Материалдар / Ағаш сумен өседі.

Ағаш сумен өседі.

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақта ағашты қалай күтіп,қарап,баптау керек екені жайлы мәлеметтер бар.
ЖИ арқылы жасау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Пән: Қазақ тілі Т2

Бөлім: 7. Су- тіршілік көзі

Күні : 03.04.24

Педагогтің аты-жөні:Аубакирова А.А

Сынып: 3

Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар :

Сабақтың тақырыбы: 3. Ағаш сумен өседі. (Дерево растет при помощи воды.)

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

3.​3.​5.​1* сөздіктер мен анықтамалықтардан қажетті ақпаратты табу және оны алу

3.​2.​5.​1* оқыған/тыңдаған материал бойынша өз пікірін (менің ойымша ..., менің көзқарасым бойынша ..., себебі ...) дәлелдеу

Сабақтың мақсаты :

Барлық оқушылар: тыңдаған материалдың (ұзақтығы 1,5-2 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді және сюжеттің даму желісі бойынша иллюстрациялар орналастырады/кесте толтырады/мазмұндайды;оқыған/тыңдаған материал бойынша өз пікірін (менің ойымша ..., менің көзқарасым бойынша ..., себебі ...) дәлелдейді

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

(5 минут)

«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру:

Мақсаты: мейірімді болуға, қамқор болуға, қарапайым болуға баулу.

  1. Амандасу?

  2. Балалар қазір қандай мезгіл? (Дети какое сейчас время года?)

  3. Аптаның қай күні? (Какой день недели?)

  4. Қазір қандай ай? (Сейчас какой месяц?)

  5. Бүгін нешесі? (Сегодня какое число?)

(ЖАРАЙСЫҢДАР!)

Үй жұмысын тексеру. (Проверить домашнее задание.)

Сабақтың тақырыбын, мазмұнын суреттер арқылы болжайды. (Прогнозирует тему и содержание урока через картинки.

«Батл» ойыны:( Игра Боевой.) Мұғалімнің айтқан сөзін жылдам табу.(Быстро найди то, что сказал учитель. Мысалы:(Например:) Мұғалім алма деп айтса, оқушылар сол суретті жылдам көрсетуі керек.(Если учитель говорит «яблоко», ученики должны быстро показать эту картинку.

Ойын арқылы сабақтың тақырыбын анықтайды.(Определяет тему урока через игру.)







«Қол шапалақ»


Сабақтың ортасы

(5 минут)




































(5мин)













































(5мин)









(5мин)





















(5мин)








(5мин)








(5мин)








1.Сөздікпен жұмыс.

Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады.












Ойтүрткі


Ойын арқылы алған суреттерінізге қараныздар. Кімде алманын суреті болса олар бірінші топ. Ал кімде алмұрттын суреті болса олар екінші топ. (Посмотрите на фотографии, которые вы получили в игре. У кого есть изображение яблока, тот входит в первую группу. А у кого ест картинка с грушей, они вторая группа.)


Оқылым





Оқылым Айтылым.

Оқы. Қайтала (Прочитай. Повтори.)

1-тапсырма: Мәтінді тыңда сұрақтарға жауап бер.(Послушай текст. Ответь на вопросы.)


Біздің мектеп үлкен.(Наша школа большая.) Мектебіміз екі қабатты ғимарат.(Наша школа представляет собой двухэтажное здание.) Мектеп айналасы тамаша.(Школьная обстановка замечательная.) Әрине жыл сайын мектеп айналасына ағаш отырғызамыз.(Конечно, мы каждый год сажаем деревья вокруг школы.) Биыл шырша мен алма ағаштары отырғызылды.(В этом году мы посадили ёлку и яблоню.) Барлық жұмыс, әрине оқушылардың қатысуымен орындалды.(Вся работа выполняется при участии ученики.) Балалар ағаштарды суарып, айналаны тазартты.(Дети поливали деревья и убирали территорию.) Оқушыларға мектеп ауласы ұнайды.(Ученикам нравится школьный двор)




Сергіту сәті. (Физминутка)







Оқылым

2- тапсырма

Топтық жұмыс

Мәтінді оқы. Сұрақтарға жауап бер. (Прочитай текст. Ответь на вопросы.)

1-топ : Мәтінді оқу.

(1 группа читает текст.)


2-топ: Мәтіннен қандай ағаштар отырғызатынын тап.( 2 группа Узнайте,какое дерево посадить по тексту.)









Жазылым

4-тапсырма

Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып, көшіріп жаз.





5- тапсырма

Айтылым

Суретке қарап, жауап бер






6-тапсырма

Оқылым

Диалогты толықтырып оқы.



Қортынды:

Қане балалар енді соңғы ойынымызды ойнайық жарайма. Ойынымдың аты «Бір сұрақ, бір алма» деп аталады. Қанекей балалар дайынбыз ба?

Тыңдалым,айтылым.
Жаңа сөздерді жазады, сөз тіркестерін, сөйлем құрастырады.

айнала – вокруг

отырғызу – сажать

әрине – конечно

әрине пайдалы – конечно полезно

мектептің айналасы - вокруг школы

ағаш отырғызу – сажать деревья

шөлдеді – испытал жажду

Айтылым  

Оқиық

Мен ағаш отырғызамын

Сен ағаш отырғызасың

Сіз ағаш отырғызасыз

Ол ағаш отырғызады







Айтайық


Сұрақтарға жауап береді:

1.Мәтін не туралы? (О чем этот текст?)

2.Мектеп неше қабатты?(Сколько этажей в школе?)

3.Мектептің айналасы қандай?(Каково окружение школы?)
































Сергіту сәтін орындайды.

Тербеледі ағаштар,

Алдымнан жел еседі,

Кіп-кішкентай ағаштар

Үп-үлкен болып өседі.



Оқиық

Біз сенбі күні мектептің айналасына ағаш отырғызамыз. Мұғалім ағаш әкеледі. Біз алма, алмұрт, шырша ағаштарын отырғызамыз. Ағаштар да шөлдейді. Сабақтан кейін ағаштарды суарамыз. Ағаштар сумен өседі.

(В субботу мы посадим дерево вокруг школы.Учитель приносит дерево. Посадим яблони и груши. Жаждущий на деревьях. После урока мы поливаем деревья.Дерево растет при помощи воды.)


Жазылым


Оқылым

Мен ағаш ...

Сен ағаш ... ба?

Сіз ... отырғызасыз

Ол ... әкелді



Айтылым

Мектептің айналасында не бар?






Оқылым

-Ата, мынау ... ағаш?

-Бұл алмұрттың ...



Мектептің айналасында балалар не істеді?

Мұғалім не істейді?

Балалар қандай ағаштарды отырғызады?

Балалар ағаштарды қашан суарады?

Ағаштар немен өседі.

«Табыс баспалдағы»























Дескриптор:





«Қол шапалақ»





Өзара бағалау: «Тамаша», «Жақсы», «Ойлан»




1-топ : Мәтінді оқу

2-топ: Мектеп неше қабатты.

Оқулық

сөздік



























Оқулық














Оқулық





Сабақтың соңы

5 минут

Үй тапсырмасын беру : Кел жаттайық!

Жақсылықты қолдаймыз,

Табиғатты қорғаймыз.

Тал егеміз бақтарға,

Айналасын қоршаймыз. (Бақдаулет Төлебаев)


Кері байланыс

«Түрлі- түсті алмалар»

Балалар тақтада ілініп тұрған ағашқа өздері таңдаған алманы алып жабыстырады.


 Өз деңгейлерін анықтайды.



Бағалау

Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды.


ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Аяулым Аубакирова
20 Қаңтар 2025
129
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі