Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім |
8.3В Кеңестік Қазақстанның мәдениеті: білім мен ғылым |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә |
|
|
|
Күні |
|
|
|
Пәні:Қазақстан тарихы |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сынып:8 |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Ахмет Байтұрсынов – «ұлт ұстазы» Зерттеу сұрағы:Ахмет Байтұрсыновтың ғылыми мұрасы қандай? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.2.2 – Ахмет Байтұрсыновты қазақ тіл білімінің негізін салушы, қоғам қайраткері ретінде бағалау |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Ахмет Байтұрсыновтың өмір жолын,ұлт үшін жасаған еңбегін анықтайды,қоғамдық-саяси қызметін баға береді; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
1.Ұйымдастыру: Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. «Біліміңді таныт» https://wordwall.net/ru/resource/67027329 серсисі бойынша өткен сабақты қайталау арқылы «1920-1930 жылдардағы саяси репрессиялар» атты тақырыбында үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға жауап ала отырып,тақырыппен жаңа сабақтың тікелей байланысты екенін түсіндіреді. «Минуттық шешім» айдары бойынша сыныпта суреттер топтамасы мен тірек-сөздер ұсынып, оқушыларға төмендегідей сұрақ қойылады:
Болжамдарын негіздейді Оқушылар жауаптары тыңдалып болған соң, осы сабақта басты зерттелетін мәселеге ойларын шоғырландыруға назар аударылады. Жаңа сабақтың тақырыбы ашылады, сабақ мақсаты таныстырылады. |
Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтар сұрақтарға жауап береді Оқушылар суреттер топтамасын бойынша берілген сұрақтарға жауап береді, оқушылар бір-бірінің жауаптарын тыңдап, толықтырады. Дескриптор: -cұрақтaрға оқыған деректері бойынша жауап айтады. |
Мұғaлімнің мадақтау сөздері Тамаша! Жарайсың! Өте жақсы
|
https://wordwall.net/ru/resource/67027329 сервисі Тақырыптық суреттер Қазақ стан тарихы (көне заманнан бүгінгі дейін). Бес томдық. ІІІ т. – Алматы: «Атамұра», 2010 ж |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Зерттеу және талдау Зерттеу сұрағы: Ахмет Байтұрсыновтың ғылыми мұрасы қандай? Анықта. (жеке жұмыс) Ахмет Байтұрсынов туралы бейнематериалмен танысып болған соң, ұсынылған шағын мәтіннің мазмұнына қарай сюжеттік кестені толтырады.
Оқушыларға сюжеттік кестені толтыру кезінде түсінікті болуы үшін төмендегі сұрақтарды ұсынуға болады. 1 Ахмет Байтұрсынов кім? 2. Ахмет Байтұрсынов қазақ әдебиетін зерттеуде қандай қызмет істеді? 3. Ахмет Байтұрсынов саяси қызметін қашан бастады? 4. Ахмет Байтұрсынов өзін саясаткер ретінде қалай көрсетті? 5.Неліктен Ахмет Байтұрсынов Кеңес тарапына өтті? Бейне көрініс бейне түсіндіруді көрсету. Орындап болғаннан кейін сынып ішінде бірнеше оқушы өз жазғандарын оқып шығып, талқылау ұйымдастырады. «Ортадағы қаламсап» әдісі 1-топ:«Кинолента» әдісі Суреттерді қолдана отырып, Ахмет Байтұрсынов туралы мәліметтер анықтайды; 2-топ:Тірек-сызба бойынша Ахмет Байтұрсыновтың саяси қызметі,тағдыры туралы ақпараттартарды жинақтайды;
1-топ: «Мәтін пирамидасы» Ахмет Байтұрсыновтың ғылыми-ағартушылық қызметіне талдау жасайды:
Ахмет Байтұрсыновтың қоғамдық-саяси қызметіне талдау жасайды
Жұптық жұмыс «Көпіршелер» әдісі Ахмет Байтұрсыновтың тұлғалық роліне баға беруді ұсыныңыз.
«Екі жақты түсіндірме күнделігі»-Жеке жұмыс А.Байтұрсыновтың қазақ жазуы мен қоғамдық-саяси өмірге сіңірген еңбегіне 3 дәлел келтіріңіздер. Өзіндік ой-қорытынды жасаңыздар.
|
Бейнема териал бойынша оқушылар есте қалған есімдер мен тарихи оқиғалар мен сыныптық талқылау жүргізеді
Ахмет Байтұрсынов тұлғасының қалыптасуы, әдеби мұрасы, саяси,ғылыми-ағартушылық қызметін, қазақ тілінің құрылысы туралы деректерін сипаттайды; Оқушылар Ахмет Байтұрсыновты қазақ тіл білімінің негізін салушы, қоғам қайраткері ретінде анықтайды:
Суреттерді қолдана отырып,лагерьлер жүйесі орын алған аймақтарды анықтайды
Жұптар «SCORE» әдісі бойынша қоғамдық-саяси қызметіне талдау жасайды
Оқушылар А.Байтұрсыновтың қазақ жазуы мен қоғамдық-саяси өмірге сіңірген еңбектерін сипаттайды;
|
Бағалау критерииі -Ахмет Байтұрсыновты қазақ тіл білімінің негізін салушы, қоғам қайраткері ретінде бағалайды.
Дескриптор А.Байтұрсынов тұлғасының қалыптасуы анықтайды; - А.Байтұрсыновтың әдеби мұрасы, саяси,ғы лыми-ағартушы лық қызметін сипаттайды А.Байтұрсыновтың қоғамдық-саяси өмірге, қазақ жазуы мен тіл саласына сіңірген еңбегін анықтайды; Дескриптор А.Байтұрсыновтыңқазақ тіл білімінің негізін салушы екендігін анықтайды -А.Байтұрсыновты қоғам қайраткері ретінде бағалайды
Дескриптор А.Байтұрсыновтың қоғамдық-саяси өмірге, қазақ жазуы мен тіл ғылымы саласына сіңірген еңбегін анықтайды; -Қазақ жазуы мен тіл саласына сіңірген еңбегіне 3 дәлел келтіреді; - Қоғамдық- саяси өмірдігі белсенділігіне 3 дәлел келтіреді; |
Тақырыптық бейнематериал https://www.youtube.com/watch?v=I6WAWEVFfvs
Жалпы бiлiм беретiн мектептiң 8 -сыныбына арналған оқулық З.Е. Қабылдинов, Ж.Н. Қалиев, А.Т. Бейсембаева Алматы «Атамұра» 2018 -117-119 беттер
Тірек-сыз балар
Тақырыптық кесте
Қб парағы
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың аяғы
|
Сабақты қорытындылау https://wordwall.net/ru/resource/67528148 сервисі бойынша сұрақтар ұсынылады Кері байланыс. «Мұғалімге хат» Мен білдім..... Мені таң қалдырғаны........ Менің тағы да білгім келетіні............. Үйге тапсырма «ПТМС» әдісі .А. Байтұрсынов – «ұлт ұстазы» екендігін дәлелдейді.
|
Оқушы тақырып бойынша не білдім?, не қызықты болды? не білгім келеді?-деп жазады.
|
Дескриптор арқылы мұғалім бағалайды.
|
https://wordwall.net/ru/resource/67528148
А4 парағы |
||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Ахмет Байтұрсынұлы - ұлт ұстазы"
"Ахмет Байтұрсынұлы - ұлт ұстазы"
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім |
8.3В Кеңестік Қазақстанның мәдениеті: білім мен ғылым |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә |
|
|
|
Күні |
|
|
|
Пәні:Қазақстан тарихы |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сынып:8 |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Ахмет Байтұрсынов – «ұлт ұстазы» Зерттеу сұрағы:Ахмет Байтұрсыновтың ғылыми мұрасы қандай? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.2.2 – Ахмет Байтұрсыновты қазақ тіл білімінің негізін салушы, қоғам қайраткері ретінде бағалау |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Ахмет Байтұрсыновтың өмір жолын,ұлт үшін жасаған еңбегін анықтайды,қоғамдық-саяси қызметін баға береді; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
1.Ұйымдастыру: Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. «Біліміңді таныт» https://wordwall.net/ru/resource/67027329 серсисі бойынша өткен сабақты қайталау арқылы «1920-1930 жылдардағы саяси репрессиялар» атты тақырыбында үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға жауап ала отырып,тақырыппен жаңа сабақтың тікелей байланысты екенін түсіндіреді. «Минуттық шешім» айдары бойынша сыныпта суреттер топтамасы мен тірек-сөздер ұсынып, оқушыларға төмендегідей сұрақ қойылады:
Болжамдарын негіздейді Оқушылар жауаптары тыңдалып болған соң, осы сабақта басты зерттелетін мәселеге ойларын шоғырландыруға назар аударылады. Жаңа сабақтың тақырыбы ашылады, сабақ мақсаты таныстырылады. |
Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтар сұрақтарға жауап береді Оқушылар суреттер топтамасын бойынша берілген сұрақтарға жауап береді, оқушылар бір-бірінің жауаптарын тыңдап, толықтырады. Дескриптор: -cұрақтaрға оқыған деректері бойынша жауап айтады. |
Мұғaлімнің мадақтау сөздері Тамаша! Жарайсың! Өте жақсы
|
https://wordwall.net/ru/resource/67027329 сервисі Тақырыптық суреттер Қазақ стан тарихы (көне заманнан бүгінгі дейін). Бес томдық. ІІІ т. – Алматы: «Атамұра», 2010 ж |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Зерттеу және талдау Зерттеу сұрағы: Ахмет Байтұрсыновтың ғылыми мұрасы қандай? Анықта. (жеке жұмыс) Ахмет Байтұрсынов туралы бейнематериалмен танысып болған соң, ұсынылған шағын мәтіннің мазмұнына қарай сюжеттік кестені толтырады.
Оқушыларға сюжеттік кестені толтыру кезінде түсінікті болуы үшін төмендегі сұрақтарды ұсынуға болады. 1 Ахмет Байтұрсынов кім? 2. Ахмет Байтұрсынов қазақ әдебиетін зерттеуде қандай қызмет істеді? 3. Ахмет Байтұрсынов саяси қызметін қашан бастады? 4. Ахмет Байтұрсынов өзін саясаткер ретінде қалай көрсетті? 5.Неліктен Ахмет Байтұрсынов Кеңес тарапына өтті? Бейне көрініс бейне түсіндіруді көрсету. Орындап болғаннан кейін сынып ішінде бірнеше оқушы өз жазғандарын оқып шығып, талқылау ұйымдастырады. «Ортадағы қаламсап» әдісі 1-топ:«Кинолента» әдісі Суреттерді қолдана отырып, Ахмет Байтұрсынов туралы мәліметтер анықтайды; 2-топ:Тірек-сызба бойынша Ахмет Байтұрсыновтың саяси қызметі,тағдыры туралы ақпараттартарды жинақтайды;
1-топ: «Мәтін пирамидасы» Ахмет Байтұрсыновтың ғылыми-ағартушылық қызметіне талдау жасайды:
Ахмет Байтұрсыновтың қоғамдық-саяси қызметіне талдау жасайды
Жұптық жұмыс «Көпіршелер» әдісі Ахмет Байтұрсыновтың тұлғалық роліне баға беруді ұсыныңыз.
«Екі жақты түсіндірме күнделігі»-Жеке жұмыс А.Байтұрсыновтың қазақ жазуы мен қоғамдық-саяси өмірге сіңірген еңбегіне 3 дәлел келтіріңіздер. Өзіндік ой-қорытынды жасаңыздар.
|
Бейнема териал бойынша оқушылар есте қалған есімдер мен тарихи оқиғалар мен сыныптық талқылау жүргізеді
Ахмет Байтұрсынов тұлғасының қалыптасуы, әдеби мұрасы, саяси,ғылыми-ағартушылық қызметін, қазақ тілінің құрылысы туралы деректерін сипаттайды; Оқушылар Ахмет Байтұрсыновты қазақ тіл білімінің негізін салушы, қоғам қайраткері ретінде анықтайды:
Суреттерді қолдана отырып,лагерьлер жүйесі орын алған аймақтарды анықтайды
Жұптар «SCORE» әдісі бойынша қоғамдық-саяси қызметіне талдау жасайды
Оқушылар А.Байтұрсыновтың қазақ жазуы мен қоғамдық-саяси өмірге сіңірген еңбектерін сипаттайды;
|
Бағалау критерииі -Ахмет Байтұрсыновты қазақ тіл білімінің негізін салушы, қоғам қайраткері ретінде бағалайды.
Дескриптор А.Байтұрсынов тұлғасының қалыптасуы анықтайды; - А.Байтұрсыновтың әдеби мұрасы, саяси,ғы лыми-ағартушы лық қызметін сипаттайды А.Байтұрсыновтың қоғамдық-саяси өмірге, қазақ жазуы мен тіл саласына сіңірген еңбегін анықтайды; Дескриптор А.Байтұрсыновтыңқазақ тіл білімінің негізін салушы екендігін анықтайды -А.Байтұрсыновты қоғам қайраткері ретінде бағалайды
Дескриптор А.Байтұрсыновтың қоғамдық-саяси өмірге, қазақ жазуы мен тіл ғылымы саласына сіңірген еңбегін анықтайды; -Қазақ жазуы мен тіл саласына сіңірген еңбегіне 3 дәлел келтіреді; - Қоғамдық- саяси өмірдігі белсенділігіне 3 дәлел келтіреді; |
Тақырыптық бейнематериал https://www.youtube.com/watch?v=I6WAWEVFfvs
Жалпы бiлiм беретiн мектептiң 8 -сыныбына арналған оқулық З.Е. Қабылдинов, Ж.Н. Қалиев, А.Т. Бейсембаева Алматы «Атамұра» 2018 -117-119 беттер
Тірек-сыз балар
Тақырыптық кесте
Қб парағы
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың аяғы
|
Сабақты қорытындылау https://wordwall.net/ru/resource/67528148 сервисі бойынша сұрақтар ұсынылады Кері байланыс. «Мұғалімге хат» Мен білдім..... Мені таң қалдырғаны........ Менің тағы да білгім келетіні............. Үйге тапсырма «ПТМС» әдісі .А. Байтұрсынов – «ұлт ұстазы» екендігін дәлелдейді.
|
Оқушы тақырып бойынша не білдім?, не қызықты болды? не білгім келеді?-деп жазады.
|
Дескриптор арқылы мұғалім бағалайды.
|
https://wordwall.net/ru/resource/67528148
А4 парағы |
||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз






















