Ағаттықтың азабы

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ағаттықтың азабы

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақтың тақырыбы Ағаттықтың азабы
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі

«Мектепке дейінгі шағын орталығы бар Д.Қонаев атындағы орта мектеп»

коммуналдық мемлекеттік мекемесі

Қысқа мерзіміді (сабақ) жоспары

Сабақтың тақырыбы Ағаттықтың азабы № 8

Бөлім

«Адамгершілік-асыл қасиет»

Педагогтің аты-жөні

Бексеитова Куляш Турсунгалиевна

Сабақтың тақырыбы

Бердібек Соқпақбаев «Менің атым Қожа» повесінен үзінді. «Ағаттықтың азабы»

Күні

05.02.25ж

Сыныбы 5

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.1.1.1. Әдеби шығарманы жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау.

5.3.4.1.Оқырманның рухани дүниесіне шығарма әсерін талдай отырып, сыни хабарлама жазу.

Сабақтың мақсаты:

-Әдеби шығарманы жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау.

-Оқырманның рухани дүниесіне шығарма әсерін талдай отырып, сыни хабарлама жазу.

Құндылықтарға баулу:

Адамгершілік құндылық қалыптастыру, өзін-өзі бағалау, құрметтеу

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі/ Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы

10 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

Сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа назарларын аудару.

Сыныпта жағымды көңіл күй қалыптастыру.

Психологиялық ахуал

Екі қаламсап арқылы «Біз Отанның ұланымыз» өлеңін орындату

Топқа бөлу

«Қорамсадағы жебе» әдісі арқылы

1-топ: Қожа

2-топ: Жантас

3- топ Жанар

Оқушылар амандасады.

«Біз отанның ұланымыз» күйіне ритмикалық жаттығу жасайды

Жебе алу арқылы топқа бөлінеді




Суреттер, көрнекіліктер,



Жаңа сабаққа кіріспе

«Зерделі сұрақ, ұтымды жауап» әдісі арқылы «Genially» платформасы арқылы сұрақтарға жауап бере отырып пазл суреттерін ашады.

Оқушыларға тақырыпқа байланысты әдебиет теориясынан қосымша ақпарат ұсынылады.

Эпикалық жанр түрі – повесть.

Шығарманың негізгі ойы-жас жеткіншектерді адамгершілікке, шыншылдыққа, қайырымдылыққа тәрбиелейді.

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсіндіру.

Сұрақтарға жауап бере отырып, пазлды ашып сурет арқылы тақырыпты анықтайды.






Сабақтың тақырыбы және мақсатымен танысады.

ҚБ:Өз ойын дұрыс мағынада білдірген оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

Оқулық, жұмыс дәптері, интер тақта




«Ағаттықтың азабы» бөліміндегі оқиғаның сюжетімен таныссыңдар.

Қожа біз ойлағандай бұзық бала ма? Қожаның анасына берген антынан оның қандай адамгершілік болмысын байқалғандығы туралы Жасанды интеллект арқылы Қожамен жақынырақ танысайық!


Жасанды интеллект көмегімен балалар Қожамен танысады.


5-сынып

Қазақ әдебиеті оқулығы



Сабақтың ортасы

35 мин

Shape1

Тақырыбы


Жеке жұмыс

1-тапсырма.

Берілген кестеге шығарманың тақырыбына дәлел болатын кейіпкерлердің әрекеттерінен мысал. Сол бойынша шығарманың тақырыбы мен идеясын бір сөйлеммен беріңіз.

Shape2

Идея


Білім алушы

-шығармадағы 4 кейіпкердің бір-бір әрекетін таңдайды;

-әрекеттер негізінде шығарманың тақырыбын сөз тіркесімен береді;

-идеясын 1 сөйлеммен түсіндіреді

.



Ауызша

мадақтау Жарайсың!

Керемет шешім!
Ойлы шешім!

Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!


Жалпы-3 балл

Дескриптор:

-шығармадағы 4 кейіпкердің бір-бір әрекетін таңдайды;

-әрекеттер негізінде шығарманың тақырыбын сөз тіркесімен береді;

-идеясын 1 сөйлеммен түсіндіреді


Оқулық, кесте


Топтық жұмыс

2-тапсырма.

«Ақылдың алты қалпағы» әдісі Голокарточкалар арқылы топтарға тапсырма беру.


Қожа тобы .Ақ қалпақ «Қожа жақсы,өте жақсы бала»

Қара қалпақ «Қожа –жаман бала»

Жанар тобы Сары қалпақ «Қожа -болашағынан үміт күттіретін бала»

Қызыл қалпақ «Қожа- өте сезімтал бала»

Жантас тобы Жасыл қалпақ «Қожа -тапқыр бала»

Көк қалпақ «Қожа –өз-өзін тәрбиелей алатын бала»

Сипаттама береді.

Дескриптор:

-түсіндіре отырып жауап береді

-тапсырманы дәлел келтіре отырып орындайды.

-бір- бірін бағалайды, салыстырады.



«Айналмалы баға» әдісі арқылы топ бір-бірінің жұмысын бағалайды.


Жалпы-3 балл


-түсіндіре отырып жауап береді

-тапсырманы дәлел келтіре отырып орындайды.

-бір- бірін бағалайды, салыстырады.


Түрлі-түсті қалпақтар


Жұптық жұмыс

3-тапсырма

Б.Соқпақбаевтың «Менің атым – Қожа»

хикаятының басты кейіпкері сотқарлау, бірақ жаны таза Қожа бейнесі саған қалай әсер етті... өз ойыңды төмендегі қажетті сөздерді қолдана отырып сыни хабарлама жаз.

Қажетті сөздер:әңгіме авторы, ашық мінезді, арам пиғылы жоқ, ақкөңіл бала, шынайы адам, шыншыл жазушы, Бердібек Соқпақпаев, ..әкесіз өскен, кемшілігін түсіну, қорытынды шығару,есеп беру, дұрыс емес, есер емес, есті тентек, өтіріктің арты – бір тұтам, Қожа мен оның ар-ұятының айтысы.

Қожаның қанатты сөздері:

Адамның атының сүйкімді болуы да зор бақыт па деймін. «Әке» деген сөзді айтқанда, жүрегім қарс айрыла жаздайды-ау. Қандай жақын, қандай ыстық. Оқулығы сай бала – көңілі жай бала.

Сыни хабарлама жазу - бұл ой қозғай отырып, естіген, білгенін талдап, салыстырып, реттеп, сұрыптап, жүйелеп, білмегенін өзі зерттеп, дәлелдеп, тұжырым жасап, шешім қабылдау.

Дәйектеме.Кіріспе бөлімде автор шығармасынан алған әсерін дұрыс жеткізеді,негізгі бөлімде автор айтқан қасиеттердің қазіргі өмірде көрініс табуына өмірден нақты дәлелдер келтіреді,қорытынды бөлімде замандастарын адамгершілік қасиеттерге шақырып, өз әсерін кейіпкер әрекетімен байланыстырып, сыни хабарлама жазады.


Сыни хабарлама жазады;

Дескриптор:

- Кіріспе бөлімде басты кейіпкер Қожа бейнесіне тоқталады(15-20 сөз)

-Негізгі бөлімде Қожа әрекеті неге ойландыруға жетелейді?(30-40 сөз) Талдау жасайды, әсерін кейіпкер әрекетімен байланыстырады, дәлелдейді.

-Қорытынды бөлімде кейіпкердің бойынан өзіне үлгі алатын қасиеттерін айтып, ойын тұжырымдайды(10-15 сөз).


«Шешім қабылдау» әдісі арқылы оқушы бірін-бірі бағалайды.



Жалпы-4 балл


- Кіріспе бөлімде басты кейіпкер Қожа бейнесіне тоқталады(15-20 сөз)

-Негізгі бөлімде Қожа әрекеті неге ойландыруға жетелейді?(30-40 сөз) Талдау жасайды, әсерін кейіпкер әрекетімен байланыстырады, дәлелдейді.

-Қорытынды бөлімде кейіпкердің бойынан өзіне үлгі алатын қасиеттерін айтып, ойын тұжырымдайды(10-15 сөз).


Қажетті сөздер, оқулық, жұмыс дәптері.


Саралау тапсырмасы

1. Хикаятта берілген «Менің атым...» бөлімі бойынша өз есіміңнің мағынасын баяндап жазыңдар.

2. Есіміңнің қойылу тарихын достарыңа айтып бер.

Өз есімі туралы мағынасын ашып жазады.

Стикерлер арқылы бағалау

Стикер, жұмыс дәптері


Бекіту. «Word woll» платформасы арқылы сұрақтарға жауап бер

Сұрақтарға жауап береді;



Сабақтың соңы

5 мин





Рефлексия: «Gynzy» платформасы арқылы Бағдаршам бойынша кері байланыс жасаңдар.

-Жасыл түс- барлығы түсінікті

-Сары түс- орташа түсіндім

-Қызыл-Мүлдем түсінбедім.




Үй тапсырмасы. Мазмұндау

«Бағдаршам» әдісі

Сабақты қорытындылайды.




Білім алушылар үй тапсырмасын күнделікке түртіп алады.




Интер тақта.






































































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
07.03.2025
247
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі