Қысқа мерзімді жоспар
Бекітемін: _______________ Қазақ тілі 7-сабақ
|
Бөлім: |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты- жөні |
Султанова Гүлжан Бақытбекқызы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
23.10.2023ж |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Әдет-ғұрыптар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.3.2.1 жанрлық ерекшкліктеріне сай ресімделуі мен құрлымын сақтап, хат құрастырып жазу; 5.4.3.1 тура және ауыспаоы мағыналы сөздерді,көп мағыналысөздеркөркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжай алады. Оқушылардың басым бөлігі: Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжап, өз ойын айта алады. Алған ақпараты бойынша мәтін жаза алады. Кейбір оқушылар: Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар бойынша тақырыпқа болжам жасап, оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жаза алады |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
Білім алушы:
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, «Дадокаэдр» әдісі бойынша оқушылардың сабаққа деген зейінін шоғырландыру; Топқа бөлу: Қағаз қиындысындағы қазақ халқының салт- дәстүрлерін топтастыру арқылы 3топқа бөлінеді. Оқушыларға бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсаты айтылады . Еске түсірейік! «Тәтті бауырсақтар» әдісі Қораптан бауырсақ тәрізді қағаз қиындысын таңдап шығарып қағазда жазылған салт-дәстүрлер туралы мәлімет береді. |
Оқушылар амандасып, «Дадокаэдр» әдісі бойынша 12жақты айналдыру арқылы түрлі тапсырмаларды орындайды. Қағаз қиындысын алу арқылы 3топқа бөлінеді. Ітоп «Жаңа туған сәбиге байланысты әдет-ғұрыптар» ІІтоп «Үйлену тойына байланысты салт-дәстүрлер» ІІІтоп «Күнделікті қолданылатын әдет-ғұрыптар» |
Ұйымдастыру кезеңінде белсенділігі мен көзге түскен оқушыларды «Мадақтау сөздер арқылы» бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақ 1-тапсырма. 48-бет Тыңдалым жұмысы Жұптық жұмыс 2-тапсырма. 48-бет Кестедегі сөздердің мағыналарын түсіндіру
Топтық жұмыс 4-тапсырма. 49-бет Шетелдік достарына қазақ халқының қайырымдылыққа құрылған салт-дәстүрлері туралы хат жазу. Жұмыс топпен орындалып, тақтаға постер арқылы қорғалады.
Сергіту сәті «Амандасу салты» әдісі
Жеке жұмыс 3-тапсырма. 48-бет Мәтіннен тірек сөздерді табады. Сөздердің қай мағынада (тура, ауыспалы) тұрғанын анықтайды. ЕБҚ тапсырмасы Сәйкестендіруді орында:
|
Мәтінді үнтаспадан тыңдап, «таным, ұғым әдет,әдеп, салт-дәстүр» сөздерімен танысады.
Дискриптор: Білім алушы:
Барлығы – 3балл (ЕБҚ тапсырмасы +)
Дискриптор: Білім алушы:
Барлығы –3 балл (ЕБҚ тапсырмасы +) Сергіту сәті Бейнематериалда көрсеткен қимылдарды қайталау арқылы әртүрлі амандасу түрлерін орындайды.
Дискриптор: Білім алушы:
Барлығы –4 балл
ЕБҚ тапсырмасының дискрипторы: -Салт- дәстүрлер мен түсіндірмелерді сәйкестендіреді.
|
Ұжымдық бағалау «Жарайсыңдар, балалар! , Мұқият тыңдаңдар!»
ҚБ: «Мен-саған, сен-маған» жұптық тексеру (дәптер алмасу арқылы)
ҚБ: «Лайк – Коментарий»
ҚБ: «Бағдаршам»әдісі Жауабы қате-«қызыл» Жауабы жартылай дұрыс- «сары» Жауабы дұрыс- «жасыл» |
Үнтаспа
Кесте
Постер
https://youtu.be/6ANZF45gDJ0?si=xJ6bD4XHSW6PSWO9
Мәтін
Сәйкестендіру парағы
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Үйге тапсырма: Тапсырма № Бағалау «Домбыра» әдісі арқылы домбырадағы ұпай сандары бойынша бағалау Керібайланыс «Сыр сандық» сыни тұрғыдан ойлау әдісі
|
Домбырадағы сәйкес келетін ұпай сандарын белгілейді.
Керібайланыс * бүгінгі сабақтан есте қалған 10 сөз жазады. * осы аталған сөздердің ішінен ұнаған үшеуін белгілеп, солар туралы толығырақ мәлімет жазып сандыққа салады. |
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
Тұсаукесер |
Қуаныштың белгісі ретінде тәттілер шашу. |
|
Сүйінші |
Атқа міну жасына толған ұл балаға жасалатын той |
|
Қыз ұзату |
Сәби бесіктен шығып, еңбектеуден өткен соң, қаз тұрып, тәй-тәй басқанда жасалатын дәстүр |
|
Шашу |
|
|
Сүндет тойы |
Қуанышты хабар жеткізу |



Жұптық тапсырма
|
Сөз |
Түсіндірме |
|
Таным |
|
|
Ұғым |
|
|
Әдет |
|
|
Әдеп |
|
|
Салт-дәстүр |
|
Жұптық тапсырма
|
Сөз |
Түсіндірме |
|
Таным |
|
|
Ұғым |
|
|
Әдет |
|
|
Әдеп |
|
|
Салт-дәстүр |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Әдет-ғұрыптар
Әдет-ғұрыптар
Қысқа мерзімді жоспар
Бекітемін: _______________ Қазақ тілі 7-сабақ
|
Бөлім: |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты- жөні |
Султанова Гүлжан Бақытбекқызы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
23.10.2023ж |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Әдет-ғұрыптар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.3.2.1 жанрлық ерекшкліктеріне сай ресімделуі мен құрлымын сақтап, хат құрастырып жазу; 5.4.3.1 тура және ауыспаоы мағыналы сөздерді,көп мағыналысөздеркөркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжай алады. Оқушылардың басым бөлігі: Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжап, өз ойын айта алады. Алған ақпараты бойынша мәтін жаза алады. Кейбір оқушылар: Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар бойынша тақырыпқа болжам жасап, оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жаза алады |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
Білім алушы:
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, «Дадокаэдр» әдісі бойынша оқушылардың сабаққа деген зейінін шоғырландыру; Топқа бөлу: Қағаз қиындысындағы қазақ халқының салт- дәстүрлерін топтастыру арқылы 3топқа бөлінеді. Оқушыларға бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсаты айтылады . Еске түсірейік! «Тәтті бауырсақтар» әдісі Қораптан бауырсақ тәрізді қағаз қиындысын таңдап шығарып қағазда жазылған салт-дәстүрлер туралы мәлімет береді. |
Оқушылар амандасып, «Дадокаэдр» әдісі бойынша 12жақты айналдыру арқылы түрлі тапсырмаларды орындайды. Қағаз қиындысын алу арқылы 3топқа бөлінеді. Ітоп «Жаңа туған сәбиге байланысты әдет-ғұрыптар» ІІтоп «Үйлену тойына байланысты салт-дәстүрлер» ІІІтоп «Күнделікті қолданылатын әдет-ғұрыптар» |
Ұйымдастыру кезеңінде белсенділігі мен көзге түскен оқушыларды «Мадақтау сөздер арқылы» бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақ 1-тапсырма. 48-бет Тыңдалым жұмысы Жұптық жұмыс 2-тапсырма. 48-бет Кестедегі сөздердің мағыналарын түсіндіру
Топтық жұмыс 4-тапсырма. 49-бет Шетелдік достарына қазақ халқының қайырымдылыққа құрылған салт-дәстүрлері туралы хат жазу. Жұмыс топпен орындалып, тақтаға постер арқылы қорғалады.
Сергіту сәті «Амандасу салты» әдісі
Жеке жұмыс 3-тапсырма. 48-бет Мәтіннен тірек сөздерді табады. Сөздердің қай мағынада (тура, ауыспалы) тұрғанын анықтайды. ЕБҚ тапсырмасы Сәйкестендіруді орында:
|
Мәтінді үнтаспадан тыңдап, «таным, ұғым әдет,әдеп, салт-дәстүр» сөздерімен танысады.
Дискриптор: Білім алушы:
Барлығы – 3балл (ЕБҚ тапсырмасы +)
Дискриптор: Білім алушы:
Барлығы –3 балл (ЕБҚ тапсырмасы +) Сергіту сәті Бейнематериалда көрсеткен қимылдарды қайталау арқылы әртүрлі амандасу түрлерін орындайды.
Дискриптор: Білім алушы:
Барлығы –4 балл
ЕБҚ тапсырмасының дискрипторы: -Салт- дәстүрлер мен түсіндірмелерді сәйкестендіреді.
|
Ұжымдық бағалау «Жарайсыңдар, балалар! , Мұқият тыңдаңдар!»
ҚБ: «Мен-саған, сен-маған» жұптық тексеру (дәптер алмасу арқылы)
ҚБ: «Лайк – Коментарий»
ҚБ: «Бағдаршам»әдісі Жауабы қате-«қызыл» Жауабы жартылай дұрыс- «сары» Жауабы дұрыс- «жасыл» |
Үнтаспа
Кесте
Постер
https://youtu.be/6ANZF45gDJ0?si=xJ6bD4XHSW6PSWO9
Мәтін
Сәйкестендіру парағы
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Үйге тапсырма: Тапсырма № Бағалау «Домбыра» әдісі арқылы домбырадағы ұпай сандары бойынша бағалау Керібайланыс «Сыр сандық» сыни тұрғыдан ойлау әдісі
|
Домбырадағы сәйкес келетін ұпай сандарын белгілейді.
Керібайланыс * бүгінгі сабақтан есте қалған 10 сөз жазады. * осы аталған сөздердің ішінен ұнаған үшеуін белгілеп, солар туралы толығырақ мәлімет жазып сандыққа салады. |
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
Тұсаукесер |
Қуаныштың белгісі ретінде тәттілер шашу. |
|
Сүйінші |
Атқа міну жасына толған ұл балаға жасалатын той |
|
Қыз ұзату |
Сәби бесіктен шығып, еңбектеуден өткен соң, қаз тұрып, тәй-тәй басқанда жасалатын дәстүр |
|
Шашу |
|
|
Сүндет тойы |
Қуанышты хабар жеткізу |



Жұптық тапсырма
|
Сөз |
Түсіндірме |
|
Таным |
|
|
Ұғым |
|
|
Әдет |
|
|
Әдеп |
|
|
Салт-дәстүр |
|
Жұптық тапсырма
|
Сөз |
Түсіндірме |
|
Таным |
|
|
Ұғым |
|
|
Әдет |
|
|
Әдеп |
|
|
Салт-дәстүр |
|
шағым қалдыра аласыз















