ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
|
ҰМЖ тарауы: 8.3В Кеңестік Қазақстанның мәдениеті:білім мен ғылым |
Мектебі: Б.Момышұлы атындағы орта мектеп |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Джанузакова Мадина Санатбековна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар - 24 |
Қатыспағандар - |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ахмет Байтұрсынов-«ұлт ұстазы». |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Зерттеу сұрағы |
Ахмет Байтұрсыновтың ғылыми мұрасы қандай. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
8.2.2.2. А.Байтұрсыновты қазақ тіл білімінің негізін салушы, қоғам қайраткері ретінде бағалау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Ахмет Байтұрсыновтың тіл біліміне қосқан үлесін айқындайды. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Ахмет Байтұрсыновтың қоғам қайраткерлігін деректер арқылы дәлелдейді. Кейбір оқушылар орындай алады: А.Байтұрсыновты ғылыми мұрасын жинақтайды, ұлт ұстазы ретінде бағалайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау деңгейі |
Талдау, бағалау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
-А.Байтұрсыновты қазақ тіл білімінің негізін салушы және қоғам қайраткері ретінде бағалайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқылым: оқушылар мәтінмен танысады,оқытудың белсенді әдіс тәсілдері арқылы топта жұмыс жасайды.А.Байтұрсыновтың өмірі мен шығармашылығы мен танысып,мәліметтер алады. Тыңдалым:А.Байтұрсынов туралы видео көріп өз ойларын толықтырады. Айтылым, жазылым: Оқулықтағы тақырып бойынша ұғымдарды атап, жазу. Ағартушы,зерттеуші ,аудармашы, |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тарихи концепт |
Маңыздылық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеяға сай құндылығы:«қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік»,«ынтымақтастық»,«өмір бойы білім алу» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География, Қазақ әдебиеті |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Ахмет Байтұрсынов жайлы білетін ақпараттарын естеріне түсіреді. Өмірі жайлы, шығармалары жайлы мағлұматтары бар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Түгендеу. Оқушылардың көңіл-күйін сабаққа аудару. «Еркін микрофон» әдісі арқылы жақсы сөздер айтылады. Сабағымызға сәттілік тілейді. Үй тапсырмасын сұрау. 1. тапсырма «Сұрақ- жауап» әдісі. 1.«Түрік, қырғыз, қазақ hәм хандар шежіресі» еңбегінің авторы? 2.ХХ ғасырдың бас кезінде қазақтар Қазақстандағы қандай оқу орындарында білім алды? 3.«Жаңа әдістік» оқу орындарында қандай пәндер оқытылды? 4.Қазақ философиялық ой- пікірінің көрнекті өкілдерін атаңдар? Дескриптор: 1.«Түрік, қырғыз, қазақ hәм хандар шежіресі» еңбегінің авторын атайды 2.ХХ ғасырдың бас кезінде қазақтар Қазақстандағы оқу орындарындарвның атауын атайды. 3.«Жаңа әдістік» оқу орындарында қандай пәндер оқытылғанын атап береді. 4.Қазақ философиялық ой- пікірінің көрнекті өкілдерін атайды. ҚБ : «Екі жұлдыз бір тілек» |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 мин |
2-тапсырма. «Сәйкестендіру кестесі»
Дескриптор: -Оқушылар жылдар мен оқиғаларды сәйкестендіреді; -А.Байтұрсыновтың тіл біліміне қосқан үлесіне мысал келтіреді. -А.Байтұрсыновтың білім алған мектебін айта алады. ҚБ: «Смайликтер арқылы» 3 тапсырма. «Сүзгіге салу» әдісі Оқушылар А.Байтұрсыновтың ғылыми мұрасын талдай отырып шығармаларын топтастырады.
Дескриптор: -А. Байтұрсыновтың шығармаларын анықтайды; -Қоғамдық салаға, әдеби салаға, педагогикалық салаға бағытталған шығармаларын ажыратады. Бағалау критериі -Ахмет Байтұрсыновтың ғылыми мұрасын анықтап, дәлелдейді .-А.Байтұрсыновтың қазақ тіл біліміне қосқан үлесін айтады.
|
Дидактикалық материал №1 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс :
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау - Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? 1.Топтық, жұптық, жеке жұмыстар арқылы оқушыларға өзара талдау, көмек көрсету жүзеге асырылады. 2.Саралаудың « Диолог және қолдау көрсету » тәсілін қолдана отырып «Сәйкестендіру » кестесі бойынша балалар кестедегі А.Байтурсыновтың туған жерін, білім алған мектебін білуі мүмкін, бірақ шығармаларын толық жазалмауы мүмкін сонда саралаудың «Диалог және қолдау көрсету » тәсілін пайдалана отырып , «Анама хат» шығармасын айтып қолдау көрсетемін
Саралау әдісінің «Қарқын » тәсілін қолдана отырып , Мысалы « Сүзгіге салу» әдісі бойынша ерте орындап қойған оқушыға қосымша тапсырма ретінде А. Байтурсынұлының ағартушылық қырын айтуды ұсынылады
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?. Әр тапсырмадан кейін дискриптор құрылған және қалыптастырушы бағалау арқылы қорытып отырамын. «Екі жұлдыз, бір тілек», «Керемет», «Жақсы», «Ойлану қажет», «жұлдызша» ,«Смайликтер арқылы» әдістері арқылы бағалаймын. |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау Сабақ барысында оқушылардың жас ерекшелігі ескеріледі және денсаулық ережесі, техника қауіпсіздігі сақталады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия: Оқушылар қиық қағаздарға жазып береді. Сабақта маған не пайдалы болды? Сабақта маған не қызықты болды? Сабақта маған не қиын болды? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2 Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ахмет Байтұрсынов -ұлт ұстазы
Ахмет Байтұрсынов -ұлт ұстазы
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
|
ҰМЖ тарауы: 8.3В Кеңестік Қазақстанның мәдениеті:білім мен ғылым |
Мектебі: Б.Момышұлы атындағы орта мектеп |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Джанузакова Мадина Санатбековна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар - 24 |
Қатыспағандар - |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ахмет Байтұрсынов-«ұлт ұстазы». |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Зерттеу сұрағы |
Ахмет Байтұрсыновтың ғылыми мұрасы қандай. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
8.2.2.2. А.Байтұрсыновты қазақ тіл білімінің негізін салушы, қоғам қайраткері ретінде бағалау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Ахмет Байтұрсыновтың тіл біліміне қосқан үлесін айқындайды. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Ахмет Байтұрсыновтың қоғам қайраткерлігін деректер арқылы дәлелдейді. Кейбір оқушылар орындай алады: А.Байтұрсыновты ғылыми мұрасын жинақтайды, ұлт ұстазы ретінде бағалайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау деңгейі |
Талдау, бағалау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
-А.Байтұрсыновты қазақ тіл білімінің негізін салушы және қоғам қайраткері ретінде бағалайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқылым: оқушылар мәтінмен танысады,оқытудың белсенді әдіс тәсілдері арқылы топта жұмыс жасайды.А.Байтұрсыновтың өмірі мен шығармашылығы мен танысып,мәліметтер алады. Тыңдалым:А.Байтұрсынов туралы видео көріп өз ойларын толықтырады. Айтылым, жазылым: Оқулықтағы тақырып бойынша ұғымдарды атап, жазу. Ағартушы,зерттеуші ,аудармашы, |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тарихи концепт |
Маңыздылық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеяға сай құндылығы:«қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік»,«ынтымақтастық»,«өмір бойы білім алу» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География, Қазақ әдебиеті |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Ахмет Байтұрсынов жайлы білетін ақпараттарын естеріне түсіреді. Өмірі жайлы, шығармалары жайлы мағлұматтары бар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Түгендеу. Оқушылардың көңіл-күйін сабаққа аудару. «Еркін микрофон» әдісі арқылы жақсы сөздер айтылады. Сабағымызға сәттілік тілейді. Үй тапсырмасын сұрау. 1. тапсырма «Сұрақ- жауап» әдісі. 1.«Түрік, қырғыз, қазақ hәм хандар шежіресі» еңбегінің авторы? 2.ХХ ғасырдың бас кезінде қазақтар Қазақстандағы қандай оқу орындарында білім алды? 3.«Жаңа әдістік» оқу орындарында қандай пәндер оқытылды? 4.Қазақ философиялық ой- пікірінің көрнекті өкілдерін атаңдар? Дескриптор: 1.«Түрік, қырғыз, қазақ hәм хандар шежіресі» еңбегінің авторын атайды 2.ХХ ғасырдың бас кезінде қазақтар Қазақстандағы оқу орындарындарвның атауын атайды. 3.«Жаңа әдістік» оқу орындарында қандай пәндер оқытылғанын атап береді. 4.Қазақ философиялық ой- пікірінің көрнекті өкілдерін атайды. ҚБ : «Екі жұлдыз бір тілек» |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 мин |
2-тапсырма. «Сәйкестендіру кестесі»
Дескриптор: -Оқушылар жылдар мен оқиғаларды сәйкестендіреді; -А.Байтұрсыновтың тіл біліміне қосқан үлесіне мысал келтіреді. -А.Байтұрсыновтың білім алған мектебін айта алады. ҚБ: «Смайликтер арқылы» 3 тапсырма. «Сүзгіге салу» әдісі Оқушылар А.Байтұрсыновтың ғылыми мұрасын талдай отырып шығармаларын топтастырады.
Дескриптор: -А. Байтұрсыновтың шығармаларын анықтайды; -Қоғамдық салаға, әдеби салаға, педагогикалық салаға бағытталған шығармаларын ажыратады. Бағалау критериі -Ахмет Байтұрсыновтың ғылыми мұрасын анықтап, дәлелдейді .-А.Байтұрсыновтың қазақ тіл біліміне қосқан үлесін айтады.
|
Дидактикалық материал №1 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс :
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау - Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? 1.Топтық, жұптық, жеке жұмыстар арқылы оқушыларға өзара талдау, көмек көрсету жүзеге асырылады. 2.Саралаудың « Диолог және қолдау көрсету » тәсілін қолдана отырып «Сәйкестендіру » кестесі бойынша балалар кестедегі А.Байтурсыновтың туған жерін, білім алған мектебін білуі мүмкін, бірақ шығармаларын толық жазалмауы мүмкін сонда саралаудың «Диалог және қолдау көрсету » тәсілін пайдалана отырып , «Анама хат» шығармасын айтып қолдау көрсетемін
Саралау әдісінің «Қарқын » тәсілін қолдана отырып , Мысалы « Сүзгіге салу» әдісі бойынша ерте орындап қойған оқушыға қосымша тапсырма ретінде А. Байтурсынұлының ағартушылық қырын айтуды ұсынылады
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?. Әр тапсырмадан кейін дискриптор құрылған және қалыптастырушы бағалау арқылы қорытып отырамын. «Екі жұлдыз, бір тілек», «Керемет», «Жақсы», «Ойлану қажет», «жұлдызша» ,«Смайликтер арқылы» әдістері арқылы бағалаймын. |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау Сабақ барысында оқушылардың жас ерекшелігі ескеріледі және денсаулық ережесі, техника қауіпсіздігі сақталады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия: Оқушылар қиық қағаздарға жазып береді. Сабақта маған не пайдалы болды? Сабақта маған не қызықты болды? Сабақта маған не қиын болды? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2 Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














