Көркем еңбек
|
Мектеп: Қорғантұз ЖОББ
мектебі
|
Күні:
|
22 .01 .2025 ж Агадиева
Мария
|
Сынып:
6
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар:
|
Бөлім:
|
Дизайн және технология
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Үйге арналған тоқыма бұйымдарының дизайны
(алжапқыш, асханалық бұйымдар). Идеяларды құру.
Нобай.
|
Сабақта меңгерілетін оқу
мақсаттары
|
6.1.5.1 -Өзінің тәжірибесі мен
біліміне сүйеніп, композицияның негізгі заңдылықтарын сақтай
отырып, әртүрлі нысандардың дизайны бойынша тапсырмалар
орындау
6.1.5.2 -Шығармашылық
идеяларын іске асыру үшін нобайлар, техникалық суреттер мен
сызбалар орындау
|
Сабақтың мақсаты:
|
- Шығармашылық идеаларды іске
асыру үшін бұйымның нобайын салады.
-
Үйге арналған бұйымдарға идея ұсынып, дизайнын
орындайды.
|
Бағалау критерийі
|
|
Дескриптор:
|
-
Ас
үйге арналған (таңдаған) тоқыма бұйымдарына нобай сала
біледі.
-
Бұйым түрлеріне түрлі идея ұсынады, дизайн
құрастырады
-
Таңдаған бұйымдарын салыстырып, саралап өз
ойларын жеткізе алады.
|
Құндылықтарға
баулу
|
Оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан
ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен
жауапкершілігі артады. Сонымен қатар оқуға, еңбеу етуге,
Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген
дағдысы қалыптасады.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыт
|
Педагогтың әрекеті
|
Оқушылардың әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Сабаққа кіріспе
|
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен сәлемдесу. Ынтымақтастық ахуалды
қалыптастыру.
Оқушылар бір - біріне жылы тілектерін айтады
.
Үйге берген тапсырманы тексеру
.
1.Тігістің қандай түрлерін
білесіңдер?
1.Айқас тігіс 5. Ілмекті
тігіс
2.Көктеу тігісі 6. Қиғаш
тігіс
3.Бүгіп көктеу.7.
Торламатігіс
4.Көшіру
тігісі
2.Бөлшекті біріктіргенде
қандай тігісті пайдаландыңдар
?
1.Көбінесе көктеу тігісін
пайдаландық
Оқушыларды топқа бөлу
Ой қозғау
мақсатында
Сөз жұмбақ
шешу.
жаңа
тақырыптың мазмұнын тақырыбы
мен мақсатын анықтауға үшін оқулықта берілген суретке
назар аударып сұрақтарға жауап беру:

1. Суреттерде қандай бөлменің интерьері
көрсетілген?
2. Оны қалай анықтадыңдар?
3. Бөлмеде қандай тоқыма бұйымдар
бар?
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара
талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы,
мақсатымен таныстырады
|
Оқушылар бір-біріне сәттілік
тілейді.
Оқушылар
сұрақтарға жауап беру
арқылы танымдық дағдысы
артады
Өз ойын дұрыс мағынада
білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан
оқушыға «Жарайсың!» деген
мадақтау
сөзімен ынталандыру
|
Қалыптастырушы
бағалау: Бірін –бірі
бағалау.
Өзін өзі бағалау
|
Оқулықтың электрондық нұсқасы:
http://keleshek-2030.kz/books/ht6mk.php
§23 64-65 бет
|
Сабақтың ортасы
Мағынаны ашу

Техника қауіпсіздік ережесі
№1.Ойланайық,пікірлесейік!

№2.Тапсырма

|
Жаңа сабаққа байланысты
бейнеролик және слайд көрсетіледі.
Асқаналық бұйымдар алжапқыш,
тұтқыштар туралы түсінік беру, олардың түрлері, жасалу жолдары,
қажетті мата түрлері, түстер
үйлесімділігі, нобай,
идея
құру үлгілерін слайд, арқылы
таныстырады.
Жұмыс барысында мұғалім жеке бастың гигиенасына,
қауіпсіздік ережелеріне, материалдар мен құрал жабдықтарды
пайдалану ережелерін сақтауды естеріне салып,
ескертеді
№1.Ойланайық,
пікірлесейік!
1.Суретті қарап шығыңдар.
2.Асүйлеріңде қандай тоқыма бұйымдары болғанын
қалар едіңдер.
3.Олар не үшін қолданылады?
4.Өз ойларыңды сыныптастарыңмен
бөлісіңдер

Тапсырма
Оқушылар өз жұмысын
таныстырады, қандай материалдар ұсынатындығын және бұл дизайн үшін
қандай мата қолайлы екенін салыстырып, саралап
айтады.
|
Бейнероликтер
мен
слайдпен танысады
Слайд 6-12
Слайд - 13
Ережелерді есте сақтау
Слайд -14
Оқулық, жұмыс дәптерлері
Оқушылар жаңа тақырып бойынша
ой бөліседі, пікір алмасады
Слайд -15
Оқушылар оқулықты және слайдты, қосымша интернет
желісіні пайдаланып тапсырмаларды орындайды..
Оқушылар практикалық
жұмыстарын ұқыпты,шығармашылықпен жасауға
тырысады.
|
|
Ас үйге арналған тоқыма бұйымдар туралы
бейнеролик
https://www.youtube.com/watch?v=rdzXqWWQnvk
https://www.youtube.com/watch?v=RXLSILeZ1cQ
https://www.youtube.com/watch?v=rdzXqWWQnvk
Алуан түрлі қағаздар мен картон қағаз түрлі түсті
қарындаш т.б
|
Сабақтың соңы

|
Кері
байланыс
1.Ас үйдегі тоқыма не үшін
қолданылады?
2.Үйлеріңе өз қолдарыңмен қандай тоқыма бұйым
дайындар едіңдер?
3.Ас үйдегі тоқыма бұйымдардың дизайны неге
байланысты болуы мүмкін?
|
Слайд -16
Тапсырманы орындап, сұрақтарға жауап
береді.
|
|
Слайд
|
Рефлекция
|

|
Мен түсінбедім,
қиын болды
Мен әлі ізденемін
Маған сабақ ұнады
|
|
Оқушылар бүгінгі сабақты
қандай деңгейде түсініп,білгендерін өз ойларын смайликтер арқылы
жеткізеді.
|
Оқушы пікірі
|
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау
көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар
қоясыз?
|
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру
деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау
|
«Диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма»,
«Жіктеу».
Саралау тапсырмаларды
іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке
қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды
оқушылардың жеке
қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді
қамтиды.
|
«Мадақтау сөз» әдісі. 1-10 баллдық жүйе бойынша
бағаланады.
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту
туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.
1:
2:
Сабақты жақсартуға не
жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да
ойланыңыз.
1:
2:
Сабақ кезінде, сынып немесе
жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені
анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару
керек?
1:
2
|
Денсаулық сақтау
технологиялары.
Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс
түрлерін қолданамын.
Осы
сабақта қолданылатын
Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
орындалады.
|