Сабақ жоспары
|
Сабақ тақырыбы |
АТФ синтезі глюкозаның анаэробты және аэробты ыдырау кезеңдері |
|||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Анаэробты және аэробты тыныс алу барысындағы АТФ синтезін салыстыру |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Анаэробты және аэробты тыныс алу барысындағы АТФ синтезін салыстыру АТФ синтезінің ағза үшін маңызын түсіну Есептер шығаруды үйрену |
|||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Анаэробты және аэробты тыныс алу барысындағы АТФ синтезін салыстыра алады АТФ синтезінің ағза үшін маңызын түсінеді Есептер шығаруды үйренеді |
|||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Терминология: Анаэробты тыныс алу, аэробты тыныс алу, гликолиз,глюкоза, оттегі, АТФ, көмірқышқыл газы Диалог/ жазылым үшін қолданылатын тіркестер. Тыныс алу дегеніміз не? Тыныс алудың қандай түрлері бар? Тірі ағзалар не себепті тыныс алады? |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
«Мәңгілік ел» жалпыұлттықидеясыныңқұндылықтарынабаулу -Биология пәнін оқып үйрете отырып оқушылардың білімін арттырып, болашақта бәсекеге қабілетті, ойлау қабілеті жетілген жас ұрпақтың дамуына ықпал ету; Ынтамақтастық - құрметтеу: сыныптастарының идеяларын құрметтеу; - жауапкершілік: сабақ кезінде өзін-өзі бағалау, өзара бағалау. |
|||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Химия /химиялық реакция теңдеулерін жазу/ Математика /Пайдалы әсер коэффициентін есептеу/ |
|||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақтада презентация қойылады Ноутбукты сабақ түсіндіру үшін пайдаланады Quizlet қолданбасын пайдаланамын |
|||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
8-9 сынып бағдараламалары негізінде тыныс алудың типтерімен теориялық мазмұнда таныс болады. Бастапқы білімді бүгінгі тақырыппен байланыстыру |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу. Ұйымдастыру кезеңі: Ынтымақтастық ахуал туғызу Quizlet live электронды ойынын пайдаланып сыныпты топқа бөлеміз https://quizlet.com/457034020/live ойын арқылы Үй тапсырмасын сұрау (Тест) қалыптастырушы бағалау |
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақ ДЖИГСО әдісі Сынып екі топқа бөлінеді. 1 – топ – Анаэробты тыныс алу 2- топ – Аэробты тыныс алу 1-топ &41 2-топ &42 – ні оқып постер жасайды. Интернеттен видео немесе басқа ресурстарды пайдалана отырып, постерді қорғайды Дескриптор:
Жаңа сабақты бекіту. Есептер шығару 1 Авогадро заңы және газдардың молярлық көлемі туралы білімдеріңнің негізінде адам организмі 250г глюкозаны толық ыдырату үшін қанша литр оттек (қ.ж) қажет болатынын және мұнда қанша литр көмірқышқыл газы бөлінетінін анықтаңдар. 2. Егер 684 АТФ молекуласы түзілсе, глюкозаның қанша молекуласы толық ыдырауға ұшырайды? 3. 13 молекула глюкоза ыдыратылды, І глюкоза оттексіз ыдыраған кезде, ІІ оттекті ыдыраған кезде, ІІІ килораметрде толық ыдыраған кезде қанша АТФ кДж мен ккал энергия бөлінеді? Ол үшін бөлініп шығатын СО2 және сіңірілетін О2 молекулаларының мөлшері қанша? Дескриптор:
Сабақты қорыту. Жұптық жұмыс
1. «Кластер әдісі» идеялар мен ақпараттар арасындағы байланыстарды жұптаса отырып жинақтайды.
Дескриптор:
|
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия
|
|
||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||
|
АКТ-ны тиімді пайдалануға бейімдеу, креативтілік танытуға (постер жасау барысында белсенділік көрсете алу) мүмкіндік беремін. Топтық және жұптық тапсырмалар орындауға мүмкіндік беремін. |
Мадақтау мақсатында «Дөңгелек» конфетін тарату, ауызша мадақтау дескрипторлар бойынша бағалау |
Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Аэробты және анаэробты ағзалар
Аэробты және анаэробты ағзалар
Сабақ жоспары
|
Сабақ тақырыбы |
АТФ синтезі глюкозаның анаэробты және аэробты ыдырау кезеңдері |
|||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Анаэробты және аэробты тыныс алу барысындағы АТФ синтезін салыстыру |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Анаэробты және аэробты тыныс алу барысындағы АТФ синтезін салыстыру АТФ синтезінің ағза үшін маңызын түсіну Есептер шығаруды үйрену |
|||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Анаэробты және аэробты тыныс алу барысындағы АТФ синтезін салыстыра алады АТФ синтезінің ағза үшін маңызын түсінеді Есептер шығаруды үйренеді |
|||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Терминология: Анаэробты тыныс алу, аэробты тыныс алу, гликолиз,глюкоза, оттегі, АТФ, көмірқышқыл газы Диалог/ жазылым үшін қолданылатын тіркестер. Тыныс алу дегеніміз не? Тыныс алудың қандай түрлері бар? Тірі ағзалар не себепті тыныс алады? |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
«Мәңгілік ел» жалпыұлттықидеясыныңқұндылықтарынабаулу -Биология пәнін оқып үйрете отырып оқушылардың білімін арттырып, болашақта бәсекеге қабілетті, ойлау қабілеті жетілген жас ұрпақтың дамуына ықпал ету; Ынтамақтастық - құрметтеу: сыныптастарының идеяларын құрметтеу; - жауапкершілік: сабақ кезінде өзін-өзі бағалау, өзара бағалау. |
|||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Химия /химиялық реакция теңдеулерін жазу/ Математика /Пайдалы әсер коэффициентін есептеу/ |
|||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақтада презентация қойылады Ноутбукты сабақ түсіндіру үшін пайдаланады Quizlet қолданбасын пайдаланамын |
|||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
8-9 сынып бағдараламалары негізінде тыныс алудың типтерімен теориялық мазмұнда таныс болады. Бастапқы білімді бүгінгі тақырыппен байланыстыру |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу. Ұйымдастыру кезеңі: Ынтымақтастық ахуал туғызу Quizlet live электронды ойынын пайдаланып сыныпты топқа бөлеміз https://quizlet.com/457034020/live ойын арқылы Үй тапсырмасын сұрау (Тест) қалыптастырушы бағалау |
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақ ДЖИГСО әдісі Сынып екі топқа бөлінеді. 1 – топ – Анаэробты тыныс алу 2- топ – Аэробты тыныс алу 1-топ &41 2-топ &42 – ні оқып постер жасайды. Интернеттен видео немесе басқа ресурстарды пайдалана отырып, постерді қорғайды Дескриптор:
Жаңа сабақты бекіту. Есептер шығару 1 Авогадро заңы және газдардың молярлық көлемі туралы білімдеріңнің негізінде адам организмі 250г глюкозаны толық ыдырату үшін қанша литр оттек (қ.ж) қажет болатынын және мұнда қанша литр көмірқышқыл газы бөлінетінін анықтаңдар. 2. Егер 684 АТФ молекуласы түзілсе, глюкозаның қанша молекуласы толық ыдырауға ұшырайды? 3. 13 молекула глюкоза ыдыратылды, І глюкоза оттексіз ыдыраған кезде, ІІ оттекті ыдыраған кезде, ІІІ килораметрде толық ыдыраған кезде қанша АТФ кДж мен ккал энергия бөлінеді? Ол үшін бөлініп шығатын СО2 және сіңірілетін О2 молекулаларының мөлшері қанша? Дескриптор:
Сабақты қорыту. Жұптық жұмыс
1. «Кластер әдісі» идеялар мен ақпараттар арасындағы байланыстарды жұптаса отырып жинақтайды.
Дескриптор:
|
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия
|
|
||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||
|
АКТ-ны тиімді пайдалануға бейімдеу, креативтілік танытуға (постер жасау барысында белсенділік көрсете алу) мүмкіндік беремін. Топтық және жұптық тапсырмалар орындауға мүмкіндік беремін. |
Мадақтау мақсатында «Дөңгелек» конфетін тарату, ауызша мадақтау дескрипторлар бойынша бағалау |
Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














