкілі ретінде қоғамдық мәселелерді көтеруі деген сұрақтар төңірегінде ізденеді, белгілі бір тұжырым жасайды.
«Пікірталас картасы»
|
ИЯ |
ЖОҚ |
|
дәлелдемелер |
дәлелдемелер |
Оқушылар .......бойындағы жағымды, жағымсыз қасиеттердің тізбесін жасайды. Оның ішінде қай қыры басым екенін шығарма мазмұнына сүйене отырып түсіндіреді.
Көркем бейнеге тән қасиеттерді өзге кейіпкерлерді сөйлету жолымен де
көрсетуге болады.
шағым қалдыра аласыз













