жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз

Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
«Ай-күні жетіп және жетпей туған нәрестенің АФЕ, күтім жасау»
ҚЫЗЫЛОРДА ОБЛЫСТЫҚ БІЛІМ
БАСҚАРМАСЫ
«БОЛАШАҚ» ЖОҒАРЫ МЕДИЦИНАЛЫҚ
КОЛЛЕДЖІ
Келісілген Бекітемін
Колледж әдіскері Директордың оқу жұмысы
__________Ф.Ж.Тулегенова жөніндегі орынбасары
__________С.М.Оразбекова
«_____»__________20___ж.
ПЕДИАТРИЯДАҒЫ МЕЙІРГЕР ІСІ ПӘНІНЕН
АШЫҚ САБАҚ ЖОСПАРЫ
Тақырыбы:
«Ай-күні жетіп және жетпей туған нәрестенің АФЕ, күтім жасау»
Оқытушы: Айтимова Н.Ж
Қызылорда, 2024 жыл
Тақырыбы: «Ай-күні жетіп және жетпей туған нәрестенің АФЕ, күтім жасау»
Модуль /пән атауы Педиатриядағы мейіргер ісі
Дайындаған педагог Аитимова Н
2023 жылғы "09" қазан
1.Жалпы мәліметтер
Курс, оқу жылы, топ 1 курс: МБ-11-21
Сабақ мақсаты:Ай-күні жетіп және жетпей туған нәрестенің АФЕ, күтім жасау алу жолдарымен таныстыру және оларды өмірде қолданысын меңгерту
Күтілетін нәтижелер:
-Шала туған нәрестеге күтім жасу түрлерін біледі;
-Тамақтандыру ерекшеліктерін айтады;
-Шала туылу жиілігіне әсер ететін себептерін айтады;
Қажетті ресурстар: Интерактивті тақта, компьютер, мультимедия, қажетті құрал жабдықтар
Қолданылағн әдебиеттер:
1. Дадамбаев Е.Т. Неонатология.(каз) Алматы. 1999.
2. Шабалов Н.П. Неонатология. С-П.; 2000.
3. Хабижанов Б.Х. Хамзин С.Х. Педиатрия. Алматы, Білім, 2005.
4.Хабижанов Б.Х. – Балалар аурулары. Алматы: Ана тілі, 1997
5. А.В. Мазурин, А.С. Воронцов. Пропедевтика детских болезней. М.; Медицина 1986 ж.
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру кезеңі.
Алдымен білім алушылармен амандасу.
Ынтымақтастық орта құру.
Дәптер-кітаптарын тексеріп шығу.
Білім алушылардың сабаққа зейінін шоғырландыру.
Топқа бөлу бөлу.Топ басшы сайлау
Сабаққа оң көзқарас қалыптастыру.
Үй тапсырмасын пысықтау
“Ой қозғау” кезеңі
Quzizz платформасы арқылы тест тапсыру арықы үй жұмысы сұралады.
Білім алушыларды оқу мақсатымен бағалау критерийлері мен таныстыру
Жаңа сабақты түсіндіру
Топқа бөлу арқылы жаңа сабаққа болжау жасап,жаңа сабақтың мазмұнын ашады.
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау.
Жаңа туған нәрестелердің күтімі жөніндегі Еуропалық қор мен америкалық қайырымдылық ұйымының бастамасымен 17 қараша- шала туған балалардың халықаралық күні деп аталады.
Жүктіліктің 22-37 аптасында туылған нәрестелерді шала туылған деп санайды, яғни орташа есптегенде, дене салмағы 2500 ден аз, бойы 45 см ден төмен нәрестелерді шала туылғандар қатарына жатқызу қабылданған. Жыл сайын елімізде 4,5-5,5 млн дей нәрестелер дүниеге келеді. Оның ішінде шамамен 5% шала туған нәрестелерді құрайды. Ірі қалаларда шала туылу көрсеткіші жоғары,ауылдық жерде төмен.
2008 жылдың 1 қаңтарынан бастап Қазақстан Республикасы Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының (ДДҰ) критерийлерін енгізді. Яғни, 22 аптадан басталатын жүктіліктің (с 500,0г) тірі және өлі тууын тіркеуге алатын болды.
Дене салмағының мөлшеріне
байланысты шала туған балаларды
4 дәрежеге бөледі:
І дәреже 2000гр-2500гр
ІІ дәреже-1500гр-2000гр Жүктіліктің 22-37 аптасында туылған нәрестелерді шала туылған деп санайды, яғни орташа есптегенде, дене салмағы 2500 ден аз, бойы 45 см ден төмен нәрестелерді шала туылғандар қатарына жатқызу қабылданған. Жыл сайын елімізде 4,5-5,5 млн дей нәрестелер дүниеге келеді. Оның ішінде шамамен 5% шала туған нәрестелерді құрайды. Ірі қалаларда шала туылу көрсеткіші жоғары,ауылдық жерде төмен.
2008 жылдың 1 қаңтарынан бастап Қазақстан Республикасы Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының (ДДҰ) критерийлерін енгізді. Яғни, 22 аптадан басталатын жүктіліктің (с 500,0г) тірі және өлі тууын тіркеуге алатын болды.
Дене салмағының мөлшеріне
байланысты шала туған балаларды
4 дәрежеге бөледі:
І дәреже 2000гр-2500гр
ІІ дәреже-1500гр-2000гр
ІІІ дәреже 1000гр-1500гр
ІУ дәреже-1000гр төмен
ІІІ дәреже 1000гр-1500гр
ІУ дәреже-1000гр төмен
5.1.Жаңа сабақты пысықтауға арналған жаттығулар.
Топтық жұмыс.
Тапсырма №1. «Балық қаңқасы» әдісі.Екі топқа тапсырма беріледі және топтаса отырып тапсырманың проблемасын, себебін, дәлелдерін, қорытындысын жазады
А 3 форматында жасалады
Рефлексия. «Кері байланыс» арқылы студенттерден
Мен күткендей болмады
Ұнады бірақ,ұсынысым бар
Маған қызықты, үйрендім-деген кері байланыс алынады.
Бағалау:Бағалау парағы және смайликтердің санына қарай бағалаймын.
Үйтапсырмасы: Ай-күні жетіп және жетпей туған нәрестенің АФЕ, күтім жасау .
1. Дадамбаев Е.Т. Неонатология.(каз) Алматы. 1999.
2. Шабалов Н.П. Неонатология. С-П.; 2000.
1-топ. Шала туылған нәрестенің белгілері және оның күтімі
2-топ. Шала туылу жиілігіне әсер ететін себептер
Бағалауды ұйымдастыру: мұғалімнің бағалауы.Толық мысалдармен жанжақты жауап берген топ студенттері бір 30балл алады
Тапсырма №2 Жұптық әдіс.
Қолданылатын әдіс тәсіл: «Сағат дос» әдісі. Оқушы белгіленген уақытта өзінің кездесетін жұбын белгілеп алады. Сол уақытта бір біріне сұрақтар қойылады
Ұйымдастыру формасы: жұптық әдіс
Белсенді оқыту әдісі– түсіндіру, сипаттау
Дамыту дағдылары– айтылым, тындалым.
Саралау– тапсырма
Бағалауды ұйымдастыру формасы: Әр сұраққа 10 % қойылады
Теориялық сұрақтар:
-
Егер дене салмағын қосуы жеткіліксіздігі расталса қандай шаралар қолданылады?
-
Емізу әдістері?
-
Егер бала емшекті еме алмаса қалай тамақтандырады?
-
Сауылған сүтті беру үшін оның мөлшері қандай болады?
-
сору мен жұту үйлесу механизмі неғұрлым айқын бұзылса қай органның қызметінің төмендігінің белгісі?
-
Салмағы аз жаңа туғандардың дене салмағы 1,75-25 кг болса, вена ішілік тамақтандыруға бола ма?
-
Баланы күнделікті өлшеу дұрыс ба?
Тапсырма №3Жеке жұмыс.
«Инсерт» әдісі. Тақырыпқа байланысты бала күтіміне байланысты және тамақтануына байланысты ойын айтып пікірін айтады.
Дескриптор:
Мұғалім әр студенттің пікірін ойын тыңдап бағалап смайликтер береді.
Жаңа сабақты бекіту.
Сабақтың соңында дәрістің SMART мақсатын қою
«Үміт» ағашы
(постерге алдын-ала түрлі-түсті көрнекі салынған) ілінеді
«Үміт» ағашында төмендегідей сөздер жазылды:
- Шала туған нәрестеге күтім жасауды үйрендім үйрендім;
- Дұрыс тамақтанудың жолдарын білдім;
-тақырыпты түсіндім;
-тәжірибе алмастым;
Оқушыларға әртүрлі түстегі стикер тарқатылады. Оқушылар
стикерге сабақтың SMART мақсатын өздері қойып жазып
іледі.
Үй
тапсырмасы: «Ай-күні жетіп және
жетпей туған нәрестенің АФЕ, күтім жасау»
Дадамбаев Е.Т. Неонатология.(каз) Алматы. 1999.
Сабақ/оқу қорытындысын жасау, бағалау:
Студент тақырыпты жетік меңгергендігін, логикалық ойлау дағдысын көрсетсе. Қойылған сұрақтарға толық жауап беріп нақты мысалдармен тұжырым жасай алса 90-100% дұрыс жауап берсе. Студент тақырып бойынша білімін көрсете алды бірақ оқытушының ескертулерінен кейін жөнделген кейбір нақты емес жауаптары болса. Логикалық ойлау дағдысын көрсете алса және нақты мысалдар келтіре отырып тұжырым жасай алса 75-89% дұрыс жауап берсе. Студент тақырыпты толық меңгермеген және қойылған сұрақтарға жүйелі жауап бермейді. Бірақ келесі материалды игеру үшін жетерлік тақырып бойынша жалпы түсінігі бар екенін көрсетсе. Ұғымдардың анықтамаларын толық айта алмаса немесе терминдерді оқытушының бірнеше жөндеулерінен кейін ғана дұрыс айта алса 50-74% дұрыс жауап берсе Студент сабаққа қатысқан. Оқу материалының білмейтіндігін немесе толық түсінбегендігі байқалса, анықтамаларды мүлдем білмесе немесе елеулі қателіктер жіберсе, оқытушының жөндеулерінен кейін де қатесін түзете алмаса дұрыс жауабы 50%-дан төмен болса
Сабақтарды бақылау парағы
Сабақты бақылау күні 09.10.2023ж |
|||
Тобы: МБ-11-21 |
|||
Тақырыбы: Ай-күні жетіп және жетпей туған нәрестенің АФЕ, күтім жасау |
|||
Педагог: Айтимова Н.Ж |
|||
Пәні: Педиатриядағы мейіргер ісі |
|||
Бақылаушы: А.Н.Шайхсламова |
|||
№ |
Бақылау эементтері |
Бағалау (v) |
|
|
Сабақтың жоспары ұсынылды |
Иә |
|
|
Күтілетін нәтижесі: Оқыту мақсатына сай келеді |
Иә |
|
Білім алушылардың/тәрбиеленушілердің қажеттіліктерін ескереді |
Иә |
||
Зерттеу дағдыларын дамытуға бағытталған |
Иә |
||
|
Педагог білім алушыларды сабақтың мақсатын және күтілетін нәтижелерді қоюға таратады |
Иә |
|
|
Сабақтың әр кезеңінде педагог барлық білім алушыларды белсенді оқуға тартады |
Иә |
|
|
Оқу материалын зерделеуді ұйымдастыру кезінде педагог мыналарды қамтамасыз етеді: |
Иә |
|
білім алушылардың/тәрбиеленушілердің қажеттіліктерін қанағаттандыру |
Иә |
||
білім алушылардың/тәрбиеленушілердің қабілеттерін дамыту |
Иә |
||
|
Сабақ барысында педагог АКТ ресурстарын пайдаланады: |
Иә |
|
білім беру нәтижелеріне қол жеткізу үшін дайын сандық білім бересурстарын пайдаланады |
Иә |
||
меншікті сандық білім беру ресурстарын пайдаланады |
Иә |
||
оқушылардың бірлескен жұмысы үшін желілік ресурстарды іске қосады |
Иә |
||
|
Педагог әрбір білім алушының /тәрбиеленушінің оқу мақсаттарына қол жеткізу бойынша прогресін қадағалайды |
Иә |
|
|
Педагог әрбір білім алушыларды /тәрбиеленушілерді бағалау процесіне тартады |
Иә |
|
|
Педагог әрбір білім алушыларға /тәрбиеленушілерге сындарлы кері байланыс беру үшін жағдай жасайды |
Иә |
|
Қосымша бақылау элементтері |
|
||
|
Білім алушылар жеке цифрлы білім беру ресурстарын пайдаланды. |
Иә |
|
|
Білім алушылардың пікірлерін ескере, қолдау білдірді. |
Иә |
|
|
Оқытудың белсенді әдістерін пайдаланды. |
Иә |
|
Кері байланыс және ұсынымдар. Сабақ барысында оқытудың белсенді әдістерін қолдануда жұмыс атмосферасы туындалды. |
Бақылаушы ____________________А.Н.Шайхсламова
Сабақтарды бақылау парағы
Сабақты бақылау күні 09.10.2023ж |
|||
Тобы: МБ-11-21 |
|||
Тақырыбы: Ай-күні жетіп және жетпей туған нәрестенің АФЕ, күтім жасау |
|||
Педагог: Айтимова Н.Ж |
|||
Пәні: Педиатриядағы мейіргер ісі |
|||
Бақылаушы: Қалмахан А |
|||
№ |
Бақылау эементтері |
Бағалау (v) |
|
|
Сабақтың жоспары ұсынылды |
Иә |
|
|
Күтілетін нәтижесі: Оқыту мақсатына сай келеді |
Иә |
|
Білім алушылардың/тәрбиеленушілердің қажеттіліктерін ескереді |
Иә |
||
Зерттеу дағдыларын дамытуға бағытталған |
Иә |
||
|
Педагог білім алушыларды сабақтың мақсатын және күтілетін нәтижелерді қоюға таратады |
Иә |
|
|
Сабақтың әр кезеңінде педагог барлық білім алушыларды белсенді оқуға тартады |
Иә |
|
|
Оқу материалын зерделеуді ұйымдастыру кезінде педагог мыналарды қамтамасыз етеді: |
Иә |
|
білім алушылардың/тәрбиеленушілердің қажеттіліктерін қанағаттандыру |
Иә |
||
білім алушылардың/тәрбиеленушілердің қабілеттерін дамыту |
Иә |
||
|
Сабақ барысында педагог АКТ ресурстарын пайдаланады: |
Иә |
|
білім беру нәтижелеріне қол жеткізу үшін дайын сандық білім бересурстарын пайдаланады |
Иә |
||
меншікті сандық білім беру ресурстарын пайдаланады |
Иә |
||
оқушылардың бірлескен жұмысы үшін желілік ресурстарды іске қосады |
Иә |
||
|
Педагог әрбір білім алушының /тәрбиеленушінің оқу мақсаттарына қол жеткізу бойынша прогресін қадағалайды |
Иә |
|
|
Педагог әрбір білім алушыларды /тәрбиеленушілерді бағалау процесіне тартады |
Иә |
|
|
Педагог әрбір білім алушыларға /тәрбиеленушілерге сындарлы кері байланыс беру үшін жағдай жасайды |
Иә |
|
Қосымша бақылау элементтері |
|
||
|
Білім алушылар жеке цифрлы білім беру ресурстарын пайдаланды. |
Иә |
|
|
Білім алушылардың пікірлерін ескере, қолдау білдірді. |
Иә |
|
|
Оқытудың белсенді әдістерін пайдаланды. |
Иә |
|
Кері байланыс және ұсынымдар. Сабақ барысында оқытудың белсенді әдістерін қолдануда жұмыс атмосферасы туындалды. |
Бақылаушы ____________________ Қалмахан А
Сабақтарды бақылау парағы
Сабақты бақылау күні 09.10.2023ж |
|||
Тобы: МБ-11-21 |
|||
Тақырыбы: Ай-күні жетіп және жетпей туған нәрестенің АФЕ, күтім жасау |
|||
Педагог: Айтимова Н.Ж |
|||
Пәні: Педиатриядағы мейіргер ісі |
|||
Бақылаушы: Досжанов Ж |
|||
№ |
Бақылау эементтері |
Бағалау (v) |
|
|
Сабақтың жоспары ұсынылды |
Иә |
|
|
Күтілетін нәтижесі: Оқыту мақсатына сай келеді |
Иә |
|
Білім алушылардың/тәрбиеленушілердің қажеттіліктерін ескереді |
Иә |
||
Зерттеу дағдыларын дамытуға бағытталған |
Иә |
||
|
Педагог білім алушыларды сабақтың мақсатын және күтілетін нәтижелерді қоюға таратады |
Иә |
|
|
Сабақтың әр кезеңінде педагог барлық білім алушыларды белсенді оқуға тартады |
Иә |
|
|
Оқу материалын зерделеуді ұйымдастыру кезінде педагог мыналарды қамтамасыз етеді: |
Иә |
|
білім алушылардың/тәрбиеленушілердің қажеттіліктерін қанағаттандыру |
Иә |
||
білім алушылардың/тәрбиеленушілердің қабілеттерін дамыту |
Иә |
||
|
Сабақ барысында педагог АКТ ресурстарын пайдаланады: |
Иә |
|
білім беру нәтижелеріне қол жеткізу үшін дайын сандық білім бересурстарын пайдаланады |
Иә |
||
меншікті сандық білім беру ресурстарын пайдаланады |
Иә |
||
оқушылардың бірлескен жұмысы үшін желілік ресурстарды іске қосады |
Иә |
||
|
Педагог әрбір білім алушының /тәрбиеленушінің оқу мақсаттарына қол жеткізу бойынша прогресін қадағалайды |
Иә |
|
|
Педагог әрбір білім алушыларды /тәрбиеленушілерді бағалау процесіне тартады |
Иә |
|
|
Педагог әрбір білім алушыларға /тәрбиеленушілерге сындарлы кері байланыс беру үшін жағдай жасайды |
Иә |
|
Қосымша бақылау элементтері |
|
||
|
Білім алушылар жеке цифрлы білім беру ресурстарын пайдаланды. |
Иә |
|
|
Білім алушылардың пікірлерін ескере, қолдау білдірді. |
Иә |
|
|
Оқытудың белсенді әдістерін пайдаланды. |
Иә |
|
Кері байланыс және ұсынымдар. Сабақ барысында оқытудың белсенді әдістерін қолдануда жұмыс атмосферасы туындалды. |
Бақылаушы _________________ Досжанов Ж

