7сынып
|
Тексерілді: Оқу
ісінің меңгерушісі:
|
Тақырыбы:
|
§44.Африканың географиялық
орны.Материк жағалауындағы мұхиттар мен теңіздер.
|
Мақсаты:
|
Африка матеигінің географиялық
орнымен таныса отырып,өзіндік табиғат ерекшелігімен зерттелу
тарихын біліп үйрену.
|
Күтілетін нәтиже:
|
а/Африка
материгі туралы біледі.
в/Физикалық картаны пайдалана отырып,географиялық орнымен
жағалауындағы мұхиттарды,теңіздерді сипаттайды.
с/Африка материгінің табиғат
байлығының не себепті тоналғанын дәлелдейді.
|
Керекті құрал- жабдықтар
|
Маркер, постер,
стикер,интербелсенді тақта,оқулық,атлас карта,интернет
ресурстары,
|
Қолданылатын
Әдіс тәсілдер
|
Сұрағы бар
қорап,мозайка, Әліпби желісі,сұрау есімдігі
|
Сабақ кезеңдері.
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті.
|
Кіріспе
|
Амандасу.
Сергіту сәті./жаттығу жасау /
Үй
тапсырмасы:Сұрағы бар қорап.
Топқа бөліну. /4топ/
|
Амандасады.
Интертақтадан жаттығу көрсетіледі,соған қарап, оқушылар
қимылдайды.
Сұрағы
бар қораптан үйтапсырмасы бойынша бірнеше сұрақтар алып жауап
береді
Саяхатқа
шығамыз.
Капитан, кеме
жүргізуші, бағдарлаушы, аспазшы, /,жасыл,сары,сәбіз түс,күлгін
түс/
|
Тұсаукесер.
|
Әр топқа бір-бірден түрлі -түсті әртүрлі
суреттер беріледі. Мысалы: жираф, қара нәсіл, арыстан түйе,шыбын,
арыстан
Суретке
байланысты сыни сұрақтар қойылады
|
Суреттерге қарап қандай сурет,не үшін берілгенін айтады. Топ
мүшелерінің ойы тыңдалады.Осы суреттер не білетіндері
тыңдалады.Соның ішінде қара нәсілді суреттейді.
Жаңа тақырыпқа қатысты ойларын
айтады.Тақырыптың мақсатын ашуға көмектеседі.
|
Негізгі бөлім.
|
«Мозайка әдісі»
Африка жағалауындағы
мұхиттар мен теңіздер.Зерттелу тарихы
Жасыл түс 1ші топта Капитан,
кеме жүргізуші, аспазшы, бағдарлаушы болып
кемеде отырады. Осылай сыныпта 4 адам құрамынан тұратын 5топ
құралған. Әр топқа жаңа тақырып бойынша ресурстар
беріледі.
Мысалы: 1топтағы жасыл кемедегілерге Африканың
географиялық орны ,2ші сары түсті кемелердегі Жағалауындағы
мұхиттармен теңіздер,3ші сәбіз түстегі кемелердегіге Атлант мұхиты,
4ші топтағы ақ кемедегілерге үнді мұхиты,5ші күлгін түсті
кемедегілерге Африканың зерттелуі мәтінде ресурстар
беріледі.
Интертақтадан бейнефильм
көрсетіледі. «Африканың табиғаты фильм» және суреттер
көрсету.
|
Топтағы оқушылар Капитан,
кеме жүргізуші, аспазшы, бағдарлаушы болып
бөлініп отырады.
1топта Капитан,кеме жүргізуші, аспазшы,
бағдарлаушы болып бір экипажда отырады. Кейін тапсырма алғаннан
кейін капитандар 1 топқа,кеме жүргізушілер 1топқа аспазшылар
1топқа, бағдарлаушылар 1 топқа жиналып,тапсырманы талдайды,болғанан
кейін өз жанұяларына оралып, мәліметтерін ортаға салады. Мысалы:
Капитандарға «Африканың географиялық орны» кеме жүргізушілерге
«Жағалауындағы мұхиттар мен теңіздер»
Аспазшыларға «Атлант мұхиты және үнді мұхиты»
,бағдарлаушыларға «Африканың зерттелуі»,
Формативті бағалау.
«Басбармақ» арқылы бағалады.
|
Қорытынды.
|
Әліпби жүйесі А –Африка,Ә- Әл-Азизия, Б-Бенгель,
В-Васко да Гама, Г-Гвинея, Д-Давид,Е-Египет,О-Оңтүстік
Африка,П-піл, т/б
Бүгінгі тақырып бойынша әр топтан бір
бірден
кім?,не?,қайда?,неге?,қашан?қанша?
қай?
деген сұрау есімдігі сұрақтарын пайдалана отырып, осы тақырып
бойынша 5сұрақ құрастырасыңыз?
Африка
елінің тұрғыны болғың келеме?
Кері
байланыс орнату.
Африканың физикалық картасы
|
Оқушылар
әліпби жүйесіне қарап,бүгінгі тақырыпта әліпби қатары бойынша
оқыған білген сөздерінің тізбесін жасайды.
Әр топ
мүшелері сұрақ құрастырады.Бір-біріне қояды.
Мысалы:
Африканың жер көлемі қанша? Жағалауын неше мұхит шайып
жатыр?Африканы кімдер зерттеді?, африканың қай жері толық
зерттелмеді?
Оқушылар
бір-бірінің ойын тыңдай Стикерлерге бүгінгі сабақ жөнінде ой
пікірлерін жазып жапсырады.
|
Сабақ талдауы
|
|
Сәтті
шыққан жерлері оқушылар топтық жұмыстарын жақсы орындады,бір-біріне
жаңа ресрустармен таныстырды. Қорытындысында кері байланыста
оқушылар өз пікірлерін жақсы толық айтып өтті.
|