Әдістемелік құрал

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Әдістемелік құрал

Материал туралы қысқаша түсінік
Ұсынылып отырған авторлық жұмыс мектепке дейінгі шағын орта топ тәрбиеленушілерінің ойлау, зейін, есте сақтау және танымдық қабілеттерін ұсақ және ірі моториканы дамыту арқылы жетілдіруге бағытталған. Жұмыста баланың жас ерекшеліктері ескеріліп, моторика мен танымдық үдерістердің өзара байланысы ғылыми негізде қарастырылған. Бағдарламада саусақ гимнастикасы, сенсорлық әдіс, дамытушы ойын технологиялары, ойын арқылы оқыту және қимыл-қозғалыс жаттығулары жүйелі түрде қолданылады. Сабақ барысында табиғи, тұрмыстық және сенсорлық материалдарды пайдалану арқылы балалардың қызығушылығы мен белсенділігі артады.
Материалдың қысқаша нұсқасы






Қостанай облысы әкімдігі білім басқармасының

«Қостанай ауданы білім бөлімінің Рыспай негізгі орта мектебі»КММ









АВТОРЛЫҚ

ЖҰМЫС




Тақырыбы:


«Шағын орта топта моториканы қолдана отырып балалардың ой өрісін дамыту»









Жұмыс авторы:
Толық аты-жөні:
Мухамеджанова Элия Тлегеновна


Лауазымы: Шағын орта топ тәрбиешісі








2025-2026 оқу жылы


АВТОРЛЫҚ ЖҰМЫС

Тақырыбы:

«Шағын орта топта моториканы қолдана отырып балалардың ой өрісін дамыту»

Құрастырушы:

Рыспай негізгі орта мектебінің шағын орта топ тәрбиешісі Мухамеджанова Элия Тлегеновна


I. КІРІСПЕ

Қазіргі мектепке дейінгі білім беру жүйесінде баланың жан-жақты дамуы, оның ішінде ойлау қабілетін, зейінін, есте сақтауын, сөйлеуін дамыту өзекті мәселелердің бірі болып табылады. Ғалымдардың зерттеулері көрсеткендей, баланың ұсақ моторикасының дамуы оның ойлау қабілетімен тікелей байланысты.

Шағын орта топ жасындағы балалардың физиологиялық және психологиялық ерекшеліктерін ескере отырып, моторикаға бағытталған инновациялық әдіс-тәсілдерді қолдану баланың ой өрісін тиімді дамытуға мүмкіндік береді. Осыған байланысты ұсынылып отырған авторлық жұмыс мектепке дейінгі шағын орта топ тәрбиеленушілерінің ойлау қабілеттерін ұсақ және ірі моториканы дамыту арқылы жетілдіруге бағытталған.


II. ЖҰМЫСТЫҢ МАҚСАТЫ МЕН МІНДЕТТЕРІ

Мақсаты:

Шағын орта топтағы балалардың ұсақ және ірі моторикасын дамыту арқылы ойлау, зейін, есте сақтау және танымдық қабілеттерін жетілдіру.

Міндеттері:

  1. Балалардың саусақ және қол қимылдарын жетілдіру;

  2. Моторикаға негізделген ойындар арқылы логикалық ойлауын дамыту;

  3. Балалардың танымдық белсенділігін арттыру;

  4. Қарапайым тапсырмалар арқылы өз бетінше әрекет ету дағдыларын қалыптастыру;

  5. Балалардың сөздік қорын байыту.


III. ЖҰМЫСТЫҢ ЖАҢАШЫЛДЫҒЫ

Авторлық жұмыстың жаңашылдығы дәстүрлі ойындар мен жаттығуларды заманауи инновациялық тәсілдермен ұштастыра отырып, моторика мен ойлау қабілетін қатар дамытуға бағытталғандығында. Сабақтарда сенсорлық материалдар, табиғи және тұрмыстық заттар кеңінен қолданылады.


IV. ҚОЛДАНЫЛАТЫН ИННОВАЦИЯЛЫҚ ӘДІС-ТӘСІЛДЕР

  • Саусақ гимнастикасы

  • Дамытушы ойын технологиясы

  • Сенсорлық әдіс

  • Ойын арқылы оқыту

  • Қимыл-қозғалыс жаттығулары

  • Шығармашылық тапсырмалар


V. САБАҚТАРДЫ ҰЙЫМДАСТЫРУ ФОРМАСЫ

Сабақтар аптасына 1 рет, барлығы 33 сағатқа жоспарланған.
Әр сабақ құрылымы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі

  2. Саусақ жаттығуы

  3. Негізгі моторикалық тапсырма

  4. Ой дамытуға арналған ойын

  5. Қорытынды


VI. 33 САҒАТҚА АРНАЛҒАН САБАҚ ЖОСПАРЫ

Сабақ тақырыбы

Оқу мақсаты

Негізгі тапсырмалар (қысқаша)

Қолданылатын ресурстар

1

Саусақтармен танысу

Саусақ қимылдарын дамыту, зейінді шоғырландыру

Саусақ жаттығулары, бүгу-жазу

Карточкалар

2

Саусақ гимнастикасы

Ұсақ моториканы жетілдіру

Өлеңмен қимыл, қайталау

Саусақ өлеңдері

3

Пластилинмен жұмыс

Домалақ пішін жасауға үйрету

Уқалау, домалақтау

Пластилин

4

Түймелерді ажырату

Түстерді, көлемді ажырату

Топтастыру, санау

Түймелер

5

Қысқышпен жұмыс

Саусақ күшін арттыру

Қысқышты қысып бекіту

Қысқыш, картон

6

Құммен ойын

Сенсорлық қабылдауды дамыту

Сызық салу, пішін табу

Құм, қалып

7

Дәндер әлемі

Ұсақ заттармен жұмыс

Теріп салу, салыстыру

Бұршақ, тары

8

Сақиналарды орналастыру

Қол–саусақ үйлесімділігін дамыту

Сақина кигізу

Сақиналар

9

Жіп пен моншақ

Қол–көз координациясын дамыту

Жіпке тізу

Жіп, моншақ

10

Қағазды жырту

Саусақ икемділігін арттыру

Жырту, умаждау

Түрлі-түсті қағаз

11

Мозаика

Логикалық ойлауды дамыту

Сурет құрастыру

Мозаика

12

Доппен жаттығу

Қол бұлшықетін дамыту

Қысып ұстау, домалату

Шағын доп

13

Су арқылы моторика

Тактильді сезімді дамыту

Құю, қасықпен алу

Су, ыдыс

14

Геометриялық пішіндер

Пішіндерді тану

Сәйкестендіру

Пішіндер

15

Саусақ театры

Қиял мен сөйлеуді дамыту

Қуыршақпен ойын

Саусақ қуыршақ

16

Тастармен жұмыс

Салыстыру дағдыларын дамыту

Қатарлау, бөлу

Ұсақ тастар

17

Құрастыру ойыны

Шығармашылық ойлауды дамыту

Құрастыру

Конструктор

18

Саусақпен сурет салу

Ұсақ моторика мен қиялды дамыту

Бояумен нүкте салу

Бояу, қағаз

19

Ұнмен жұмыс

Сезіну қабілетін дамыту

Сызық, пішін салу

Ұн

20

Сенсорлық қапшық

Заттарды сипап тану

Табу, атау

Сенсорлық қапшық

21

Жапсыру

Саусақ дәлдігін дамыту

Желімдеу

Желім, қағаз

22

Саусақпен санау

Қарапайым санауға үйрету

Саусақпен санау

Сан карточка

23

Құрылыс ойыны

Кеңістікте ойлауды дамыту

Үй құрау

Құрылыс бөлшек

24

Сюжеттік ойын

Әлеуметтік дағды қалыптастыру

Рөлдік ойын

Ойыншықтар

25

Музыкамен қимыл

Қозғалыс үйлесімділігі

Ырғақпен қимыл

Музыка

26

Табиғи материалдар

Табиғи заттармен жұмыс

Салыстыру

Жапырақ, бүр

27

Ұсақ ойыншықтар

Зейінді арттыру

Теріп салу

Ұсақ ойыншық

28

Жіп байлау

Саусақ икемділігін дамыту

Байлау

Жіп

29

Трафарет

Қол қозғалысын дәлдеу

Сызып шығу

Трафарет

30

Қимылды ойын

Қол мен дене қимылын үйлестіру

Қозғалыс ойындары

Кеңістік

31

Қайталау сабағы

Дағдыларды бекіту

Алдыңғы тапсырмалар

Материалдар

32

Шығармашылық жұмыс

Өзіндік әрекетті дамыту

Еркін жұмыс

Түрлі құрал

33

Еркін ойын

Дербестікті дамыту

Таңдау бойынша

Ойыншықтар

(Осы үлгімен 33 сабақ толық жазылады – әр сабақта тапсырма, ресурс нақты көрсетіледі)

VII. КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕЛЕР

  • Балалардың ұсақ моторикасы дамиды;

  • Логикалық ойлау қабілеті қалыптасады;

  • Зейіні мен есте сақтау қабілеті жақсарады;

  • Танымдық қызығушылығы артады;

  • Өз бетінше жұмыс жасау дағдылары дамиды.


VIII. ҚОРЫТЫНДЫ

Ұсынылып отырған авторлық жұмыс шағын орта топтағы балалардың ой өрісін дамытуда тиімді әдістемелік құрал болып табылады. Жұмыс нәтижесінде балалардың моторикасы мен ойлау қабілеттерінің даму деңгейі айқын байқалады. Әдістеме мектепке дейінгі ұйымдарда қолдануға ұсынылады.



IX. ҚОЛДАНЫЛҒАН ӘДЕБИЕТТЕР

  1. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту стандарты

  2. Балабақшадағы дамытушы ойындар жинағы

  3. Педагогика және психология негіздері

  4. Саусақ гимнастикасы әдістемесі

  5. Инновациялық педагогикалық технологиялар




























































































































Сабақ №1

«Тақырып: Сиқырлы саусақтарым» (Саусақтармен танысу)

Білім беру саласы: Коммуникация, Денсаулық, Таным.

Бөлім: Сөйлеуді дамыту, Көркем әдебиет, Сенсорика.

Тақырыбы: Сиқырлы саусақтарым (Саусақтармен танысу).

Мақсаты: Балалардың өз қолының саусақтары туралы түсініктерін қалыптастыру, ұсақ қол моторикасын дамыту.

Міндеттері:

1. Білімділік: Әр саусақтың өз аты (бас бармақ, сұқ саусақ, ортан терек, шылдыр шүмек, кішкентай бөбек) бар екенін үйрету. Оң және сол қолды ажыратуға жаттықтыру.

2. Дамытушылық: Саусақ жаттығулары арқылы қолдың ұсақ моторикасын, зейінін және тілін дамыту.

3. Тәрбиелік: Бір-біріне көмектесуге, тапсырмаларды мұқият орындауға тәрбиелеу.


Көрнекіліктер: «Алақан» плакаты, қолғап (сиқырлы), түрлі-түсті қарындаштар, жіптер, мозаика, суреттер.


Әдіс-тәсілдер: Сұрақ-жауап, әңгімелеу, көрсету, түсіндіру, ойын, сергіту сәті, мадақтау.


Сөздік жұмыс: Бас бармақ, сұқ саусақ, ортан терек, шылдыр шүмек, кішкентай бөбек.

Сабақтың барысы:


1. Ұйымдастыру кезеңі (Шаттық шеңбері)

Балалар шеңберге тұрады.

Сәлем, алтын күн!

Сәлем, көк аспан!

Сәлем, достарым!

Мен сені көргеніме қуаныштымын!

(Балалар бір-біріне қарап жымиып, қолдарын ұстасады).

2. Кіріспе бөлім (Қызығушылықты ояту)

Балалар, бүгін бізге бір қонақ келді. Міне, мына сиқырлы қолғаптың ішінде кім жасырынып отыр? (Қолғапты көрсету).

Бұл – Сиқыршы қолғап! Ол бізге бір құпия әкелді. Қолғап ішінде не бар екен? (Балалар болжайды).

Қолғапты кигенде, біздің не киеміз? (Қолымызды, саусақтарымызды).

Дұрыс! Бүгін біз өз саусақтарымызбен танысамыз, олардың аттарын білеміз.

3. Негізгі бөлім

А) «Саусақтар отбасы» әңгімесі (Сиқырлы қолғаптың көмегімен)

Тәрбиеші қолына қолғапты киіп алады да, балаларға өз саусақтарын көрсетеді.

Мынау үлкен саусақ, ол бас бармақ деп аталады. Ол отбасындағы ең күшті ата сияқты.

Мынау әке саусақ, ол сұқ саусақ. Ол бізге бір нәрсені көрсетуге көмектеседі (бір затты нұсқайды).

Мынау ортаңғы саусақ, аты ортан терек. Ол ана саусақ.

Мынау шылдыр шүмек (аты жоқ саусақ). Ол бала саусақ.

Ал мынау ең кішкентай саусақ, ол кішкентай бөбек. Немере саусақ.

(Тәрбиеші әр саусақты атап, балаларға көрсетеді).

Б) Ойын: «Кім жылдам?»

Балалар, енді өз саусақтарыңды көрсетіңдер.

Бас бармақтарың қайда? Көрсетіңдер!

Сұқ саусақпен терезені нұсқаңдар.

Ортан теректеріңді көрсетіңдер.

Шылдыр шүмектерің қайда?

Кішкентай бөбектерің қайда? Олар қалай "бәй-бәй" дейді? (Балалар саусақтарын қимылдатады).

В) Сергіту сәті: «Саусақтар жаттығуы»

Бұл саусақ ата (бас бармақты бүгеміз)

Бұл саусақ ана (сұқ саусақты бүгеміз)

Бұл саусақ апа (ортан теректі бүгеміз)

Бұл саусақ аға (шылдыр шүмекті бүгеміз)

Бұл саусақ мен (кішкентай бөбекті бүгеміз)

Бәріміз татумыз, бәріміз күштіміз! (жұдырық түйіп, ашамыз).

Г) Дидактикалық жаттығу: «Саусақтарға көмектес»

Балалар, саусақтарымыз жалықпауы үшін олармен ойнайық.

1-тапсырма: Үстел үстінде шашылған ұсақ тастарды (немесе мозаиканы) әр саусақпен жинау.

2-тапсырма: Түрлі-түсті жіптерді саусақпен ширату немесе шумақтау.

(Тапсырма кезінде тәрбиеші әр балаға жеке көмек көрсетеді, саусақтарының аттарын қайталайды).

Қ) Саусақ бояуы

Енді біздің саусақтарымыз сиқыршыға айналады. Олар сурет сала алады.

Әр балаға суреті салынған қағаз (мысалы, шар немесе күн) беріледі. Балалар саусақтарын бояуға матырып, суреттің ішін саусақтарымен бояйды.

Ескерту: Егер бояумен жұмыс жасау мүмкін болмаса, онда саусақпен құмға немесе ұнға сызықтар сызуға болады.

4. Қорытынды бөлім (Рефлексия)

Балалар, бүгін бізге кім қонаққа келді? (Сиқырлы қолғап).

Қолғап бізге нені үйретті? (Саусақтардың аттарын).

Бас бармақ, сұқ саусақ, ортан терек... (балалармен бірге қайталау).

Саусақтарымызбән не істей аламыз? (Ойнаймыз, сурет саламыз, жейміз).

Саусақтарыңды мақтап, еркелетейік.

Балалар алақандарын ашып, әр саусақтарын сипайды.

Күтілетін нәтиже:

· Білуі керек: Әр саусақтың жуықтап атауын.

· Түсінуі керек: Саусақтардың көмегімен әртүрлі әрекеттер жасауға болатынын.

· Істей білуі керек: Қарапайым саусақ жаттығуларын жасай алу, тәрбиешінің көмегімен саусақтарын атай алу.























Сабақ №2



«Тақырыбы: Көңілді саусақтар» (Саусақ гимнастикасы)

Білім беру саласы: Денсаулық, Коммуникация.

Бөлімі: Дене шынықтыру (ұсақ моторика), Сөйлеуді дамыту.

Тақырыбы: Көңілді саусақтар (Саусақ гимнастикасы).

Мақсаты: Балалардың саусақ қимылдарын жаттықтыру арқылы тілін дамыту және қол бұлшық еттерін нығайту.


Міндеттері:


1. Жаттығулар арқылы саусақтардың икемділігін арттыру.

2. Саусақ гимнастикасын сөздермен (тақпақтармен) үйлестіре алуға үйрету.

3. Зейінін, есту қабілетін және ырғақ сезімін дамыту.

4. Бірлесіп орындауға дағдыландыру.


Көрнекіліктер мен құралдар: Ойыншықтар (қоян, аю, тиін), жұмсақ доп (кірпі), суреттер, музыкалық сүйемел.


---


Сабақтың барысы:


1. Кіріспе бөлім (Психологиялық дайындық)


Балалар, алақандарыңды дайындаңдар.

Біздің саусақтарымыз бүгін сергіп, ойнағысы келеді. Оларға көмектесейік.


«Біздің саусақтар оянды, Таңертең тұрып, созылды, Бір-бірімен амандасты, Жаттығуға кірісті.»


2. Негізгі бөлім (Негізгі жаттығулар кешені)


1-жаттығу: «Саусақтар амандасады»

(Балалар бір қолының саусақтарымен екінші қолының саусақтарын кезекпен ұстайды)

Сәлем, бас бармақ! (бас бармақтар кездеседі)

Сәлем, сұқ саусақ! (сұқ саусақтар)

Сәлем, ортан терек!

Сәлем, шылдыр шүмек!

Сәлем, кішкентай бөбек!

Бәріміз бірге мықтымыз!


2-жаттығу: «Құс»

(Алақандарды айқастырып, бас бармақтарды ілмектестіру – құстың басы, қалған саусақтарды қағу)

Құстар ұшып келеді, Дәндерді шоқиды. Шоқ-шоқ-шоқ, Шоқ-шоқ-шоқ.


3-жаттығу: «Тұздаймыз»

(Саусақтардың ұшымен үстелді тырсылдату)

Анам тұздап отыр, Апам тұздап отыр. Біз де көмектесеміз, Тұзды былжылдатамыз.


4-жаттығу: «Құлып»

(Саусақтарды бір-біріне кірістіріп "құлып" жасау)

*Есікте ілулі тұр құлып,

Кім аша алады оны? (саусақтарды тарту)

Тартты, бұрады, (саусақтарды ажыратпай бұрау)

Қақты да ашты! (соңғы сөзде саусақтарды серпіп ашу)


5-жаттығу: «Кірпі» (Су-джок доптарымен)

Әр балаға кішкентай резеңке "кірпі" доп беріледі.

Кірпі келе жатыр, келе жатыр, Дөңгеленіп келе жатыр. (допты алақанмен домалату) Қашаңдар, тышқандар, Кірпінің тікенегі бар! (саусақпен доптың тікенегін басу)


3. Қимылды ойын: «Саусақтар үйде ме?»


(Балалар саусақтарын жұдырық түйіп жасырады)

Тәрбиеші:

Балалар, бас бармақтарың үйде ме?

Иә, үйдемін! (бас бармақты көрсетеді)

Сұқ саусақтарың үйде ме?

Иә, үйдемін! (сұқ саусақты көрсетеді) – т.с.с.

Соңында бәрін жұдырыққа жинап: Бәріміз біргеміз!


4. Қорытынды бөлім


Балалар, саусақтарымыз жаттығып, күшейді.

Енді саусақтарымызбен ойнайық.

(Балалар алақандарын үстелге қойып, саусақтарын еркін жайып-жинайды).

Тәрбиеші мадақтап, рахмет айтады.


Сергіту сәтінің нәтижесі: Балалар саусақтарын қимылдату арқылы ми қыртысының жұмысы жақсарып, көңіл-күйлері көтеріледі, сөздерді есте сақтау қабілеттері артады.


---


Ескерту:


Егер бұл толық ұйымдастырылған іс-әрекет (сабақ) болса, жоғарыдағы жаттығуларды орындағаннан кейін, балаларға саусақпен сурет салу немесе пластилиннен шарлар жасау (илеу) тапсырмасын беруге болады.


















Сабақ №3


«Тақырыбы: Сиқырлы пластилин» (Пластилинмен жұмыс)


Білім беру саласы: Шығармашылық, Таным.

Бөлімі: Мүсіндеу, Сенсорика.

Тақырыбы: Сиқырлы пластилин (Көңілді шарлар).

Мақсаты: Балаларды пластилинмен жұмыс істеудің алғашқы дағдыларына үйрету, ұсақ қол моторикасын дамыту.


Міндеттері:


1. Білімділік: Пластилинді алақанда домалату, түзу және дөңгелек пішіндер жасау тәсілдерін үйрету.

2. Дамытушылық: Саусақтардың ұсақ моторикасын, қиялын, түсті ажырату қабілетін дамыту.

3. Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, өз еңбегінің нәтижесіне қуана білуге тәрбиелеу.


Көрнекіліктер мен құралдар:


· Түрлі-түсті пластилин (сары, қызыл, көк, жасыл).

· Мүсіндеу тақтайшалары.

· Қол сүртетін майлықтар.

· Ойыншықтар: қоян, аю, тиін (немесе дайын үлгілер).

· Картоннан жасалған тарелкалар суреті (әр балаға).


Сөздік жұмыс: Жұмсақ, дөңгелек, шар, домалату, басу.


Сабақтың барысы:


1. Ұйымдастыру кезеңі (Шаттық шеңбері)


Балалар, біздің саусақтарымыз жаттығып алды, енді олар еңбектенгісі келеді.

Шеңберге тұрайық, алақандарымызды жылытайық.

Қолымызды ашамыз, күнге қарай созамыз.

Бір-бірімізге жылуымызды береміз.


2. Кіріспе бөлім (Аян сәті)


Топқа ойыншықтар (қоян, аю) келеді. Олардың қолдары бос, оларға табақшаларға салатын "жидектер" мен "дәмді тағамдар" керек.


· Балалар, ормандағы аңдар бізден көмек сұрап келіпті. Оларға қонаққа басқа аңдар келеді, бірақ олардың дастарханы бос.

· Біз не істей аламыз? (Балалардың жауаптары: пластилиннен жасап береміз, жидектер жасаймыз).


3. Негізгі бөлім


А) Пластилиннің қасиеттерімен танысу

(Балалар отырады, тәрбиеші пластилинді көрсетеді)


· Бұл не? (Пластилин).

· Қандай? (Жұмсақ, түрлі-түсті).

· Саусақпен басып көрейік (басады).

· Жылы алақанда еріп, жұмсарады.


Б) Тәжірибелік жұмыс. Саусақ гимнастикасы: «Біздің саусақтар шебер»

Жұмысқа кіріспес бұрын, саусақтарымызды дайындап алайық:

Біздің саусақтар шебер, (алақанды ашып-жұму)

Ойыншықты жасайды, (қол соғу)

Бір, екі, үш, төрт, бес, (саусақтарды кезек бүгу)

Көмектесеміз біз де ертең.


В) Мүсіндеу тәсілін көрсету

Тәрбиеші түсіндіреді:


1. Пластилиннен кішкене бөлікті үземіз.

2. Оны алақанға саламыз.

3. Алақанмен (немесе екі алақанның арасында) домалақтаймыз.

4. Дөңгелек шар пайда болады. Бұл – біздің "жидек" немесе "дәм".


Г) Балалардың өзіндік жұмысы

Балалар әртүрлі түсті пластилиннен ұсақ шарлар (жидектер, алма, шелпек) жасайды.

Тәрбиеші әр балаға жеке көмектеседі:


· "Аружан, сенің сары жидегің дөңгелек болып шықты."

· "Нұрислам, аюға үлкен алма жаса."

Дайын болған шарларды балалар өздерінің картон тарелкаларына салады.


Қ) Жұмысты безендіру

Кейбір балаларға тапсырманы жеңілдету үшін, тәрбиеші дайын суретті (мысалы, алма ағашы немесе күн) бере алады. Балалар дайын шарларды суреттің бетіне басып (жапсырып), аппликация жасайды.


4. Сергіту сәті (қимылды ойын)


Біз жаздық, жаздық, Саусақтар талды. Жоғары көтеріліп, Бір созылып алайық.

(Балалар орнынан тұрып, қолдарын жоғары созады, саусақтарын шайқайды, бірнеше рет секіреді).


5. Қорытынды бөлім


· Балалар, біз кімге көмектестік? (Қоян мен аюға)

· Не жасадық? (Жидектер, шарлар, дәмдер)

· Қандай түсті пластилин қолдандық?

· Барлық жұмыстарыңды әкеліңдер, көрме ұйымдастырайық.


Тәрбиеші барлық балаларды мадақтайды, олардың еңбекқор саусақтарын ерекше атап өтеді.


· Саусақтарың "рахмет" дейді, енді қолдарыңды майлықпен сүртіңдер.


---


Күтілетін нәтиже:


· Білуі керек: Пластилиннің жұмсақ екенін, одан пішіндер жасауға болатынын.

· Түсінуі керек: Домалақтау тәсілін.

· Істей білуі керек: Пластилинді алақанда домалатып, қарапайым дөңгелек пішіндер жасай алу.





















































Сабақ №4


«Тақырыбы: Сиқырлы түймелер» (Түймелерді ажырату)


Білім беру саласы: Таным, Коммуникация.

Бөлімі: Сенсорика, Математика негіздері.

Тақырыбы: Сиқырлы түймелер (Түймелерді түсіне, пішініне, тесігіне қарай ажырату).

Мақсаты: Балалардың түймелер арқылы сенсорлық қабілеттерін (түсі, пішіні, көлемі) және ұсақ қол моторикасын дамыту.


Міндеттері:


1. Білімділік: Түймелерді түстеріне (қызыл, сары, көк, жасыл) және көлеміне (үлкен-кіші) қарай ажыратуға үйрету. Бір және көп ұғымдарын бекіту.

2. Дамытушылық: Саусақтардың ұсақ моторикасын, логикалық ойлауын, зейінін дамыту.

3. Тәрбиелік: Тапсырманы соңына дейін жеткізуге, ұқыптылыққа, достыққа тәрбиелеу.


Көрнекіліктер мен құралдар:


· Түрлі түсті, үлкенді-кішілі түймелер (балалардың жасына сай үлкендеу және қауіпсіз болуы шарт).

· Бос ыдыстар, түрлі-түсті кішкентай банкалар немесе тарелкалар.

· «Түймелер үйі» суреті (әр түске арналған қалташалар).

· Жіптер немесе баулар (түйме тізу үшін).

· Қуыршақ (немесе басқа ойыншық).


Сөздік жұмыс: Түйме, дөңгелек, үлкен, кішкентай, тесік.


---


Сабақтың барысы:


1. Ұйымдастыру кезеңі (Шаттық шеңбері)


· Балалар, шеңберге тұрайық, бір-бірімізбен амандасайық.

Алақан, алақан,

Алақанда бес саусақ.

Бір-бірімен амандасып,

Біз де тұрмыз қуанап!

(Балалар бір-бірінің қолын алады немесе ымдайды).


2. Кіріспе бөлім (Қызығушылықты ояту)


Топқа қуыршақ келеді (немесе қуыршақтың киімінің түймесі түсіп қалғаны байқалады).


· Сәлеметсіңдер ме, балалар! Менің атым Айгүл. Менің көйлегімнің бір түймесі түсіп қалды. Және мен үйдегі түймелерімді шашып алдым. Барлық түймелер бір-біріне араласып кетті. Түймелерімді жинауға көмектесесіңдер ме?

· Тәрбиеші: Көмектесеміз бе, балалар?


3. Негізгі бөлім


А) «Түймелер сипаты»

Тәрбиеші үлкен ыдыстағы түймелерді көрсетіп, сұрақтар қояды:


· Балалар, мынау не? (Түймелер).

· Түймелерді қолымызбен ұстап көрейік. Олар қандай? (Қатты, дөңгелек, тегіс).

· Түйменің несі бар? (Тесігі бар). Тесік не үшін керек? (Жіп өткізіп, киімге тігу үшін).

· Мына түйменің түсі қандай? (Қызыл). Ал мынау ше? (Сары).

· Мынау үлкен бе, кіші ме? (Үлкен).


Б) Дидактикалық ойын: «Түймелерді үйлеріне орналастыр» (Сұрыптау)

Мақсаты: Түймелерді түстеріне қарай ажырату.

Балалардың алдына түрлі-түсті ыдыстар (қызыл, сары, көк, жасыл) қойылады.

Тәрбиеші:


· Араласып кеткен түймелерді әр түсті үйлеріне салайық. Қызыл түймелер қызыл үйге, сары түймелер сары үйге, т.с.с.

Балалар түймелерді іріктеп, дұрыс ыдысқа салады.


В) Сергіту сәті: «Түймелер»

Біз кішкентай түймелер,

Тату-тәтті күн кешеміз. (орнында жүру)

Бір, екі, үш - домаладық, (отырып домалау)

Төрт, бес, алты - тұра қалып, сапқа тұрдық. (түрегеп, сапқа тұру)


Г) Ойын жаттығуы: «Үлкен-кіші»

Тәрбиеші балаларға екі ыдыс (бір үлкен, бір кіші) ұсынады.


· Енді түймелерді көлеміне қарай бөлейік. Үлкен түймелерді үлкен ыдысқа, кішкентай түймелерді кішкентай ыдысқа саламыз.

Балалар тапсырманы орындайды.


Қ) Ұсас моториканы дамыту: «Түйме тізу» (Моншақ жасау)


· Қуыршақ Айгүлге жаңа моншақ жасап берейік.

Әр балаға жіп (немесе жұмсақ сым) және түймелер беріледі. Балалар түймелерді жіпке тізеді.

(Тапсырманы жеңілдету: ең үлкен тесігі бар түймелерді ұсыну).

Ескерту: Бұл кезеңде тәрбиеші әр балаға жеке көмек көрсетеді.


4. Қорытынды бөлім (Рефлексия)


· Балалар, біз бүгін кімге көмектестік? (Қуыршақ Айгүлге)

· Біз не істедік? (Түймелерді жинадық, түстеріне бөлдік, моншақ жасадық).

· Түймелер қандай болады? (Дөңгелек, үлкен, кіші, қызыл, сары).

· Жасаған моншақтарыңды Айгүлге сыйлайық.


Қуыршақ балаларға алғысын айтып, қоштасады.

Тәрбиеші барлық балаларды еңбекқорлығы үшін мадақтайды.


---


Күтілетін нәтиже:


· Білуі керек: Түймелердің түсі, пішіні (дөңгелек), көлемі (үлкен-кіші) туралы.

· Түсінуі керек: Түймелерді белгілі бір белгілері бойынша бөлуге болатынын.

· Істей білуі керек: Түймелерді түсіне, көлеміне қарай ажырата алу, саусақтарымен ұсақ заттарды ұстай алу, жіпке тізе алу.





















































Сабақ №5






















































Сабақ №6






















































Сабақ №7






















































Сабақ №8






















































Сабақ №9






















































Сабақ №10







































































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
20.02.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі